.htaccess Dosyası Nedir?

htaccess-dosyasi-nedir

.htaccess dosya nedir ve onlarla ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız eğer yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

.htaccess; web sitenizin arama motorları tarafından sıralanmasında oldukça önemli bir rol oynar. Sorun şu ki, çok az kişi bunun önemini biliyor ve şu anda web sitenizin sıralamasını da bir şekilde etkiliyor olabilir.

.htaccess Dosyası Nedir?

Wikipedia’ya göre, bir .htaccess dosyası “web sunucusu yapılandırmasının merkezi olmayan yönetimine izin veren bir dizin düzeyinde yapılandırma dosyasının varsayılan adıdır”.

Bu işlerle çok içli dışlı değilseniz eğer, bu tanımı anlamanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, tüm bilgisayar programlama terminolojisini bir kenara bırakarak, basitçe “bir .htaccess dosyası bir web sitesi içine yerleştirilmiş ve çeşitli işlevler yapan küçük bir dosyadır” yorumunu da yapabiliriz.

Bu yazı sadece bu fonksiyonlardan 2’sini kapsayacak (çok daha fazlası da var) çünkü bunlar sadece SEO konusu ile ilgili olanlar.

Aşağıda .htaccess dosyasını nasıl yazacağınızı gösterdik, böylece .htaccess dosyanızı maksimum SEO etkisi için kullanabileceksiniz.

Kullanıcıları Engelleme

Bir .htaccess dosyası, kullanıcıların etki alanı veya IP adresine göre izin vermek ve bunları engellemek için kullanılabilir. Böyle bir şey yapmak isteyebilirsiniz çünkü rakiplerinizin anahtar kelimeleri(keyword) elde etmek için kullandıkları birkaç  araç (online tool) vardır. Bu daha sonra, anahtar kelimelerinizi hedeflemelerine ve potansiyel olarak sizi arama sıralamasında aşağı çekmelerine izin verebilecek bir durum oluşturur. Örneğin, SpyFu aracını ele alalım; kelimenin tam anlamıyla rakiplerinizi bu tool yoluyla izleyebilirsiniz. Bu tür araçların web sitenizde rakipleriniz tarafından kullanılmasını durdurmak istiyorsanız eğer, .htaccess dosyanızı bu makalenin altındaki örnekte olduğu gibi yapılandırmanız gerekir.

URL’leri yönlendirme

Google’da bir arama yaptıysanız ve arama sonuçlarına baktıysanız, bazı web sitelerinin www ile indekslendiğini göreceksiniz. Bu, her iki www için de yapılan geri bağlantılardan kaynaklanmaktadır ancak arama motoru, bunları ayrı web siteleri olarak değerlendirir. Bu, yalnızca bir tane yerine 2 ayrı web sitesine bağlantılar oluşturduğunuz anlamına gelir. Sonuç olarak, herhangi bir SEO konusunda, yalnızca birisine odaklanacak ve çok daha iyi sonuçlar alabileceğiniz zamanınız, bu 2 web sitesi arasında bölünmüş olacak. Böyle bir sorunu önlemek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey bir URL’yi diğerine yönlendirmektir. URL’yi, en az miktarda geri alan içeren bir sayfaya yönlendirmek en iyisi olacaktır.

.htaccess Dosya Örneği

Web sitelerin büyük çoğunluğu için kullanılan .htaccess dosyası aşağıdadır. Web üzerindeki en büyük ve iyi bilinen casusluk araçlarına erişimi engeller ve www olmayanları da yönlendirir. Bir www’nin URL’si. URL. “Alan adınızı” URL’nizle değiştirerek kodu kendinize uygulayabilirsiniz.

Kodu kopyalayın, bir not defteri dosyasına yapıştırın ve .htaccess olarak kaydedin. Ardından web sitenize ftp veya başka bir yöntem kullanarak yükleyin. (siteniz.com kısımlarını kendi sitenizin ismiyle değiştirmeyi de unutmayın). Bol şans!

Options +FollowSymLinks

RewriteEngine on

order allow,deny

deny from all

order allow,deny

deny from 74.53.36.242

deny from 65.39.72.142

deny from 66.34.204.26

deny from 66.34.0.

deny from 66.34.255.

deny from HireGEMS® – Home Page

deny from Keyword Research

deny from Keyword Research

deny from SpyFu Keyword Research Tools

deny from Page on spyfoo.com

deny from Page on foospy.com

deny from Page on fuspy.com

allow from all

RewriteCond %{HTTP_REFERER} HireGEMS® – Home Page [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} Keyword Research [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} Keyword Research

RewriteCond %{HTTP_REFERER} SpyFu Keyword Research Tools [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} Page on foospy.com [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} Page on fuspy.com [NC,OR]

RewriteCond %{HTTP_REFERER} Page on spyfoo.com [NC,OR]

RewriteRule .* – [F]

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^([a-z.]+)?siteniz.com$ [NC]

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www. [NC]

RewriteRule .? Page on siteniz.com%{request_uri} [R=301,L]

Leave a Reply