TikTok For Business: Markanızı Güçlendirebilecek 6 Yol

TikTok For Business: Markanızı Güçlendirebilecek 6 Yol

Kurulduğu andan itibaren en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çeker. 656 milyon indirme sayısı ile 2021 yılının en çok indirilen uygulaması olmayı başaran ve 2021 yazında aylık bir milyar aktif kullanıcıya ulaşan platform, aynı zamanda üç milyar yükleme işaretine ulaşan tek meta dışı uygulama olarak da büyük ilgi görür.

Günümüzde özellikle dansla meydan okuyan ve ilginç şakalarla gündeme gelen kullanıcıların yer aldığı TikTok, güçlü bir marka olmayı hedefleyen ve sahip olduğu konumu korumak isteyen işletmelerin de ilk tercihleri arasında yer alır.

Markalar, online itibarlarını oluşturmak, geniş kitlelerin ilgisini kendine çekmek ve müşteri dönüşümleri artırmak amacıyla platformdan kolaylıkla yararlanabilir. Bununla birlikte işletmeler için TikTok kullanımı biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü Facebook ya da Instagram gibi platformlarda olduğu gibi sistemin markalar yararına nasıl kullanılması gerektiği hemen anlaşılamayabilir. Bu nedenle TikTok markaların işini kolaylaştırmak adına TikTok For Business adı altında işletmeler için bir pazarlama aracı oluşturdu. Bu araç sayesinde markalar başarılı ticari sonuçlar sağlayan mükemmel TikTok reklamları hazırlama imkanı bulur.

Siz de TikTok For Business olarak bilinen bu pazarlama aracının tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, ayrıca bu aracı kimlerin kullanması gerektiği ve bu araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı konusunda detaylı bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımızın devamını okuyarak tüm bu sorulara yanıt bulabilir ve siz de bu sıra dışı platformda nasıl başarılı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

TikTok For Business Nedir?

TikTok For Business olarak bilinen aracın kullanımı oldukça avantajlı olur. Şiddetle tavsiye edilen sistem, yeniden markalaşma çabaları ve her büyüklükteki markanın parlak önerileri sayesinde 2021’de The Drum Awards for B2B’de “Yılın B2B Markası” ödülünü kazanmıştır.

İşletmeniz için yapabileceğiniz pazarlama stratejilerine geçmeden önce TikTok For Business nedir sorusunun cevabını bilmeniz doğru olur. Daha önceleri TikTok Ads olarak adlandırılan TikTok For Business, işletmelerin yaratıcı yönlerini ortaya çıkarmalarına ve viral olabilecek harika kampanyalar oluşturmalarına yardımcı olmak üzere oluşturulan bir pazarlama aracı olarak tanımlanabilir.

Bu pazarlama aracı, markaların TikTok üzerinden reklam vermesini kolaylaştırır. Sunduğu sayısız çözümle kusursuz bir pazarlama gerçekleştirilmesine imkan tanır. Özellikle;

 • TikTok For Business’a Giriş
 • En İyi Yaratıcı Uygulamalar
 • Yaratıcı Değişim
 • TikTok Mağazası gibi araçlardan yararlanmanızı sağlarken bunları nasıl kullanabileceğinize dair ayrıntılı kılavuzları da sizinle paylaşır.

Bunlara ek olarak çok çeşitli ilham verici başarı öykülerini paylaşırken çok sayıda blog yazısı nasıl yüklenir ve video nasıl yapılır gibi sorulara da detaylı yanıt verir.

Neden İş İçin TikTok’u İş Kullanmalısınız?

Muazzam bir pazarlama aracı olarak karşımıza çıkan TikTok For Business, kulağa harika gelmesine rağmen herkes için uygun olup olmadığı merak edilir. Bu noktada hemen hemen her işletmenin TikTok sayesinde kazanacağı çok şeyin olduğunu bilmeniz gerekir.

Çünkü bu platform, tüketici harcamaları için önde gelen bir uygulamadır. TikTok kullanıcıları sadece 2020 yılında uygulama içerisinde 1,3 milyar dolar, 2021 yılında ise 2,3 milyar dolar harcadı. Bu nedenle pazarlama faaliyetleri için oldukça ideal bir platform olmayı başarır.

Ayrıca bu uygulama markalara üç önemli avantaj da sunar. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Muazzam Etkileşim Potansiyeli

Tüketiciler video izlemeyi fazlasıyla sever. Örneğin; 2018 yılında günde 1,5 saat, 2022’de ise günde ortalama 2,5 saat boyunca çevrim içi video içeriği izlendiği bilinir. Bu çalışma aynı zamanda video içeriklerinin arkadaşlar arasında paylaşılma olasılığının da iki kat fazla olduğunu gösterir.

Bu noktada video izlemek için TikTok oldukça ideal bir platformdur. Önde gelen video tabanlı sosyal ağlardan biri olan TikTok, markaların milyonlarca potansiyel görüntülemeye erişmesi için uygun bir zemin hazırlar. Çünkü TikTok 140’tan fazla ülkede muazzam sayıda kullanıcıya sahiptir. Ayrıca bu kullanıcıların büyük bir kısmı sıklıkla etkileşim içerisinde yer alır.

TikTok tarafından yayınlanan verilere göre bir kullanıcı uygulamayı günde ortalama 19 kez açıyor ve günde yaklaşık bir buçuk saat boyunca aktif olarak uygulamayı kullanıyor.

Ayrıca etkileşimin bu kadar yoğun olduğu platformda isteyen herkes viral bir TikTok videosu oluşturma imkanına sahiptir. Platformun algoritmasının doğası, küçük kitlelere sahip kullanıcıların bile hit olabilecek paylaşımlar yapabilmesine olanak sunar.

Markaların Daha Otantik Görünmesi

Sosyal medyada yayınlanan reklamların sevimsiz olması hem markaları olumsuz etkiler hem de tüketicilerin markadan soğumasına neden olur. Hiç kimse saçma sapan reklamları izlemek istemez.

Günümüzde tüketiciler markalarla çok daha samimi ve duygusal bağ kurmak ister. Bu nedenle markalara destek verecekleri zaman öncelikle özgünlüğe dikkat eder.

TikTok For Business uygulaması bu noktada etkili çözümler sunarak markanın özgün görünmesini sağlar. Ayrıca içerik oluşturmak da platformda oldukça kolay olur. Deneyimli içerik üreticilerinin sunduğu kaliteyi siz de zahmetsizce elde edebilirsiniz.

Paylaşım konusunda fazlasıyla ileri gitmeniz ve güncel TikTok trendlerinin tümüne atlamanız oldukça kolaydır. Ancak yaratıcı ve özgün olmanız önemli olsa da markanızın kimliğine bağlı kalmaya özen göstermeniz gerekir. Trendler markanızın imajınıza uygunluk göstermiyorsa bu noktada adım atmanız da gerekli değildir.

Sayısız Influencera Erişim İmkanı

Influencer üzerinden yapılan pazarlamanın gücü günümüzde herkes tarafından iyi bilinir. Bu nedenle her dört pazarlamacıdan üçü influencerları bir pazarlama aracı olarak kullanır. Ayrıca bunların yüzde 90’ı bu tür pazarlama faaliyetlerinin oldukça etkili olduğuna inanır.

Bu açıdan bakıldığında TikTok, influencer pazarlamasını bambaşka bir düzeye taşır. Çok az sayıda etkileşim içerisinde olan kullanıcıların bile içerikleri TikTok’ta viral olabilir. Bu durum markaların influencerlara erişim imkanını da artırır.

TikTok, Creator Marketplace sayesinde influencerlarla bağlantı kurmayı da fazlasıyla kolaylaştırır. Bu sayede aradığınız demografik özelliklere sahip influencerlara ulaşmanız mümkün olur.

Kimler TikTok’u İş İçin Kullanmalı?

Aslında TikTok’u iş için kullanacak kişilerin kim olduğu ya da bu kişilerin ne tarz çalışmalar gerçekleştirdiği pek de önemli değildir. İster küçük ister büyük çaplı işletmeler ya da ajanslar olsun, isteyen herkes için platformun sunacağı sayısız avantaj bulunur.

Günümüzde özellikle dev markalar büyük pazarlama bütçelerine sahip olduğu için platformu hızla kendi alanları haline getirmiştir. Coca-Cola, Google ve Sony gibi şirketler, marka bilinirliğini artırmak, böylece dönüşümleri artırmak amacıyla popüler TikTok kullanıcılarıyla iş birliği yapmaya başlamıştır.

New York Times tarafından yapılan açıklamaya göre de ağustos ve aralık ayları arasında en az 18 perakende markası, analistler ve yatırımcılarla yaptığı görüşmelerde TikTok’taki pazarlama çabalarına atıfta bulunmuştur. Bununla birlikte TikTok platformu özellikle küçük işletmeler tarafından tercih edilmek adına oldukça fazla çaba gösteriyor. Örneğin; 2021’de platform dünya çapındaki küçük işletmelere getirebileceği avantajları gösteren Küçük Kazanç girişimini tanıtmıştır. Buna 3.000 takipçiyi 2 milyona çeviren bir fırın ve viral olan bir mum üreticisi de dahildir.

Ayrıca ajanslar da TikTok üzerinden pazarlama faaliyetlerini yürütme konusunda isteklidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de platformun pazarlamacıların işlerini büyütmesine yardımcı olan TikTok Pazarlama Ortakları’nı yaratmış olmasıdır. Bir şirketler topluluğu olan bu ortaklar, yaratıcı tasarımdan kampanya yönetimine kadar çok çeşitli hizmetler sunarak kolaylık sağlar. Bu nedenle TikTok tutkunu olan ajanslar, sadece Pazarlama Ortağı olmak için bile sisteme kayıt yaptırabilir.

Yukarıda da ifade etmiş olduğumuz gibi hemen hemen her şirket TikTok’u kendi avantajları için rahatlıkla kullanabilir. Ancak şirketlerin öncelikle kitlesinin platformda bulunduğundan emin olması gerekir. Unutmamalısınız ki Instagram veya Facebook’ta başarılı sonuçlar elde etmeniz TikTok’un da işletmeniz için ideal olduğu anlamına gelmez.

Popülerlik konusunda Instagram’ı geride bırakan TikTok, özellikle Z kuşağı tüketicilerinin ilk tercihi haline gelmesiyle dikkat çekmesine rağmen uygulamayı 30-49 yaş arasındaki tüketicilerin kullandığını unutmamak gerekir. Bu yetişkinlerin yüzde 22’si platformu aktif olarak kullanırken beş ABD’li yetişkinden biri de TikTok kullanıcıları arasında yer alır.

Şayet TikTok’un markanız için uygun olmadığını düşünüyorsanız yine de işletme kullanıcı adınızı alıp bir hesap oluşturmanız yararlı olur. Ayrıca daha detaylı bilgi edindikten sonra fikrinizi de değiştirebilirsiniz.

TikTok’u İş İçin Kullanırken Takip Edebileceğiniz 6 Strateji

İşletmenizi tanıtmak adına TikTok’u kullanacağınız zaman 6 farklı stratejiye göre adım atmanız TikTok For Business uygulamasından maksimum verim almanıza imkan tanır. Gelin şimdi bu stratejilere biraz göz atalım.

Bir TikTok İşletme Hesabı Alın

TikTok üzerinden markanızın faaliyetlerini yürütecekseniz öncelikle bir TikTok işletme hesabı almanız gerekir. Platform iki tür Pro hesabı sunar: Bunlar; İşletme Hesapları ve İçerik Oluşturucu Hesapları şeklindedir.

İşletmeniz için açacağınız hesabın adı üstünde birincisine yönelmeniz gerekir. TikTok işletme hesapları, özellikle markalar ve şirketler için tasarlanmıştır. Derinlemesine ölçümlerden kampanya yönetimi tavsiyesine, TikTok’un Web Business Suite’ten 500.000’den fazla telifsiz sesten oluşan ticari bir müzik kitaplığına kadar sayısız araçtan yararlanmanızı sağlayan platform, hedef kitlenizin ilgisini çekmenize yardımcı olacak mükemmel bir sosyal medya ağı olarak karşınıza çıkar.

Ayrıca işletme hesabı oluşturmak da oldukça kolaydır. Eğer halihazırda bir TikTok hesabınız varsa mevcut hesabınızı anında işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. Profil sayfasının sağ üst köşesindeki menü noktalarına tıklamanız, ardından Hesabımı Yönet bölümüne gelmeniz ve Profesyonel Hesaba Geç seçeneğinin altında yer alan İşletme Hesabı’nı seçmeniz yeterli olur.

Bununla birlikte henüz bir TikTok hesabınız yoksa kolaylıkla bir işletme hesabı oluşturabilirsiniz. Bu işlem herhangi bir sosyal medya platformunda bir hesap oluşturmaya benzer. Bu noktada bir e-posta girmeniz ve bir şifre oluşturmanız gereklidir. Ardından işletme hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Bu süreçte; henüz alınmamış bir kullanıcı adı bulmanız gerekir. Kullanıcı adınızda markanızın ismi yer almalıdır. Ancak benzersiz olması adına önek ya da son ek eklemeniz gerekebilir. Son olarak oluşturduğunuz işletme hesabınızla ne elde etmek istediğinizi, kimlere ulaşmayı hedeflediğinizi, hesabınızı nasıl kullanacağınızı ve ne tür videolar paylaşacağınızı belirleyerek pazarlama faaliyetlerinize başlayabilirsiniz.

TikTok Reklam Yöneticisini Kullanın

TikTok oldukça etkilidir. Hootsuite’e göre bu reklamlar, 18 yaşın üzerindeki internet kullanıcılarının tamamının yüzde 17,9’una ulaşıyor. Böylece platform üzerinden reklam verdiğinizde 884,9 milyon kişiye ulaşma potansiyeliniz oluyor.

İşin ilginç yanı TikTok kullanıcıları reklam görmekten gerçekten keyif alıyor. Kantar tarafından yapılan ankete göre kullanıcıların neredeyse dörtte üçü yani yüzde 72’si reklamları ilham verici olarak algılamıştır. Ayrıca diğer platformlarda olan reklamlardan yüzde 21 daha fazla trend belirleyici olduklarını, çünkü çok eğlenceli ve iyimser olduklarını ifade etmişlerdir.

TikTok’ta reklam yayınlamanın öne çıkan avantajlarından biri, platformdaki organik içerikle sorunsuz bir şekilde karışmalarıdır. Günümüzde TikTok reklam biçimleri oldukça çeşitlidir. Bunların başlıcaları ise aşağıdaki gibidir:

 • In Feeds Ads Conversion:

Bu tür TikTok reklamları bir kullanıcının özet akışında video olarak görülür. Bu tarz standart feed içi reklamların her biri 60 saniyeye kadar sürebilir. Ayrıca açılış sayfalarına bağlantı da verebilir.

 • Brand Takeover:

Kullanıcı uygulamayı açtığında gösterilen bu tür reklamlar, üç saniyelik fotoğraflar veya 3,5 saniyelik videolar şeklinde olabilir. Feed içi reklamlardan daha pahalıdır ve aynı oranda potansiyel olarak daha güçlüdür.

 • TopView Ads:

Marka devralma reklamlarının geliştirilmiş sürümü olarak bilinen bu reklam türleri, beş ila 60 saniye sürer.

 • Sponsored Hashtag Challenges:

Dilimize sponsorlu hashtag mücadelesi olarak geçen bu reklam türü, TikTok’ta çok büyük bir öneme sahiptir. Bu hashtag reklamları markaların Keşfet sayfasında gösterilen özel bir banner ile tamamlanmış bir hashtag mücadelesine sponsor olmasına izin vermesiyle öne çıkar. .

TikTok, reklam yöneticilerini kullanmaya başlamak ise oldukça kolaydır.

 • Öncelikle hedefinizi belirlemeniz gerekir. Bu, hedef kitlenizle bağlantı kurmak, web trafiği oluşturmak veya olası satışlar oluşturmak olabilir.
 • TikTok For Business’ta TikTok Reklam Yöneticisi içeriğinde bir hedef belirlemeniz önemlidir. Ardından hedef kitlenizi seçebilirsiniz. Dilerseniz TikTok’un hedef kitlenizi seçmesine izin verebilirsiniz dilerseniz de kitlenizi kendiniz düzenleyebilirsiniz.
 • Yine TikTok Reklam Yöneticisi’nde bir hedef belirlemeniz gerekir. Sonrasında ise günlük bütçenizi ve kampanyanızın yayınlanmasını istediğiniz tarihleri düzenlemelisiniz.
 • İşletmeniz için TikTok’ta bütçenizi belirledikten sonra reklamınızı tasarlayabilir ve başlatabilirsiniz. Böylece gösterimleri, etkileşimi ve gelir akışını izleyebilirsiniz.

Platformdaki reklamların çoğuna büyük markalar hakim olsa da başarılı olabilmeniz için yıllık pazarlama bütçenizi harcamanıza gerek yoktur. TikTok Reklam Yöneticisi’nde platform minimum 500 ABD doları kampanya bütçesine ve 50 ABD doları reklam grubu bütçesine sahiptir.

İçerik Üreticileriyle İş Birliği Yapın

İçerik üreticileri ile iş birliği yapmak TikTok’ta çok önemlidir. Bu tür reklam kampanyaları oluşturmaya olan ilgi oldukça fazladır ve her geçen gün artış gösterir. 2021’de yüzde 325’lik bir artış gösteren bu tür reklamlardan yararlanmak isteyen pazarlamacıların sayısı yüzde 68’i bulur.

Tüm bu nedenlerden dolayı platform markalarla içerik üreticilerinin iş birliği yapmasını kolaylaştırmak için 2019’da Creator Marketplace’i yanı TCM’yi oluşturmuştur. Böylece markalar, kayıtlı içerik üreticilerini arama, kampanyalarını yönetme, içerik üreticilerine ödeme yapma, raporlar ve analizler oluşturma konusunda bu uygulamayı kullanır.

Creator Marketplace sayesinde markalar çok sayıda etkileyici reklam kampanyalarını aynı anda tek bir yerden yönetme imkanı bulur. Her şeyi tek bir gösterge panosu üzerinden takip ederek kolaylık elde eder.

Siz de TikTok For Business kullanırken içerik oluşturmak adına bu pazardan yararlanmak istiyorsanız öncelikle sistemi nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Şeffaflık konusunda oldukça ideal olan Creator Marketplace, influencerlarla birlikte çalışmayı kolaylaştırır. Bu nedenle markalar, hangi influencerın hedeflerine ulaşmasına yardımcı olup hangisinin olamayacağına karar vermek için bu sistemi kullanır. Böylece tek bakışta doğru cevabı bularak hareket edebilir.

Sistem aynı zamanda influencerlar ile kusursuz kampanyalar oluşturmanız için size ihtiyaç duyduğunuz bilgileri de verir. Doğru influencerları bulmak, influencerlarla çalışmanın bilinen zor kısmıdır. İçerik Oluşturucu Pazarı, influencerları çeşitli kriterlere göre filtrelemenize izin vererek size pratiklik kazandırır. Bu kriterlerden başlıcaları aşağıdaki gibidir:

 • Ülke
 • Başlık
 • Erişim
 • Ortalama görüntüleme
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • İzleyici cihazı
 • E-ticaret çapa özelliği

Mükemmel bir influencer bulduğunuz gibi ona mesaj göndermek, ortak kampanyanızı yönetmek ve ona ödeme yapmak için TCM’yi kullanabilirsiniz. Bunun için Creator Marketplace’e hemen kaydolarak çalışmalara başlayabilirsiniz.

TikTok Creator Exchange’i Kullanın

Creator Marketplace, TikTok’ta içerik oluşturucuları bulmanın ve onlarla çalışmanın tek yolu değildir. Platform, markaların ve içerik oluşturucuların başarılı ortaklıklar kurmasına yardımcı olmak adına Creative Exchange’i de hizmete sunmuştur.

Bu sayede markalar için işin en zor kısmı olan influencerları bulma kısmı kolaylaştırılır. TikTok Business paketi sayesinde bu soruna etkili çözüm üreten platform, oldukça rağbet görür.

2021 influencer Benchmark Report anketine göre katılımcıların yüzde 22’sinin influencer bulma sürecini zor bulduğunu ve yüzde 56’sının durumu orta zorlukta olarak derecelendirdiğini belirtmiştir.

Bu nedenle Creative Exchange, etkileyici pazarlamanın senaryosunu değiştirerek karşınıza çıkar. Markalar, doğru influencerı aramak yerine bir kampanya planı oluşturur ve içerik oluşturucuların buna önerileriyle yanıt vermesini sağlar.

Creative Exchange’e kaydolduğunuzda platform projenizi oluşturma sürecinde size yol gösterir ve çeşitli kampanya fikirleri sunar. Bunlar, özellikle “Öykü” ve “Ürün Tanıtımı” içerir.

Ardından markanız ve ürününüzle ilgili bir anket doldurarak ihtiyaç duyduğunuz içerik üreticileri hakkında daha detaylı bir profil çıkarılmasını sağlarsınız.

Exchange’e kayıtlı içerik üreticiler, bu tür ihtiyaçlar ilgi alanlarıyla her örtüştüğünde bilgilendirilir. Böylece ilgilendikleri takdirde fikirlerini markalara ileterek veya marka ile sohbet ederek ilgili projelere başvuru yapabilirler.

TikTok Creator Exchange, TikTok’ta influencerlarla çalışmanın en hızlı ve verimli yolu olarak karşımıza çıkar. Ancak oluşturmak istediğiniz kampanyanın türü hakkında net bir fikre sahip olmanız bu süreçte oldukça önemlidir. İnfluencerlara ne kadar fazla bilgi sağlayabilirseniz o kadar iyi yanıtlar alacağınızı unutmamanız gerekir.

Bir TikTok Pazarlama Ortağı Bulun

İnsanlar şaşırtıcı bir şekilde her dakika 167 milyon TikTok videosu izliyor. Bu oldukça büyük bir rakamdır ve kalabalığın arasından sıyrılmak için gerçekten de titiz bir çalışma yürütmeniz gerektiğini size gösterir. Çoğu marka bunu kendi başına yapamaz.

Bununla birlikte TikTok, markaları onaylanmış başarılı TikTok uzmanlarıyla bir araya getiren bir ortaklık programına sahiptir. Böylece TikTok Pazarlama Ortakları, kampanya oluşturma sürecinin her aşamasında markanızın başarılı olmasına yardımcı olabilecek çok çeşitli kolaylıkları size sunar. Bunların başlıcaları şu şekildedir:

Kampanya Yönetimi Ortakları

TikTok Ads platformundan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

Ölçüm İş Ortakları

Kampanyalarınızdan mümkün olduğunca fazla performans elde etmenize imkan tanır.

Yaratıcı Ortaklar

Platformun doğasına uygun etkileyici reklamlar oluşturmanıza destek olan görsel ve işitsel becerilere sahiptir.

Efektler İş Ortakları

Reklamlarınızın gerçekten öne çıkmasına yardımcı olmak için artırılmış gerçeklik efektlerini sizlere sunar.

Ses Ortakları

Markaların TikTok’un sesli ortamından yararlanmasına yardımcı olur.

Harika reklamlar oluşturmanıza imkan tanıması bir TikTok Pazarlama Ortağı ile çalışmanın avantajlarından sadece biridir. Bunun yanı sıra yeni özelliklere erişim sağlama, uzman tavsiyelerinden yararlanma ve sonra ne olacağını bilme gibi daha pek çok avantajı elde etmenize imkan tanır.

Bir TikTok Pazarlama Ortağı ile çalıştığınızda, platformun alfa ve beta sürümlerine erken erişim imkanı bulursunuz. TikTok Ortakları, platform hakkında güçlü bir anlayışa sahip olduğundan bu yeni özellikleri anında markanız için çalıştırma olanağına sahip olursunuz.

Platformda birçok kez başarıya ulaştıklarından hedeflerinize ulaşmak için uygulamanız gereken stratejileri tam olarak biliyorlar. TikTok ayrıca her ortağı, söz verdikleri her şeyi yapabileceklerinden emin olmak için yakından inceler.

Aynı zamanda bir TikTok Pazarlama Ortağı, platformun ürün yol haritası hakkında derin bir bilgiye sahiptir. Böylece markanızın daha hızlı yararlanabilmesi için uygulamada oluşabilecek gelişmelerden sizi hemen haberdar edebilirler.

Bir TikTok Mağazası Oluşturun

Sosyal ağlarda oluşan ticari faaliyetler, her geçen gün gelişim göstererek büyümeye devam eder. 2020’de ABD’de yaklaşık 79 milyon sosyal alıcı vardı. 2025 yılına kadar bu rakamın yüzde 37 artarak 108 milyon sosyal tüketiciye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Gittikçe daha fazla işletme sosyal ticarete adım atıyor. 2021’de yapılan bir ankete göre on işletmeden sekizinin önümüzdeki üç yıl içinde sosyal medya platformlarında satış yapmayı planlıyor.

Siz de sosyal ticaretle uğraşmak istiyorsanız başlangıç ​​noktanız TikTok olabilir. Platformun yapmış olduğu kendi araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 67’si, planlamasalar bile TikTok sayesinde alışveriş yapmaktan ilham aldıklarını söylüyor.

Bu süreçte başlamak için TikTok’un yeni alışveriş programından yararlanabilirsiniz. Bu program başlangıç sürecini oldukça kolaylaştırır. Sosyal medya platformu, işletmelerin ve içerik üreticilerinin ürünleri doğrudan platformda tanıtabilmesi ve satabilmesi için yakın zamanda Shopify ile ortaklık kurmuştur.

Markaların ürünlerini TikTok’ta tanıtmasının üç farklı yolu vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Satıcı liderliğindeki LIVE’lar ve Feed İçi Videolar:

Satıcılar, LIVE’lar veya standart feed içi videolar aracılığıyla ürünleri doğrudan uygulamada tanıtabilir.

İçerik Oluşturucu İş Birlikleri:

Markalar topluluklarından yararlanmak için içerik üreticileriyle iş birliği yapabilir.

Kampanyalar ve Promosyonlar:

Markalar TikTok Shop’un aylık kampanyalarına katılabilir, aynı zamanda TikTok Mağaza fırsatlarını takip edebilir.

Satıcı hesabı oluşturmak da aslında oldukça kolaydır. Öncelikle TikTok Shop uygulamasını açmanız ve zaten bir hesabınız varsa Satıcı Ol’a tıklamanız gerekir. Dilerseniz sıfırdan bir hesap da oluşturabilirsiniz. Böylece kişisel verilerinizi doldurabilir, TikTok Mağaza Satıcı Merkezi profilini oluşturabilirsiniz. Son olarak Devam’a tıklayarak satışa başlayabilirsiniz.

Kylie Cosmetics ve Manly Brands gibi birçok büyük marka TikTok’ta satış yapıyor. Daha küçük markalar bile platformda başarılı satışlar gerçekleştirme imkanı buluyor. İngiliz parfümcü perakendecisi PerfumeBoss, kaydolduktan sadece iki gün sonra ilk canlı alışveriş yapılabilen etkinliğini oluşturdu. Şu anda her hafta beş canlı etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve net gelirde yüzde 438 ve sipariş hacminde yüzde 369 artış gördü.

TikTok For Business Başarı Hikayeleri

TikTok For Business ile henüz çalışmaya başlamadan önce ilham verici hikayeler duymak adına platformun sizlere sunduğu başarı hikayelerine göz atabilirsiniz. TikTok markaların platformda ne kadar başarılı olabileceğini gösteren çok sayıda vaka çalışmasına sahiptir. İşte en etkileyici üç tanesini sizler için bir araya getirdik:

SLATE & TELL

Eğer işletmeniz için çevrim içi satışları artırmak amacıyla TikTok’u kullanmak istiyorsanız SLATE & TELL markasının bahar promosyonları için platformdan nasıl yararlandığını öğrenmeniz faydalı olur.

Kişiselleştirilmiş mücevher şirketi, TikTok For Business uygulamasında yer alan Akıllı Video Yaratıcı aracını kullanarak altı ay boyunca reklam harcamalarından 2 kat geri dönüş elde etmeyi amaçlamıştır. Böylece tüketicilerin Sizin İçin yayınlarının doğal bir parçası gibi görünen bir dizi yayın içi reklam başlatmışlardır. Kampanyanın sonunda ise marka TikTok’ta dört milyon kişiye ulaşmayı başarmıştır. Ayrıca 2 kat reklam harcaması getirisi hedefine de ulaşmıştır.

Siz de SLATE & TELL markasının başarısına ulaşmak istiyorsanız öncelikle TikTok’un Akıllı Video Yaratıcı aracını kullanmalısınız. Reklamların bir tüketicinin Sizin İçin akışının doğal bir parçası gibi görünmesini sağlamalısınız. Böylece sezonun en yoğun zamanında platformdan maksimum verim elde edebilirsiniz.

Momentary Ink

Marka bilinirliğini artırmak isteyen işletmeler için TikTok For Business, oldukça avantajlı bir seçenektir ve Momentary Ink markası bu avantajlardan yararlanmayı başaran bir şirket olarak karşımıza çıkar.

Özel geçici dövmelerde uzmanlaşan şirket, yaptıkları işin ne kadar iyi göründüğünü göstermek için ürünü deneyen influencerların yer aldığı feed içi reklamları kullanmak için TikTok’un influencerlarıyla iş birliği yapmıştır.

Hatta marka işleri daha da ileriye taşımıştır. İlgili kampanyayı TikTok’un açık artırma özelliğini kullanarak büyütmüştür ve kampanyanın etkinliğini izlemek için TikTok’un Reklam Yöneticisi’ndeki Dönüşüm Hedefi özelliğinden yararlanmıştır. Ayrıca her satın alma işlemini müşterilere markayı nasıl keşfettiklerini soran bir anketle takip etmiştir. Bu durum platformun ürün keşfi için nasıl devasa bir güce sahip olduğunu göstermiştir.

Kampanyanın sonunda ise 14 milyon video görüntülemesine ulaşan marka, alıcıların yüzde 60’ının kendilerini TikTok’ta keşfettiklerini belirlemiştir.

Momentary Ink ile benzer bir deneyim yaşamak adına harika reklam ögeleri geliştirmek için bir TikTok ortak ajansıyla birlikte çalışabilirsiniz. Ürünlerinizi sergilemek için influencerlarla iş birliği yapabilirsiniz. Ayrıca TikTok reklamlarının etkinliğini kanıtlamak için dönüşüm izleme aracını kullanabilirsiniz.

Princess Polly

Markanızın değerleri TikTok kullanıcılarının değerleriyle eşleştiğinde sonuçlar inanılmaz olabilir. Etik ve sürdürülebilir modayla övünen ve photoshopsuz bir politikası olan Princess Polly, Z kuşağı odaklı bir moda perakendecisi olarak bilinir.

Platformda büyük bir başarıya ulaşan marka, gruplar arasında gerçek bağlantılar kurmaya özen gösteren TikTok’un genç izleyicilerine kolaylıkla erişim sağlamıştır.

Marka bu süreçte benzersiz bir indirim kodu kullanmıştır ve trafiği artırmaya odaklanan açık artırma reklamlarından yararlanmıştır. Bu reklamlar üzerinden indirim kodunun tanıtımını yapmıştır. Kampanyanın sonunda ise markanın reklamları 9 milyon gösterim toplamıştır ve şirket reklam harcamalarından 15 kat fazlasını kazanmıştır. .

Princess Polly’nin başarısına benzer bir süreç elde etmek için yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

 • Marka değerlerinizi TikTok’un hedef kitlesine ilişkilendirin.
 • Marka değerlerinizi tanıtın.
 • İndirim kodlarıyla dönüşümlere odaklanın.

TikTok For Business İçin Sıkça Sorulan Sorular

TikTok For Business ücretsiz mi?

Evet TikTok For Business’a kaydolmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bununla birlikte içerik oluşturuculardan yararlanmak ya da platformda reklam yayınlamak için ödeme yapmanız gerekir.

TikTok küçük işletmelere yardımcı olabilir mi?

TikTok platformu özellikle küçük işletmeler için oldukça avantajlıdır. Doğru kullandığınız takdirde harikalar yaratabilirsiniz. Ayrıca platformda birkaç küçük işletmenin başarı öyküsü de yer alır. Platformun küçük işletmeler üzerindeki etkisini ön plana çıkarmak adına Küçük Kazançlar kampanyası bile yürütülmüştür.

TikTok For Business hesabına geçmeli miyim?

Eğer TikTok’ta sadece kişisel paylaşımlar yapacaksanız geçiş yapmanız doğru olmaz ancak platformu bir işletme için kullanacaksanız ve para kazanmak için çalışmalar gerçekleştirecekseniz ek araçlar ve veriler edinmek adına TikTok For Business hesabına geçmeniz yararlı olur.

Diğer sosyal medya platformlarındansa neden TikTok For Business kullanmalıyım?

2020 yılının en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olan TikTok, aynı zamanda en çok indirilen uygulamadır. Ayrıca platformun doğası, markaların hedef kitleleriyle daha iyi etkileşime girmesine imkan tanır. Özgün ve etkili bağlantılar geliştirmenize olanak sunar.

Sonuç: TikTok For Business Size Uygun mu?

Düşünülenin aksine TikTok, sadece Z kuşağının vakit geçirmek adına kullandığı bir uygulama değildir. Geniş bir kitle tarafından kullanılan platform;

 • İşletmelerin marka bilinirliğini artırır.
 • Hedef kitlesiyle ilişki kurmasını sağlar.
 • Satın almaları yönlendirir.
 • Her büyüklükteki şirketin içerik üreticileriyle iş birliği yapmasına imkan tanır.
 • Bir TikTok mağazası oluşturarak platformda reklam verilmesine olanak sunar.

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğu zaman siz de işletmeniz için hesap oluşturabilir, ardından kendi TikTok videolarınızı nasıl düzenleyeceğinizi öğrenerek çalışmalara başlayabilirsiniz. Dilerseniz de başka kullanıcıların markanız için videolar oluşturmasını sağlayabilir, böylece tüm zor işlerden kendinizi kurtararak platformdan maksimum verim alabilirsiniz.