En İyi Instagram Pazarlama İpuçları

En İyi Instagram Pazarlama İpuçları

Sosyal medya platformları arasında oldukça popüler bir isim olarak karşımıza çıkan Instagram, bu günlerde pazarlama faaliyetlerini dijital alana taşıyan firmalar ve şahıslar için de oldukça ideal bir seçenektir. Şimdi siz de Instagram pazarlaması hakkında bilgi sahibi olun. Bu noktada araştırma yapmadan önce Instagram hakkında genel bilgi edinmeniz oldukça önemlidir.

Oluşturulduğu ilk andan bu yana fazlasıyla sevilen ve tercih edilen platform, özellikle fotoğraf paylaşımı için ideal bir seçenek olmayı başarır. Genel olarak aylık 1,16 milyarın üzerinde aktif kullanıcısı olan Instagram’da kullanıcılar gün içerisinde yaklaşık 8 dakika harcıyor. Hikâye kullananlar da azımsanmayacak kadar fazladır. Günde 500 milyon hikâyenin paylaşıldığı platformda takipçi sayısı oldukça fazla olan çok sayıda Influencer da bulunur.

Şayet doğru bir planlama yaparak Instagram’ı kullanırsanız siz de başarılı ve etkili bir hesap oluşturabilir, kusursuz bir pazarlama gerçekleştirerek güçlü bir marka olabilirsiniz. Bu noktada öncelikle mevcut takipçilerinizle ilgilenmeniz, aynı zamanda yeni takipçileri edinmek adına düzenli olarak doğru içerikleri paylaşmanız gerekir.

Bununla birlikte hedef kitlenizi büyütmek için hangi içeriklerin daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracağını kestirmek zorlayıcı olabilir.  Bu nedenle sizin için en iyi Instagram pazarlama ipuçlarını paylaşacağız. Böylece siz de uzman bir Instagram pazarlamacısı olmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilir ve bu yolda emin adımlarla ilerleyerek verimli bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram’da Pazarlama Nasıl Yapılır?

Oldukça popüler olan platformda sunulan imkânlardan yararlanmak ve güçlü bir pazarlama gerçekleştirmek için kullanabileceğiz on önemli ipucu şimdi sizlerle.

Vakit Kaybetmeden İşletme Hesabına Geçin

Eğer Instagram üzerinden pazarlama yapmaya karar verdiyseniz stratejilerinizi planlamadan önce Instagram işletme hesabına geçiş yapmanız gerekir. Zaten herhangi bir hesap açmadan mevcut profilinizi bir işletme hesabına geçirmeniz de mümkündür.

Oldukça kolay olan bu işlemi gerçekleştirmek için vakit kaybetmeden şu adımları atmanız yeterli olur:

 • İlk olarak hesabınızı açın.
 • Ardından ayarlar bölümüne gidin.
 • Burada “Profesyonel Hesaba Geçiş Yap” seçeneğini tıklayın.

İşte yapmanız gereken işlem bu kadar basit. Unutmamalısınız ki bir işletme profiline sahip olmanın pek çok avantajı vardır. Bu nedenle bu süreci ihmal etmemek ve bir an önce profil değişikliği yapmak gerekir.

Örneğin; web sitenize gelen kullanıcılar sizinle irtibata geçebilmek için nasıl iletişim butonuna tıklayabiliyorlarsa Instagram’daki takipçileriniz de aynı işlemi yapabilir. Bu da size oldukça pratiklik kazandırır.

Ayrıca işletme hesabı açtığınız zaman Facebook reklam araçlarını kullanmanız gerekmez. Instagram kendi platformu üzerinden reklam oluşturmanıza ve yayınlamanıza olanak verirken ek olarak Instagram’ın analiz araçlarını da kullanabilirsiniz. Gönderilerinizin kaç kişiye gösterildiği ve erişimi hakkında istatistikler sunan Insights aracından yararlanabilirsiniz.

Bir işletme hesabı edindiğiniz gibi ücretsiz olarak size sunulan avantajlardan faydalanabilir; metrikleri izlemek, hedef kitlenizi incelemek ve anlamak için sizlere sunulan tüm imkânları değerlendirebilirsiniz.

Ücretsiz Instagram Pazarlama Araçlarını Kullanın

Düşünülenin aksine Instagram’daki işletme hesaplarıyla Facebook işletme hesapları arasında pek de bir fark yoktur. Platformda sunulan ücretsiz pazarlama araçlarından yararlanmanız size birçok açıdan kolaylık sağlar.

Gösterimler, etkileşim verileri gibi çok çeşitli istatistikleri Insights aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizin cinsiyeti, konumu, yaşı, en fazla aktif oldukları saat aralıkları gibi bilgilerin tamamına ulaşabilir, hatta bunların dökümünü bile alabilirsiniz.

Belirli bir saat diliminde kaç gösterim aldığınızdan en iyi gönderilerinizin neler olduğuna kadar çok çeşitli detaylı veriler de elde edebilirsiniz.

Kısacası ücretsiz olmasına rağmen bu pazarlama araçları oldukça değerlidir. Bunları kullanarak takipçilerinizin içeriklerinizle nasıl etkileşime girdiğini anlayabilir, stratejilerinizi bu yönde oluşturabilirsiniz.

Satın Almaya Yönlendirecek Ürün Tanıtım Gönderileri Paylaşın

Instagram’da ürün tanıtımı için paylaşım yaparak çok daha fazla satış yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Evet, aslında doğru yöntemlerle bu oldukça kolay. Gönderiler arasında özellikle ürün tanıtımları oldukça dikkat çeker. Bu nedenle siz de ürünlerinizin reklamını yapmak için Instagram’ı kullanabilirsiniz. Kartlarınızı doğru oynadığınız takdirde takipçilerinizi rahatsız etmeden ve reklamlarla onları ürkütmeden tanıtımları gerçekleştirebilirsiniz.

Bununla birlikte fazla ısrarcı olursanız takipçileriniz sayfanızdan uzaklaşabilir. Bu nedenle ürün tanıtım içeriklerinizi çok da üzerinde uğraşmış izlenimi bırakmadan oluşturmanız ve ürün hakkında çok fazla bilgi vermemeniz önemlidir. Bu sayede daha doğal ve samimi içerikler ortaya çıkarabilirsiniz.

Direkt olarak bir ürünü satmaya çalışmayan, ancak istedikleri takdirde takipçilerinizin ürünlerinizi satın alabileceği gönderiler oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Siz de takipçilerinizin satın alabileceği ürünlerin fotoğraflarını paylaşabilir ve indirim fırsatlarını bu görsellerle beraber onlara sunabilirsiniz. Böylece hem ürünlerinizin tanıtımını yapabilir hem de satışlarınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Reklamlar, zorlayıcı olmadığı sürece işe yarar. Bu nedenle markaların uygulamayı indirmesi ve alışveriş yapması için insanları indirim ve ürün resmiyle rahatsız etmemesi önemlidir. Bu durum neredeyse bütün sektörler için geçerlidir. Örneğin; Starbucks, mevsimlik içecekleri net görsellerle ve insanları satın almaya zorlamadan duyuruyor. Böylece oldukça başarılı oluyor.

İnsanlara ilgilendikleri ürünler hakkında esprili içerikler oluşturduğunuzda ve onları bir şey satın almaya zorlamadığınızda satın alma işlemi için aslında onları mükemmel şekilde teşvik etmiş olursunuz. Bu ürünleri almasalar dahi gönderinizi beğenirler, yorum yaparlar ya da arkadaşlarıyla bunları paylaşırlar. Bu yüzden ürün fotoğraflarını paylaşmaktan çekinmeyin ama bu işi oldukça zarif bir şekilde yapın.

Sponsorlu Reklamlar Oluşturun

Günümüzde Instagram reklamları oldukça popülerdir. Bu nedenle de reklam için en ideal olan alanın neresi olduğunu öğrenmenizin yanı sıra bir reklam bütçesi belirleyerek reklamlara tam olarak ne kadar harcamak istediğinizi de netleştirebilirsiniz. Ayrıca carousel reklam özelliğinden faydalanarak tek bir paylaşımla çok sayıda ürünün reklamını yapabilirsiniz.

Bu tür sponsorlu reklamlar markaların hedef kitlelerine ulaşması konusunda muazzam bir yetenek verir. Yepyeni bir şekilde hedefleme imkânı sunan sponsorlu gönderilerden önce fotoğraflarınızı ve kampanyalarınızı sadece sizi takip eden kullanıcılar görebilirdi. Şimdi ise erişiminizi her zamankinden daha fazla artırmak amacıyla görsellerinizi hedef kitlenize uygunluk gösteren herkese tanıtma olanağına sahipsiniz.

Sponsorlu reklamlardan yararlanacağınız zaman ilgi çekici içeriklerden faydalanmanız gerekir. Ayrıca mevcut gönderileri de sponsorlu reklamlara dönüştürebilirsiniz. Bu yüzden en başarılı paylaşımlarınızı belirleyerek bunları muhafaza etmeniz iyi olur. Böylece yüksek performanslı gönderileri uygun bir zamanda sponsorlu reklamlar şeklinde potansiyel müşterilerinize yönlendirebilirsiniz.

Bu noktada daha fazla etkileşim olması adına aynı anda farklı kitlelere birden fazla gönderi iletmeniz doğru olur. Bu süreçte yayınlayabileceğiniz birçok farklı sponsorlu reklam türü olduğunu da bilmeniz gerekir. Bunların başında gelenler ise aşağıdaki gibidir:

 • Fotoğraf
 • Video
 • Dönen/Dinamik Reklamlar (Carousel/Dynamic Ads)
 • Hikâyeler
 • Canvas Hikâyeler

Özellikle hikâyeler hem sponsorlu reklamlar hem de diğer tanıtım gönderileri için oldukça etkili bir yöntemdir.

Instagram Hikâyelerini Kullanın

Instagram hikâyeleri özelliğinden yararlanarak potansiyel müşteriler oluşturabilir, onların dönüşümlerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca markanızın ve ürünlerinizin tanıtımını da yapabilir, geniş bir kitleye erişim sağlayabilirsiniz.

Instagram hikâyeleri normal olarak oluşturulan Instagram gönderilerinden farklıdır. Çünkü içerik slayt gösterisi biçimindedir. Bu tür hikâyeler, sadece 24 saat boyunca yayında kalır. Ardından ise yayından kalkar.

Ancak isterseniz bunları herhangi bir cihaza kaydedebilir ve daha sonra yeniden kullanmak adına muhafaza edebilirsiniz. Bu yönüyle Snapchat Stories’e benzerlik gösteren Instagram, Snapchat’in doğrudan rakibidir.

Instagram hikâyeleri, diğer birçok platformda olduğu gibi haber akışında görünmez. Bunun yerine üst kısımda küçük bir alanda yer alır. Herhangi bir kullanıcı en üstte yer alan profil fotoğrafınızı tıkladığında yeni bir pencere açılarak hikayenizin görüntülenmesini sağlar.

Markalar için oldukça avantajlı olan Instagram hikâyeleri, özellikle bu işe yeni başlayanlar için tanıtım ve reklam sürecini kolaylaştırır. Hikâyeler, kullanıcıların zaten günlük olarak bakmış olduğu takipçi zaman çizelgelerinin en üstünde görüntülendiği için pratik kullanım imkânı sunar.

Hikâyelerin normal gönderiler kadar yüksek kalitede oluşturulmuş olması gerekmediği için markalar bu özellikten sıkça faydalanır. Siz de markanızın ya da Instagram sayfanızın estetik görünümüyle uyum içerisinde olan içerik paylaşma konusunda fazla endişe etmenize gerek kalmadan hikâye paylaşabilirsiniz.

Fotoğraf, kısa video, canlı video, geri sarma videosu ya da Boomerang (bir döngüde oynayan GIF benzeri görüntüler) gibi çok çeşitli içerik türlerini deneyimlemenizi kolaylaştıran Instagram hikayeleri, muazzam görseller ve videolar hazırlamanıza imkan tanır. Bu noktada özellikle Canva ve InVideo gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Ayrıca hikâyelerinizde başka hesapları etiketleyebilir, böylece başka bir markayla ya da farklı hesaplarla iş birliği içerisine girebilirsiniz. Böylece etkileyici bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz.

Eğlenceli görselleri oluşturmanız konusunda size fazlasıyla yardımcı olan yüz filtreleri, metinler veya çıkartmalar bulunur. Bunlar düzenleme sürecini kolaylaştırır ve göz alıcı görseller yaratmanıza olanak tanır.

Hikâyelere eklemiş olduğunuz her bir fotoğraf ve video, eklediğiniz sıraya göre oynatılır. Ayrıca herhangi bir zaman aralığında hikâyelere ekleyebileceğiniz gönderilerin miktarında sınırlama yoktur. Dilediğiniz zaman dilediğiniz sayıda hikâye paylaşabilirsiniz. Bu özellik, dünya çapındaki tüm işletmeler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Günümüzde hikâyeler sadece mobil Instagram uygulamasında bulunur. Mevcut duurmda Instagram hikayelerini mesaj şeklinde kullanıcılarla paylaşmaya imkan tanınmaz. Ancak bu konuda endişelenmeniz gerekmez çünkü çoğu Instagram kullanıcısı, platforma web sitesi üzerinden değil akıllı telefon uygulaması aracılığıyla erişim sağlar. Böylece siz de hedef kitlenize zahmetsizce erişim sağlayabilirsiniz.

Daha Geniş Bir Erişim İçin Influencer’larla Birlikte Çalışın

Henüz Instagram’da oldukça etkili olan ve platformun değerine çok şey katan Influencer’lardan biriyle ortak projeleriniz yoksa onları keşfedip birlikte çalışmayı denemelisiniz. Bu sayede oldukça avantajlı bir durum elde edersiniz ve çok daha geniş bir kitleye erişim sağlarsınız.

Instagram’da potansiyel müşterilere ulaşmanın en hızlı yolunun büyük bir takipçi kitlesi olan Influencer’lardan destek almak olduğunu bilmeniz gerekir.

Günümüzde çok sayıda insan takip ettiği popüler kişilerin paylaşımlarında gördüğü ürün veya hizmeti sayın almakta. Çünkü onları sevip onlara güveniyorlar. Bu durumu avantaja çevirmek için doğru kişiyle iş birliği içerisine girebilir, markanızı Influencer hesabının takipçilerine tanıtabilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili bir hesaba sahip olan Influencer araştırması yapmanız gerekir. Birkaç Influencer keşfettiğinizde onlarla iletişime geçerek kendi takipçileri için sizin ürünlerinizi sayfasında tanıtmasını sağlayabilirsiniz.

Böylece Instagram sayfanızda ürünlerinizi tanıtmak için oldukça popüler olan hesaplardan destek alabilir, doğru seçim yaptığınız takdirde sizinle ilgili gönderiler binlerce beğeni alabilir. Seçmiş olduğunuz Influencer’ın takipçilerinin birçoğu ona güvendiği için sayısız kullanıcı potansiyel müşteriye dönüşebilir.

Bu nedenle etkileyici bir kampanya hazırlayarak ve bir Influencer ile iş birliği yaparak hem kısa vadeli kazanç elde edersiniz hem de çok daha uzun vadeli faydalardan yararlanma imkânı bulursunuz.

Bunun için alanınızla ilgili etkili bir Influencer bulmanız, onunla iletişime geçmeniz ve kartlarınızı doğru oynayarak çalışmalarınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Böylece yeni bir kitle ile kalıcı marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Kullanıcılar Tarafından Gönderilen Fotoğrafları Toplayın

Instagram hesabınız için zahmetsizce etkili içerikler oluşturmanın bir yolu olduğunu söylesek şaşırırsınız değil mi? Evet böyle bir imkânınız var. Takipçileriniz tarafından gönderilen fotoğrafları değerlendirebilir, oldukça keyifli ve eğlenceli içerikler oluşturabilirsiniz.

Mevcut takipçileriniz platformda çok etkili olmayabilir ancak onların göndermiş olduğu görselleri toplayabilir ve bunları kullanarak benzersiz içerikler hazırlamanın avantajını elde edebilirsiniz. Böylece diğer takipçilerinizi de aynı ürünleri almaları konusunda samimiyetle teşvik etme fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Zaten ürünlerinizle ilgilenen mevcut bir kitleye sahipsiniz. Yüzlerce ya da binlerde takipçinizin olması bu noktada çok da önemli değildir. Yapmanız gereken tek şey yararlı ve etkili içerikler için hedef kitlenizin sunmuş olduğu gönderilerden yararlanmak olur.

Bu tür paylaşımlar takipçilerinizin gönderinizden keyif almasını sağlayacaktır. Çok sayıda kullanıcının yer aldığı böyle paylaşımlar, onların kendini özel ve değerli hissetmelerine de imkân tanır.

Günümüzde birçok marka, ürünlerini sergilemek için Instagram sayfalarında kullanıcılarının gönderilerinden oluşturdukları tonlarca içeriği kullanır.

Ancak bu noktada birçok detaya da dikkat etmeniz gerekir. Kullanıcılar tarafından sayfalarında yayınlanmış olan bu tür gönderilerde hashtag özelliğini nasıl kullanmış olduğuna bakmanız, buna göre onları resimde nasıl etiketleyeceğinize özen göstermeniz önemlidir.

Peki, kullanıcılarınızın ilgi çekici ve olumlu içerik oluşturmasını nasıl sağlayabileceğinizi merak ediyor musunuz? Bunu başarmak aslında oldukça basit. Çünkü platformdaki çoğu kişi hesaplarındaki takipçi sayısını yükseltmek istiyor. Bu nedenle onların gönderilerini kullanmak istediğinizde kendileriyle iletişim kurarak onları nasıl etiketleyeceğinizi onlara bildirin. Böylece kullanıcı içeriğinin paylaşılması konusunda istekli olacaktır. Hem o hem siz bu paylaşımdan olumlu yönde etkileneceği için bu konuda herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

Örneğin; GoPro kullanıcılarının gönderilerini kullanmasıyla ünlüdür. Marka, her hafta bir #FeaturedFotoğrafçı seçiyor. Bunu haftalık bir rekabet haline getiren marka, heyecanlı ve coşkulu bir ortam yaratırken ürünlerini de tanıtma imkânı buluyor.

Siz de benzer bir şey denemek isterseniz takipçilerinizin bu tür etkinliklere katılmaya ne kadar istekli olduğunu görünce şaşırabilirsiniz.

Ayrıca kullanmak istediğiniz fotoğrafları akıllıca seçmeniz gerekir. Bu süreç sizin için zorlayıcı olabilir ancak sonrasında elde edeceklerinizi düşünerek titiz davranmayı elden bırakmayın. Bu noktada aşağıda sıraladığımız detaylara özen göstererek tercihinizi yapabilirsiniz:

 • Fotoğrafın markanızın imajına uygunluğunu kontrol edin. Böylece oluşturduğunuz ya da oluşturmaya çalıştığınız imaj için ideal paylaşımlar yapabilirsiniz.
 • Fotoğrafını paylaşmayı planladığınız kullanıcının takipçi sayısına göz atmayı unutmayın. Böylece çok daha geniş bir kitleye erişim için doğru seçeneklere ulaşabilirsiniz.
 • Fotoğrafın mevcut hedef kitlenize ve takipçilerinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde istenen etkiyi göstermesi mümkün değildir.
 • Markanızın güçlü bir isim olabilmesi için tüm gönderilerinizin hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajla uyumlu olması gerekir.
 • Boosted Boards üzerinden kullanıcı tarafından gönderilen fotoğrafın markanın estetiğiyle örtüşüp örtüşmediğine göz atabilirsiniz. Bu sayede üstün kalitede, ilgi çekici ve benzersiz seçeneklere ulaşabilirsiniz.
 • Markanızın renk tonuna benzer şekilde hazırlanmış görsellere yönelmeyi tercih etmeniz doğru olur.
 • Ayrıca paylaşmak istediğiniz içerikle ilgili ön yargılı olmamaya özen göstermelisiniz. Bu nedenle güzel ve etkili gördüğünü seçeneklerden yararlanın. Böylece hem takipçi sayınızı yükseltirsiniz hem de paylaşımın etkilerinin büyümesini izlersiniz.
 • Son olarak Instagram kullanıcılarını markanıza yönlendiren ve etkileşim için onları teşvik eden bir hashtag bulmanız gerekir.

Etkileşimli, Markalı Bir Hashtag Oluşturun

Anında etkileşim oluşturmak için yapmanız gereken şeylerin başında etkileşimli hashtag kullanmanız gelir. Bu noktada oldukça avantaj sunan bu tür markalı ve etkileşimli etiketler, diğer kullanıcıların diledikleri zaman oluşturulan içerikteki etiket sayesinde markanızla ilgili tüm gönderileri aramasını sağlar.

Ayrıca siz de kendi sayfanızda yeniden yayınlamak adına görseller arasında kolaylıkla arama yapabilir, çalışmalarınızı pratikleştirebilirsiniz.

Hem markanızın hem de hedef kitlenizin arayabileceği bir hashtag oluşturmak oldukça faydalı olur. Bu işlem ise aslında ücretsiz bir reklam faaliyeti olarak da kabul edilebilir. Herhangi bir kullanıcı etiketi kullanarak fotoğraf paylaştığında markanızın takipçileri de bu gönderiyi görebilir. Şayet mevcut bir marka sloganınız veya cümleniz varsa bunu markalı hashtag yapabilirsiniz. Örneğin; Coca-Cola #ShareACoke etiketini tercih etmiştir ve bu konuda oldukça başarılı olmuştur.

Ayrıca ne paylaşırsanız paylaşın aslında en önemlisi doğru zamanlarda doğru paylaşım yapmanızdır. Ancak bu noktada gereğinden fazla paylaşım yapmamaya da özen göstermeniz gerekir.

Doğru Zamanda Gönderi Yapın ve Aşırıya Kaçmayın

Instagram’da gereğinden fazla paylaşım yapmak takipçilerinizi olumsuz etkileyebilir, hatta onların takibi bırakmasına neden olabilir. Bu yüzden paylaşım sayısında aşırıya kaçmamak gerekir.

Takipçilerinizin haber akışında sadece sizin paylaşımlarınızı görmesi onların sıkılmasına ve bu işi kökten çözmek adına takipten çıkmasına yol açar.

Ancak bu durumun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey akışta kalabilmek için tutarlı bir şekilde paylaşım yapmak olur. Bu da takipçilerinizin özellikle çevrim içi olduğu zamanlarda paylaşım yapmakla mümkün olur.

SimplyMeasured tarafından sunulan veriler incelendiğinde Instagram’da paylaşım yapmak için Çarşamba ve Pazar günleri en kötü zamanlardır. Pazartesi ve Perşembe günleri ise paylaşım için en ideal anlar olur.

CoSchedule’nin yapmış olduğu araştırmaya göre de paylaşım yapmak için günün en iyi zamanı 08:00 ile 9:00 arasıdır. Ayrıca 02:00 de ideal saat olarak kabul edilir. Sabah 8:00 ile 9:00 arasında insanlar işe gitmek üzere hazırlanır, yola çıkar ve iş başı yapar. Bu süreçte fırsat buldukları anlarda ise sosyal medyalarını kontrol ederler.

Saat 2:00 ise çoğu kişinin uyuması gereken bir zamandır ve insanlar uyumadan önce sosyal medyada gezinir ve neler olup olmadığına bakar. Bu nedenle paylaşım için oldukça popüler bir saattir.

Buna ek olarak takipçilerinizin en aktif olduğu zamanı öğrenmek için Instagram Insights’tan yararlanabilirsiniz. Böylece hangi günlerde ve saatlerde paylaşım yapmanızın doğru olduğunu belirleyebilirsiniz. Çünkü hedef kitlenizin özelliklerine göre ideal paylaşım zamanları değişiklik gösterebilir.

Paylaşım yaparken istediğiniz güne ve saate göre yayınlanmasını planlamak adına Hootsuite, CoSchedule veya Sprout Social gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede paylaşımları anlık paylaşmak zorunda kalmazsınız.

Yapılan araştırmalara göre markaların günde bir ya da iki kez paylaşım yapması etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. Ancak bu sayıdan az veya çok paylaşım yapılması takipçilerin azalmasına neden olabilir.

Eğer daha fazla ürün tanıtımı yapmak için bu sayı size az geliyorsa gönderinizi slayt gösterisi biçiminde oluşturabilirsiniz. Böylece birden fazla resim veya reklam yayını yapmak üzere Instagram’daki dönen albüm özelliğini kullanabilirsiniz. Bu şekilde, takipçilerinizi de bunaltmamış olursunuz.

Doğru Instagram Metriklerini İzlediğinizden Emin Olun

Instagram performansınızı iyileştirmek ve gerekli optimize işlemlerinizi gerçekleştirmek için gönderilerinizin verimliliği konusunda net verilerinizin olması gerekir. Bu nedenle platform tarafından beğeninize sunulan araçlardan yararlanabilir, ölçülebilir sonuçlara sahip olabilirsiniz. Böylece neyin işe yaradığını veya neyin işe yaramadığını tam olarak öğrenebilir, buna göre gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Instagram metriklerini izlemek adına öncelikle takipçi büyüme oranınızı izlemeniz gerekir. Böylece sayfanızın performansı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Genel olarak sahip olduğunuz toplam takipçi miktarı önemsense de aslında büyümenin ölçüsü olarak belirleyici bir unsur değildir.

Burada önemli olan takipçilerinizin etkileşim miktarının nasıl göründüğüdür. Yani gönderdiğiniz bir paylaşımın türü, gönderim sıklığı, içeriğin kalitesi gibi detayların süreci nasıl etkilediğidir. Bu etkiyi gözlemleyerek gerekli etkileşim oranlarını ölçebilirsiniz. Bunlar arasında beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar da yer alır.

Aslında sayfanızın performansını ölçmek için toplamda sahip olduğunuz tüm takipçilerinizin ortalama katılım yüzdesini öğrenmenizin yanında, her bir gönderinin ortalama katılım oranını öğrenmeniz gereklidir: Bunları platformda kolaylıkla yapabilir, ardından yeni pazarlama stratejileri oluşturarak yolunuza devam edebilirsiniz.

Instagram etkileşim oranlarının yanı sıra URL tıklama oranınızı izlemeniz de önemlidir. Instagram profilinizde web sitenizin bir bağlantısının olduğundan emin olmanız gerekir. Böylece URL’nize kaç kişinin tıkladığını ölçebilirsiniz.

Conversion XL tarafından yapılan araştırmaya göre Instagram’daki URL tıklama oranı ortalama % 0,94’tür. Böylece siz de kendi sayfanızın bu noktada ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. Unutmamalısınız ki Instagram’da kullandığınız pazarlama teknikleri sizin hedef kitleniz üzerinde ne ölçüde etkili olursa tıklama oranınız da bir o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle tıklama oranınız küçük ise yaklaşımınızı geliştirmeye çalışmalısınız.

Sprout Social gibi bir araç kullanarak bağlantınızın ne kadar tıklama aldığını ölçebilir, sayfanızın gelişmesi adına gerekli verileri elde edebilirsiniz.

Sonuç: Doğru Adımlarla Kusursuz Bir Instagram Pazarlaması

Sosyal medya dünyasına hâkim olmayı başaran Instagram, aylık bir milyarın üzerinde kullanıcı tarafından tercih edilir. Görüntülü paylaşım imkânı sunan platformda her gün milyarlarca beğeninin gerçekleştirildiği bir mecra olması nedeniyle pazarlama çalışmaları için de ideal bir seçenek olmayı başarır.

Siz de doğru adımlarla kusursuz bir Instagram pazarlaması gerçekleştirebilir, böylece markanızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Başarılı olmak için aşağıdaki adımları atmanız oldukça önemlidir:

 • Öncelikle hesabınızı işletme hesabına dönüştürmeniz gerekir. Böylece sizlere sunulan ücretsiz pazarlama araçlarından kolaylıkla yararlanabilirsiniz.
 • Ücretsiz araçları aktif olarak kullanarak hedef kitlenizin yaşından konumuna kadar birçok detayı öğrenebilirsiniz.
 • Düzenli olarak ürünlerinizin tanıtımını içeren gönderileri paylaşın ancak bu süreçte takipçilerinizi bunaltmayın. Özellikle satın alma işlemi için baskı yapmaktan kaçınmanız gerekir.
 • Sizi takip etmeyen diğer kullanıcıları çekmek adına gönderilerinizi sponsorlu reklamlara dönüştürmeniz önemlidir. Böylece çok daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.
 • Ürünlerinizle ilgili fotoğrafları veya videoları yayınlamak için Instagram hikâyelerinden yararlanabilirsiniz. Bu tür hikâyeler eğlenceli ve dikkat çekici olduğunda takipçilerinizle aranızdaki bağı güçlendirir.
 • Platformda etkileşim konusunda başarılı olan birkaç Influencer ile iş birliği yapın. Böylece fazlasıyla geniş bir kesime ulaşabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin paylaştığı görselleri yeniden yayınlamak adına güvende tutun. Böylece doğru zaman geldiğinde bunlarla eğlenceli gönderiler oluşturabilirsiniz. Hatta bunlarla çeşitli yarışmalar düzenleyebilirsiniz.
 • Markanızın imajına uygun görselleri düzenli olarak paylaşın.
 • İçerikleri doğru zamanda yayınlamanız ve bunları uygun sıklıkla paylaşmanız gerekir. Aşırı paylaşım yapmaktan bu nedenle kaçının.
 • Son olarak Instagram pazarlama çabalarınızın sonuçlarını görmek adına doğru ölçümleri gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız. Böylece gerekli düzeltmeleri yapmak için hangi yolu izleyeceğinizi bilirsiniz.

Instagram Pazarlama İpuçları SSS

Instagram pazarlamamı nasıl geliştiririm?

Instagram pazarlamanızı geliştirmek istiyorsanız öncelikle bir işletme hesabı kullanmanız, bu hesapta ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi tanımanız, profilinizi eksiksiz şekilde doldurmanız ve erişimi artırmaya imkân tanıyan Instagram hikayeleri gibi özellikleri kullanmanız gerekir.

Küçük işletmemi Instagram’da nasıl tanıtırım?

Küçük çaplı işletmenizi Instagram’da tanıtacağınız zaman bir iş profili oluşturduğunuzdan ve biyografinizi doldurduğunuzdan emin olun. Sonrasında hedeflerinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Ürün satışı, marka bilinirliğini artırma veya farklı bir amacınız olabilir. Hedefinizi belirlediğiniz gibi pazarlama stratejinizi yönlendirmek için bunları kullanabilirsiniz.

Instagram takipçi sayısını nasıl yükseltirim?

Takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız öncelikle nicelikten ziyade kaliteyi hedeflemeniz gerekir. Bu noktada düzenli olarak dikkat çekici gönderiler oluşturabilir, bununla ilgili planlama yapabilirsiniz. Ayrıca yarışmalar düzenleyebilir, ilgili hashtag kullanabilir, Instagram hesabınızı e-posta gibi diğer platformlarda paylaşabilirsiniz.

Instagram pazarlaması ne kadar etkili?

Instagram aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcısıyla hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıran, işinizi büyütmek adına destekleyici araçlar sunan ideal bir platformdur.