TV Medya Planlama

img

Tv reklam kampanyalarında, kampanyanın başarılı ve etkili olabilmesi için, Tv mecralarını kullanan doğru hedef kitleye ulaşılması, yüksek oranda erişim, düşük maliyet ve yeterli frekans yakalamak için yapılan çalışmaların tümüne Tv Medya Planlama denir.

Başarılı bir medya planlaması yapılan kampanyalarda, belirlenen hedef kitleye ulaşılmış, kampanyanın yeterli ölçüde duyurulması sağlanmış, reklam kampanyasını gören hedef kitle aksiyona geçmiş ve bu kampanya için düşük bütçe ve yeterli sıklıkta görünüm elde edilmiş olur.

Televizyon kanallarında en çok seyredildiği 20.00 – 23.00 arası saat dilimine prime time denilmektedir. Televizyon kanallarının daha az seyredildiği 07.00 – 20:00 arasındaki saat dilimine off prime time denilmektedir. Bu saat aralıkları dışında kalan zaman dilimine ise late prime time denilmektedir.

Televizyon reklamları, kreatif reklam çalışmalarının en rahat ve kolay uygulandığı ve Türkiye’de yaşayan hedef kitlenin büyük bir bölümüne ulaşmayı sağlayan reklam mecrasıdır. Bu nedenle televizyon reklamları popülerliğini korumaktadır.

Televizyon kanallarının reklam satışları Tv Reklam Ajansları tarafından yapılmaktadır. Doğru stratejiler kullanan ve bu işlerde tecrübeli Tv reklam ajanslarıyla (sales house) yapılan Tv Medya Planlamaları ile başarıyı yakalamak mümkündür.

Kuşak Reklam Nedir?

Tv programları arasında yayınlanan Tv reklamlarına Kuşak Reklam denir. Kuşak reklamlar 1 saat içinde 12 dakika yayınlanabilir.

Bant Reklam Nedir?

Tv programı yayınlanırken ekranın altında çıkan Tv reklamlarına Bant Reklam denir. Bant reklamlar 10 dakikada bir yayınlanabilir.

Sanal Logo Reklamı Nedir?

Tv programı yayınlanırken ekranın köşelerinde çıkan reklamlara Sanal Logo denir. Sanal logo reklamları 5 dakikada bir yayınlanabilir.

Cpp Nedir?

CPP Bir saniyede kazanılan reytinge ödenen para tutarıdır.

Reyting (İzleyici Oranı) Nedir?

Reyting, Televizyon kanallarındaki televizyon reklamlarının hedef kitle üzerindeki etkisinin ölçülmesini sağlayan izleyici oranıdır. Reyting ortalama izlenme oranıdır. Bir program veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini ifade eder.

GRP (Gross Rating Points) Nedir?

Televizyon kanallarındaki bir reklamın belirli bir süre içerisindeki brüt izlenme oranı, elde edilen reytinglerin toplamı, yayınlanan her reklamın aldığı reytinglerin toplamıdır.

İzlenme payı ise Tv kanalının belirli bir zaman aralığında tüm izleyicilerden almış olduğu payı gösterir.

Grp x Cpp x Reklam Süresi = Ödenecek Reklam Tutarı

Başarılı bir Tv Reklam kampanyası için Mobitek Performance Marketing Group’la iletişime geçebilirsiniz.

Vakit kaybetmeyin

Başarı Hikayelerimiz Arasına
Siz de Katılın!

Mobitek, Türkiye ve dünyada, veri odaklı dijital pazarlama çözümleri üreten entegre bir SEO ajansıdır. 20 yılı aşkın tecrübesi ve uzman kadrosuyla Mobitek, markalara performans ve çözüm odaklı pazarlama hizmetleri sunmaktadır.

E-posta [email protected] Telefon +90 216 418 08 84