İçerik Optimizasyonunda Kullanılacak En İyi 8 Kurumsal SEO Aracı

İçerik Optimizasyonunda Kullanılacak En İyi 8 Kurumsal SEO Aracı

Kurumsal SEO’nuzu geliştirmek amacıyla içerik optimizasyonu araçlarından yararlanmanız oldukça önemlidir. İnternet üzerinde içeriklerinizi nasıl optimize edeceğinize dair birçok veri bulmanız mümkündür. Ancak bu tür optimizasyon çalışmalarının ölçekli olarak nasıl yapılacağına dair pek bilgi bulmanız zordur.

Özellikle de kurumsal pazarlama alanında çalışan profesyoneller, içerik optimizasyonu sırasında çok çeşitli zorluklarla karşılaşırlar. Örneğin; büyük bir web sitesi kataloğunu optimize etmek ya da çeşitli alanlardaki içerikleri yönetmeye dair detaylı denetleme işlemlerini gerçekleştirmek fazlasıyla detaylı bir çalışma ister ve oldukça vakit alır.

Bununla birlikte günümüzde oldukça pratik ve kullanışlı SEO araçları mevcuttur. Bunlar içerik hacmi olarak ne kadar büyük olursa olsun optimize etme sürecini kolaylaştırır. Sahip olduğu kurumsal özellikler sayesinde en büyük yardımcınız olan bu etkili araçlar, kurumsal abonelikler sunarak ihtiyaçlarınıza yanıt verir.

Çok çeşitli SEO aracı olduğu için ister istemez hangilerini kullanacağınız konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sizin için en ideal seçenekleri bir araya getirdik. Bunları inceleyerek ihtiyacınıza uygun araçlara zahmetsizce ulaşabilir, etkili bir içerik optimizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi içerik optimizasyonu için en iyi kurumsal SEO aracına ve bunların nasıl kullanılacağına hep birlikte göz atalım.

Surfer:

Birçok SEO uzmanının manuel olarak yapmak zorunda kaldığı işlemlerin otomatik olarak yapılabilmesi adına yapay zeka kullanan Surfer, oldukça sevilen bir içerik optimizasyon platformudur.

Ne İşe Yarar?

Arama sonuçlarını değerlendiren Surfer, içeriğin en iyi şekilde nasıl optimize edileceğini belirler. Böylece işinizi kolaylaştırır. Ayrıca bu algoritmik araç, bir anahtar kelime için en iyi URL’leri de denetler.

İçeriklerdeki verileri inceleyen, bunların hangi açılardan iyi olduğuna karar veren ve bu verilerin yeni oluşturulacak bir içeriğe nasıl uygulanacağını gösteren Surfer, kaliteli ve etkili bir içeriği nasıl oluşturacağınız konusunda size değerli bilgiler verir.

Avantajları Nelerdir?

Çok sayıda avantaj sunan Surfer, özellikle işletmeler için mükemmel bir seçim olur. Çünkü işletme kurumsal abonelik edindiğinde ayda 140’a kadar denetim gerçekleştirebilir, 10 ekip üyesinin sisteme dahil edilmesini sağlayabilir ve 70 defa içerik düzenleyicisinden yararlanabilir. Bu da işletmenin her ay 150 tane sayfayı ya da gönderiyi denetleyebileceği ve içerik düzenleyicide 70 farklı içeriği güncelleyebileceği anlamına gelir.

Ayrıca dahili ekipler, ajans ortakları ve serbest yazarlar tarafından sıklıkla tercih edilen Surfer aracının kullanımı oldukça kolaydır.

Nasıl Kullanılır?

Surfer platformunda çok sayıda birbirinden farklı içerik optimizasyon aracı bulunur. Bu nedenle SEO hedefleriniz doğrultusunda sistemden yararlanmanız ve stratejileriniz doğrultusunda kullanım gerçekleştirmeniz gerekir. Bu aşamada özellikle şu adımları atarak önemli araçlardan yararlanabilirsiniz:

 • İçerik Planlayıcı aracından yararlanarak işinize özel bir planlama oluşturabilir, aynı zamanda editoryal takvim hazırlayabilirsiniz.
 • Yapay zekanın optimize edilmiş bir SEO sayfası özeti oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de Özet aracını kullanmanız gerekir.
 • Yeni bir içeriği optimize edeceğiniz zaman ise İçerik Düzenleyici aracından yararlanabilirsiniz.
 • Oluşturmuş olduğunuz içeriği değerlendirmeniz de oldukça önemlidir. Bu sayede optimize fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Bu noktada denetim aracını kullanmanız gerekir.

Surfer kullanımında markanızın etki alanını ve ilgili sayfanın URL’ini sisteme girmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sistem SEO içerik stratejiniz için size oldukça avantajlı önerilerde bulunacaktır. Bunlardan yararlanarak etkili ve başarılı adımlar atabilirsiniz.

Ahrefs:

SEO alanında en sevilen araçlardan biri olan Ahrefs; özellikle anahtar kelime araştırması, geri bağlantı analizi ve rakip analizi gibi işlevleriyle dikkatleri üzerine çeker. Böylece büyük bir iş yükünden sizi kurtarırken kusursuz bir çalışma da ortaya çıkarır.

Ne İşe Yarar?

Bu kullanışlı SEO aracı özellikle işletmelerin içerik optimizasyon ihtiyaçlarına yanıt vermek adına çok çeşitli özellikler de sunar.

Örneğin; işletmenizin anahtar kelime performansını izlemek istiyorsanız ve mevcut içeriklerinizi geliştirmek için yapabileceklerinizi öğrenmeyi amaçlıyorsanız Rank Tracker teknolojisinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Content Explorer da işinize yarayacak geri bağlantılar oluşturabilmeniz için başarılı içerik fikirleri sunarak fırsatlar yaratır.

Avantajları Nelerdir?

Kurumsal SEO aracı olarak harika bir seçenek olan Ahrefs; özellikle sıralama takibi, küresel ölçekte anahtar kelime araştırması, içerik araştırması, geri bağlantı analizi gibi alanlarda size destek olur ve işlerinizi fazlasıyla kolaylaştırır.

Bu SEO aracı; 1.6 milyardan fazla arama sorgusu envanterine sahip olmasıyla ve en kapsamlı geri bağlantı endeksine ulaşmanıza yardımcı olmasıyla dikkatleri üzerine çeker. Bu sayede temel amacını yani belirli bir strateji dahilinde SEO kararları almak isteyenler için “tek doğru kaynak” olma hedefini gerçekleştirmeye odaklanır.

Nasıl Kullanılır?

Ahrefs nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız oldukça çeşitli araçlarla karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir. İçerik optimizasyon çalışmalarınıza yardımcı olabilecek bu birbirinden farklı araçlar arasında özellikle Content Explorer ön plana çıkar. Bu araç sayesinde milyarlarca web sayfasını araştırmanız mümkün olur. Böylece hem SEO hem de sosyal verileri elde etme konusunda başarılı adımlar atabilirsiniz.

Content Explorer aracının yanı sıra İçerik Gezgini de oldukça sevilen ve kullanılan bir araçtır. Yeni fırsatları ortaya çıkarmanıza destek olan bu araçtan yararlanabilmeniz için ilgili alana sadece konuyu girmeniz yeterli olur.

Ahrefs kullanımında çok çeşitli kriterlere göre sonuçları kişiselleştirebileceğiniz bir dizi filtre de sunar. Örneğin; canlı ve bozuk bağlantılardan aramanızı yönlendiren alan sayısına, trafik ve dil değerinden sosyal paylaşımların sayısına kadar sayısız kriter üzerinden filtreleme gerçekleştirmeniz mümkün olur.

Ayrıca web sitenizdeki bir sayfanın bağlantı kazanıp kazanmadığını görebilir, zaman içinde trafiğin artıp artmadığını takip edebilirsiniz. Bu noktada herhangi bir içeriğin detaylı verilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Semrush:

Dijital alanda faaliyet gösteren firmaların içerikleri konusunda çok daha etkili veriler elde edebilmesi için tasarlanmış olan Semrush, oldukça popüler bir içerik pazarlama ve SEO aracıdır.

Ne İşe Yarar?

Semrush aracından yararlandığınız takdirde anahtar kelime araştırması yapabilir, rakipleri analiz edebilir ve sosyal medya yönetimini gerçekleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak sayısız işlev gösteren araç, SEO stratejilerinizi oluşturmanız konusunda “tek durak noktası” olmayı başarır.

Avantajları Nelerdir?

Semrush kurumsal abonelik kapsamında yararlanabileceğiniz sayısız program bulunur. Anahtar kelime çalışmalarınızı kolaylaştıracak araştırma, izleme, ölçüm ve optimizasyon araçları bulunur. Bunlar işinizi oldukça kolaylaştırır ve başarılı sonuçlar almanıza katkıda bulunur.

Özellikle büyük işletmeler için ideal olan bir uygulamadır. Şayet oldukça büyük bir web siteniz varsa, yüzlerce ya da binlerce sayfayı bünyesinde barındırsa bile sayısız anahtar kelime için sıralama yapan Semrush, kusursuz bir çalışma gösterir.

Dilerseniz firmanızın özel ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olan size özgü bir planla markanızın çok daha gelişmesini ve büyümesini de sağlayabilirsiniz.

Kısacası içerik pazarlama zorluklarının üstesinden gelmeniz konusunda en büyük destekçilerinizden biri olan Semrush, işinizi kolaylaştıracak 50’den fazla araç ve sunar ve raporlar verir. Bunlardan yararlanarak içerikleriniz için güçlü bir strateji oluşturabilir, içeriklerinizin çok daha fazla organik trafik çekmesini sağlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Bu kadar gelişmiş bir SEO aracının içerisinde yer alan tüm özelliklerine detaylı olarak değinmek imkansızdır. Bunun yerine SEO dünyasında en çok tercih edilen ve kullanılan iki Semrush aracından bahsedeceğim.

İçerik optimizasyonu için en gözde araçlardan olan İçerik Denetimi aracı ve SEO Yazma Asistanı (SWA), kesinlikle yararlanmanız gereken seçeneklerden olur.

İçerik Denetimi sayesinde içeriklerinizin trafik ve anahtar kelime bakımından nasıl performans gösterdiğini anlayabilir, aynı zamanda kullanıcıların içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini belirleyebilirsiniz. Tüm bu detaylar konusunda içeriğinizi değerlendiren araç, hangi sayfaların iyi çalıştığını ya da çalışmadığını belirler, elde ettiği sonuçlara göre de optimizasyon işlemi için önerilerde bulunur.

Tüm bu önerileri eyleme geçirmenize destek olan araç ise SWA olur. SWA, temel olarak içeriklerinizi gerçek zamanlı olarak optimize etmenize yardımcı olur. SWA ayrıca akıllı bir yazı düzenleyicisi olarak çalışarak işlev gösterir. Bu araç, SEO ve etkileşim alanındaki güncellemeleri de içerir.

Screaming Frog:

SEO içerik optimizasyonu için ön plana çıkan araçlardan biri de Screaming Frog olur. Bu araç, web sitesi sahiplerinin verileri ayıklar, sıkça ortaya çıkan SEO sorunlarını denetler ve bu içeriklerin SEO açısından geliştirilmesine katkıda bulunur. Bu nedenle yaygın olarak kullanılan bir SEO aracıdır.

Ne İşe Yarar?

Genel olarak teknik SEO denetim özellikleriyle ön plana çıkmasına rağmen içerik optimizasyonunda da oldukça etkili uygulamalara sahip olan Screaming Frog, birçok açıdan size fayda sağlar.

Örneğin; optimize edilmesi gereken içerikleri işaretleyerek size yol gösterir. Yinelenen sayfa başlıklarından tekrarlanan açıklamalara kadar birçok konuda eksiklikleri belirler. Ayrıca kapsam bakımından yetersiz olan içerikleri de göstererek bunları geliştirmenize yardımcı olur.

Avantajları Nelerdir?

Çok çeşitli avantajlar sunan Screaming Frog, kullanıcıların en çok 500’e kadar URL’i ücretsiz bir şekilde denetlemesine izin verir. Daha fazlası için ise lisans satın almanız gerekir. Böylece URL denetimlerinde “sınırsız” dahil olmak üzere çok daha gelişmiş olan özelliklere erişim sağlayabilir ve aracın sunduğu üstün hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Bu durum özellikle işletmeler için oldukça cezbedici olur. Screaming Frog sayesinde işletmeler, oldukça büyük olan web sitelerini bile denetleme konusunda zorlu yaşamaz ve doğru değerlendirmeler yaparak işlerinin takibini en iyi şekilde gerçekleştirir.

Ayrıca bu SEO aracı gerçek zamanlı sonuçlar sağlar. Bu da büyük çaplı web sitelerinin verimli bir şekilde denetlenebilmesine imkan tanır. İşin en güzel yanı ise bu araç web sitesi sayfalarınızda denetim yaparken siz SEO önerileri üzerinde işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Şayet web sitenizde 500’den fazla URL mevcut ise Scream Frog için zaman kaybetmeden ücretli bir lisans almanız faydalı olur. Bu sayede herhangi bir kısıtlama olmadan web sitenizin tamamını denetleyebilir, içerik optimizasyonu konusunda doğru adımlar atabilirsiniz.

Bu noktada yapmanız gereken tek şey ise Screaming Frog’u indirmeniz, ardından lisansınızı doğrulayarak web sitenizi taratmanız olur. Oldukça kolay bir kullanımı olan aracın kısa süre içerisinde sayfa URL sayısı, teknik engelleyiciler, resim dosyası boyutları gibi çok çeşitli verileri size sunmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik optimizasyonu yaparken elde etmiş olduğunuz aşağıdaki verilere fazlasıyla dikkat etmeniz çok önemlidir:

 • Kapsam bakımından zayıf içerikler
 • Eksik meta açıklamaları
 • Yinelenen meta açıklamaları
 • Eksik başlık etiketleri
 • Yinelenen başlık etiketleri
 • Eksik H1 başlıkları
 • Yinelenen H1 başlıkları
 • Bozuk site içi linkler
 • Bozuk site dışı linkler
 • Eksik H2 başlıkları
 • Yinelenen içerikler
 • Eksik resim alt metni
 • Eksik yapılandırılmış veriler
 • Sayfa hızı (tüm rapor)
 • Yetim sayfalar

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorunlardan herhangi birinin varlığı, içeriğinizin optimize edilmesi gerekliliğini size bildirir. Bu tür sorunların düzeltilmemesi durumunda web sitesi genelinde birçok problemin ortaya çıkabileceğini unutmamanız önemlidir. Bu yüzden gerekli gördüğünüz takdirde toplu güncellemeler yapabilmeniz için web sitenizi bütünsel olarak değerlendirmeniz gerekir.

SparkToro:

SparkToro, Rand Fishkin tarafından kurulan bir hedef kitle araştırma aracıdır. Bu SEO aracı sayesinde işletmeler kullanıcı odaklı içerik oluşturma imkanı bularak etkili içeriklerle web sitelerini donatır. Bu noktada ancak hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak mükemmel içeriklere ulaşabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Ne İşe Yarar?

Hedef kitle araştırma aracı olarak bilinen SparkToro temel olarak müşterilerinizin ziyaret ettiği web sitelerine, kullandıkları hashtaglere, takip ettikleri sosyal hesaplara ve çok daha fazlasına bakar. Böylece onların ilgi alanları ve davranışları doğrultusunda ideal özelliklere sahip içerikleri oluşturmanıza yardımcı olur. Bu aracın oluşturulma hedefi ise kitle anketlerini tarihe gömmek, bunun yerine yapay zekanın sadece birkaç tıklama sonucu doğru ve faydalı kitle iç görüleri üretmesine izin vermek olur.

Avantajları Nelerdir?

Özellikle pazarlama ajansları tarafından tercih edilen SparkToro, aynı zamanda işletmeler için de oldukça etkili ve faydalı olur. Bu SEO aracından abonelik edindiğiniz takdirde ekibiniz için sınırsız arama şansınız olur. Ayrıca 250’ye kadar sosyal medya sonucu alabilir, demografik veri elde edebilir ve 50’ye kadar kullanıcı kullanımından yararlanabilirsiniz.

Spark Toro, hedef kitlenizin ilgi alanlarını belirlemek adına milyonlarca sosyal hesabı ve web sitesini tarayarak kolaylık sağlar. Bu işlevselliği nedeniyle özellikle büyük işletmeler için muazzam bir araç haline gelir.

Bu verilerden yararlanarak daha sonra oluşturacağınız içeriğin türünü belirleyebilir, hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri öğrenebilir, içeriğinizi pazarlayacağınız platformları tespit edebilir ve kullanıcıları harekete geçirmek için içeriğin nasıl optimize edebileceği hakkında ipuçları verir.

Nasıl Kullanılır?

SparkToro kullanımı ile sayısız özellikten yararlanma imkanınız olur. Hatta bu özellikleri nasıl kullanacağınız konusunda size yol gösteren bir video bile mevcuttur. Bununla birlikte bu SEO aracını kullanacağınız zaman öncelikle aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek SparkToro’dan yararlanabileceğinizi bilmeniz gerekir:

 • Hedef kitlenizin tercih ettiği yayınların bir listesini oluşturabilirsiniz.
 • Çok sayıda izleyici için etki kaynaklarını karşılaştırma imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Halkla ilişkiler faaliyetleri, sosyal medya, içerik ve sosyal yardım kampanyalarınıza öncelik verebilir, bu yönde neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Markanızın çevrim içi varlığını analiz edebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin hedef kitlelerini analiz edebilirsiniz.
 • Geri bağlantılar veya sosyal medya için fırsatları keşfedebilirsiniz.

Kısacası hedef kitlenizin nerelerde takıldığını ve buralarda en çok hangi içeriklerle etkileşim içerisine girdiğini keşfetmek adına SparkToro’yu kullanabilirsiniz. Böylece kendi içeriklerinizi geliştirebilir, yeni içeriklerinizi üretmek için fikir edinebilir ve web sitenizde gözlenen dönüşümleri geliştirmek için tüm bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Clearscope:

Markaların faaliyet alanlarıyla alakalı oldukça ideal içerik oluşturmasına yardımcı olan Clearscope, oldukça popüler bir içerik optimizasyon platformudur.

Ne İşe Yarar?

Clearscope kullanımı sayesinde kullanıcıların neyi aradığını öğrenebilir, bu aramalara göre hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca markanızın arama sonuçlarının en üstüne çıkması için içeriklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi belirleyebilirsiniz. Tüm bu işlevleri yapay zeka teknolojisini kullanarak gerçekleştiren SEO aracı, avantajlı bir kullanım gerçekleştirmenizi sağlar.

Ayrıca “İçerik Dereceniz” bölümünden yararlanarak mevcut içeriğinizi SEO bakımından değerlendirebilir veya içeriğinizi oluşturma aşamasındayken yüksek puan alması adına neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Özellikle içeriklerini yüksek oranda optimize etmek isteyen markalar için ideal olan Clearscope, çok çeşitli açılardan yararlı bir araç olarak karşınıza çıkar.

Avantajları Nelerdir?

Temel olarak bir yazı asistanı gibi işlev göstermesi, aynı zamanda entegrasyonun faydalı sonuçlarını getirmesi nedeniyle Surfer ile benzerlik gösteren Clearscope, sıklıkla tercih edilen SEO araçlarındandır.

Özellikle Google Dokümanlar ve WordPress gibi platformların sahip olduğu çok çeşitli araçlarla entegre şekilde çalışan bu SEO aracı, bu açıdan size kolaylık sunar. Ayrıca bu araçlar arasında geçiş yapma konusunda da pratiklik sunan Clearscope, sorunsuz çalışması sayesinde kısa sürede benimsenir.

Büyük markaların da güvenerek yaklaştığı bu araç; Adobe, YouTube, Shopify ve Deloitte gibi dev isimler tarafından da tercih edilir. Bunların her biri içerik yönünden oldukça büyük markalardandır.

Nasıl Kullanılır?

Clearscope aracını mı kullanacaksınız? O zaman ilk olarak şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Hedef anahtar kelimenizi analiz etmek adına anahtar kelime arama aracını kullanmanız gerekir. Böylece bulduğunuz bunları mevcut içeriklerinize yapıştırabilirsiniz.
 • Dilerseniz yeni oluşturacağınız içerikler için de aynı bölümden içerik düzenleyici belgesi oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca ikincil anahtar kelimelerden önerilen kelime sayısına, başlıklardan anahtar kelime kullanımına kadar birçok çalışmayı organik arama verilerine dayalı öneriler üzerine yapabilirsiniz.
 • İçeriğinizin okuma düzeyini belirlemenize de yardımcı olan Clearscope aracında okunabilirlik puanı uygulamasını kullanabilirsiniz.

Tüm bu işlemler sayesinde içeriğinizi her seviyedeki hedef kitleniz için ideal hale getirebilir, böylece çok daha geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.

Frase:

SEO içeriğini üstün kalitede araştırma, yazma ve optimize etme imkanı sunan Frase, yapay zeka tabanlı bir araştırma ve yazma yazılımıdır.

Ne İşe Yarar?

İçerik üretme sürecini düzene sokarak avantajlı bir kullanım gerçekleştiren Frase, SEO içerik üretiminde zamanı saatlerden sadece birkaç dakikaya indirmesiyle markaların gözdesi olmayı başarır. Sahip olduğu özellikleri içerisinde ön plana çıkanlar ise aşağıdaki gibidir:

 • İçerik Özetleri kısmına gelerek hızlı bir şekilde SEO içerikleriniz için özet oluşturabilirsiniz.
 • İçerik Yazma uygulamasından yararlanarak hem kaliteli hem de yüksek dönüşümlü içerikler oluşturmak adına öneriler elde edebilirsiniz.
 • İçerik Optimizasyonu bölümünde içeriklerinizi en güçlü rakiplerinizin içerikleriyle karşılaştırabilirsiniz. Böylece gerekli optimize işlemleri için bilgi edinebilirsiniz.
 • İçerik Analizi uygulamasında ise yeni içerik fırsatlarını keşfedebilir, eski içeriklerinizi ise revize etme imkanı bulabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

İçerik üretimini ölçeklendirmek isteyen markalar için etkili bir abonelik seçeneği sunan Frase, SEO araçlarından maksimum düzeyde yararlanılmasına imkan tanır. Bu tür abonelik seçeneğinde sınırsız belge kredisi mevcuttur. Ayrıca sınırsız belge paylaşımı da gerçekleştirilebilir. Bu tür işlemleri yapabilmesi için platform üç kullanıcıya izin verir. Ancak daha fazla kullanıcının sisteme giriş yapabilmesi için ek ücret ödenmesi gerekir.

Frase sayesinde yüzlerce içerik özeti oluşturabilir, bu özetler üzerinden yeni içerikler hazırlayabilir ve her birini optimize etmek adına yazarlardan destek alabilirsiniz. Böylece her bir içeriği optimize etme veya özet oluşturma sürecini oldukça kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

Siz de markanız için tonlarca kaliteli içerik oluşturmak istiyorsanız bunu oldukça kolaylaştırarak hayatınıza pratiklik kazandıran bu aracı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Frase kullanımı için öncelikle hedeflemek istediğiniz arama terimini sisteme girmeniz gerekir. Bu sayede SEO aracı sizin için bir içerik belgesi oluşturur. Aldığınız bu doküman sayesinde içeriklerinizin nasıl hazırlanması gerektiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Bu belgeyi ekibinizle paylaşabilir, dilerseniz de içerik ajansınıza yönlendirebilirsiniz.

Aynı zamanda yeni içerik fikirleri edinmek adına da Frase’den yararlanabilirsiniz. Editoryal takviminizi kullanarak arama odaklı içerik konularına ulaşabilir, böylece hangi alanda içerik hazırlayacağınız konusunda kararsızlık yaşamadan hemen içerik üretim sürecine geçiş yapabilirsiniz.

Hemingway Editor:

İçeriğinizde sayısız anahtar kelime olsa da içeriğin hedef kitleye yönelik hazırlanmamış ise herhangi bir dönüşüm söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle özellikle hedef kitlenize uygun şekilde hazırlanmış içerikler paylaşmanız gerekir. İşte bu noktada Hemingway Editor, kurtarıcınız olarak karşınıza çıkan bir SEO aracıdır.

Ne İşe Yarar?

İçeriklerinizi arama motorlarına uygun şekilde optimize ettikten sonra Hemingway Editor aracını kullanabilir ve bunların her açıdan net ve kusursuz olması açısından son bir kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle ses, karmaşa, dilbilgisi ve genel okunabilirlik gibi alanlarda düzenlemeler yapılması adına oldukça etkili bir SEO aracıdır.

Avantajları Nelerdir?

Hemingway Editor söz konusu olduğunda özellikle kullanım bakımından oldukça pratik ve basit olduğu görülür. Bu da kullanıcılara büyük avantaj sağlar. Yazarlardan SEO uzmanlarına, pazarlamacılardan ekip üyelerine kadar isteyen herkes bu aracı zahmetsizce kullanıp faydalı bilgiler edinebilir. Böylece kolaylıkla içeriğin optimize edilme işlemi gerçekleştirilir.

Kurumsal düzeyde optimize işlemlerini bile sadece birkaç saniye içerisinde gerçekleştiren SEO aracı, zamandan tasarruf etmenize imkan tanır. Yazım hatalarını, pasif sesi ve çok daha fazlasını belirlemek amacıyla içeriklerinizi bu araç üzerinde inceleyebilirsiniz. Bu sayede gerekli güncellemeler için gerekli verilere ulaşabilir, içeriklerinizi geliştirebilirsiniz. Böylece hem zaman hem de para kazanma konusunda avantaj elde edebilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan Hemingway Editor üzerinde içeriğinizdeki sorunları görebilirsiniz. Sistemde bu sorunları tespit etmek için renk kodlaması bulunur.

Örneğin:

 • Sarı renkli bir cümle görürseniz uzun, karmaşık bir cümle ile karşı karşıyasınızdır. Bu noktada cümleyi kısaltarak daha net ve anlaşılır hale getirebilirsiniz.
 • Mor renkli cümlenin okunabilirliğini artırmanız için daha kısa ve dikkat çekici ifadeler kullanabilirsiniz.
 • Bazı zarflar ve ifadeler cümlenin kalitesini düşürür. Bunlar mavi renkte olur. Bu nedenle bu ifadeleri kaldırarak başka kelimeleri kullanabilirsiniz.
 • Yeşil renkli ifadeler ise pasif sesi size işaret eder. Buna göre gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Bu tür tarama işlemlerini yapabilmek için mevcut içeriği yapıştırmanız ve başlatma butonuna tıklamanız gerekir. Ardından düzenleme sürecine geçiş yapabilirsiniz. Bu SEO aracı, hem basit, hem etkili hem de kurumsal yapısıyla dikkatleri üzerine çeker.

Kurumsal SEO Araçlarıyla Başarılı Sonuçlar

İnternet üzerinden faaliyetlerini gerçekleştiren firmaların SEO için büyük hedefleri bulunur. Bu noktada kaliteli ve başarılı içerik ihtiyacı ortaya çıkar. Bu nedenle içerik optimizasyonu işlemlerine duyulan ihtiyaç devasa büyüklüktedir.

Bu ihtiyaca yanıt vermek amacıyla oluşturulmuş olan kurumsal SEO araçları, içeriği büyük ölçekte güncellemek adına büyük bir nimettir. Siz de mevcut bir içerik optimizasyonu projesi üzerine çalışıyorsanız gerçek zamanlı iyileştirmeler yaparak verimli bir çalışma gerçekleştirebilir, başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. İçeriğinizi bu tür araçlar üzerindeki bir içerik yazma aracına yapıştırmanız ihtiyacınız olan öneriler için yeterli olur.

Optimizasyon konusunda ipucu arıyorsanız içeriğinizi pratik bir şekilde kontrol etmek ve en iyi sonuç için optimize etmek için ise Semrush kullanabilirsiniz.

Sunduğu avantajlar nedeniyle kurumsal SEO araçları hayatımızda önemli bir yer tutar. Bu araçlar, en zorlu ve karmaşık işlemleri bile oldukça basit ve pratik hale getirir. Bu nedenle optimize edilmesi gereken oldukça büyük bir web siteniz olsa bile bu araçlardan yararlanmanın ayrıcalığını yaşayabilir, üzerinizdeki yükü hafifletebilirsiniz.