Google Analytics

Sitenizle ilgili tüm istatistiki bilgiler Google Analytics ile oldukça net ve kesin bir doğrulukla ölçümlenebilmektedir. Google Analytics nasıl çalışır ? Neleri baz alır ? Nasıl yorumlanmalıdır?

Google Analytics basit bir JavaScript kodu ile sitenize entegre olur. Bu kod en az iki sayfa arasında bir tetiklenme gerçekleştiriyorsa ölçümleme başlar. Daha özetle iki sayfa arasındaki süreyi ölçer. Bu sayfa değişimi sırasında sayfada kaldığınız süre, kaç tane sayfayı ziyaret ettiğiniz, hangi sayfa ile başlayıp hangi sayfa ile ziyareti sonlandırdığınız gibi en temel bilgiler anlık olarak kaydedilmektedir.

Kaç kişinin bu işlemi yaptığı, kaç kez yaptığı hangi işletim sisteminden geldiği, hangi cihaz tipinden ve modelinden geldiği, sitemizin içinde yapılan aramalar gibi tüm metrikler her zaman aşina olduğumuz ölçümleri ve analizleri ifade etmektedir. Oturum sayısı, ziyaretçi sayısı, hemen çıkma oranı, sayfada kalma süresi, hangi şehirden ziyaret gerçekleşiyor gibi analizlerimiz bu ölçüm metodu ile ortaya çıkmaktadır.

Google Analytics Kriterler

Kitle

Kitle sitemize gelen ziyaretçilerimizin kim olduğunu tanımamıza yardım etmektedir. Hangi şehirden gelmiş, hangi cihazı kullanmış ( mobil, masaüstü ), yaş aralığı, cinsiyeti, ilgi alanları gibi bir çok bilgiyi bu ölçüm menüsünden öğrenebilmekteyiz.

Edinme

Edinme ölçümleri ise bu ziyaretçilerimiz bizi nereden bulmuş sorusunun cevabını vermektedir. Sitemize gelen ziyaretçiler ücretli bir çalışmanın sonucu mu ? SEO görünürlüğümüzden dolayı doğal trafik kaynağından mı gelmişler? Sosyal medya çalışmalarınız ne kadar etkili olmuş yada yapmış olduğunuz Mailing ve SMS kampanyalarının sitenizde ve ziyaretçileriniz üzerindeki etkileri nasıl olmuş bu analiz bölümünden ölçümleyebiliyoruz.

Davranış

Davranış ölçümleri, sitemize gelen ziyaretçilerimizin hangi sayfalarda ne tür etkileşim yaptıklarını söylemektedir. Hangi sayfaları gezmişler, sitemizde neleri aramışlar, sitemizin sayfaları ne kadar sürede yüklenmiş ve sitemize eklediğimiz kampanya görseli gibi etkinlikler ne tür tepkiler ile karşılanmış.

Dönüşüm

Dönüşüm ölçümleri arasında en önemlisi e-ticaret siteleri için gerekli olan ne harcadım ne kazandım analizidir. Günün sonunda bakılacak bu metriklerin çok fazla alt kırınımı bulunmaktadır. Hangi kampanyamız için ne kadar harcadık? Hangi kampanyamızdan ne kadarlık bir gelir elde ettik? Hangi ürünlerimiz rağbet görüyor? Yeni üye olanlar nereden geliyor? Form dönüşümümüz ne durumda? Çok daha fazlası Google Analytics ile ölçümlenebilmektedir.

Web sitenize daha fazla trafik çekmek istermisiniz!

Arama motorlarının kitleleri yönlendirme gücünden yararlanmak için bizimle çalışarak, kurumunuzun kendi kategorisindeki arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  • Google'da ilk sayfada olun!
  • Zamandan tasarruf edin
  • Kullanıcı deneyimine uygun tasarım
  • Organik trafik yükselişi
Ücretsiz Teklif Formu

Numaranızı başında "0" olmadan giriniz.