Performans Pazarlama Nedir?

Performans Pazarlama Nedir?

Performans pazarlama, reklam verenin tıklama veya satış gibi belirli aksiyonlar alınması durumunda ödeme yaptığı bir pazarlama modelidir. Bu yönüyle performans pazarlaması, spesifik reklam hizmetinden önemli ölçüde ayrılır.

Geleneksel reklam modellerinde reklamın başarı durumuna bakılmaksızın ödeme yapılır. Performans pazarlaması söz konusu olduğunda ise görüntüleme, tıklama ve satış olarak sonuçlanan eylemler için ödeme yapılır. Son yıllarda geleneksel reklamlardan daha çok popüler olan performans pazarlama yöntemleri markalar ve firmalar için son derece karlıdır. Çünkü risksiz, etkili ve ekonomiktir. Bu nedenle ürün veya hizmetlerinin reklamını geniş kitlelere ulaştırmak isteyen şirketler performans pazarlaması uygulamalarını tercih eder.

Performance marketing ile hem reklamveren hem de reklamı yayınlayan taraf kazanır. Sadece dijital dünyaya ait olan bu pazarlama yöntemini kullanmak için dijital ortamda içerik paylaşmak yeterlidir. Paylaşılan içeriklerin kalitesi başarı oranını önemli oranda etkiler.

Bu tarz pazarlama çalışmalarına en iyi örnek, bloglarda yapılan ürün tavsiyeleridir. Bloğunda ürün tanıtan blog sahipleri ürün satışından komisyon alır. Farklı bir anlaşma yapıldıysa tıklama ve görüntüleme sayısı için de ücret ödenebilir. Performans pazarlama %100 ölçümlenebilir olduğundan dolayı her iki taraf için de güvenlidir.

Performans Pazarlaması Çeşitleri

Potansiyel müşterilere kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlayan performans pazarlaması çalışmalarının birden fazla türü vardır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Görünürlüğü ve trafiği artırmanın en etkili yollarından biri sosyal medya pazarlamasıdır. Bu performans pazarlaması türü daha çok tıklamalara, etkileşime, beğenilere ve satışa odaklıdır. Sosyal medya pazarlamasında, hedef kitlenin yaş aralığı ve bölge seçilebilir. Bu sayede reklam hedef kitleye kolay şekilde ulaşır. Bu tarz pazarlama çalışmalarını belirli bir kitle için yapmak isteyen markalar bu pazarlama yöntemini tercih edebilir.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Satış ortaklığı adıyla da bilinen affiliate marketing, performans pazarlaması uygulamalarının en çok ilgi gören türüdür. Bu sistemde kişiler kurumlarla anlaşır ve ödemeler eyleme bağlıdır. Pazarlama yapan kişi potansiyel müşterileri bir uygulamaya, sosyal medya sayfasına veya e-ticaret sitesine yönlendirir. Ödemeler genellikle tıklanma sayısına veya satış yapılan ürün adetine göre hesaplanır.

Native (Doğal) Reklam

Native reklam, uzun yıllardır kullanılan reklam modelidir. Bu performans pazarlaması modelinde genellikle İnternet kullanıcısını rahatsız etmeden tanıtım yapılması hedeflenir. Yayınlandığı alan ile uyumlu şekilde gösterildiği için kullanıcılar reklam yorgunluğu yaşamaz. Örneğin; geziler üzerine yazılar yazan bir blog sayfasında yayınlanan otel isimleri ve fiyatları reklamı veya uçak firmaları ile uçak bileti fiyatları reklamı blog ziyaretçilerine çok doğal görünür. Hedef kitleye göre birçok platformda doğal reklam kullanılabilir. Potansiyel müşterilerini göz yoran reklamlara maruz bırakmadan performans pazarlaması yapmak isteyen işletme ve markalar bu reklam modelini tercih edebilir.

Görüntülü Reklam Ağı (GDN)

Google Display Network, performans pazarlaması uygulamalarında web sitelerinde reklam gösterme olanağı sunan bir ağdır. Google portföyünde bulunan GDN ile Gmail ve YouTube gibi mecralarda da İnternet kullanıcılarına reklamlarınızı ulaştırabilirsiniz. Google verilerine göre GDN ile reklam vererek İnternet kullanıcılarının %90’ından fazlasına ulaşmak mümkündür. Bu performans pazarlama türü ile 2 milyon kullanıcıya ulaşılabilir.

Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması

Kullanıcı deneyimi pazarlamasını etkin olarak kullanabilmek için site optimizasyonlarının iyi derecede yapılmış olması önemlidir. Bu tarz pazarlama çalışmalarında hızlı yüklenen görseller, kolay ulaşılan butonlar, kolay etkileşim imkanı ve hızlı şekilde yönlendiren linkler kullanıcıları memnun eder.

Sponsorlu İçerik

Performance marketing‘in yaygın olan bir diğer türü de sponsorlu içeriktir. Sponsorlu içerik yayıncı veya fenomen tarafından yayınlanır, ödemesi ise reklamveren tarafından karşılanır. Örneğin; yemek yapma videoları çeken ve yayınlayan bir YouTube kanalı sahibine herhangi bir gıda markasının ürün göndermesi ve kanal sahibinin bu ürün ile yemek yapıp yayınlaması sponsorlu içeriktir. Bu reklam modeli hedef kitleyi yakaladığı için son derece etkili bir performans pazarlaması yöntemidir.

Search Engine Marketing (SEM)

Kısa sürede ve az maliyetle hedeflenen müşteri kitlesine ulaşılmasını sağlayan SEM, arama motorlarında üst sıralara çıkmaya yardımcı olur. Google’ın yanı sıra Instagram, Facebook, Google Plus, Linkedin, Twitter, Pinterest ve Xing gibi platformlarda da SEM ile işlem yapılabilir. Performans pazarlama için SEM kullanmanın bazı avantajları şunlardır:

  • İnternette görülme sıklığını artırır.
  • Cost Per Sale ile müşteriler güvenli ödeme gerçekleştirebilir.
  • Firmaya veya markaya güven oluşturur.

Remarketing

Remarketing sistemi cookie bazlıdır. Web sitesini ziyaret eden İnternet kullanıcısını takip eder ve siteden ayrılıp bir başka siteye gittiği zaman kullanıcıya biraz önce ayrıldığı web sitesinin reklamını gösterir. Bu performans pazarlaması sisteminin amacı kullanıcıyı biraz önce ayrıldığı siteye döndürmektir.

Search Engine Optimization (SEO)

Bu performans pazarlaması yönteminde asıl amaç markanın veya firmanın arama motoru sonuç listelerinin üst sıralarında yer almasını sağlamaktır. Kullanıcıların büyük çoğunluğu arama motorları ile sorgulama yaptıklarında üst sıralarda gözüken siteleri ziyaret ederler. Bu şekilde gerçekleşen ziyaretler site trafiğini de olumlu etkiler. Performans pazarlaması yapmak isteyen marka veya işletmelerin öncelikle web siteleri için SEO çalışmaları yapması önerilir. SEO çalışmaları kapsamında yapılan birçok optimizasyon sayesinde sitenin hızı artar ve performans pazarlama etkili olur.

Performans Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Performance marketing yapmak ve ürünlerini hedef kitlesine ulaştırmak isteyen markalar ve firmaların öncelikle hedef kitlesini belirlemesi ve bu kitleyi tanıması önemlidir. Çünkü performans pazarlaması çalışmalarında en önemli unsur hedef kitledir. Hedef kitlenin ziyaret ettiği alanlar ve diğer tercihlerini bilmek, en ideal performans pazarlama yöntemini seçmek için faydalıdır. Bu bilgilere ulaşmak için çeşitli analizlerin yapılması gerekir. Hedef kitlenin tercihleri doğrultusunda en ideal sosyal medya platformlarında performans pazarlaması yapılabilir.