E-Ticaret SEO

E-Ticaret Sitesinde SEO ve Anahtar Kelime Optimizasyonu

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi, websitenizde, kategorilerinizi, ürün sayfalarını ve makale tarzı içerik sayfalarını anahtar kelime için optimize etmek istiyorsunuz. Bir web sayfasında anahtar kelime optimizasyonu yapmak için, kelimelerin çok stratejik bölümlerde yer aldığından emin olun:
⦁ Sayfa başlığı
⦁ Başlıklar
⦁ Alt başlıklar
⦁ Paragraf
⦁ Ürün açıklamaları
⦁ Resim dosyası ismi
⦁ Resim alt etiketleri
⦁ Başlık ve açıklama etiketleri
⦁ URL’ler

Websiteniz de iç linkleri oluştururken, özellikle kullanıcı dostu URL’ler olduğundan emin olmalısınız. Kısaca oluşan linkler anahtar kelimenizi içerisinde barındırması gerekiyor. Eski tip sayılardan veya yazılım bazlı anlaşılmaz linklerden oluşmaması gerekmektedir Sonrasında ürünlere ait, başlık ( Title ) ve açıklama ( Meta Description) etiketleri de anlamsız cümlelerden veya anahtar kelimelere boğulmuş bir cümleden oluşmamalıdır. Bu bölümler tamamen satış odaklı planlanmalı, hatta reklam gibide gözükebilir. Bu alanlarda yaptığınız tüm çalışmalar, tıklama oranınızı (CTR) etkileyecektir. Tıklama oranınızda ne kadar yüksekse, Google’dan karşılığınızı fazlasıyla alırsınız. Tabi ki bunun karşılığı da ilk sayfa en üstlerde olmaktır.

Ücretsiz Teklif Formu

E-Ticaret Sitenizin Yapısı

Eğer sıfırdan web sitesi yapmak istiyorsanız, Kusursuz bir web sitesi yapısı, kullanılabilirliği, sıralamaları ve dönüşümleri büyük ölçüde etkileyeceğini bilmeniz gerekir.
Kullanılabilirlik kısmına gelirsek, sitemizin mimari şemasını oluştururken LucidChart tarzı bir araç kullanımı işimizi çok kolaylaştıracaktır.

Sitemizin mimarisinde düz bir yapıya odaklanın, yani ana sayfa üzerinden, ürünlere ulaşmak için olabildiğince az tıklama yapılacak bir yapı ortaya çıkarın. Bunun sonucunda ana sayfadan ürünler kısmına iç link mantığıyla maksimum oranda pagerank akışı sağmak mümkün olacaktır.

Sonrasında ilk başta yaptığımız anahtar kelime analizinden elde ettiğiniz sonuçları inceleyin ve site yapınız hem kullanıcılara hem de arama motorlarına kolaylık sağlayan, anahtar kelime kurgusu açısından kusur bir yapı ortaya koyun.

Örnek olarak, Pet Shop ürünleriyle alakalı bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Web sitenizin mimari yapısı aşağıdaki şekilde olabilir:

Tabi ki, bu gösterdiğimiz örnek işin en basit halde gösterimidir. Siteniz derinlemesine çok daha karışık bir yapıya sahip olabilir.

E-Ticaret Sitesinde İç Linkleme Nasıl Olmalıdır ?

Bu bölümde iç linklemenin nasıl yapılacağını anlatacağız. Daha öncesinde hiç bilgi sahibi olmayabilirsiniz, ancak şu şekilde bir açıklama getirdiğimizde ne olduğunu hemen anlayacaksınız. Web sitenizin bir sayfasından diğer sayfasına link verme işlemine iç linkleme denir.
İç linkleme mantığı kısaca, yükselmek istediğiniz en önemli kelimelere odaklanarak, anchor text’ler oluşturup, iç link köprü bağlantılar oluşturmaktır. Bu sayede page rank akışındaki yoğunluk sayesinde kelimelerinizde yükselmeler sağlayabileceksiniz.
İç linklemede dikkat edeceğiniz konuların başında ise çeşitlilik gelir. Aynen backlink alımında dikkat ettiğimiz anahtar kelime yoğunluğu burada da geçerlidir. Sürekli birkaç kelime üzerine yoğunlaşma, Google tarafından pek hoş görülmeyecektir ve manipülasyon olarak algılanabilir. Google yapısı içerisinde sürekli değişen ve gelişen algoritmalar, herhangi bir manipülasyonu anında fark edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden elimizden geldiğince farklı anahtar kelimeler ile desteklemememiz gereklidir. Tüm işlemleriniz bittiğinde websiteniz için site haritası oluşturarak ( sitemap.xml) Google arama motorunun eksiksiz taraması ve index alması için Search Console üzerinden göndermemiz gereklidir.