Sosyal Medya
Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, içeriklerin oluşturulması ve paylaşılmasında, bu içeriklerin sosyal medyada alınan geri dönüşlerinin incelenmesinde, hedef kitle belirlenmesinde, düzenli olarak bu süreçlerin sonuçlarını raporlama ve analiz etme sürecidir.

 • Facebook
 • Instagram
 • Youtube
 • LinkedIn
 • Twitter
 • Tiktok

SMM’de 100+ Şirket Bize Güveniyor!

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Sosyal medya yönetimi

Sosyal medya yönetimi, markanın herhangi bir sosyal platformda hesap sahibi olmasını, bu platformlarda özgün içerik oluşturmayı ve hedef kitlenin etkileşimini yönetmeyi içerir. Yorumlara veya mesajlara yanıt vermek, profil bilgilerinizi korumak ve kampanyalar düzenlemek de buna dahildir. Sosyal medya yönetimi, sosyal hesaplarınızı bilinçli ve özgün bir şekilde kullanmanızı sağlar. Başarılı bir yönetim stratejisi; hedef kitleyle etkileşim yaratma, marka bilinirliğini artırma ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurma konusunda sizi zirveye taşır.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

İnternetin evrimiyle birlikte ortaya çıkan bu platformlar, iletişimi hızlandırırken bilgiye erişimi kolaylaştırır ve dünya çapında bağlantılar kurmayı sağlar. Bu anlamda sosyal medya yönetimi, hızlı değişen dijital ortamda markaların tanınırlığını artırmak, hedef kitleyle anlamlı etkileşimler kurmak, müşteri ilişkilerini derinleştirmek ve pazarlama stratejilerini etkin bir şekilde uygulamak için vazgeçilmez bir araçtır. Stratejilerini optimize etmek için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle günümüzde başarılı bir dijital varlık yönetimi için sosyal medya yönetimi stratejilerinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve uygulanması kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir.

Sosyal Medya Platformları ve Önemi

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının her biri kendi içerisinde ayrı bir önem ve avantaj arz eder. Bu anlamda sosyal medya yönetimi konusunda Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin ve Youtube ön plana çıkmaktadır. Başarılı bir sosyal medya yönetimi, markaların çevrimiçi varlıklarını güçlendirirken daha geniş bir izleyici kitlesiyle etkileşimde bulunmalarına da katkı sağlar.

Facebook Yönetimi

Bugün Facebook sadece bir sosyal ağdan çok daha fazlasıdır. Oldukça etkili markalaşma fırsatlarının, satışların ve katılımın yuvasıdır. Ancak marka bilinirliği ve dönüşümler açısından büyük kârlar elde etmek istiyorsanız işletmenizin, bu geniş reklam kanalının tüm ayrıntılarını tamamen dikkate alan yönetimine ihtiyacınız olacaktır. Mobitek’in Facebook pazarlama dünyasında öne çıktığı nokta burasıdır. Alanında son derece yetkin ekibimiz, sosyal medya yönetimi alanında sadece kampanyaları planlamak ve uygulamakla kalmaz, aynı zamanda başarılarını izlemek ve ölçmek için gereken bilgiye sahiptir.

Facebook reklamcılığındaki kimliğimizi kanıtlayan son derece kârlı kampanyalardan oluşan mükemmel bir portföyle desteklenen, sosyal medya yönetimi uzmanlarından oluşan bir ekibe ve markanızı bir sonraki seviyeye taşıyacak araçlara sahibiz. İster Facebook yönetimini geliştirmek isteyen yerel bir işletme ister sosyal medyaya yeni bir yaklaşım benimsemeye hazır uluslararası bir dev olun, veri odaklı kampanyalarımız doğrudan şirketinizin hedeflerine göre uyarlanacaktır. Sosyal medya yönetimi sayesinde Facebook reklam ve içerik oluşturma çalışmalarımızın, ürünleriniz ve hizmetlerinizle etkileşime geçmek için sabırsızlanan ideal hedef pazarınızı hedeflemesini sağlayabiliriz.

Twitter (X) Yönetimi

Twitter, basit bilgileri geniş kitlelerle paylaşmanın en hızlı yollarından biri haline gelmiştir. Eğer şirketiniz popüler bir sosyal ağda yer almıyorsa, bu durum potansiyel müşteri kitlesine ulaşmayı zorlaştırabilir. Sosyal medya yönetimi uzmanlarımız, rastgele haber ve pazarlama mesajlarınızı 280 karakterin altında ilgi çekici sohbetlere dönüştürmek için sizi doğru bir yola adım atmaya hazır hale getirir.

Twitter pazarlamasının anahtarı, sınırlı sayıda karakterle hedef kitleniz üzerinde doğru izlenimi yaratmaktır. Güçlü görseller ve özenli kelime seçiminin birleşimiyle ekibimiz kampanyanız için güçlü mesajlar hazırlayacak ve bu da daha fazla etkileşim getirecektir. Twitter yönetiminin sırrı; ürettiğiniz mesaj türlerinin, mesajlarınızın kullandığı hashtag'lerin ve doğru hedef kitleye hitap etmenin dengesinde yatar.

İnstagram Yönetimi

İnstagram genel olarak Y kuşağının markalar ve şirketlerle etkileşime geçebileceği ve etkileşimde bulunabileceği bir platformdur. Mobitek, işletmenizin ideal müşteri tabanına ulaşmasına yardımcı olacak tüm püf noktalarına ve İnstagram sosyal medya yönetimi uzmanlığına sahiptir. İnstagram'ın her gün 60 milyondan fazla görsel yükleyen 1 milyar aktif aylık kullanıcıya ulaştığı göz önüne alındığında içerik stratejisi altında çok büyük bir potansiyel var aslında.

İster dönüşümleri hızla artıran kapsamlı bir İnstagram reklam kampanyası geliştirmek istiyor olun ister marka bilinirliğini yaymak için bir influencer’a ihtiyaç duyun, hedeflerinize ulaşmanız için size sosyal medya yönetiminde rehberlik edebiliriz. Deneyimli ekibimiz, markaların Instagram sosyal medya yönetimi stratejilerini geliştirirken karşılaştığı birçok tuzağın farkındadır. Mobitek çatısı altında yer alan sosyal medya yönetimi hizmetlerimiz, işletmenizin içerik üretimi ve reklamcılıkta büyük bir avantaj elde etmesini sağlar.

Linkedin Yönetimi

İşletmeniz güçlü bir pazarlama aracı olan Linkedin'in potansiyelini açığa çıkarmakta zorlanıyor mu? Profesyonel bir medya yönetimi olmadan doğru hedef kitleye ulaşamayabilir, katılım oranlarınız beklenenden düşük veya Linkedin reklam kampanyalarınızın yatırım getirisini göremiyor olabilirsiniz. Bunlar birçok işletmenin Linkedin varlığını yönetirken karşılaştığı yaygın sorunlardır. Ancak Mobitek, özel Linkedin sosyal medya yönetimi ekibi ile Linkedin sonuçlarınızı dönüştürür.

Ekibimiz, sosyal medya yönetilmesinde Linkedin pazarlamasının inceliklerini ve nüanslarını anlamada deneyimlidir. İşletmelerin Linkedin profillerini güçlü bir pazarlama kanalına dönüştürmesine yardımcı olma konusunda uzmandır.

Youtube Yönetimi

YouTube; internetteki en büyük video platformu, Google'dan sonra en büyük ikinci arama motoru ve Facebook'tan sonra en büyük ikinci sosyal medya kanalıdır. Mobitek, YouTube yönetim stratejinizin her yönünü kapsayabilecek uçtan uca bir dijital pazarlama hizmeti verir.

Üstelik hedef kitlenizi hassaslaştırmak ve tam bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmekle kalmayız. YouTube sosyal medya yönetimi hizmetimiz aynı zamanda video prodüksiyonu, optimizasyonu, analizi ve hatta reklamcılığı da içerir. Bu, YouTube pazarlamasında üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir unsurun olmadığı anlamına gelir. Sosyal medya hesaplarının yönetiminde satışın her aşaması için video pazarlama taktikleri vardır ve bunların neredeyse tamamı şirketinizin YouTube kanalıyla başlar.

Tiktok Yönetimi

TikTok, genellikle genç ve dinamik bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Platform aracılığıyla genç tüketicilere ulaşabilir ve markalarını bu kitleyle etkileşimde bulunarak güçlendirebilir.

Sosyal Medya Yönetimi Stratejisi

Sosyal medya stratejisi; işletmenizin yayınlayacağı içeriğin, sosyal medya ekibinizin sorumluluklarının ve işletmenizi tanıtmak için kullanacağınız kanalların bir taslağıdır. Bir sosyal medya yönetimi stratejisi, işletmenizin genel dijital pazarlama stratejisini tamamlayan sosyal medya hedeflerini içerir. Özellikle markanızı yeni tanıtıyorsanız veya çevrimiçi varlığınızı ilk kez oluşturuyorsanız bu stratejileri oluşturmak bunaltıcı olabilir. Çok fazla kanal, özellik, araç ve ürün mevcuttur. Ancak hepsini pazarlama stratejinize sığdırmak için kısıtlı vaktiniz olacaktır. Tam bu noktada Mobitek devreye girer ve profesyonel bir dokunuş sağlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Eğer alanında uzman bir ajans ile çalışmıyorsanız sosyal medya yönetimi konusunda bir ilerleme elde etmeniz zorlaşacaktır. Çünkü çevrimiçi başarınız; kaynaklarınıza ve hedeflerinize uygun, mantıklı ve anlaşılır bir stratejiye sahip olmanıza bağlıdır. Sosyal medya yönetimi ile bunu elde etmek çok daha pratik ve kalıcı bir hale gelecektir.

Markayı Tanıma

Sosyal medyadaki sürecinin ilk adımı markanın kendisini tanımasıdır. Bu; markanın misyonunu, değerlerini, hedeflerini ve hedef kitlesini anlamayı içerir. Markanın kendisini tanıması, hangi tür içeriğin yayınlanması gerektiğini, hangi tonun kullanılacağını ve hangi platformların hedeflenmesi gerektiğini belirlemeye yardımcı olur. Bu analiz markayı tanıma ayrıca rekabet analizi yapmayı ve benzersiz bir ses ve görünüm geliştirmeyi içerir.

Hedef Kitleyi Belirleme

Sosyal medya hesap yönetimi hedef kitleyi belirlemek markanın hangi demografik gruplara ve ilgi alanlarına hitap etmeyi amaçladığını anlamaktır. Yaş, cinsiyet, coğrafi konum, ilgi alanları, alışveriş alışkanlıkları gibi kriterleri içerir. Hedef kitleyi belirlemek bir içerik stratejisinin oluşturulmasına ve hedef kitlenin ilgisini çekecek içeriklerin oluşturulmasına yardımcı olur. Kurumsal sosyal medya yönetim hedef kitlenizi, onları rahatsız etmeyecek bir pazarlamayla ortak bir yerde buluşturmak için öncelikle ne istediklerini ve nedenini öğrenmeniz gerekir.

İçerik Üretimi

Hedef kitleyi etkilemek ve markanın mesajını iletmek için çeşitli medya formatlarında içeriklerin oluşturulmasıdır. Bu çalışmada metin, görsel, video veya ses içeriği olabilir. İçerik üretimi markanın hedef kitlesinin ilgi alanlarına ve tercihlerine uygun, ilgi çekici ve değerli içeriklerin oluşturulmasını sağlar.

İçerik Planlama

Sosyal medya yönetimi içerik planlama, markanın sosyal medya platformlarında yayınlamak için hangi içerikleri, ne zaman ve nerede yayınlayacağını belirlemektir. Bir içerik takvimi oluşturmayı, içerik türlerini planlamayı ve içeriğin zamanlamasını optimize etmeyi gerektirir. Bu sosyal medya yönetimi tekniği tutarlılık sağlar, hedef kitleyle etkileşimi artırır ve sosyal medya stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanmasına imkan verir.

Sosyal Medya Yönetiminde Etkili Araçlar

Sosyal medya yönetiminde kullanılan araçlar ile performans maksimizasyonu elde edilir ve daha efektif bir sonuç ortaya çıkar. Sosyal medya ajansı ile çalışmak bu noktada sizi bir üst noktaya taşıyacaktır.

Hootsuite

Hootsuite, sosyal paylaşımların planlanmasına ve programlanmasına yardımcı olacak özelliklere sahip bir sosyal medya yönetimi aracıdır. Temel özellikler arasında otomatik planlama, sosyal medya izleme, performans raporlama, temel görev yönetimi, raporlama ve daha fazlası yer alır. Hootsuite, yönetim sürecini kolaylaştıran ve optimize eden bir platformdur. Markaların, işletmelerin ve pazarlamacıların sosyal medya hesaplarını tek bir merkezden yönetmelerine imkan tanıyan bu yönetim aracı olan Hootsuite kullanıcıların zamanlarını ve kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmalarını sağlar. Aynı zamanda markaların sosyal medya varlıklarını büyütmelerine ve etkileşimlerini artırmalarına yardımcı olur. Hootsuite, kullanıcı dostu arayüzü ve kapsamlı özellik setiyle sosyal medya yönetimini daha efektif hale getirir ve markaların dijital varlıklarını başarılı bir şekilde yönetmelerinde rol oynar.

Buffer çok amaçlı bir sosyal medya aracıdır. Buffer, sosyal medya yönetiminde benzersiz bir çözüm sunarak, kullanıcıların Facebook, İnstagram, Twitter, Linkedin ve Pinterest gibi çeşitli platformlarda gönderilerini planlamalarına ve taslak oluşturmalarına olanak tanır. Ayrıca bu yönetim aracı, raporlama ve izleme işlevselliği de sunar. Şirketler, sosyal medya platformlarını etkin kullanarak belirledikleri birçok kurumsal hedefe ulaşmayı başarmıştır.

Sprout Social

Sprout Social bir sosyal medya yönetimi ve optimizasyon aracıdır. Tüm çevrimiçi profillerinizden verileri derler ve yayınlama, analiz, etkileşim seçenekleri sunar. Tek bir yerden tüm sosyal medya platformlarınızda içeriği kolayca planlayabilir ve yayınlayabilirsiniz. Sağlanan veriler sosyal medya yönetiminde güncel performansı takip etmek için kullanılabilir.

eClincher

eClincher, faaliyetlerinizi daha yönetilebilir hale getirmek için tasarlanmıştır. Hedef kitlenizi birden fazla sosyal medya ağında etkileşime geçirmek, takip etmek ve büyütmek için eksiksiz, kullanımı kolay bir platforma sahip olursunuz. eClincher birden fazla hesap ve markayı yönetirken en iyi sosyal medya platformlarını hızlıca kullanmanıza olanak sağlar. Bu yönetim metodu yalnızca gönderileri planlamak için değil, aynı zamanda sosyal profillerinizin performansını izlemek için de harikadır. Facebook, İnstagram, Twitter, Linkedin, Pinterest, Google Business, YouTube, TikTok, WordPress, Yelp ve çok daha fazlası gibi farklı sosyal medya yönetimi platformlarını destekler.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetiminin Avantajları

Profesyonel sosyal medya yönetimi, markaların dijital kimliğini güçlendirmek, müşteri etkileşimini artırmak ve rekabet avantajı sağlamak için hayati bir rol oynar. İyi bir sosyal medya kullanımı sunduğu faydalar aşağıdaki gibidir.

 • Profesyonel sosyal medya yönetimi markanın görünürlüğünü artırarak skalası geniş bir kitleye erişmesini sağlar.
 • Sosyal medya yönetim pazarlaması müşteri etkileşimlerini güçlendirerek marka sadakatini artırır ve müşteri memnuniyetini yükseltir.
 • Hedef kitleye odaklanarak marka, potansiyel müşterilere daha etkili bir şekilde erişebilir.
 • Sosyal medya yönetimi rekabette öne geçerek marka, benzersiz içerik ve stratejilerle rakiplerinden ayrışır.
 • Kriz anlarında, etkili iletişim kurarak bir marka, itibarını koruyabilir ve olumsuz sonuçları en aza indirebilir.
 • Pazarlama stratejilerini analiz ederek marka, daha etkili kampanyalar yürütebilir. Sosyal medya pazarlaması ek olarak ROI'yi de artırabilir.

Sosyal Medya ile Marka Bilinirliği ve Ciro Artışı Nasıl Sağlanır?

Dijital pazarlama yönetimi, marka bilinirliğini artırmak ve satışları artırmak için güçlü bir araçtır. İlk adım doğru platformları seçmek ve ardından markanın kimliğini yansıtan tutarlı içerikler oluşturmaktır. Etkileşimlerin yönetilmesi ve hızlı yanıtların verilmesi de önemlidir. Ayrıca dijital reklamlar ve influencer iş birlikleri gibi stratejiler de markanın bilinirliğini artırır ve satışları teşvik eder. Sosyal medyanın gücünü kullanmak bu açıdan önem arz etmektedir. Düzenli olarak analizler gerçekleştirerek stratejiler optimize edilmelidir. Dijital pazarlama yönetimi sayesinde marka, internet aracılığıyla geniş kitlelere ulaşabilir ve cirosunu yükseltebilir.

Bu doğrultuda dijital pazarlama yönetimi ile ciro artışı arasında güçlü bir bağlantı bulunmaktadır. İyi bir dijital pazarlama stratejisi, müşteri etkileşimini artırarak marka sadakatini güçlendirecektir. Bu, potansiyel müşterilerin markayı keşfetmesini ve mevcut müşterilerin tekrar alışveriş yapma olasılığını artırır. Ayrıca etkili dijital pazarlama yönetimi, hedef kitleyle bağlantı kurmayı ve onların ihtiyaçlarına cevap vererek ürün veya hizmetlerin satışını artırmayı kolaylaştırır. Müşteri geri bildirimlerini önemseyerek ve beklentilerini karşılayarak, bir marka, itibarını güçlendirir ve bu da satışları olumlu yönde etkiler. Dolayısıyla doğru formatta bir dijital pazarlama yönetimi, markanın cirosunu artırabilir ve uzun vadede başarı sağlayabilir.

Neden Bir Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmalısınız?

Sosyal medya; marka bilinirliğini artırmak, hedef kitlenizle iletişim kurmak, müşteri memnuniyeti elde etmek, kampanyalarınızı daha geniş kitlelere duyurmak ve etkileşimi ölçmek için kritik platformlardır. Ancak bu süreçleri etkili bir şekilde yönetmek zaman alıcı ve zorlayıcı olabilir. İşte bu noktada etkili bir sosyal medya yönetimi ile sosyal medya danışmanlığı almak, ajansla çalışmanın öneminin nedenli büyük olduğunu vurgular.

Sosyal medya ajansları, trendleri takip eder ve markanızın uyum sağlamasını sağlar. Ayrıca hedef kitlenizle etkileşim içinde kalmak ve bağlılık oluşturmak için samimi, eğlenceli ve güvenilir içerikler üretir. Bu anlamda sosyal medya yönetimi hizmeti veren Mobitek hızlı etkileşim ile müşteri memnuniyetini artırır ve olası sorunları çözüme kavuşturur.

Kampanyalarınızı daha geniş kitlelere ulaştırmak ve satışa dönüştürmek için etkili stratejiler geliştirirsiniz. Üstelik sosyal medya aracılığıyla hedef kitle etkileşimini sayılarla görüntüleyerek sosyal medya performansınızı analiz eder ve stratejileri buna göre ayarlar.

Başarı Hikayeleri

Vakit kaybetmeyin

Başarı Hikayelerimiz Arasına
Siz de Katılın!

Mobitek, Türkiye ve dünyada, veri odaklı dijital pazarlama çözümleri üreten entegre bir SEO ajansıdır. 20 yılı aşkın tecrübesi ve uzman kadrosuyla Mobitek, markalara performans ve çözüm odaklı pazarlama hizmetleri sunmaktadır.

E-posta [email protected] Telefon +90 216 418 08 84