Sayfa İtibarı (Page Authority) Nedir?

Sayfa itibarı (PA), Moz tarafından geliştirilen ve belirli bir sayfanın arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) ne kadar iyi sıralanacağını öngören bir puandır. Sayfa itibarı puanları bir ile 100 arasında değişmektedir ve daha yüksek puanlar, daha yüksek bir sıralama yeteneğine karşılık gelir.

Sayfa itibarı, web dizinindeki verilere dayanmakta ve onlarca faktörü dikkate almaktadır. Etki Alanı Otoritesi gibi, karşı koyduğumuz binlerce SERP arasındaki sıralamalarla en iyi şekilde eşleşen algoritmayı tanımlamak için bir makine öğrenme modeli kullanır, ardından o belirli hesaplamayı kullanarak Sayfa itibarı puanları oluşturur.

Sayfa İtibarı Nasıl Hesaplanır?

Sayfa itibarı 100 puanlık logaritmik bir ölçekte planlanır. Bu yüzden, puanınızı 20’den 30’a çıkarmak, puanınızı 70’ten 80’e çıkarmaktan çok daha kolaydır. Sayfa itibarı hesaplamak için kullanılan algoritma sürekli olarak güncellenir; böylece puanınızın zaman zaman değişip değişmediğini görebilirsiniz.

“İyi” Sayfa İtibarı Nedir?

Sayfa itibarının nasıl hesaplandığı, arama sonuçlarında araştırma yaparken ve hangi sayfaların daha güçlü olabileceğini belirlerken en iyi karşılaştırmalı ölçüm (mutlak, somut bir puan yerine) olarak kullanılır. Karşılaştırmalı bir araç olduğu için, mutlaka “iyi” veya “kötü” bir sayfa yetki puanı yoktur.

Sayfa İtibarı ile Alan İtibarı’nın Karşılaştırması

Sayfa itibarı, tek bir sayfanın öngörülen sıralama gücünü ölçerken, etki alanı kurumu tüm etki alanlarının veya alt alan adlarının gücünü ölçer. Bununla birlikte, ölçütler aynı metodoloji kullanılarak hesaplanır. Bu yüzden birçok yönden, farklı olduklarından daha çok benzerdirler.

Sayfa İtibarının Teknik Tanımı

Sayfa itibarı, etki alanı otoritesi ile aynı şekilde hesaplanır, ancak bireysel sayfa düzeyindedir. Sayfa itibarı, Mozscape web dizinindeki verilere dayanmaktadır ve bağlantı sayıları ile onlarca diğer faktörleri (toplamda 40’tan fazla) içermektedir. Önemli olarak, anahtar kelime kullanımı veya içerik optimizasyonu gibi belirli sayfa öğelerini dikkate almaz.

Etki alanı otoritesi gibi, sayfa otoritesi de bir makine öğrenme algoritması kullanılarak hesaplanır ve bu nedenle algoritmaya beslenen veriler değiştikçe dalgalanır. Bu nedenle, herhangi bir sayfanın sıralanabilirliğini “puanlayan” mutlak bir değere karşılık diğer sayfalarla karşılaştırmak için sayfa otoritesini göreceli bir ölçü olarak kullanmak en iyisidir.

Sayfa İtibarını Nasıl Etkilerim?

Etki alanı otoritesi gibi, sayfa otoritesi de bütünsel bir puandır ve doğrudan etkilenmesi zordur. Her birinin puan üzerinde etkisi olan, toplam ölçümlerden oluşur. Bu çok faktörlü bağımlılık kasıtlıdır. Google, bir sayfayı sıralarken birçok faktörü göz önüne aldığından, hesaplamaya çalışan bir ölçümün de birçok faktör içermesi gerekir.

Bir sayfanın otoritesini etkilemenin en iyi yolu, bağlantı profilini iyileştirmektir. Bu, sayfanızın otoritesi için “güven oyu” görevi gören diğer yüksek otorite sayfalarından dış bağlantılar alarak gerçekleştirilebilir.

Leave a Reply