SEO

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), oganik trafik elde etmek ve web sitelerinin arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak için yapılan pazarlama çalışmalarının bütünüdür.

Nereden Başlamalı?

SEO’da 100+ Şirket Bize Güveniyor!

Görünür Olun

Görünür Olun!

İçerik veya ürünleriniz ile yılın her döneminde potansiyel müşterilerinize ulaşın.

Tasarruf Edin

Tasarruf Edin!

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile reklam maliyetlerinizi düşürün.

Değer Katın

Değer Katın!

Aramalarda üst sıralara çıkarak markanızı değerli kılın.

Dönüşümü Artırın

Dönüşümü Artırın!

Seo ile uyumlu arayüzle kullanıcı deneyiminizi  arttırarak satışlarınızı katlayın.

SEO'ya Nereden
Başlamalı?

Temel SEO için işe koyulmak zor değildir. Bunun için gerekli olan şey sadece biraz zaman ve sabırdır. Web siteleri genellikle rekabetçi anahtar kelimeler için bir gecede sıralamaya girmezler. Web siteniz için sağlam bir optimizasyon temeli oluşturmaya niyetliyseniz bunu başarmak için biraz zaman ayırmalısınız. Bu sayede başarıya ulaşabilir ve organik trafiğinizi artırabilirsiniz. Kestirmeden giden işletmeler kısa vadeli sonuçlar elde edebilir, ancak çoğunlukla uzun vadede başarısız olurlar ve bunu düzeltmeleri çok zordur.

Peki, web sitenizi optimize etme konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz? Önce arama motorlarının nasıl çalıştığını ve SEO için gereken çeşitli teknikleri anlamalısınız.

Gezinmeyi kolaylaştırmak için, sizi ilgilendiren bölümlere kolayca ulaşabilmeniz maksadıyla aşağıdaki bölümlerin her birini başlıklar halinde sıraladık.

Neler Yapıyoruz?

SEO'da Neler
Yapıyoruz?

SEO çalışmaları genel olarak site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO, web sitenizin tasarımı ve yazılımı yanında özellikle halihazırda sahip olduğu içerikler üzerinde yapılan kapsamlı çalışmaları kapsar. Site dışı SEO ise site dışından gelen linkler ve görsel materyaller, sosyal medya, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklar üzerinden siteye ziyaretçi akışı sağlayarak sitenizin tanınmasını ve kalitesini artırmaya yönelik bir çalışmadır.

Teklif İsteyin

01Yazılım Optimizasyonu

02İçerik Optimizasyonu

03Site Dışı SEO Çalışmaları

04Ölçümleme, Takip ve Raporlama

Kullandığımız Araçlardan Bazıları

Deep Crawl Semrush Moz Google Analtics
01

Yazılım Optimizasyonu

Mevcut site altyapınızın ve yazılımınızın tüm sayfaları detaylı incelenir, arama motorlarına ve kullanıcı davranışlarına uygun olup olmadığı analiz edilir. Hazır bir eticaret çözümü veya içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, yazılımınızdaki gerekli güncellemeler, ilgili panellerde tarafımızdan gerçekleştirilir. Gerektiğinde, Mobitek bünyesinde geliştirilen uygun yazılım çözümleri önerilir.

02

İçerik Optimizasyonu

Mevcut site içerikleriniz, arama motorlarına uyumlu haline getirilir. Sitenize ziyaretçi getirecek kelimeler belirlenir ve yeni sayfa içerikleriniz oluşturulur. İçerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, gerekli güncellemeler tarafımızdan gerçekleştirilir.

03

Site Dışı SEO Çalışmaları

Site dış optimizasyon arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamayı etkileyebilecek web sitenizin dışına etki eden optimizasyon çalışmalarını kapsar Farklı web sitelerinden sitenize bağlantılar, makale/haber yazılarında, sosyal medyada bahsedenler ve ilgili incelemeler oluşturularak sitenizin arama motorları gözünde değerinin yükselmesi sağlanır

04

Ölçümleme, Takip ve Raporlama

SEO çalışmalarının tüm aşamalarında, sitenizin ziyaretçi trafiği ve görünürlüğü günlük takip edilir. Sıralamalardaki değişimler incelenerek iyileştirme çalışmalarına devam edilir. Çalışmalar trafik ve dönüşüm sağlayacak şekilde güncellenerek detaylı raporlanır.

Proje Süreci

Mobitek Marketing Group olarak, markanızı ve hedeflerinizi doğru tanımlamak ilk önceliğimiz. Arama Motoru Pazarlaması alanında sizlere daha hızlı ve güvenilir bir hizmet sunabilmek için, 20 yıla yaklaşan sektörel tecrübelerimiz ışığında aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

Başarı Hikayeleri

Başarı Hikayelerimiz Arasına
Siz de Katılın!

ÜCRETSİZ Teklif İsteyin

Bizim için ne dediler?

Sıkça Sorulan
Sorular

Dijital pazarlama, SEO ve online reklamcılık ile ilgili en çok merak edilenler

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin organik arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak için yaptıkları pazarlama çalışmalarının bütünüdür. İşletmenize ziyaretci sağlayacak anahtar kelimelerde rekabet etmek, öncelikle özgün içerikli ve optimize edilmiş bir web sitesi oluşturmaktan geçer.

Günümüzde arama motorları kullanıcıları için en iyi hizmeti sunmak istemekte bu nedenle de kullanıcılarına sorguları doğrultusunda en alakalı içeriği sunmaya özen göstermektedir. Google’ın sunduğu 200’den fazla sıralama faktörüne uygun olarak optimize çalışmalarını gerçekleştiren ve algoritmaları başarı ile atlatan web siteleri organik arama sonuçlarında üst sıralarda listelenebilmektedir. Ancak SEO’nun dinamik olduğu, sürekli gelişim ve değişim içerdiği unutulmamalıdır. Sık sık değişen arama motoru algoritmaları ve sıralama faktörlerine bağlı olarak SEO Hizmeti de her geçen gün kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

Web siteniz sıralamada yükselmek konusuna zorluk çekiyorsa, işe bir SEO analizi ile başlamak isteyebilirsiniz. Web sitenizin eksikliklerini belirlemek için tam kapsamlı bir analize ihtiyacınız var. Bu sayede eksiklikleri giderebilir, hataları düzeltebilir ve sitenize daha sağlam bir altyapı sağlayabilirsiniz. Böyle bir denetim, web sitenizi hedefli anahtar kelimeleriniz için sıralamayı engelleyen, site iç ve dış alanlardaki aksaklıkların veya eksikliklerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Analiz sürecinin bu bölümünü çok daha verimli hale getirerek, temel teknik sorunları oldukça kolay bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olabilecek SEO tarama araçları vardır. Bir denetim tipik olarak teknik bir analizle yetinmez. Bir web sitesinin sıralama yeteneğinde içeriği ve bağlantı profili de önemli bir rol oynar. Kaliteli içeriğe veya otoriter bağlantılara sahip değilseniz, oldukça rekabetçi arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip olmanız zor olacaktır.

Bir başlık etiketi (title tag), arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) bulunabilen tıklanabilir başlığı oluşturan etiket yapısıdır. Başlık etiketi, arama-tıklama oranı için son derece önemlidir. Arama yapan bir kullanıcının sayfanız hakkında okuyacağı ilk şeydir ve dikkatlerini çekmeleri ve sitenize tıklarlarsa aradıklarını bulmaları konusunda onları ikna etmek için çok az zamana sahipsinizdir.

Başlık etiketleri yazmak için bazı ipuçları:

 • Başlık etiketleri, web sayfasının içeriğiyle alakalı anahtar kelimeler içermelidir.
 • Önemli anahtar kelimeleri başta kullanmalısınız.
 • Başlıkları 50-60 karakter uzunluğunda tutmaya çalışın. Google yaklaşık 600 piksel genişliğe yer veriyor ve burada 60 kelimelik bir başlık bu alanın %90’ına sığacaktır. 600 pikselin dışına taşan URL uzantıları olduğunda, Google kısaltılmış bir başlık gösterecektir ve başlığınız sizin amaçladığınız etkiye sahip olmama durumuyla karşı karşıya kalabilir.
 • Mümkün olduğunca, başlığı geliştirmek için sıfatlar kullanın. Örnek: Kapsamlı SEO
 • Başlığınızı anahtar kelimelerle doldurmayın. Spam olarak görünecek ve kullanıcıların tıklamaları daha az olacaktır.
 • Çift başlıklı web sayfalarına sahip olmayın. Her sayfa kendi benzersiz içeriğini doğru bir şekilde tanımlamalıdır.
 • Yeterli alan varsa, marka adınızı eklemeyi deneyin. Bu, marka bilinirliğini arttırmanın harika bir yolu olabilir. Zaten güçlü bir markanız varsa, bu, arama listenizdeki tıklama oranını arttıracaktır.

Meta açıklama etiketi (bir web sayfasının içeriğini arama yapan kullanıcıya açıklayan etiket yapısıdır. Description, arama motorunun sonuç sayfalarında (SERP’ler), bir arama listesinin başlığı ve URL’sinin altında bulunabilir. Description, bir sıralama kriteri olmamakla birlikte, SEO açısından önemli bir rol oynar. İlgili, iyi yazılmış, uygun bir açıklama sağlarsanız; arama sonuçlarının tıklama oranı büyük olasılıkla daha yüksek olacaktır. Bu, tıklama oranının bir arama sıralaması faktörü olması nedeniyle, daha yüksek bir trafik payına ve arama sıralamasında potansiyel bir iyileşmeye yol açacaktır.

Açıklama etiketleri yazmak için bazı ipuçları:

 • Anahtar kelimeler kullanın, ancak bunlarla spama düşmeyin. Bir arama sorgusu içindeki anahtar kelimeler açıklamada vurgulanır.
 • Description etiketinin uzunluğu 150 – 160 karakter arasında olmalıdır.
 • Web sayfasının içeriğini doğru bir şekilde tanımlayın. İnsanlar yanlış yönlendirilirse, hemen çıkma oranınız daha yüksek olacaktır ve potansiyel olarak bu sayfa konumuna zarar verebilir.

Meta anahtar kelime etiketleri (web sayfalarının alakalı olduğu anahtar kelimelere ilişkin arama motorlarına yön göstermek için tasarlanmış etiket yapısıdır. 2009 yılında hem Google hem de Yahoo, etiketi bir süredir kullanmadıklarını açıkladı ve 2014’te Bing de aynı şeyi kabul etti.

Başlık etiketi (heading tag), bir web sayfasındaki her başlığın önem seviyesini belirten HTML kodudur. Büyükten küçüğe 6 farklı başlık ve alt başlık kullanabilirsiniz: H1, H2, H3, H4, H5, H6. Genel olarak bir makale, kategori, ürün veya hizmetin adı genellikle en belirgin ve önemli başlık oldukları için H1 Etiketi verilir.

Bir web sayfasının optimizasyonunda başlıklar önemli bir rol oynar .SEO açısından, web sayfasının ana temasını belirten, yalnızca bir H1 etiketi kullanmanız en iyisidir. Diğer tüm başlıklar önem seviyelerine bağlı olarak H2-H6 arasındaki başlık etiketlerini kullanmalıdır. Optimizasyon açısından birden fazla H2-H6 etiketi kullanmakta herhangi bir sıkıntı yoktur.

Google, arama yapan kullanıcıların daha güvenli bir web deneyimi sahibi olması için web yöneticilerine web sitelerini güvenceye alması konusunda baskı yapıyor. Google’ın arama motoru için güvenli deneyimler önemlidir. Arama yapan kullanıcıların, görüntülenen sonuçların güvenilirliğine güveniyorlarsa, gelecekte Google’ın arama motorunu kullanmaya devam etme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Google’ın, web yöneticilerini sitelerini güvende tutmaya teşvik etmek için iyi bir nedeni olsa da web yöneticileri de güvenlik konusunda aynı derecede hemfikirdir. Potansiyel müşteriler çevrimiçi bir ürün satın aldıklarında, ilgili sitenin güvenli olan versiyonunda olmayanına göre bu işlemi tamamlamak konusunda kendilerini daha güvende hissedeceklerdir.

Web yöneticilerini web sitelerinin güvenliğini sağlamasına teşvik etmek için Google, SSL’yi bir arama derecelendirme faktörü olarak algoritmasına entegre etmiştir. SSL sertifikası olan web siteleri, bu sertifikaya sahip olmayanlara göre arama sonuçlarında daha fazla avantaj sahibi olacaklardır. Bu sertifikaya sahip olmak SEO açısından çok büyük bir etkiye sahip olmasa da diğer tüm faktörlerle birleştiğinde bir adım öne çıkmanızı sağlayacaktır.

Kaliteli içerik olmadan yükselmek zor olduğundan, bağlantısız rekabetçi anahtar kelime öbekleri için de pek bir şansınız olmaz. Bir web sitesine ve/veya web sayfasına gelen bağlantıların sayısının ve kalitesinin, arama sıralamasının bir numaralı etkeni olduğu herkesçe kabul edilmektedir.

En iyi arama sonuçları bağlantı inşasıyla, web sitenize bağlantılar çekmek ve almak için sağlam bir stratejiniz olmalıdır. İçerik ve tasarım ile sağlam bir temele sahip olmadan bu noktayla ilgili bir şeyler yapmamalısınız. Diğer web sitelerinin link vermek isteyeceği cazip, değerli kaynaklara sahip olduğunuzda bağlantılar edinmek daha kolaydır.

Sayfa hızı, bir web sayfasının tamamının yüklenmesi için gereken süredir. Google’ın mobil ilk dizini ile, sayfa hızı bir sıralama faktörü olarak önemli bir rol oynar.

Bir kez daha, Google’ın kullanıcı deneyimine ne kadar önem verdiğini görmüş olduk. Doğal olarak, bir web sitesini ziyaret edenler, sayfaların yüklenmesini beklemek istemezler. Web sayfanızın yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, kullanıcıların ayrılması (bouncing) ve rakibinizin sitesini ziyaret etme şansı o kadar artacaktır. Yapılan testler sonucunda 1 saniyelik bir web sayfasının yüklenme süresi ile 5 saniyelik bir sayfanın yüklenme süresi arasındaki farkın, ziyaretçinin %90 oranında ayrılma şansını arttırdığı sonucuna ulaştı.

Site Hızı aynı zamanda bir sıralama faktörü olduğu için, ziyaretçilerin web sitenizden hemen çıkma oranına da dikkat etmenizi gerektirir. Sitenizden hemen çıkanlar sadece SEO açısından değil, sizin muhtemel kazanç fırsatlarınız açısından da zararlıdır. Google bu ölçümleri önemser çünkü arama yapan kullanıcıların görüntülenen sonuçlardan memnun kalmasını sağlamak zorundadır.

Sayfa hızını artırmak için yapabileceğiniz birkaç şeyi aşağıda listeledik:

 • Dosya sıkıştırmayı etkinleştirme
 • CSS, Javascript ve HTML’yi küçültme
 • Sayfa yönlendirmelerini azaltmak
 • render-blocking JavaScript’i kaldırma
 • Tarayıcı önbelleğini kaldırma
 • Sunucu yanıt süresinin iyileştirilmesi
 • CDN (İçerik Dağıtım Ağları)’leri kullanma
 • Resimlerin boyutlarını optimize etmek

Günümüzde, tüm arama sorgularının %60’ından fazlası mobil cihazlardan yapılmaktadır. Google, mümkün olan en iyi arama deneyimini sunmak için mobil kullanılabilirliklerini geliştiren web sitelerini daha tercih edilebilir görmektedir.

Daha iyi bir mobil uyumluluğa sahip olmak için yapılabilecek birkaç şey vardır. En yaygın yöntem, web yöneticilerinin, görüntülemekte olduğunuz tarayıcının boyutuna göre ayarlayacak duyarlı (responsive) tasarımlar oluşturmasıdır. Diğer yöntemde ise siteler görüntülenecek platforma göre sitenin her iki farklı versiyonuna da sahip olurlar ve sunucular cihazı tanıyarak ilgili tasarımı kullanıcıya sunarlar.

Mobil sayfaların yüklenme hızı da SEO açısından önemlidir. Google, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) adlı bir projeye destek vermeye başlamış ve bu çerçevede 2016 yılından itibaren AMP listelerini mobil arama sonuçlarına entegre etmeye başlamıştır.

Aramaların çoğunluğunun artık mobil tabanlı olduğundan, Google dizinlerini mobil öncelikli oluşturmaya başlamıştır. Bu, Google’ın birincil web sayfası dizini olmuş ve 2017’nin sonundan bu yana yavaş yavaş yayılmaya devam etmektedir. Siteniz mobil uyumlu değilse endişelenmeniz gerekiyor mu? Belki kısa vadede gerekmiyor olabilir, ancak gelecek aylarda bu sorunun cevabı net olarak evet olacaktır. İyi bir mobil deneyim sunan web siteleri, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaya başlayacaklar.

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olacak verilerdir. Bu, bilgilerin HTML işaretlemesini standartlaştırmak için Schema.org; Google, Bing, Yandex ve Yahoo iş birliğiyle oluşturulmuştur.

Yapılandırılmış verilerin arama sıralamanızı iyileştirebileceğine dair kesin bir kanıt bulunmamakla birlikte, tıklama oranınızı artırabilmeniz için listelerinizi daha iyi hale getirmenize yardımcı olabilir. Tıklanmaların oranı, yaygın olarak bir sıralama faktörü olarak kabul edilen bir unsurdur.

Aşağıdakiler, yapılandırılmış verilerin bir sonucu olarak bazı gelişmiş listeleme özellikleridir:

 • Yıldız derecelendirmeleri ve inceleme verileri
 • Bilgi grafikleri
 • Arama sonucundaki tıklanabilir alt kategori listeleri
 • Arama sonuçlarında rich snippet box

Yapılandırılmış verileri uygulamak, sayfalarınızı aramanın nasıl sonuç döndürdüğüne bakarak kendi sayfalarınızı hazırlamanıza yardımcı olur. Dahası, arama motorları, sesli aramayla birlikte daha büyük bir rol oynayacak aramalara anında cevap verebilmek için de çalışmalar yapıyor.

URL’ler, arama yapan bir kullanıcının ilk göreceği şeylerden biridir. URL’nin yapısı yalnızca arama listelerinizin tıklama oranlarını etkileme becerisine sahip değildir, aynı zamanda web sitenizin arama sıralamasını da etkileyebilme kapasitesine sahiptir.

 • URL’deki Anahtar Kelimeler: Sayfanın içeriğini doğru bir şekilde temsil ettiği sürece URL’ye anahtar kelimeler eklemek iyi bir yöntemdir. Bu, arama kullanıcısına sayfanın aradıkları içeriği içerdiği ve ayrıca önemli anahtar kelimeleri arama motorlarına takviye ettiği konusunda ek güven sağlayacaktır. Mavi ayakkabı örneğimize bakacak olursak, bir URL şöyle görünür: "/mavi-ayakkabilar/”
 • Sayfa URL’lerini Anahtar Kelimelerle Doldurmayın: Bazen az çoktan fazladır. Bazen çok fazla anahtar kelime doldurmak, fayda beklerken zarara yol açabilir Aşırı optimizasyon yaptığınızda, bu sefer de arama kullanıcıları spam görünümlü bir URL gördüklerini düşüneceklerdir ve bu da tıklama oranlarınıza zarar verebilir. Hatta, arama motorları sistemi kandırmaya çalıştığınızı bile düşünebilir. Anahtar kelime ile doldurulmuş bir URL şöyle görünür: "/ayakkabilar/mavi-ayakkabilar/mavi-suet/en-iyi-mavi-suet-ayakkabilar/”
 • URL Uzunluğuna Dikkat Edin: URL uzunluğunuzu minimumda tutmaya çalışın. Google, çok uzun olan ve tıklama oranınızı etkileyebilecek URL’leri kısaltma yoluna gider.
 • Dinamik URL Satırlarından Kaçının: Mümkün olduğunda, sembol ve sayıları içeren dinamik bir URL’ye karşı anahtar kelimelerin bulunduğu statik bir URL belirlemeye çalışın. Dinamik bir URL şöyle görünecektir: "/cat/?P=3487"

Site içi linklemenin önemini anlamak için, “link juice” kavramını anlamanız gerekir. Link juice, bir web sayfasından veya web sitesinden diğerine geçen otorite veya değerdir. Dolayısıyla, her bağlantıda, içte veya dışta, geçen belirli bir değer vardır.

Web siteniz için içerik yazdığınızda, sitenizde bu içeriğe bağlanmaya uygun başka web sayfaları olup olmadığını araştırmanız gerekir. Bu, “link juice” akışını teşvik eder, ancak aynı zamanda kullanıcılara web sitenizdeki diğer alakalı bilgilere eriştirme avantajını da sağlar.

Tüm bağlantıların eşit kalitede olmadığını anlamak önemlidir. Google’ın algoritması, bağlantı veren web sitesinin güvenilirliğine detaylı bakar. Örneğin, milyonlarca bağlantıya ve on binlerce saygın ve benzersiz web sitesine bağlantı veren New York Times için bir bağlantı, arkadaşınızın birkaç hafta önce oluşturduğu ücretsiz WordPress sitesinden bir bağlantıdan çok daha fazla öneme ve ağırlığa sahip olacaktır.

Bir web sitesinin yetkisini tahmin eden araçlar vardır. Etki Alanı Yetkilisi puanı hesaplayan Moz’s Open Site Explorer ve Ahref’s Domain Rank bu alandaki iki popüler araçtır. Bu araçlar, hangi bağlantıların edinilmeye değer olduğunu anlamak için mükemmeldir. Puan/sıralama ne kadar yüksekse, o bağlantıyı elde etmek için zaman harcamak o kadar yararlı olacaktır.

Bağlantı sayısı, arama motorlarının kalite açısından kritize ettiği tek şey değildir. Ayrıca, web sitesini/içeriği linklemenin kendi sitenizle ne kadar ilgili olduğunu da göz önüne alacaktır. Örneğin, ayakkabı satıyorsanız, bir moda blogundan bir bağlantı, pide salonundan alınan bir bağlantıdan daha fazla ağırlık taşıyacaktır. Hatta bir ayakkabı web sitesinin pide salonundan bir bağlantı almaya çalışması delice bile görünebilir, ancak ilk zamanlarda, arama motorları daha çok bağlantı miktarına odaklıydılar. Bu sayıyı artırmak için bazıları arama sonuçlarını etkileyecek şekilde alabildikleri her yerden bağlantı elde etmeye çalışırlardı. Web yöneticilerinin böyle ilgisiz bağlantıları yakalandıkça, sonuçların kalitesini sağlamak için, arama motorları bu olası spam’i hesaba katacak şekilde kaliteye odaklanmak zorunda kalmışlardır.

Arama motorlarının göz önünde bulundurduğu bir diğer faktör, bağlantının yerleştirildiği konumdur. Bu, web sitenize bağlantı sağlayan web sitesinden ne kadar ağırlık veya “link juice” kazanılacağı konusunda belirleyici bir rol oynar. Geçmişte link satan web siteleriyle ilgili kötüye kullanım nedeniyle artık altbilgi ve kenar çubuğu bağlantıları önceden olduğu kadar ağırlık kazandırmaz.

Web sayfasının gövdesi veya içeriğindeki linkler genellikle daha büyük öneme sahiptir ve onlara verilen ağırlık daha fazladır. Bağlantının içerik içinde ne kadar önemliyse, elde edilen ağırlık ve otoritenin o kadar yüksek olaacğı da yaygın olarak kabul edilmektedir.

Bir do-follow bağlantısı, arama motorlarına web sitesinin esas olarak bağlandıkları web sayfası için kefil olduklarını ve arama motorlarının bu bağlantıyı takip etmesi ve uygun link juice’in uygun şekilde iletmesi gerektiğini söyler. İzlenmeyen (no-follow) bir bağlantı, arama motorlarına hedefe giden bağlantıyı izlememelerini ve herhangi bir yetki veya krediyi iletmemelerini bildirmek için rel=”nofollow” içeren bir HTML koduna sahiptir.

Yorumlar, wiki’ler, sosyal yer imleri, forum gönderileri ve hatta bazı makaleler gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler, web siteleri için kolay bağlantılar sağlamak üzere SEO’lar tarafından suiistimal edilmiştir. Takip edilmeyen bağlantılar, bu kullanıcı tarafından oluşturulan içerik nedeniyle arama algoritmalarının çok gerekli bir parçası haline geldi. Web siteleri, bağlantılar için kefil olmadıklarını belirtmek için rel =”nofollow” etiketlerini kullanmaya başladı. Bu sayede, bu yolla link edinmenin değeri artık kalmadığından, bu web sitelerinde üretilen spam’de önemli bir düşüşe yol açtı.

Do-follow linkleri, “link juice” ve verilen otorite nedeniyle çok daha değerlidir, fakat no-follow linklerinin de olması çok doğaldır ve yine de referans sağlayabileceklerinden belli oranda değer sağlayabilir.

Bağlantı metni (anchor text), bir kullanıcıyı web sayfasındaki farklı bir web sayfasına yönlendiren, tıklanabilir vurgulanan köprü metnidir. Web sitelerinin size nasıl link verdiği, arama motoru algoritmalarında bir fark yaratır ve bağlantı metni bu denklemin bir parçasıdır. Arama motorları, metni bir web sayfasının belirli arama ifadeleriyle alaka düzeyinin bir işareti olarak değerlendirirler.

Örneğin bir moda bloğunda “Mavi Ayakkabılar” bağlantı metni ile bağlantı kurmak, web sitenizin “mavi ayakkabılar” ile alakalı olması gerektiğini arama motorlarına gösterir.

Geçmişte, web sitenize belirli anahtar kelimeler içeren bağlantılarınız arttıkça, o anahtar kelime için daha yüksek bir olasılıkla yukarılarda yer alıyordunuz. Hala bunun belli miktarda etkisi var, ancak anahtar kelimeler içeren bağlantılarınızın yüksek bir yüzdesine sahip olmanız, arama motorlarınca sonuçları değiştirmeye yönelik eylemde bulunduğunuz yönünde şüphe uyandıracaktır.

Doğal bir bağlantı profili genellikle bir web sitesinin marka adını içeren bir metni birbirine bağlayan bir bağlantı metni varyasyonlarına sahip karışımı içerir.