Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Sosyal Medya ve SEO İlişkisi

Dijital çağ, hayatımızın tüm alanlarına derinlemesine nüfuz ederken görünürlük pek çok alan için daha önemli hale geliyor. Web sitelerinin arama motorlarındaki optimizasyonu üzerine çalışan uzmanlar günden güne büyüyen rekabet ortamı içerisinde yeni fikirler geliştirmek durumunda kalıyor. Yapılan pek çok çalışma Google aramalarında reklamların hemen altında görünen ilk sonucun kullanıcıların çok büyük bir bölümü tarafından tıklanıldığını gösteriyor. SEO’nun pazarlama stratejisinin bir parçası olarak kullanılmaya başlanmasından bugüne teknoloji dünyasındaki gelişmeler her geçen gün hızla arttı. SEO teknikleri sayesinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulabilir, reklama yapılan yatırımın geri dönüşümü ölçülebilir, daha güçlü bir pazar konumu elde edebilir ve markanın daha iyi sergilenmesi sağlanabilir. Sosyal medyada markanızdan daha fazla bahsedilmesi de SEO stratejilerinin temellerinden birisidir.

Son zamanlarda SEO dostu içerik üreticileri konu başlıklarını belirlerken, sosyal medyalarda cevabı aranan sorulara öncelik verdikleri görülmektedir. Her ne kadar sosyal medyalardaki beğeni, yorum gibi aktiviteler arama motorlarında bir sıralama sinyali olarak rol oynamasa da içerik üreticilerinin görünürlüğüne etki etmektedir. Sosyal medyada ilgi görecek ve paylaşılabilecek içerikler üretilmesi ile SEO aramaları arasında kurulacak ilişki her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır.

Web siteleri için yapılacak olan SEO çalışmalarının sürekliliğin olması gerekir. Sadece bir kere yapılıp bırakılamayacağı, bunun bir süreç olduğu ve üst sıralarda yer alabilmek için uzun süre çalışılması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı şekilde sosyal medya kanallarını kullanan markalar için de aktif bir şekilde, ilgi çekici içerik üretimi gerekir. Bu benzerlik SEO çalışmaları ile sosyal medya yönetimi alanlarını birbirine yakınlaştırmış, yeni pazarlama stratejilerinin oluşmasına yol açmıştır.

Sosyal Medya ve SEO Etkileşimi Nasıl Olmalı?

Uzmanlar öncelikle bir marka için SEO uyumlu içeriklerden oluşan web sayfası hazırlanmasını, ardından içerikle uyumlu biçimde sosyal medya hesaplarının açılmasını tavsiye etmektedirler. Sosyal medya için içerik oluştururken ise hedeflenen arama grubu belirlenmeli ve SEO uyumlu başlıklar seçilmelidir. Aynı şekilde içerik oluşturulurken ve yazının etiketlendirilmesi yapılırken SEO ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi önemlidir. Sosyal medya hesaplarının başlık, profil ve tanım gibi kısımlarında ya da eklenilen resimlerde anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Ancak bir markanın her sosyal medya hesabı için farklı stratejiler izlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Google genel olarak çok tıklanan linklere daha fazla değer verir ve arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmasını sağlar. Son yıllarda sosyal medya hesaplarından yapılan çokça etkileşim içerisinde olmuş paylaşımlar arama motorlarında da listelenmektedir. Sosyal medya ve arama motoru etkileşimine SEO’nun katılımı ile yeni bir trend ortaya çıkacakmış gibi görünüyor. Bu sebeple sosyal medya ve SEO stratejilerine aynı şekilde önem verilmelidir.

Sosyal SEO Nedir?

Sosyal SEO, bir web sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmak için sosyal medyayı dolaylı bir araç olarak kullanmasıdır. Temelinde sosyal medyanın tüm imkânlarından faydalanarak SEO’ya uygun paylaşımlar yapmak vardır. SEO’yu doğrudan etkilemese de sosyal medyadaki aktiviteler sayesinde görünürlüğü ve trafiği arttırmaya katkı sağlar. Sosyal SEO sıralama sinyallerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. SEO’ya göre hazırlanan bir web sitesi içeriği sosyal medya kanallarından paylaşıldığı ve çok sayıda etkileşime geçtiği takdirde arama motorlarındaki sıralaması yükselebilmektedir.

Sosyal Sinyal Nedir?

Bir markanın sosyal medyada güçlü olması web sitesindeki trafiği doğrudan olumlu yönde etkileyecektir. Google çok fazla takipçiye sahip hesapların paylaştığı linkleri sosyal sinyal olarak algılayarak öne çıkarabilmektedir. Sosyal medya sinyallerinin başında paylaşımlar, yorumlar, beğeniler, değerlendirmeler, takipler, linkler gelmektedir. Google’ın arama sonuçlarını etkileyen sıralama ölçütleri ile ilgili pek fazla bilgi vermediği için sosyal sinyallerin ne derece etkili olduğu net değildir. Ancak sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımların kalitesinin arama sonuçlarını etkilediği bilinmektedir.

Sosyal Medyanın SEO’ya Katkısı

Google sosyal medyanın doğrudan bir sıralama unsuru olmadığını, sosyal medya sitelerini diğer herhangi bir siteyle aynı şekilde taradığını belirtmiştir. Bu sebeple sosyal medya hesaplarında SEO aramaları etkili değildir, ancak viral olacak bir paylaşımın Google aramalarında üst sıralara ulaşma şansı vardır. Dünyada pek çok marka için Google’dan aldığı ziyaretçi sayısı önemlidir. Hatta büyük markaların sosyal medya profilleri Google aramalarında ilk sayfalarda yer alır. Google ile sosyal medya kanalları arasındaki ilişkinin gelecekte daha fazla yakınlaşacağı, böylelikle sosyal SEO’nun daha önemli hale geleceği düşünülmektedir. Her ne kadar sosyal medya sinyallerinin Google aramalarındaki etkisi tartışmalı olsa da hem SEO’yu hem de sosyal medya pazarlamasını anlamak şirketlerin daha geniş bir kitleye ulaşmalarında büyük rol oynayacaktır.

Sosyal Medya Trafiğinin SEO için Etkisi

Sosyal medya trafiğinin SEO için ne derece etkili olduğu sorusu tarayıcıların çalışma prensipleri ile ilişkilidir. Örneğin Bing’in web yönergeleri daha fazla trafiğe sahip sosyal medya sayfalarını üst sıralarda listelediğine işaret ederken, Google sosyal medya sitelerini diğer sitelerle aynı prensipte taradığını ve paylaşımların sıralamada önemli olmadığını açıklamıştır. Arama motorlarının bu konuya açıklık getirmemeleri sebebiyle, sosyal medya trafiği ve SEO ilişkisi yapılan araştırmalarla açıklanmaya çalışılmaktadır. 2016 yılında yapılan bir alan araştırmasına göre sosyal sinyallerin Google sıralamalarında etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ancak bu etki sosyal medyanın SEO sıralamasını doğrudan arttırmadığı, dolaylı bir katkısı olduğu üzerinedir.

Sosyal Medya, SEO İçeriğiniz için Hedef Kitlenizi Tanımanıza Yardımcı Olur

Sosyal medyanın ve SEO’nun birlikte kullanımı görünürlüğü arttırmanızı, sosyal medyada yayınlamak istediğiniz içeriğin daha hızlı dizine alınmasını sağlar, hedef kitlenizi tanımanıza yardımcı olur. Sosyal medyada izleyici araştırması yapmak doğru SEO ve içerik stratejisi oluşturma aşamasında önemlidir. Takipçilerin içerik üzerinde yaptığı tartışmaların izlenmesi, ne tür aramalar yaptıklarının analiz edilmesini sağlar ve hedefe yönelik SEO içerikleri oluşturmayı kolaylaştırır.

Sosyal Medyadan Alınan Backlinkler

En önemli SEO faktörlerinden birisi olan backlink, internet ortamındaki web araçlarında ya da sosyal medya kanallarında kullanıcıların dikkatini bir siteden başka bir siteye yönlendiren bağlantılardır. Sosyal medyadan alınan backlinkler ile web siteleri arasında bağlantı kurmak Google’da daha üst sıralarda yer almak için bir yöntemdir. Sosyal medya hesaplarınızdaki takipçilerinizin backlinkler aracılığı ile sitenize yönlendirilmesi sıralamanız üzerinde doğrudan etkili olacaktır. Ancak en önemli nokta şudur ki, hem SEO hem de medyada başarılı olabilmek için orijinal ve yaratıcı içeriğe ihtiyaç vardır.

Sosyal Ortamda Gönderi Oluşturmak Web Site İçeriğinizin Daha Hızlı İndeks Almasını Sağlar

Bir tanıtım yapılırken hem SEO odaklı olarak web site içeriğinizde hem de sosyal medyada paylaşmak, her ikisini de öne çıkarmak etkili bir yöntemdir. Pek çok büyük şirket web sitelerinde yayınladıkları yeni bir içeriğin daha hızlı indeks alması için sosyal medya hesaplarını kullanır. Eş zamanlı yapılan bu paylaşımların amacı gönderinin Google’a taranmasını sağlamak ve indekse eklenmesi gereken bir sayfa olduğunun sinyalini vermektir.

Sosyal Medya Yeni Anahtar Kelimeler Keşfetmek için Harika Bir Yer

Sosyal medyanın hesaplarının şirketler için en önemli avantajlarından birisi de hedef kitlelerine yönelik anahtar kelime araştırması yapmak için olanak sağlamasıdır. Kullanıcılar ile hesap yöneticisi arasında kurulacak soru-cevap etkileşimi ile yeni anahtar kelimeler keşfedilebilir. Kullanıcıların neyi takip etmek ya da okumak istediğini bilmek üst sıralara yükselebilmek için önemlidir.

Hızlı Sonuç Vermeyen SEO Çalışmalarına Göre Sosyal Medya Daha Hızlı Trafik Getirir

Web sitesi için üretilecek bir SEO içeriği her ne kadar arama motorlarında üst sıralarda yer almak için önemli olsa da sosyal medyanın hızını görmezden gelmek mümkün değildir. 2021 Dünya İnternet Kullanımı ve Sosyal Medya İstatistiklerinin verilerine göre tüm dünyadaki kullanıcıların günde ortalama internette geçirdiği süre 7 saattir ve bunun 2,5 saati sosyal medyaya ayrılmaktadır. Dolayısıyla sosyal medyada viral olacak içerikler üretmek hızlı geri dönüş sağlamayan SEO içeriklerine göre daha avantajlıdır.

Hashtag Kullanımı

Pek çok kullanıcı sosyal medya sitelerini arama motoru gibi kullanır. Anahtar kelimelerle sosyal medya kanalı içerisinde ulaşmak istedikleri bilgiyi aratabilirler. Bu sebeple pek çok marka, hashtagleri SEO gibi kullanarak öne çıkmayı hedefler. Hedef kitlesine yönelik olarak elde edilen anahtar kelimelerin kullanımı, sosyal medya kanallarında yapılan aramalarda sayfanızın öne çıkmasını sağlayacaktır.

Daha İyi Sonuçlar için SEO ve Sosyal Medyayı Kullanın

En iyi sonuçlar için sosyal medya ve SEO’nun birlikte çalışması tavsiye edilir. Sosyal medyalarda yapılacak iyileştirmeler SEO ile bağlantılı ilerlemeli, birbirinden bağımsız ekiplerden oluşmamalıdır. SEO odaklı bir sosyal medya stratejisi geliştirmek güvenilir ve uzman bir kaynak olarak markanıza görünürlük kazandırır. Bunun en büyük avantajı sosyal medya hesaplarında trafik alan bir gönderi oluşturulduğunda, web sitesindeki bir başka içerikle eşleştirme olanağı sağlamasıdır. Pek çok uzman sosyal medya profillerinde doğrudan web sitesine yönlendiren bir bağlantı olmasını önerir.

SEO İçeriğinizi Sosyal Medyada Paylaşın

SEO ve sosyal medya uzmanları, tüm hesaplarda eşzamanlı paylaşımlar yapılmasını tavsiye etmektedir. SEO içerikleri paylaşım yapılacak sosyal medya kanallarına göre yeniden düzenlenmeli, böylelikle sosyal bir etkileşim yaratılmalıdır. Kullanıcıların sosyal medya tercihlerinin değişkenlik gösterebileceği göz önünde bulundurularak, tüm hesaplara aynı özen gösterilmelidir.

SEO İçeriğinizin Paylaşım için Optimize Edildiğinden Emin Olun

Sosyal medyaların çalışma prensipleri değişkenlik gösterdiğinden dolayı, bir web sitesi için hazırlanan SEO içeriğini her platformda aynı şekilde paylaşmak çok iyi sonuçlar vermeyecektir. Bu sebeple içerikler hazırlanmaya başlandığı andan itibaren sosyal medyayı göz önünde bulundurmak gerekir. İçerik hangi sosyal medya kanalında paylaşılacaksa, ona göre en uygun hale getirilmeli, görsel bir revizyona tabi tutulmalıdır. Böylelikle içerik hem arama motorlarında hem de sosyal aramalarda daha başarılı olacaktır.