GA4’ü Öğrenin: 17 Adımlık Kılavuz ve Eğitim Kaynağı

GA4’ü Öğrenin: 17 Adımlık Kılavuz ve Eğitim Kaynağı

Açılımı Google Analytics 4 olan GA4’ü öğrenmek mi istiyorsunuz? Şu an doğru yerdesiniz. Siz de GA4’ü web sitenizde çalıştırabilir, böylece verilerinizi düzenli ve temiz tutma imkânı bulabilirsiniz. Sizin için hazırlamış olduğumuz 17 adımlık kılavuza göz atabilir, işlemlerinizi kusursuz şekilde gerçekleştirmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Hızla gelişen bir program olarak karşımıza çıkan Google Analytics (GA4), duyurusu yapıldığı andan itibaren 25 farklı özellik yayınladı. Bu teknolojiyi kullanmaya başlayan birçok kişi aslında keşif konumunda olduğu için, süreç oldukça benzersiz bir şekilde gelişir ve heyecan verici olur.

Dijital dünyada deneyimli olmanız ya da Google Analytics’te yeni olmanız fark etmeksizin GA4 konusunda öğrenecek çok şey vardır. Her geçen gün gelişmekte olan bu uygulamayı layıkıyla öğrenmenin en iyi yolu ise kullanıcıların keşfettikleri tüm bilgileri birbirleriyle paylaşması, merak edilenleri aralarında tartışmasıdır.

Bu nedenle GA4’ü öğrenmenize destek olması amacıyla paylaşılan bilgileri bir araya getirerek sizin için ideal bir kılavuz ve eğitim kaynağı oluşturduk. Bu noktada;

 • Kurulum,
 • Uygulama süreci,
 • Raporlama,
 • Eğitim gibi başlıklar altında sizlere detaylı bir şekilde rehberlik etmeye çalışacağız.

GA4 Kurulumu ile İlgili Eğitim Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

GA4’ü nasıl kuracağınız aslında Google Analytics 4 kullanımında ne kadar deneyimli olduğunuza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Nereden başladığınız bu noktada oldukça önemlidir.

Şayet sıfırdan başlıyorsanız Universal Analytics (UA) sürümünden nasıl geçiş yapacağınızla ilgili oluşturduğumuz kılavuz kafanızı fazlasıyla karıştırabilir. Bu nedenle yeni bir başlangıç yapacaksanız sizin için hazırladığımız çok daha basit bir kurulum kılavuzu da mevcuttur.

Yeni Başlayanlar İçin GA4 Kurulumu

Daha önce hiç GA4 kullanmadıysanız ve bu alanda deneyimli değilseniz büyük ihtimalle bir Google Etiket Yöneticisi (GTM) hesabı veya Google Analytics hesabı oluşturmamış olmanız olasıdır. Bu aşamada yapmanız gerekenleri adım adım gösteren GA4 kurulum başlangıç kılavuzu, en büyük yardımcınız olur.

Bu kılavuza göz atmak için en fazla 10 dakikanızı vererek GTM hesabının nasıl oluşturulduğunu öğrenebilir, izleme kodunu web sitenize yükleme adımlarının neler olduğunu keşfedebilir ve GA4’ü en doğru şekilde nasıl kurabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu aşamada öncelikle tetikleyicinizi oluşturmanız gerekir. Tetikleyici ise en basit haliyle etiketin ne zaman tetikleneceğini size söyleyen bir araçtır. Bu tetikleyicilerin harekete geçebilmesi için tıklama, form gönderimi veya sayfa yükleme gibi belirli etkinliklerin gerçekleşmesi gerekir. Tetikleyici oluşturmak için;

 • Tetikleyicileri tıklayın. Burada yeni yazan kısma gelin.
 • Yeni oluşturacağınız tetikleyiciyi “sayfa görünümü – tümü” kısmından adlandırın.
 • Sayfa görüntüleme tetikleyici türünü seçin.
 • Tüm sayfa görünümlerinde tetiklenecek tetikleyiciyi seçin.
 • Son olarak yaptığınız işlemleri kaydedin.

UA’dan GA4’e Geçiş

Şayet daha fazla teknik bilgiye sahipseniz yararlanabileceğiniz Google Analytics kaynakları mevcuttur. Bu kaynaklar sayesinde UA işlevselliğini, karşılık gelen GA4 işlevselliğine eşleştirebilirsiniz.

Bu eşleştirme sürecinde planlama (hesap yapısı), veri toplama (etkinlikler), mülk kurulumu (hedefler ve kitle segmentleri), ürün bağlama (Google Ads) ve raporlama gibi işlevsel araçlar kullanılabilir hale gelir. Böylece etki alanları arası ölçümü ayarlamak için UA’da kodlama yapmakla uğraşmak yerine GA4 Yönetici sayfasını kullanabilirsiniz.

GA4’e Nasıl Yükseltilir?

Çalışmalarında görselleri kullanan kişiler arasındaysanız UA’daki kurulum sihirbazını kullanarak GA4’e nasıl yükseltileceğini bilmeniz size avantaj sağlar. Bu aşamada Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak etiketi web sitenize nasıl ekleyeceğinizi bilmeniz ve Google Analytics hata ayıklama görünümünü kullanarak kurulumunuzu nasıl test edeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Ayrıca GA4 olaylarını nasıl izleyeceğinizi araştırmanızda oldukça faydalı olur. Bu nedenle Google Analytics 4’ü (GA4) web sitenize yüklediğiniz gibi yazılıma hangi konularda bilgi sahibi olmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bunu da çeşitli etkinlikler oluşturarak yapabilirsiniz. Etkinlik olarak ifade ettiğimiz şey, aslında web sitenizdeki kullanıcıların etkileşimleridir. Böylece raporlarınızda kullanıcı etkileşimlerine dair bilmek istediğiniz her şeyi öğrenebilir, faydalı veriler elde edebilirsiniz.

Örneğin; web sitenizi ziyaret eden bir internet kullanıcısı herhangi bir sayfayı görüntülediği an sayfa görüntüleme olayı otomatik olarak kayıt altına alınır. Böylece kullanıcı hareketlerinden haberdar olabilirsiniz.

GA4 etkinlikleri oluşturmanın birçok farklı yolu vardır. Bu sayede ihtiyaçlarınız doğrultusunda işlem yapma imkânınız olur. Etkinlik geliştirme yolları söz konusu olduğunda;

 • Otomatik olaylar,
 • Geliştirilmiş olaylar,
 • Değiştirilmiş olaylar,
 • Önerilen olaylar gibi seçenekler karşımıza çıkar.

Bunlardan yararlanarak GA4 olaylarını izleyebilirsiniz.

Google Analytics 4’te Gelişmiş Etkinlikleri Etkin Hale Getirme

Olaya dayalı bir veri toplama modeli kullanan GA4’ten yararlandığınız takdirde ilk oturum gibi birkaç kullanıcı etkileşimi otomatik olarak toplanır. Gelişmiş olaylar olarak sınıflandırılan diğer etkileşimler ise gerekli ayarlamalarla etkinleştirilebilir. GA4 geliştirilmiş etkinlikleri arasında ise sayfa görüntüleme, sayfa kaydırma (sayfanın %90’ından fazlası), giden tıklamalar, site araması, görüntüleme etkileşimi ve dosya indirmeleri gibi etkileşimler yer alır.

Google Analytics 4 Mülklerinde Etkinlikleri Değiştirme

Google Analytics kullanımında ihtiyacınız olan bilgiyi elde edebilmeniz için otomatik veya geliştirilmiş bir olayı düzenlemeniz gereken durumlar da olacaktır. Örneğin; bir kullanıcının iletişim formunu doldurduğu zaman bilgi sahibi olmanın yanı sıra, Universal Analytics’teki gibi “Teşekkür ederiz” sayfasının görüntülenmesini isteyebilirsiniz.

Sayfa görüntülemeleri otomatik olarak izlenen bir olay olmasına rağmen her bir sayfa görüntüleme hedefinizi karşılamayabilir. Bu nedenle sayfa görüntüleme etkinliğinin yalnızca sayfa görüntülemelerine teşekkür edecek şekilde değiştirilebilmesi raporlarınızın çok daha yararlı olmasına imkân tanır. Bu nedenle Google Ürün Yöneticisi Matt Matyas’tan GA4’te bir etkinlik etiketinin nasıl değiştirileceğini öğrenmek için adım atmanız size oldukça avantaj sağlar.

Google Analytics 4 ile Etkinlikler Nasıl İzlenir?

Google Analytics 4 ile gelişmiş etkinlik takibi, birçok küçük işletme sahibi için yararlı bir uygulamadır. Bu etkinlik takibi sayesinde işletmeler, pazarlama çabalarının sonucunda ortaya çıkan verileri elde edebilir ve gerekli olan kullanıcı etkileşimlerini izleyebilir.

Siz de bazen yeni bir etkinlik türü oluşturmanıza ihtiyaç doğuran bir kullanıcı etkileşimi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin; kullanıma hazır GA4, üyelik girişlerini otomatik veya gelişmiş bir olay olarak izlemez. Ancak üyelik girişlerini izlemek, GA4 tarafından önerilen etkinliklerden biridir. Bu tür öneriler, kullanıcı etkileşiminin çok daha anlamlı olması için ek bağlama gerek duyulduğunu ifade eder.

Bu nedenle otomatik olarak etkinlikler gerçekleştirilmez ancak önceden tanımlanmış etiketlere ve parametrelere yer verilir. Bu gelişmiş etkinlik etiketleme programı, Google Etiket Yöneticisi’ni kullanır. GA4’te önerilen etkinlikleri oluşturmaya destek olarak üyelerin oturum açma bilgilerinden yararlanır. Bu nedenle GA4’te önerilen etkinliklerin nasıl ayarlanacağı konusunda net bilgi edinmeniz gerekir.

Google Analytics 4’te Özel Etkinlikler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm etkinlikler, GA4’ü hızlı ve pratik bir şekilde kullanmaya başlamanız üzerine odaklı iken artık bilgi tabanınızı genişletecek etkinlikler sizi bekliyor. Çok daha efektif ve verimli bir çalışma için size sunulan özel etkinliklerden de yararlanmanız gerekir.

Simo Ahava, Google Analytics ve Google Etiket Yöneticisi için çalışmalar gerçekleştiren bir Google geliştirici uzmanıdır. GA4 etkinliklerinin efektif bir şekilde kullanılabilmesi için oluşturulan uygulama kılavuzu etkinliklerin yapısını, kompozisyonunu, uygulamasını ve değerlendirmesini kapsayan önemli bir rehberdir.

Örneğin; okunabilirliği ve okuma süresini takip edebilmek adına özel etkinlik parametrelerinin nasıl oluşturulacağını öğrenebilir, böylece çok daha etkili bir analiz yapabilirsiniz. Özellikle raporlarınızda kullanabileceğiniz bu verileri özel bir metrik olarak değerlendirebilirsiniz.

GA4 raporlamalarından da maksimum verim elde etmeniz mümkündür. Google Analytics 4 içerisindeki raporlama seçeneklerine göz attığınızda devasa büyüklükte bir yelpazenin sizi karşıladığını fark edebilirsiniz. Özel etkinliklerle bu raporlardan yararlanabilirsiniz.

Veri görselleştirme etkinliği de en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Bu yüzden GA4’ten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak eğitim videolarından yararlanmanız size büyük avantaj sağlar.

Google Analytics 4 Nasıl Kullanılır?

Google Analytics 4’ü nasıl kullanacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Bu nedenle doğrudan eğitim konularının anlatıldığı kısa videolardan yararlanabilir ve ihtiyacınız olan kullanım bilgilerine ulaşmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Site trafiği, en iyi açılış sayfaları, funnel keşfi, kanala ve sayfaya göre hedefler gibi temel raporları nasıl alacağınızı öğrenebilir, ihtiyaçlarınız doğrultusunda size sunulmuş olan imkânlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Örneğin; hangi adımları atacağınızı bilerek GA4’te temel trafik edinme raporunu saniyeler içerisinde elde edebilirsiniz.

Grafik Görsellerini Değiştirme

GA4’te en sevilen ve tercih edilen işlemlerden biri de standart grafik görsellerinin değiştirilmesidir. Standartlaşmış raporların düzenini dilediğiniz gibi değiştirebilir, kişiselleştirilmiş bir rapor görseli oluşturabilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapabileceğinizle ilgili detayları öğrenmek isterseniz eski Google çalışanı Krista Seiden tarafından hazırlanan videoya internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Google Analytics 4’te Özel Raporlar

GA4’ü keşfederken standart raporların yanı sıra özel raporlar oluşturabileceğinizi de fark edersiniz. Özel raporlar oluşturma süreci Universal Analytics’ten tamamen farklıdır. Şayet verileriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız veya raporlarınızı çok daha ayrıntılı bir hale getirmeniz gerekiyorsa yapmanız gereken tek şey GA4’te keşfe çıkmak olur.

Bu süreçte Exploration’ın ana özellikleri hakkında bilgi edinebilir ve bunları nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer bir ekibiniz varsa her bir bireye bunları öğretmek zor olabilir ancak içlerinden kilit üyeler seçerek işinizi pratikleştirebilir, yükü dağıtarak çok daha verimli bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Google Analytics 4 Beceri Dükkânı

GA4’ün beceri mağazasında GA4 özelliğinin nasıl kurulacağını ve temel ölçüm özelliklerini içeren üç ayrı modül mevcuttur ve bunlar ücretsiz olarak sizlere sunulur. Böylece Google Analytics demo hesabını keşfederken rehberle birlikte tura çıkabilir, merak ettiğiniz her şeye göz atma imkânı bulabilirsiniz.

Google Analytics Demo Hesabı

Ücretsiz olarak sunulan Google Analytics demo hesabına sahip olabilir, GA4’ü öğrenme fırsatını değerlendirebilirsiniz. Bu demo tabi ki teknik bir eğitim olarak karşınıza çıkmaz ancak Google Analytics’i keşfetme olanağı sunar. Tamamen işlevsel bir Analytics hesabı olan demo, gerçek iş verileriyle pratik yapmanıza imkân tanır.

Analytics Mania Bülteni

Bir kullanıcı için 499$ olan Analytics Mania bülteni, web sitenizde pratik yapmanıza imkan tanıyan uygulamalı modüller sunar. Bir kurs gibi düşünebileceğiniz bu bülten sayesinde bir ölçüm planı hazırlayabilir, Universal Analytics’ten GA4’e geçişi öğrenebilirsiniz. Ayrıca etkinlik izlemeyi ve dönüşümleri, entegrasyonları, gizlilik kontrollerini, standart raporları, özel raporları ve daha fazlasını kullanabilmeniz için kurulum işlemlerini nasıl yapacağınızı keşfedebilirsiniz.

Mülk

Üyeliği 799$ olan mülke abone olduğunuz takdirde Her gün GA4 ile çalışan mülk danışmanlarıyla canlı atölye çalışması yapabilir, böylece birçok konuda detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kurs, bir mülk kurmanın temellerini kapsar, ayrıca özelleştirilmiş veri toplama, Google Ads ve BigQuery ile entegrasyon gibi ileri düzey konular hakkında da eğitim sunar.

Krista Seiden

Kullanıcı başına aboneliği 1499$ olan dijital analiz danışmanlığı eğitimi, Krista Seiden tarafından verilir. Krista Seiden, GA4’ün sıfırdan oluşturulmasına yardımcı olan ve şu anda iki ders veren eski bir Google çalışanıdır. Siz de bu eğitimlerden yararlanarak entegrasyonlar ve GTM veya Gtag ile uygulama gibi gelişmiş özellikler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca raporlama ve detaylı analiz gibi konularda da merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Anil Batra

GA4’ü güvenle uygulamanıza yardımcı olmak için GA4’ün nasıl kurulacağına, izleme şablonlarına, topluluk desteğine ve canlı eğitim oturumlarına ilişkin dersler sunan Anil Batra’dan da eğitim alabilirsiniz. Bunun için ödemeniz gereken tutar ise 1497$ olur.

Brie Anderson

427$ karşılığında Brie Anderson’dan eğitim alabilir, hesabınızı nasıl kuracağınızı, özel raporlar oluşturmayı ve Google’ın makine öğrenimi özelliklerinden nasıl yararlanacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak Google Analytics 4’ün web sitenizde çalışmasını sağlayabilir, verilerinizi düzenli ve temiz bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Böylece pazarlama stratejileriniz konusunda doğru kararlar alabilir ve elde ettiğiniz raporlar sayesinde doğru adımlar atabilirsiniz.