E-Ticaret
SEO

Bütün e-ticaret sitesi sahiplerinin, arama motorlarının en üstünde yer almak en önemli önceliğidir. Ücretli reklamlar sizi SERP'in en üstüne yerleştirebilirken, orada uzun süre kalabilmek sizin çok maliyetli olacaktır. Kalıcı olarak üst sıraya yerleşmek istiyorsanız, e-ticaret SEO çalışmaları bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

Adım adım açıkladığımız e-ticaret SEO kılavuzunda, e-ticaret siteleri için SEO stratejisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıp, sitenizi etkili şekilde optimize etmenize yardımcı olacak ipuçları ve stratejiler sunacağız.

SEO’da 100+ Şirket Bize Güveniyor!

img

İşte, ele alacağımız ana konular:

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Rakip Analizi
 • Site İçi SEO Optimizasyonu
 • Teknik SEO Çalışmaları
 • Link İnşası Oluşturma

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO stratejinizin önemli bir parçasıdır. E-ticaret siteniz için SEO stratejisi oluşturmadan önce, hedef kitlenizin hangi arama terimlerini kullanarak aramalar yaptığını bulmalısınız. Çünkü potansiyel müşterilerinizin arama terimleri, aslında sizin anahtar kelimelerinizdir. Belirlediğiniz anahtar kelimelere dayanarak, yararlı ve tamamen SEO uyumlu içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Size yol gösterecek olan yazımızın bu bölümünde ise, anahtar kelime araştırmasına dahil olan birçok adımı detaylarıyla açıklayacağız.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, işletmeniz ve müşterilerinizle alakalı olabilecek tüm olası arama motoru sorgularını bulma sürecidir. Anahtar kelime araştırması, yalnızca belirli anahtar kelimeleri bulmayı değil, aynı zamanda bunları mantıksal, ilgili gruplar halinde sıralamayı ve önceliklendirmeyi de içerir. Daha sonra da sitenizdeki mevcut sayfaları nasıl değiştirebileceğiniz veya yeni içerik oluşturabileceğiniz konusunda bilgi verebilir.

Neden anahtar kelime araştırması yapılmalı?

Çünkü anahtar kelime araştırması yapmak; en önemli e-ticaret SEO çalışmalarından biridir ve SEO uyumlu içeriklerinizle hedef kitlenize ulaşmanız için harika bir yoldur.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Muhtemelen arama sonuç sayfasında üst sıralara çıkmak istediğiniz birkaç anahtar kelimeniz vardır. Bu kelimeler, ürünleriniz, hizmetleriniz veya e-ticaret sitenizdeki diğer konular olabilir. E-ticaret SEO anahtar kelime araştırmanızdaki birinci adım, anahtar kelime listesi oluşturmaktır.

Sizi potansiyel müşterilerinize ulaştıracak kelimeleri bulabilmek için aşağıda bahsettiğimiz noktalara dikkat etmelisiniz:

 • E-ticaret sitenizi detaylı olarak analiz etmeli ve önemli anahtar kelimeleriniz olduğuna inandığınız şeyleri listelemelisiniz.
 • Müşterinizin veya sizin hedeflerinizi not almalısınız.
 • Hedef kitlenizi belirlemelisiniz.
 • Başlıca rakiplerinizi listelemelisiniz.

Şimdi ise sıra hangi konuda anahtar kelime arayışında olduğunuza geldi. Kategori ve ürünleriniz için anahtar kelime belirliyorsanız, tek kelimeden oluşan ve çok genel anlamlara sahip anahtar kelimeler seçmemeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu tarz kelimelerde rekabet hacmi çok yüksektir.

Örneğin; kadın giyim sektörüne hitap eden bir markaysanız, “elbise, kıyafet” gibi kelimeleri hedef kelime olarak belirlemek yerine, aşağıdaki gibi kelime gruplarına çalışmalısınız.

img

NOT: E-ticaret SEO için belirlediğiniz anahtar kelime veya anahtar kelime grubu için arama hacmi ne kadar yüksekse, SERP’te yüksek sıralamalara ulaşmak için genellikle daha fazla çalışma yapmanız gerektiğini de unutmayın.

E-ticaret SEO anahtar kelime seçimi ile ilgili ayrıntılı bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz:
Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

img

Rakip Analizi

Rakip analizi, tüm e-ticaret sahiplerinin yapması gereken analizlerden biridir. Kapsamlı bir rakip analizi, sitenizi rakipleriniz kadar iyi hale getirmek için ne yapmanız gerektiğine dair yol haritası hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

E-ticaret SEO çalışmalarına başlarken, hem sitenizin hem de rakiplerinizin sitelerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek işinizi kolaylaştırabilir. Bu bilgileri kullanarak, zayıf olduğunuz alanları keşfedebilir, rakiplerinizin zayıf olduğu alanları belirleyebilir ve ardından siteniz için en doğru SEO stratejisine karar verebilirsiniz.

Somut bir ifadeyle, SEO rakip analizi yapmak size şunları sağlar:

 • Sektörünüzde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrebilir,
 • Rakiplerin zayıf yönlerini bulup, bunlardan yararlanabilir,
 • Rakiplerin güçlü yönlerini bularak, bunları tekrarlayabilir,
 • Hangi SEO çalışmasını önceliklendireceğinize karar verebilirsiniz.

Rakip analizi yaparken; rakiplerinizin başarılı olduğu anahtar kelimeleri, backlink profilini ve site yapısını detaylı olarak incelemeyi unutmayın.

Site İçi SEO Optimizasyonu

Site içi SEO, bir e-ticaret sitesindeki tüm öğeleri daha üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme uygulamasıdır. Aynı zamanda site içi SEO, hem bir sayfanın içeriğini hem de HTML kaynak kodunu SEO uyumlu hale getirmeyi ifade eder.

Site içi e-ticaret SEO optimizasyonu; Google gibi arama motorlarının sayfa içeriğini yorumlamasına yardımcı olması dışında, hedef kitlenizin aradıkları sayfanın ne ile ilgili olduğunu ve arama sorgularına hitap edip etmediğini hızlı bir şekilde anlamalarını da sağlar.

Site içi e-ticaret SEO'nun temel amacı, aşağıdaki konuları, bütün arama motorları ve hedef kitle için olabildiğince kolaylaştırmaya çalışmak olarak düşünülebilir:

 • E-ticaret sitesinin ne hakkında olduğunu anlamak,
 • Belirli bir sayfayı, bir arama sorgusu veya sorgularla (yani belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime grubu) alakalı olacak şekilde tanımlamak,
 • Bu sayfaları tamamen kullanıcılara yararlı sonuçlar verecek şekilde düzenlemek.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparken göz önünde bulundurulması gereken temel sıralama faktörleri şunları içerir: Sayfa başlıklarını değiştirmek, sayfa yükleme hızlarını düşürmek, zayıf kullanıcı deneyimini en aza indirmek, doğru anahtar kelimeleri kullanmak ve iyi yazılmış içerik üretmek.

 1. Sayfa başlıklarını düzenleme: Google gibi arama motorları, sayfanızın neyle ilgili olduğunu anlamak ve bu içeriği kullanıcılarına sunmak için <title> etiketini kullanır. <title> etiketinizin 160 karakterden kısa olduğundan ve sayfaya özel olduğundan emin olun.
 2. Sayfa yükleme hızlarının düşürülmesi: E-ticaret SEO optimizasyonu, site hızını ve site performansını iyileştirmeye de bağlanabilir. Bu, bir web sitesinde istenen bir eylemin tamamlanması olarak web sitesi optimizasyonunun amacı ile dolaylı olarak ilgilidir. Gecikme veya yavaş sayfa hızları gibi kötü web sitesi performansı, web sitesinde gezinememe nedeniyle ziyaretçilerin işlem yapmasını engelleyebilir.
 3. Zayıf kullanıcı deneyimini en aza indirme: Google'ın en son algoritma güncellemeleri, bekleme süresi gibi kullanıcı etkileşim ölçümlerinin -bir kişinin Google arama motoru sonuç sayfasından web sitenizde ne kadar kaldığını- sıralamalar için kullanıldığını ortaya koymaktadır. Kullanıcılar, rakiplerinize kıyasla sitenizde daha uzun süre kalıyorsa, daha yüksek sıralamalar göreceksiniz.
 4. Doğru anahtar kelimeleri kullanmak: SEO'nun özü hala alakalı anahtar kelimelerin kullanımına bağlıdır. E-ticaret siteniz ile ilgili en alakalı ve arama hacmi olan kelimeleri seçmelisiniz.
 5. SEO uyumlu içerik üretmek: Günün sonunda, arama motorları kullanıcılara bulabilecekleri en iyi içeriği sunuyor. Google, kullanıcılarından birini içeriğinize yönlendirirse ve dil bilgisi ve yazım hatalarıyla doluysa, bu durum Google'a kötü bir şekilde yansır. Hazırladığınız içeriğin benzersiz, değerli ve iyi yazılmış olduğundan emin olun.

Teknik SEO Çalışmaları

Teknik e-ticaret SEO çalışmaları, arama motoru botlarının sitenizi daha etkili bir şekilde taramasına ve dizine eklemesine (organik sıralamayı iyileştirmeye yardımcı olmak için) yardımcı olan e-ticaret sitesi ve sunucu optimizasyonlarını ifade eder.

Genel olarak e-ticaret SEO çalışmalarına başlarken öncelikli olarak aşağıdaki detaylara dikkat etmeli ve optimizasyon işlemine başlamalısınız:

 • Sitenizin mobil uyumlu olarak nitelendirildiğinden emin olun.
 • Durum kodu hatalarını kontrol edin ve düzeltin.
 • Robot.txt dosyasında hata olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse optimize edin.
 • Site indekslemenizi kontrol etmek için Google Search Console’u kullanın. Keşfedilen sorun varsa inceleyin ve acilen düzeltin.
 • Yinelenen başlık etiketlerini ve yinelenen meta açıklamaları düzeltin.
 • Web sitenizin içeriğini gözden geçirin. Google Analytics'teki trafik istatistiklerini kontrol edin. Düşük performans gösteren içeriği iyileştirmeyi unutmayın.
 • Kırık bağlantıları ve 404 veren sayfaları acilen düzeltin. Bunlar, kullanıcı deneyiminin ve potansiyel sıralamaların düşmanıdır.
 • Google Search Console aracılığıyla XML site haritanızı Google'a iletin.

Link İnşası Oluşturma

Link inşası, arama motorunun görünürlüğünü iyileştirmek amacıyla bir web sitesine tek yönlü bağlantılar oluşturmaya denir. Örneğin; A web sitesi B web sitesine bağlandığında, Google'ın algoritmasının alakalı anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer almayı hak ettiğine dair güçlü bir ipucu verir.

E-ticaret SEO çalışmalarının en önemli adımlarından biri olan link inşası oluşturma işlemi, size aşağıdaki yararları sağlar:

 1. Google'da ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilir,
 2. Google, sitenizdeki yeni sayfaları daha hızlı bulabilir,
 3. Bir işletme olarak güvenilirliğiniz artabilir,
 4. Hedeflenen yönlendirme trafiğinden yararlanabilirsiniz.

Nasıl başarılı link inşası kurulabilir, backlink stratejisi nasıl oluşturulur öğrenmek için aşağıdaki yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Backlink Nedir? ve Nasıl Yapılır?
Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Başarı Hikayeleri

Başarı Hikayelerimiz Arasına
Siz de Katılın!

  Güvenlik Sorusu

  Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) kapsamında bilgilerinizi paylaştığınızı onaylamalısınız.