SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Günümüzde büyük bir ihtiyaç haline gelen ve web sitelerinin ön plana çıkmasında oldukça etkili olan SEO web tasarımı, web sitelerinin her bir sayfasını arama motoru dostu haline getirmek adına düzenlenmesi ve geliştirilmesidir. Bu sayede web siteleri arama motorlarına uygun şekilde optimize edilerek yüksek performanslı olması sağlanır.

Bir web sitesi arama motoru dostu olarak nitelendirildiğinde Google başta olmak üzere dünya üzerindeki popüler arama motorları web sitesi sayfalarının her birini verimli bir şekilde tarayabilir. Tüm içerikleri etkin bir şekilde yorumlayabilir, ayrıca bunları veri tabanındaki dizine sorunsuzca ekleyebilir. Dizine eklenen her bir sayfa kullanıcıların aramalarına göre en alakalı sonuçlar arasında yer alabilir. Bu tür işlemlerin yapılabilmesi ise arama motorları üzerinden sorgulama yapan internet kullanıcılarının kolaylıkla web sitelerine ulaşabilmesine imkân tanır.

SEO uyumlu web tasarımlarında stratejiler ne kadar etkili ve başarılı olursa web sitesinin arama sonuçlarının ilk sayfalarında yer alma şansı olur. Bu nedenle bu alandaki çalışmalara öncelik verilmesi ve titiz bir düzenleme yapılması çok önemlidir. Unutmamalısınız ki her gün sayısız insan arama motorlarını kullanır ve bunların çok azı ilk sayfaları geçip diğer sıralamalarda yer alan web sitelerini ziyaret eder. Bu nedenle organik trafiğinizi artırmak ve çok daha ulaşılabilir olmak adına SEO uyumlu web tasarımına yönelmeniz gerekir. Peki, yeni web sitenizi arama motorları için optimize etmek için neler yapmanız gerekir? Bu noktada iki temel alana dikkat etmek önemlidir. Bunlar; sayfa içi optimizasyon ve sayfa dışı optimizasyon şeklinde sıralanabilir.

SEO Dostu Site İçi (ON-Page) Optimizasyon Stratejileri Nelerdir?

Web sitesi sahibi tarafından kontrol edilen ve web sayfaları üzerinde arama motoruna yönelik yapılan çalışmaların tümü site içi SEO olarak bilinir. Belirli SEO stratejileriyle gerçekleştirilen bu tür çalışmalarda doğru adımlar atmak çok önemlidir. Doğru ve etkili stratejilerle başarılı sonuçlar elde edebilir, arama motorlarının sayfanızdaki içeriği taramasını ve anlamasını sağlayarak SERP sıralamanızı iyileştirebilirsiniz. Bu kapsamda bilmeniz gereken stratejilerin başlıcaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Başlık etiketlerini, meta açıklama etiketlerini, resim alt etiketlerini ve konuları seçerek web sitesi sayfalarının uygun yerlerinde kullanmanız gerekir.
 • Anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Bu süreçte doğru anahtar kelimeleri belirleyerek içeriklerin doğru kısımlarında kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • URL yapısı oluşturmak da önemli bir adımdır. Hem kullanıcılar hem de arama motorları için optimize edilmiş bir URL hazırlamanız etkili olur.
 • Web sitenizin sayfalarında yer alan içeriklerin arama motorları tarafından taranması ve anlaşılması gerekir. Bu sayede ulaşılabilir konumda olan markanız, büyümeye devam eder.
 • İçeriklerde kullanıcıların beklentilerine yanıt veren dâhili bağlantılar oluşturmalısınız. Böylece gezinme ve bilgi mimarisi oluşturma konusunda etkili adımlar atabilir, kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz.
 • İlgi çekici görseller, videolar, metinler, listeler oluşturarak içerik türünüzü zenginleştirebilirsiniz.
 • Cihazlar arasında etkileşimi artırabilmek adına web sitesi tasarımınızı duyarlı hale getirmeniz gerekir.

Site Dışı (OFF-Page) Optimizasyonunuzu SEO Dostu Olarak Düzenleyin

Web sitesinde yer alan sayfaların SEO’ya uygun olması ne kadar önemli ise site dışı çalışmaların da SEO dostu olması gerekir. Bu sayede markanızın pazarlama işlemlerini etkili bir şekilde yapabilir, dijital dünyada kalıcı bir edinmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Web sitesi dışındaki tüm pazarlama ve amplifikasyon işlemlerinin yürütülme sürecini yöneten site dışı SEO, arama sonuçlarında markanızın ön plana çıkmasına destek olur. Ayrıca web sitenizin otoritesini artırarak markanıza değer kazandırır. Bu tür çalışmalar sosyal medya platformlarında ve harici alanlarda yapılan SEO çalışmalarını ifade eder. Bu alanda başarılı sonuçlar elde edebilmeniz ve SEO dostu site dışı optimizasyon işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için şu tekniklere dikkat etmeniz gerekir:

 • Harici platformlardan gelen bağlantılarınızın anahtar kelime açısından zengin içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirmek adına rakip firmaların hangi SEO tekniklerinden yararlandığını analiz etmeniz önemlidir.
 • Web sitenizde ön planda olmayan içeriklere bağlantı ekleyerek bu alanların da hareketlenmesini sağlamalısınız.
 • Arama motorları tarafından gelişmiş kabul edilen web sitelerinden gelen bağlantılar kazanarak markanızı daha ulaşılabilir hale getirmelisiniz.

Beyaz Şapka (White Hat) ve Siyah Şapka (Black Hat) SEO Tekniklerinin Önemi

Farklı kategorilere ayrılan SEO tekniklerinin her biri arama motoru sıralamasını geliştiren ve markanın bilinirliğini artıran çalışmalardır. Bu nedenle bütün detaylara özen göstermek ve bütünsel bir çalışma gerçekleştirmek gerekir. Bu noktada özellikle beyaz şapka ve siyah şapka olarak tanımlanan tekniklere aşina olmanız önemlidir.

 • Beyaz Şapka Teknikleri:

Beyaz şapka teknikleri adı altında yer alan stratejiler, belirli bir arama motoruna odaklanmak yerine, hedef kitleye yönelik yapılan çalışmalardır. Bu tür çalışmalarda özellikle doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi ve kullanılması, hedef kitleyle ilgili detaylı araştırma yapılması, meta etiketlerinin hedef kitleye uygun şekilde yeniden yazılması gibi işlemlere yer verilir. Böylece hem SERP sıralaması hem de web sitesi trafiği iyileştirilir.

 • Siyah Şapka Teknikleri:

Siyah şapka teknikleri ise web sitenizin arama motoru sıralamasında kısa sürede üst seviyelere yükselmesi için yapılan, aslında arama motoru kurallarının ihlal edilmesi sonucu başarı elde edilmesini sağlayan SEO teknikleridir. Bu çalışmalar sadece arama motoruna odaklanır. Bu süreçte hedef kitleye erişim göz önünde bulundurulmaz. Bu nedenle bu tür SEO teknikleri uzun vadeli ama etkili yatırımdan ziyade kısa sürede sonuç veren işlemlere yer verir.