Google Arama (Search) Ağı Reklamları Nedir?

google arama agi reklamlari

Google Arama (Search) Ağı Reklamları , anahtar kelime esasına dayanır. Herhangi bir kullanıcı aradığı ürün ya da hizmeti arama motoruna yazdığında arama sonuçları sizin anahtar kelimeleriniz ile alakalı ise reklamlarınız kullanıcılar tarafından görüntülenecektir. Yalnız reklam yayınlarınız belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler aratıldığında görüntülenecektir.

Search reklamları olarakta bilinen bu reklam modeli, online reklamcılığın en popüler kanallarından birisidir. Aynı şekilde hedef kitlenize direk olarak ürün ya da hizmet sağlaması açısından oldukça etkindir.

Google Arama (Search) Ağı Reklamları Arasında İlk Sırada Yer Alın!

Google kullanıcı deneyimine oldukça önem vermektedir. Yani Google arama motoru sorgularında alakalı  içerikler göstermeyi hedeflemiştir. Google ilgili içerikleri kullanıcılara sunarken; içeriklerin kullanıcıların beklentisini karşılayıp karşılamadığını bekler; bu beklentiye göre de sizin sıralamanızı belirler ve reklamların ilgili web sayfası ile ilintili olup olmadığını inceleyerek alaka düzeyini gözden geçirir. Tüm bunlar sizin vereceğiniz reklamın kalite skorunu ve tercih edilebilirliğini etkileyecektir. Tüm bunlara ek olarak reklamın çıkılacağı web sitede aykırı yönlendirmelerin olmaması, sayfa içeriklerinin orijinal olması, sayfa açılış hızı ve cihazın uyumluluğu da reklamınızın üst sıralarda çıkmasını etkileyecek faktörler arasında yer alır.

Yukarıda sıraladığımız tüm bu faktörlere dikkat etmeniz durumunda, Google tarafından tıklama başına ücretlendirilecek ve bu tıklamalardan maksimum ne kadar ücret ödemek istediğinizi de kriterlere ekleyecektir.

Arama Ağı Reklamları

Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru anahtar kelime seçimi için kullanıcı ya da müşterileriniz gibi düşünmeye başlamalısınız. Abiye kıyafetler sattığınızı düşünelim. Herhangi bir kullanıcı bu durumda nasıl aramalar yapacaktır? “kıyafet” doğru bir anahtar kelime seçimi midir? ya da “elbise” bu kelime öbeği için de kullanılabilecek eş anlamlı bir anahtar kelime olacaktır.

Bir diğer husus, negatif anahtar kelimelerin kullanılmasıdır. Google Reklamları yayınlarken hangi kelimelerde görüntüleneceğinizin önemi gibi hangi kelimelerde görüntülenmemeniz de aynı şekilde önemlidir. yukarıdaki örnekten devam edecek olursak, “abiye kıyafetler” için negatif anahtar kelime yapılacağı zaman “kadın spor kıyafetleri” kelime öbeğini negatiflemeye alabilirsiniz ve dahası bunları çeşitlendirebilirsiniz.

Anahtar kelime araçları mutlaka kullanmalısınız. Ücretsiz ve kolay bir şekilde kullanabileceğiniz anahtar kelime aracı yardımıyla müşterilerinizin sıklıkla kullanmış olduğu anahtar kelimeleri oradan seçebilirsiniz. .Google’ın ücretsiz olarak sunmuş olduğu anahtar kelime aracından kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Bu şekilde kolaylıkla yeni anahtar kelimeler oluşturabileceğini gibi negatif anahtar kelimeler için de buradan yardım alabilirsiniz.

arama ağı reklamları anahtar kelime seçimi

Google Arama (Search) Ağı Reklamları ve Açılış Sayfası Arasındaki İlişki

Google Arama (search) Ağı Reklamları, kampanyanızı ve ilgili anahtar kelimelerinizi belirlemiş olduğunuz açılış sayfanız ile eşleştirileceğinden önemlidir. Açılış sayfanızın yukarıda belirlediğimiz kriterlere uygun olması; ziyaretçilerinizin dönüşüm oranları açısından fayda sağlar. Bunun yanında, hedef kitlenize en uygun reklam türünü seçmek ve göstermekte önemlidir. Bir  A/B açılış sayfa testiyle bunu test edip, gerekli yerlerde düzeltme ve iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Google Arama (Search) Ağı Reklam Metinleri’nin Önemi

Rekabet seviyesinin en yüksek olduğu Google Arama (Search) Ağı Reklamları üzerinde, reklam uzantılarını profesyonel bir şekilde kullanmak, sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.

Reklam metinlerini hazırlarken belirli bir karakter limiti olduğunu sakın unutmayın. Kullanacağınız reklam metinleri etkili, hedef kitle ve ürününüzü ve varsa eğer indirimlerinizi anlatmaya yönelik olmalıdır. Aynı zamanda reklamlarınıza telefon numaraı ve tıklama ile arama özelliği ekleyebilir ve kampanyanız varsa eğer geri sayım  özelliğinden, fiyat bilgisine kadar eklemelerde bulunabilirsiniz.

Remarketing Yeniden Pazarlama’nın Önemi

Müşterilerinizi yeniden hedeflemenin birçok yolu vardır. Remarketing yani yeninden pazarlama, onlardan yalnızca biridir. Google Arama (Search) Ağı Reklamları için  Remarketing Listeleri yapmayı unutmamalısınız. Web sitenizi daha önceden ziyaret eden kullanıcılara da reklamlarınızı gösterecek şekilde hedeflemeler yaparak; satışlarınızı arttırabilir, markanızı yeniden hatırlatmayı deneyebilirsiniz.

Leave a Reply