SEO Nedir?

SEO-nedir

SEO, organik arama motoru sonuçlarıyla web sitenize gelen trafik miktarını ve kalitesini artırmak amacıyla arama motorunda üst sıralarda yer alma çabası anlamına gelen olan Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce’deki karşılığı olan Search Engine Optimization’ın kısaltmasıdır.

SEO’nun ne olabileceğini tam olarak anlayabilmek için, bu tanımı parçalara bölerek irdeleyelim:

  • Trafik kalitesi: Dünyadaki tüm trafiği çekebilirsiniz, ancak burada önemli olan ziyaretçilerinizin gerçekten de sizinle ilgili bir konuda size gelmiş olmasını sağlamaktır.
  • Trafik miktarı: Doğru insanların bu arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler) gelmeleri şartıyla, daha fazla trafik daha iyidir.
  • Organik sonuçlar: Reklamlar, birçok SERP’nin önemli bir bölümünü oluşturur. Organik trafik, ödeme yapmak zorunda olmadığınız trafiktir.

Organik arama trafiği, özellikle SERP’lerden gelen ödenmemiş trafiği ifade etmektedir.

Organik arama trafiği, özellikle SERP’lerden gelen ödenmemiş trafiktir.

SEO Nasıl Yapılır?

Bir arama motorunu, Google, Yahoo ! ve Bing gibi potansiyel olarak sorunuza cevap verebilecek şekilde soru sormak ya da aradığınız herhangi başka bir şeyle ilgili bir şeyler bulmak için ziyaret ettiğiniz bir web sitesi olarak düşünebilirsiniz.

Kabaca tanımı bu olsada hiç bu işlerin doğru çalışması için arkasında nasıl bir şeyler olabileceğini düşündünüz mü?

Google (veya kullandığınız herhangi başka bir arama motoru), Internet’te bulabilecekleri tüm içeriklerle ilgili bilgileri toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, tüm bu 1’leri ve 0’ları bir dizin oluşturmak için arama motoruna geri getirir. Bu dizin daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritmayla uyumlu sonuçlar ortaya çıkartabilecek bir hale getirilir.

Bir arama motorunun algoritmasına giren birçok faktör vardır ve işte bazı uzmanlar bu faktörlerin önemini şu şekilde sıralıyor:

Başlık etiketlerinin ve meta açıklamaların hem bilgilendirici hem de doğru uzunlukta olduğundan emin olmaktan sayfalarda dahili bağlantıları göstermeye kadar optimizasyon birçok şekilde olabilir.

SEO Öğrenme Rehberi

Konuyla daha önceden hiç ilgilenmemişseniz eğer, temel seviyede bu yayınladığımız SEO başlangıç ​​yazısını inceleyebilirsiniz!

İşte bu konuya dair genel bir bakış:

1- SEO Dostu Site Oluşturmak

SEO açısından doğru adımların başında alan adı seçmekten dahili bağlantılar için en iyi uygulamalara kadar pek çok detay vardır.

2- İçerik ve İlgili İşaretlemeler

Bir site, siz içeriklerinizi oradan sunana kadar aslında gerçekten de tam bir site değildir. Ancak içerik için SEO, belirli değişkenlere sahiptir. Anahtar kelime araştırması, SEO dostu bir makalenin nasıl yazılacağı ve arama motorlarının içeriğinizin gerçekten ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olacak bir işaretleme türünün nasıl bir şey olabileceği hakkında merak sahibi iseniz konunun daha detaylı bir açıklaması için işe buradan başlayabilirsiniz.

3- Site İçi Çalışmalar

İçeriğe ve ilgili işaretlemelere yönelik olarak SEO açısından ne gibi çalışmalar yapmanız gerektiğini öğrendikten sonra öğrenilmesi gereken bir diğer konu da robots.txt hakkında teknik bilgi sahibi olmaktır.

4- Site Dışı Çalışmalar

Kaliteli Backlink oluşturmadan Anchor Text oluşturmaya kadar her şeyi bağlantı metninden  daha yakından öğrenin. Örneğin nofollow’un nasıl ve ne amaçla, hangi durumlarda kullanılacağını ve konuk bloglamanın gerçekte faydalı olup olmadığını anlamak için kullanıcıların tecrübelerine kulak verin. Bu konuda çalışmalar yapan kişilerin detaylı yayınlarından faydalanmayı deneyin.

SEO Trendlerinin Evrimi

Arama motoru algoritmaları kullanıcılarına daha doğru sonuçları sunabilmek için sık sık güncellemeye giderler ve SEO taktikleri de bu değişiklikler çerçevesinde sürekli olarak gelişim göstermeye devam ederler. Dolayısıyla, birileri size işe yaramadığını tecrübe ettiğiniz SEO tavsiyesi veriyorsa belki de güncel bilgilerden haberdar değildir.

SEO’ya daha teknik bir bakış için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Leave a Reply