Google Rich Snippets Nedir?

Google-Rich-snippets-nedir

Rich snippets; iyi hazırlanmış bir yapı ile alaka düzeyini arttırmak ve arama sonuçlarında sayfa hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlayan bir çalışmadır. Sayfa üzerinde belirli şema kurallarına uyarak hazırlamış olduğunuz kodlar; arama motorları tarafından algılanarak yakalanmakta ve bu sonuçlarda kullanıcılara gösterilmektedir.

Rich Snippets Neden Önemlidir?

Google arama sonuçları çoğunlukla aşağıdaki 3 veriyi görüntüler;

 • Başlık etiketi
 • Meta Açıklaması
 • URL

Örnek olarak;

Yukarıda görmüş olduğunuz normal bir “snippet” örneğidir. Rich Snippetlar ise normal bir snippetı alır ve aşağıdaki hale dönüştürürler!

Bir Rich Snippet örneği:

Sizin de örneklerden gördüğünüz gibi,  Rich Snippet sonuçları normal arama sonuçlarından daha dikkat çekicidir. Böylece daha fazla tıklama alarak organik trafiğinizin yükselmesine (SEO) yol açacaktır.

Google Rich Snippets Faydaları Nelerdir?

 1. Google’ın sağladığı Rich Snippets özelliği ile birlikte her sektör ve içerik siteleri çok önemli avantajlar elde etmektedir. Sunmuş olduğu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz;
 2.  Arama motorlarının kullanıcının aramasına yönelik alakalı sonuçlar vermesine yardımcı olur,
 3. Arama sonuçlarında, içeriğiniz ile alakalı olarak ürününüzü, kullanıcının dikkatini çekecek şekilde görseller kullanarak yayınlar.
 4.  Arama sonuçlarında, anlık değişiklikler var ise onları yayınlar ve değişikliğe gider.
 5. Anlık bilgiler ile birlikte; site içeriği hakkında bilgi sahibi kullanıcılar daha fazla tıklama yaparak organik trafiğin yükselmesini sağlayacaklardır.
 6. Rich Snippet kullanımı özellikle e-ticaret sitelerindeki ürünleri tanıtıp öne çıkartmak için önemli bir fırsattır.
 7. Özellikle yıldızlı puanlama sisteminde yüksek puana sahip sayfalar güven ifade ettiğinden, kullanıcı tarafından bir değerlendirme aracıdır ve bu sayfa çok daha fazla tıklanma oranına sahip olabilir.

Rich Snippets Uygulama Alanları

Google farklı web siteleri, konular ve formatlar olduğunda, ona göre çeşitli türlerde Rich Snippets’ler sunmaktadır. Uygulama alanları kısaca şu şekildedir;

 • Yazılım
 • Kişiler
 • Ürünler
 • Müzik
 • Kuruluşlar
 • Yorum Değerlendirmeleri
 • Etkinlikler
 • Sayfa işaretleri
 • Yemek Tarifleri
 • Yorumlar

Bunlardan bazılarını açıklayacak olursak;

İncelemeler:  Bir yıldız derecelendirmesi (5 üzerinden) görüntüler. Bireysel yorumlar veya kullanıcıların incelemeleri toplanmaktadır.

Tarifler: Sadece tarifler için geçerli olan özel bir Yapılandırılmış veri türüdür. Tarif işaretlemesi, yemeğin hazırlanması için gereken zaman, gözden geçirme ve tarif görüntüleri gibi bilgileri içerir.

Müzik: Albümün yayınlanma tarihleri ​​gibi, Google’a müzik hakkında bilgi verir.

Ürün İşaretlemesi: Arama motorlarına belirli bir ürün hakkında bilgi verir (fiyat ve ürün resimleri dahil).

Kuruluş: Google’ın, adres, logo ve iletişim bilgileri dahil olmak üzere bir kuruluştaki (bir işletme gibi) temel bilgileri anlamalarına yardımcı olur.

En Çok Okunan Haberler: Bir sitenin arama sonuçlarında “En Çok Okunan Haberler” kutusunda görünmesini sağlar. Yalnızca Google Haberler onaylı web siteleri için geçerlidir.

Video: Arama motorları sayfanızdaki videoları “izleyemez”. Böylece video işaretlemesi, arama motorlarının video içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

Etkinlikler: Tarihler, saatler, konum ve daha fazlası hakkında bilgiler içerir.

Yapısal Veri Test Aracı

Yukarıda bahsettiğimiz Rich Snippets verileri; yapılandırılmış veri olarak kategorize edilir ve bunları test etmek için bazı araçlar mevcuttur. Bunları test etmek için kullanabileceğiniz bazı araçlar ise şu şekildedirler;

 • Structured Data Testing Tool (Yapısal veri test aracı): işaretlemeleri test ederek değiştirmek için kullanışlı bir kaynaktır.
 • Structured Data Report: Google Search Console‘da da mevcut olan bu rapor, rich snippet verisini kontrol eder ve işaretlemedeki hataları tek tek görüntülemenizi sağlar.
 • Data Highlighter: veri işaretleyici olarak isimlendirdiği bu araçta, veri alanlarının vurgulamasına ve etiketlemesine olanak sağlayarak; işaretlemeyi anlayarak ve işlemesine yardımcı olur.

yapısal veri test araci

SEO Açısından Faydaları Nelerdir?

Rich Snippets ile gelen bu özellikler ve işaretlemeler arama sonuçlarında kullanıcıların ilgisini çekeceğinden kullanıcılar tarafından yüksek tıklama alarak sayfanın organik trafiğinde etkisi oldukça yüksektir.Sayfanızdaki alakalı ve kaliteli içeriklerle birlikte yapılan her işaretlemeler ve çalışmalar sayfanıza gelen kullanıcıları sayfanızda tutacak; terk etme oranlarını azaltacaktır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız eğer; Rich Snippets özelliğinden faydalanmayı ihmal etmeyin!

 

 

Leave a Reply