Ads Performansını Arttırmak için İpuçları

ads performans

AdWords anahtar kelime planlayıcısının performansı inceleyip o verileri analiz etmek oldukça zaman gerektiren bir çalışmadır. Ads performansını arttırmak için detaylı analizi ve çok çaba gerektirmeden sizler için bazı ipuçları paylaştık.

Bu blog yazımız ile birlikte kendi hesaplarınızı düzenleyebilecek, önemli verilerinizi kolaylıkla görüntüleyip analiz edebilecek ve kendi verilerinizi saatler harcamadan yorumlayabileceksiniz. Kısacası bu blog yazımızda sizlere Ads performansınızı rahatlıkla arttıracak 5 öneride bulunacağız! Bu hızlı ipuçlile birlikte hem zamandan tasarruf edecek hem de ads performansını arttırmak için neler yapabilecek, öğrenmiş olacaksınız.

1- Ads performansını arttırmak için etiketler oluşturun!

Ads performansınızı arttırmak için öncelikli olarak ;

  • Anahtar kelimelerinizi,
  • Kampanyalarınızı ve
  • Reklamlarınızı kategorilere ayırmalısınız.

Sonrasında etiketler oluşturup , oluşturmuş olduğunuz etiketleri rahatlıkça filtreleyebilmeniz için segmentler sekmesini kullanmanız uygun olacaktır. Tek seferde 1’den fazla etiket uygulayabilir ve aşağıda göreceğiniz gibi,  etiketler size raporu çalıştırmadan önce reklamınızın ne zaman başladığını ve onu hangi açılış sayfasına yönlendirdiğini anlamanız bakımından önemlidir.

Google Ads Etiket Oluşturma

2- Grafik Görünümünü CTR değeri ile Değiştirin

Oluşturmuş olduğunuz reklam performansını hızlı bir şekilde kontrol etmenin bir diğer yolu ise, reklamlar sekmesindeki grafik görünümü değiştirmektir.

Örneğin; Yeni reklamlar uyguladınız ve performanslarının nasıl olduğuna dair hızlı bir geri bildirim almak istiyorsunuz. O zaman grafikteki açılır listeden TO (Tıklama Oranı)’yu seçmeniz yeterli olacaktır. Bu, TO’nuzun artmış veya azalmış olup olmadığını görmeniz için size hızlı ve anlık bir görüntü verecek, aynı zamanda da herhangi bir sorunu kolayca tanımlama ve izole etmenize olanak sağlayacaktır.

mobil görünümünü CTR ile yer değiştirin

3- Mobil Teklif Ayarını Kullanın

Google ads reklamları için mobilde konum durumu önem taşır. Bu, sürekli olarak kontrol etmemiz gereken önemli bir veridir. bunlar çoğu zaman akılda kalmaz, dolayısıyla mobil konumunuzun farkında olun ve eğer 2’den büyükseler; mobil teklif ayarlayıcıyı kullanmayı ihmal etmeyin!

4- Video Reklamlarınız Nerede Gösteriliyor!

YouTube reklamlarının sıkıntılı ve gezinmesi zor bir reklam olduğundan hepimiz yakınırız. Bu sıkıntı son zamanlarda oldukça iyileştirilmesine rağmen, her zaman kontrol etmeniz gerektirecek bir yapıdadır, fakat onu nasıl bulacağınızı öğrendikten sonra, performans incelemenizin hızlı ve önemli bir parçası haline gelecektir.

  • Reklam Grubunuza Tıklayın -> Video Hedefleme -> Yerleşimler
  • Grafiğin altında yer alan, “Reklamlarınızın gösterildiği yerler” gibi küçük sekme
  • Yerleşimleri inceleyin ve ürününüz veya kitlenizle alakalı olmayanları hariç tutun.

Bu basit iyileştirme sayesinde, reklam paralarınızı verimsiz gösterimlerden kurtarabilir ve daha etkili reklam gösterimleri kazanabilirsiniz.

5- Anahtar Kelime Planlaması İçin Araçlar Kullanın

Excel planlayıcısından dosyaları dışa aktarırken, anahtar kelime satırlarına da bakmayı ihmal etmeyiz. Bunlardan bazıları alakalıdır fakat çoğunlu faydalı olmayan bilgiler de içermektedir.

Örneğin; “Kredi Oranları”anahtar kelimesini araştırıyorsak, AdWords, otomatik krediler, ipotekler… vb. önerilerde bulunabilir.

Bu anahtar kelimelerin tümünü ortadan kaldırmanın ve yalnızca “Kredi” içeren anahtar kelimelere odaklanmanın hızlı bir yolu “Ctrl F” işlevini kullanmaktır.

  • Ctrl F tuşunu tıkladığınızda Bul ve Değiştir aracı açılır. Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeyi “aranan” alanına girin.
  • Ardından, kutudaki tüm satırları seçmek için shift tuşunu kullanın. Onları bir renkle vurgulayın. Anahtar kelimeleri renge göre sıralayın.
  • Sadece birkaç dakika içinde binlerce veya alakasız anahtar kelimeleri kaldırdınız. Artık sonuçları yükleyip işinize devam edebilirsiniz.

Ads performansınızı arttırmak ve titizlikle incelemek ve kampanyalarınızı planlamak için yeterli zaman harcamak önemli olsa da dakikalar içinde karmaşık verileri hızlıca gözden geçirmeniz ve elemeniz gereken durumlar vardır. Optimizasyonda hızlı bir etki almak veya binlerce elektronik tablo satırında gezinmek için Excel araçlarını kullanmak, müşterileriniz için zamanınızı etkin bir şekilde yönetmenin bir parçası haline gelebilir.

Leave a Reply