Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) Teklifi Nedir?

bin tiklama basina maliyet nedir

Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM) Teklifi Nedir? Ürünlerinizin tanıtımını yaparken kullanabileceğiniz teklif modelleri ve çeşitleri, yeni bir Google Ads kullanıcısıysanız kafa karıştırıcı olabilir. Reklamlarınız için ayırdığınız bütçeleri verimli bir şekilde kullanabilmek için reklam teklif modellerini kavramanız gerekir. BGBM, yani Bin Gösterim Başına Maliyet, bunlardan bir tanesidir. Reklamlarınız her gösterildiğinde ücret ödeyeceğiniz bu reklam modelinde, reklam yerleşimlerini* seçmeniz gerekir. Hesap yöneticileri, kampanyaları yürütürken istedikleri ücreti 1000 reklam başına ayarlar. Bu reklam çeşidi dönüşüm odaklı olmayıp gösterim hedeflidir.

*Reklam yerleşimleri nedir? Reklam yerleşimleri, reklam verenlerin (örneğin Ads hesap yöneticileri) yerleşim hedefleme özelliğini kullanarak reklamlarını yerleştirmek için seçebileceği belirli bir reklam birimleri grubudur. İki şekilde gösterilirler; sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan yerleşimler ve yayıncılar tarafından tanımlanan yerleşimler.

Yayıncılar tarafında ise Bin Gösterim Başına Maliyet, sayfalarında her yayınlanan reklam için kazanç elde edilmesidir. BGBM reklamlarının rekabet halinde olduğu reklam modelleri, tıklama başına maliyettir. Reklam açık arttırmalarınızda meydana gelen bu rekabet sebebiyle sadece en yüksek performansı sağlayan reklamlar yayınlanır.

Bin Gösterim Başına Maliyet reklamları, çeşitlilik gösterebilir. Eskiden metin veya resim reklamları halinde kullanıcıların karşısına çıkmaktaydı. Daima yerleşim hedefleri bulunur. Bu reklam biçimi için metin reklamlarını tüm reklam birimlerini kapsayacak şekilde genişletilebiliyordu. Bu reklamlar, Reklam Biçimleri sayfası üzerinden görülebilir. Eski Adwords panelinde bunu yapabiliyor iken Google’ın Adwords hizmetlerini Google Ads olarak değiştirmesi ve yeni panele geçmesi ile metin reklamlarında BGBM kullanımı artık mümkün değildir.

Bin Gösterim Başına Maliyet (BGBM), sadece Video ve görsel reklamlarda kullanılmaktadır. Daha çok kullanıcıya erişmek ve tekil bazlı tıklamadansa erişebilecek kişi sayısını arttırmak hedeflenmektedir. Örneğin; Hedeflemesi ve negatiflemesi yapılmış bir kampanya içerisinde TBM bazında 0,10 kuruşa gelen bir tıklama, bu kampanya stratejisi ile 0,05 kuruşa kadar düşebilmektedir.

TBM ve BGBM Arasındaki Fark Nedir?

BGBM’yi iyi anlayabilmek için, bu kavrama yakın olan TBM yani Tıklama Başı Maliyet’i ve TBM’nin Bin Gösterim Başı Maliyet (BGBM) ile arasındaki temel farkı anlamamız gereklidir.

TBM fiyatlandırma modelinde, adından da anlaşılabileceği gibi yayıncılara, yalnızca bu tıklamaları almak için aldığı gösterim sayısından bağımsız olarak reklam tıklamalarının sayısına göre ödeme yapılır. Tıklama sayısı, İnternet reklamcılığının başlangıcından beri her zaman reklam etkinliğinin bir göstergesi olarak varlığını korumuştur.

BGBM fiyatlandırma modeli ise gösterim sayısını esas alan (bin gösterim başına maliyet) anlamına gelir. Bu sayede yayıncılara, reklamın gösterilme sayısına göre ödeme yapılır.

Bu fiyatlandırma modeli daha çok tüketiciler arasında ürün bilincini artırmak isteyen, ancak müşterilere ürünlerini satın almalarını teşvik etmek zorunda olmayan reklam verenler tarafından yaygın olarak kullanılır. Bu sayede de düşük teklifle, dönüşüme odaklanmak yerine erişime odaklanan ve bilinirliği çok daha etkin maliyetli bir biçimde artırmaya odaklanılmış olunur.

Bunun aksine web sitelerine trafik çekmek isteyen reklam verenler, tıklama için ödemeyi tercih ederler. Yalnızca bir ziyaretçi bir reklamı tıkladığında ve sitelerine girdiğinde reklamdan gerçek değer elde ederler, bu nedenle tıklama başına ödeme yapmayı tercih ederler. Çoğu reklam veren için yalnızca bu tıklamalar için, (gösterimler yerine) ödeme yapmak en uygun maliyetli çözümdür.

Marka bilincini artırmak isteyen ancak sitelerine trafik çekmekle ilgilenmeyen reklam verenler için, gösterimleri hedeflemek daha iyi bir stratejidir. Amaç, reklamı olabildiğince fazla göze maruz bırakmak olduğundan, gösterim başına ödeme daha düşük maliyetlidir.

Google Adwords, yayıncılar için hem TBM hem de BGBM reklamlarına izin vermektedir. Reklam verenler, o reklamın gösterilip gösterilmediğine ya da reklamcıya yapılan her tıklama için yayıncılara ödeme yapar. BGBM genellikle görüntülü reklamcılık için kullanılır. Bir BGBM modeliyle, reklam verenler, Google’a bin gösterim için ne kadar ödemek istediklerini söylemek için BGBM reklamları değerini belirleyebilir.

Sonuç

TBM her ne kadar erişim miktarını yüksek tutmak için uygun bir yöntemse de tanıtım ve yüksek sayıda dönüşümün önemli olmadığı tanıtım kampanyaları için BGBM en uygun seçenek olacaktır. Sonuç olarak Google AdWords teklif stratejinizi, kampanyalarınızdan ne almak istediğinizi ve onu nasıl yönetmek istediğinize göre seçmekte serbestsiniz.

Leave a Reply