SEO Nedir?

SEO-nedir

SEO, organik arama sonucunda web sitenize gelen trafiği miktarı ve kalitesini arttırmak amacıyla arama motorunda üst sıralarda yer almanızı sağlayacak çalışmaların tümüdür. İngilizce’deki karşılığı Search Engine Optimization olan bu kelimenin Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEO terimini tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için, bu tanımı daha detaylı bir şekilde inceleyelim;

  • Trafik kalitesi: Aranılan kelimeler ile ilgili tüm trafiği web sitenize çekebilirsiniz, ancak burada önemli olan ziyaretçilerinizin gerçekten de web siteniz ile alakalı bir konudan dolayı sitenize gelmiş olmalarını sağlamak trafik kalitenizi arttırmak için önem taşır.
  • Trafik miktarı: Arama motorundaki sonuçlar sayfasından (SERP’ler) web sitenize gelmeleri şartıyla, daha fazla trafik almanızı sağlayacak durumdur. Daha fazla trafik almanız SEO sonuçlarında ilk sayfada veya ilk sıralarda çıkmanızı sağlamak adına önemlidir.
  • Organik sonuçlar: Arama sonuçları sonrası karşımıza çıkan reklamlar, arama motoru sonuçlarının yalnızca bir bölümünü oluştururken; organik trafik şeklinde adlandırdığımız bu terim ise, herhangi bir ödeme yapmak zorunda olmadığınız ve doğal yollarla elde edilen trafiktir.

Kısacası; organik arama trafiği diye belirttiğimiz terim, arama motorlarına herhangi bir ödeme yapmadan özellikle SERP’lerden gelen trafiği ifade eden terimdir.

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru dediğimiz terim , Google, Yahoo ve Bing gibi potansiyel olarak sorunuza cevap alabilecek şekilde soru sormak ya da aradığınız herhangi başka bir şeyle ilgili cevaplar bulabileceğiniz bir web sitesi olarak düşünebilir. Kabaca tanımı bu olsada bu işlerin doğru çalışması için arka tarafta neler yapılması gerektiğini düşündünüz mü?

Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motoru), arayabileceğiniz ya da aranabilecek tüm içeriklerle ilgili bilgileri toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, tüm bu 1’leri ve 0’ları bir dizin oluşturmak için arama motoruna geri getirir. Bu dizin tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritmayla beslenir ve daha sonra aradığınız kelimeleri, uyumlu sonuçlar ortaya çıkartabilecek bir hale getirerek sizlere sunar.

Bir arama motorunun algoritmasına etki eden birçok önemli faktör vardır ve uzmanlar bu faktörleri şu şekilde sıralıyorlar:

“Başlık etiketlerinin ve meta açıklamaların hem bilgilendirici hem de doğru uzunlukta olmasından, sayfalarda iç ve dış  bağlantıları göstermeye kadar bu optimizasyonlar birçok şekilde olabilir.”

SEO Konusuna Genel Bakış

SEO konusunda daha önceden hiç bir bilginiz yok ise, temel seviyede hazırladığımız bu blog yazımız size oldukça fayda sağlayacaktır. SEO’ya genel bakış;

1- SEO dostu bir web sitesi oluşturmak

Arama motoru optimizasyonu açısından doğru adımların en başında alan adı seçmekten dahili bağlantılar için iyi uygulamalara kadar içerisinde pek çok detay vardır.

Mobitek Google Aramada Görünümü

2- Anahtar kelime,içerik ve işaretleme dili

Bir web sitesi, siz içeriklerinizi orada tamamen sunup siz yayınlayana kadar tam olarak bir web sitesi sayılmaz; çünkü içerik açısında SEO belirli değişkenlere sahiptir. SEO dostu bir makale ya da içerik yazmak için anahtar kelime araştırması yaparak işe başlamak;arama motorlarının içeriğinizi gerçekten anlayıp algılaması açısından önemlidir. Arama motorları bunun için bir işaretleme dili içerirler. Bu işaretleme diline HTML adı da  verilir. Google Chrome gibi tarayıcılar, web sayfaları oluşturulurken işaretleme dili ile yapılan kodlamaları, sayfanın ziyaretçilerin ulaşabileceği bir sisteme dönüştürmeye yardımcıdırlar.

3- Site içi çalışmalar

İçerik ve ilgili işaretlemelere yönelik olarak SEO açısından hangi çalışmaları yapmanız gerektiğini öğrendikten sonra öğrenilmesi gereken bir diğer konu ise robots.txt hakkında teknik bilgi sahibi olmaktır.

4- Site dışı çalışmalar

Kaliteli Backlink oluşturmadan başlayarak Anchor Text oluşturmaya kadar her şeyi bağlantı metninden  daha yakından öğrenmeye çalışın. Örneğin nofollow’un nasıl ve ne amaçla yapıldığını, hangi durumlarda kullanılacağını ve konuk bloglamanın gerçekte faydalı olup olmadığını anlamak için kullanıcıların tecrübelerine kulak verin. Bu konuda çalışmalar yapan kişilerin detaylı yayınlarından faydalanmayı ve onları okuyup analiz etmeyi deneyin.

SEO Trendlerinin Evrimi

Arama motoru algoritmaları kullanıcılarına daha doğru sonuçları sunabilmek için sık sık güncellemeye giderler ve SEO taktikleri de bu değişiklikler çerçevesinde sürekli olarak gelişim göstermeye devam ederler. Dolayısıyla, birileri size işe yaramadığını tecrübe ettiğiniz SEO tavsiyesi veriyorsa belki de güncel bilgilerden haberdar değildir.

SEO’ya daha teknik bir bakış için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Leave a Reply