Google Adsense Nedir?

SEO for Adsense

Google Adsense, kısaca “yayıncıların (web sitelerine reklam koymak isteyen herkesin) sitelerine küçük bir miktar HTML ekleyebilmelerini ve hedeflenen ve içerikleriyle alakalı reklamlar göstermesini sağlayan bir TBM (tıklama başı maliyet) reklamcılık programı” olarak tanımlanabilir.

Bu, blogcuların ve web yöneticilerinin siteleriyle para kazanmaya başlamalarının en kolay yoludur. Reklam kodunu sitenize gömdükten sonra, Adsense botları tüm sayfalarınızın neyle ilgili olduğunu görmek için sitenizi tararlar.

Daha sonra mevut reklamverenlerin içeriklerini kontrol eder ve makalelerinizin her birinin yanına alakalı reklamlar koyarlar. Bu, doğal olarak bahçeyle ilgili bir makaleyi okuyan birinin, otomobil lastikleriyle ilgili bir makaleyi okuyan bir kişiden daha fazla bahçecilik aletleri satın alma ihtimali olduğu için hem reklam veren hem yayıncı hem de içerik okuyucusu için işe yarar bir yöntem olarak ortaya çıkar.

Adsense Nasıl Çalışır (yayıncılar için)?

Peki, Adsense nasıl çalışır?Adsense’te ilk etapta, reklam vermek istedikleri anahtar kelimeleri seçen reklamverenlerle başlar. Diyelim ki yeni açtığınız ve bahçe aletleri ile ilgili ürünlerinizin reklamını yapmak istiyorsunuz. “Bahçecilik, bahçecilik aletleri, eğiciler, yabani otları çekmek, vb” gibi bazı anahtar kelimeler için teklif verirsiniz.

Adsense botları da reklamlarınızı şununla eşleştirecektir:

  1. Kullanıcıların Google’a yazdığı ve arama sonuçlarının sağında ve üstünde gösterdiği belirli anahtar kelimeler,
  2. Adsense reklamlarını gösteren web siteleri (sizinki gibi).

Adsense çalışanları, tüm içeriğinizin neyle ilgili olduğunu görmek için sitenizi taraması için botlar gönderir. Reklamverenlerin teklif ettiği gibi aynı anahtar kelimelerin bazılarına sahip içeriğe sahip olduğunuzu tespit ederlerse, reklamlarım sitenizde bahçe aletleriyle ilgili makalenizin yanında gösterilmesi olası hale gelecektir.

Adsense’in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için Google’ın yardım sayfasını inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply