Canonical URL Nedir ve Nasıl Kullanılır?

canonical-url-nedir

URL’ler birden fazla değişkene sahip olabilir ve bu nedenle, yinelenen içerik gibi sorunlardan kaçınmak için Google, web yöneticisine hangisini kullanmayı tercih ettiğini sorar. Ana sayfamıza bir göz atalım ve hangi değişkenlerin mevcut olabileceğini görelim:

Bu kaynaklar kullandığınız sunucunun türüne bağlı olarak, değişkenler /index.html, /index.asp içerebilir, bir URL’nin sonunda “/” olsa bile, bu da ayrı bir sayfa olarak değerlendirilir.

Bunların hepsi düzenli olarak gördüğünüz oldukça önemsiz değişkenler gibi görünse de aslında hepsi ayrı web sayfaları olarak değerlendirilir ve teoride bu URL’lerin her birinde farklı içerik bulunabilir, eğer içerik aynıysa (ki büyük olasılıkla aynıdır), farklı web sayfaları olduğu için yinelenen bir içerik sorununa neden olur ve hepsi birbiriyle sıralamada yukarı çıkmak için rekabet eder.

Bir kanonik URL, Webmaster tarafından veya CMS’lerinin varsayılan olarak ana URL olarak işlev görmesi için seçilen bir ayardır, 301 yönlendirmesini kullanarak diğer değişkenlere kanonik olarak otomatik ve kalıcı olarak yönlendirme yapar. Google ayrıca bir URL’yi otomatik olarak kurallandırabilir. Örneğin, web tarayıcınıza www.mobitek.com ‘a girdiyseniz, otomatik olarak mobitek.com olan kanonik URL’nize yönlendirilir.

Kanonik UR’ler genellikle ana sayfaya atıfta bulunur ve aynı zamanda kanonik etki alanı olarak da bilinir.

Sunuculardaki varsayılan ayarlar, genellikle URL’yi tanımlamak için yönlendirmeleri ve rel = canonical etiketlerini yerleştirmeniz gereken yinelenen URL’ler oluşturabilir. En yaygın sunucu tarafından üretilen URL’ler şöyledir:

Apache

– http://www.mobitek.com/

– http://www. mobitek.com/index.html

– https:// mobitek.com

-https:// mobitek.com/index.html

 

IIS

-http://www. mobitek.com/

-http://www. mobitek.com/default.asp

-http://www. mobitek.com/default.aspx

-https:// mobitek.com/

-https:// mobitek.com/default.asp

-https:// mobitek.com/default.aspx

Kanonik URL’ler için SEO ile İlgili Konular ve Best Practice’ler

301 yönlendirmeleri, iki sayfayı etkili bir şekilde birleştiren, bir sayfadan diğerine kalıcı bir yönlendirmedir.

Kanonik URL Etiketi özelliği, kullanıcı yerine robotlar için tasarlanmış bir özelliktir (bir rel özelliğidir). Kullanıcı, söz konusu sayfayı hala görmeye devam edebilir. Kurallı etiket, bir sayfanın HTML başlığına (<head>) eklenmeli ve bu sayede robotlara bu sayfanın orijinal bilgileri içeren bir sayfanın kopyası olduğunu söylemelidir. Sonuç olarak, arama motorları daha sonra gelen tüm içerik metriklerini orijinal sayfaya atfedilebilir olarak düşünecektir.

Her sayfaya yalnızca 301 yönlendirmesi veya kanonik bir etiket uygulamanız gerekir, ancak işleri garanti altına almak istiyorsanız buna rağmen her ikisini de ekleyebilirsiniz.

Google’ın arama konsolu sayesinde, tercih ettiğiniz etki alanınızı, etki alanınızın hangi sürümünün indeksleneceği ve arama sonuçlarına göre sıralanacağını Google’a bildirecek şekilde site ayarlarından belirleyebilirsiniz. Ancak, bu, kullanıcıların diğer URL’leri görüntülemesini engellemeyecektir.

Bir blog yayınında, Matt Cutts, bir alanın sürümlerini kaldırmak için Google’ın arama konsolundaki URL kaldırma aracını kullanmama konusunda net talimatlar verir. Örneğin, www.mobitek.com’un tercih edilen alan adı olmasını istiyorsanız, URL Removal Tool (URL Kaldırma Aracı)’u Mobitek.com’u kaldırmak için kullanmamalısınız.

Son olarak şunu da hatırlatalım ki; karmaşık filtreleme sistemlerine veya arama işlevlerine sahip web siteleri, sitenin farklı alanlarında görünen sayfalar için otomatik olarak farklı URL’ler oluşturabilir. E-ticaret siteleri, ürünlerin birden fazla kategoride göründüğü ve CMS’nin birden fazla URL oluşturduğu bilinen ve konumuza dair güzel bir örnektir.

Kanonik URL Etiketi Özelliğinin Teknik Uygulaması

<head>

<link rel = “canonical” href = “buraya kanonik URL’yi ekleyin” />

</head>

Bu URL’ler için aynı dosyayı kullanan Apache nedeniyle www.mobitek.com ve www.mobitek.com/index.html veya www.mobitek.com/index.php arasında sonsuz bir döngü oluşturmamaya dikkat etmeyi unutmayın!

Leave a Reply