Arama Motoru Nedir? En Popüler Arama Motorları

Arama Motoru Nedir? En Popüler Arama Motorları

Günümüzde insan hayatında önemli bir role sahip olan internet, oldukça geniş bir kitle tarafından aktif olarak kullanılır. Bu kullanım alışkanlıklarının başrolünde ise arama motoru üzerinden yapılan sorgulamalar yer alır. Peki, arama motoru nedir, ne işe yarar?

İnternet kullanıcılarının arama sorgusuna dayalı olarak internet üzerinde gezinmelerine yardımcı olan arama motoru, ihtiyaç duyulan web sitelerinin ilgili sayfalarına erişim imkânı sunmak için tasarlanmış çevrimiçi bir araçtır. Bu sayede isteyen herkes arama motoruyla merak ettiği konularda araştırma yapabilir, ilgili web sitesi sayfalarına zahmetsizce erişebilir.

Bu tür arama motorlarından yaygın olarak yararlanan kişiler tarafından ulaşılabilir olmayı hedefleyen web siteleri ise arama sonuçlarındaki listenin üst sıralarında yer alabilmek adına dünya genelinde bulunan çeşitli arama motorlarının genel ilkelerine uygun şekilde sayfalarını optimize eder. Gelin şimdi de biraz en popüler arama motorlarından bahsedelim.

Bing

2020 yılının Ocak ayında ABD’deki tüm arama sorgularının dörtte birinde kullanılan Microsoft siteleri, Bing arama motoruyla adından sıkça bahsettirir. Birçok açıdan Google’dan çok daha ideal bir kullanım imkânı sunduğu iddia edilir ve tatmin edici bir performans gösterdiği söylenir.

Özellikle yeni başlayanlar için kolaylık sunan Bing, arama yaparken kullanıcılarının puan toplamasına izin veren ödül programıyla ön plana çıkar. Toplanan bu puanlar ise hem Microsoft ve Windows mağazalarında rahatlıkla kullanılabilir. Görsel arama teknolojisiyle de beğeni toplayan arama motoru, kusursuz kullanıcı deneyimi sunarak ihtiyaçlara eksiksiz yanıt verir.

Yandex

Dünya genelinde en çok merak edilen ve tercih edilen bir diğer arama motoru ise Yandex olur. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri dışında bir arama perspektifi arayanlar için ideal olan ve Rus internet kullanıcılarının %45’inden fazlası tarafından kullanılan Yandex, aynı zamanda Belarus, Kazakistan, Türkiye ve Ukrayna gibi ülkelerde de yaygın olarak da tercih edilir. Kullanımı oldukça kolay olan bu arama motorunun sunmuş olduğu ek teknolojik araçlardan da yararlanmak mümkündür.

CC Search

Özellikle içerik için araştırma yapma konusunda ilk adres olarak kabul edilen CC Search, neredeyse hiçbir telif hakkı olmayan içeriklerle donatılır. Bu sayede isteyen herkes ihtiyacı olan içeriğe zahmetsizce ulaşarak bunlardan yararlanabilir. Örneğin; blog yazısı hazırlayan bir internet kullanıcısı bu içerikte kullanmak amacıyla çeşitli görsellere ulaşabilir, video oluştururken ise müziklerden dilediği gibi yararlanabilir. Çalışma şekli ise oldukça basit olan CC Search; özellikle Soundcloud, Wikimedia’nın yanı sıra Flickr gibi sıklıkla kullanılan platformlardan sonuçlar alır sonrasında da Creative Commons malzemesi olarak etiketlenmiş sonuçları görüntüler.

Swisscows

Arama motorları arasında benzersiz bir seçenek olarak ortaya çıkan Swisscows, özellikle aile dostu olarak tanımlanır. İnternet kullanıcılarının gizliliğine saygı duyan ve asla veri toplayıp depolamayan arama motoru, onları izlememekten de gurur duyar. Bu tür aramalarda yapay zekâ kullanarak ihtiyaç duyulan içeriğe ulaşılmasını sağlar. Ayrıca zamanla sorulara oldukça şaşırtıcı bir şekilde doğru yanıtlar vermeyi vadeden Swisscows, oldukça sevilen bir arama motoru olarak karşımıza çıkar.

DuckDuckGo

DuckDuckGo arama motoru da kişisel bilgilerinizi toplamayan veya saklamayan seçeneklerden biridir. Böylece herhangi bir endişe hissetmeden arama yapan internet kullanıcıları, rahat hareket etme imkânı bulur. Bilgisayarlarından izlenme korkusuyla uğraşmak istemeyen kişilerin ilk adreslerinden biri olan bu arama motoru, tarama alışkanlıklarını ve kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinenler tarafından aktif olarak tercih edilir.

StartPage

Google’dan yanıtlar sunan StarPage, Google’ın arama sonuçlarından faydalanmaktan vazgeçemeyenler için mükemmel bir seçim olur. Hem Google verilerinden yararlanılmasına imkân verir hem de internet kullanıcılarının arama geçmişlerinin izlenmesini ve saklanmasını önler. Böylece verimli bir sorgulama yapılmasını sağlarken kişisel verilere de ulaşılmasını engeller. Bunun yanı sıra URL oluşturucu, bir proxy hizmetinin yanında HTTPS desteği de sunan bu platform, özellikle URL oluşturucu hizmeti sayesinde çerez toplama ihtiyacını ortadan kaldırırken ayarlarınızın gizliliğini artıracak şekilde hatırlama işlemini gerçekleştirir.

Search Encrypt

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan ve gizliliğe özen gösteren internet kullanıcılarının favorisi olan Search Encrypt, aramalarınızın gizli kalması için yerel şifreleme yöntemi kullanan oldukça özgün bir arama motorudur. Bu süreçte Güvenli Yuva Katmanı olarak bilinen bir şifre kullanan arama motoru, aynı zamanda AES-256 şifrelemesini içeren şifreleme yöntemleri de tercih ederek muazzam bir kombinasyon yaratarak ihtiyaçlara yanıt verir. İnternet kullanıcıları arama motorunda bir sorgulama yaptığında Search Encrypt sistemi, arama ortakları ağından sonuçları alarak istenen bilgileri iletir. Bu arama motorunun en avantajlı yanlarından biri ise başka birinin bilgisayara yerel erişimi olsa bile bilgilerin gizli kalmasını sağlamasıdır.

Tüm bunların yanı sıra Gibiru, OneSearch, Wiki.com, Boardreader, giveWater, Ekoru, Ecosia, Twitter, SlideShare, Internet Archive, Brave, Neeva, WolframAlpha gibi arama motorları da yaygın olarak tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Tüm bunları inceleyerek siz de tercihinizi yapabilir, keyifli ve verimli bir kullanıcı deneyimi edinmenin avantajını yaşayabilirsiniz.