SEO Çalışması

Dijital çağın artan ihtiyaçları, web sitelerinin, çoğunlukla ise e-ticaret sitelerinin gelişmesinde ve büyümesinde etkili olmuştur. Büyüyen dijital dünya, rekabeti arttırmış ve arama motorlarında daha görünür olmak isteyen web siteleri, daha üst sıralara yükselmek için SEO gibi yöntemlere başvurmaya başlamıştır. Profesyonel SEO çalışması nedir? Neleri kapsar? En basit ifadeyle bir SEO çalışması, web sayfalarınızı Google ve diğer arama motorlarının arama sonuçlarında yüksek bir konuma ulaştırmak üzere gerçekleştirilen iyileştirme uygulamalarıdır. Organik arama sonuçları için sıralamaların iyileştirilmesine odaklanılır. Temelde, web sitenize daha fazla trafik alması ve pazarlama çabanıza destek olması amacıyla gerçekleştirilirler. Bu çalışmaların ücretli reklam çalışmalarından (Google Ads vb.) farkı ise daha kalıcı sonuçlar elde edebilmenizdir. Ücretli reklamlara kıyasla daha fazla trafik payı olduğu bilinmektedir.

Yapılan araştırmalara göre; Google’ın ilk sayfasında yer alan web siteleri tıklamaların neredeyse %95’ini almaktadır. Bu oran elbette hizmet verilen alan veya ilk sayfada yer aldığınız konuma göre de değişiklik gösterebilir. 

1. Sırada yer alan web sitesi ile 6. Sırada yer alan web sayfası arasında dahi büyük bir farktan söz edilebilir. Yapılacak çalışmalarda, zaman ve sabır en önemli unsurdur. Web siteniz için yapılacak iyileştirme ve optimizasyon işlemlerinin meyvelerini zamanla alabilirsiniz. Kestirme sonuçlar elde etmek yerine, emin adımlarla ilerleyebileceğiniz ufak fakat etkili adımlar atmanız gerekecektir. Doğru tekniklerin uygulandığından emin olmanız gerekir. Kestirme yoldan yapılan site SEO çalışması, yarardan çok zarar verici olacaktır.

Ücretsiz Teklif Formu

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google SEO çalışması veya diğer arama motorları için bu çalışmalar nasıl yapılır? Bu noktada, Google algoritmalarının nasıl çalıştığını ve Google botlarının sitenizi tararken nelere dikkat ettiğini bilmeniz gerekir. (Diğer arama motorları da benzer bir mantıkta çalıştığı için aynı yol haritası izlenebilir.) Başlangıç olarak sitenizin erişilebilir olması önemlidir. Teknik açıdan sağlam olan bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Sitenizde açılmayan bağlantılara yer verilmemesi büyük bir önem arz eder. Sitenizin içeriği ile Google ve kullanıcılara verilen mesaj, birbiriyle aynı olmalıdır.

Sitenizin hızının, yazılımının veya kopya içeriklerin optimize edilmesi, çalışmaları yapan kişiler için dikkat edilmesi gereken diğer noktalardır. Bunlar sayfa içi (OnPage) dediğimiz, çalışmaları kapsar. Bunun dışında, sayfa dışı (Offpage) diğer web sitelerinin veya sosyal medya araçları/uygulamaları aracılığıyla sitenizin referans gösterilmesi/pazarlanması gibi bağlantıları kapsar.

Ayrı çalışmalar gibi gözükse de tüm bu çalışmalar, birbirini destekleyici niteliktedir. Web sitenizdeki teknik bir sorun, siteniz için yapacağınız site dışı çalışmaların da olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Hepsini bir bütün olarak düşünerek, bütünsel bir çalışma yürütülmelidir. SEO çalışması yapan firmalar, siteniz için bütünsel bir hizmet sunarak web siteniz için gerekli olan iyileştirme çalışmalarını size sunarlar. Değişen algoritmalar ve metriklerin takibini gerçekleştirir ve web sitenizi sizin için güncel hâle getirirler. Web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmaya yönelik dönüşüm odaklı çalışmalar için şimdi teklif alabilir ve dijital dünya sesinizi duyurabilirsiniz.