Backlink Nedir? ve Nasıl Yapılır?

backlink-nedir

Backlink, web sitesinin, başka bir web sitesine verdiği linkin ismidir. Sitenize gelen geri bağlantılar, yaptığınız paylaşımların popüler ve iyi işler olduğunu gösterir. Böylece web sitenizin değeri arama motorlarının gözünde artar. Şunu unutmayın ki, bir web sitesi ne kadar iyi ve doğal geri bağlantı aldıysa, o kadar kıymetlidir.

Backlink SEO İçin Neden Önemlidir?

Backlink, SEO açısından oldukça değerlidir çünkü bir siteden diğerine “güven oyu”nu temsil eder. Temelde web sitenize verilen link, başkalarının içeriğiniz için size kefil olduğuna dair bir göstergedir ve arama motoru sonuçları üzerindeki etkisi oldukça yüksektir. Bu sebeplede SEO sıralamanızı geliştirmeniz için kaliteli geri bağlantılar elde etmeniz oldukça faydalı olacaktır. Siteniz için en güvenli büyüme yöntemi az fakat yüksek kalitede geri bağlantılar alarak büyüme sağlayacağınız yöntem olmalıdır.

Özellikle yeni bir web sitesileri için, web sitesinin daha hızlı keşfedilerek, dizine eklenmesine yardımcı olduklarından, backlink almak SEO açısından oldukça önemlidir.

Backlink Alma Yöntemleri

Geri bağlantı  elde etme işlemi, site dışı SEO’nun temel bir bileşenidir. Bu bağlantıları elde etme işlemi, link kazanma veya link inşaa etme olarak bilinir. Bazı backlink elde etme yöntemleri ise şu şekildedir;

  • Konuk yazarlık : Geri bağlantı kazanmanın yöntemleri arasında en etkili olanlardan biridir. yüksek trafiğe sahip bir blog ya da web sitesinde konuk yazazarlık yapmanız hem daha fazla trafik hem de sadık ziyaretçiler anlamına gelir.
  • Sosyal medya : sosyal medya platformlarından elde edinilen bu geri bağlantılar, içeriklerinizi pazarlamasındaki en etkili yollardan birisidir.
  • Forum sayfaları: En eski ve en etkili yöntemlerden birisidir. Forumlardan bunları almak zannedildiği kadar kolay olmadığı gibi, buradan gelecek olan geri bağlantılarında kaliteli ve etkili olması şarttır.
  • Rakiplerden geri bağlantı elde etmek : En zor yöntemlerden bir tanesidir.  Rakip geri bağlantıları için öncelikle onların sahip olduğu geri bağlantıları tespit etmlisiniz. Bunun içinde bazı analiz araçlarından yararlanabilirsiniz.
  • Marka ya da site adınızın geçtiği içerikler: Marka ya da sitenizin adı sıkça geçiyorsa,site sahibi ile iletişime geçerek kendi sitenize link vermelerini isteyebilirsiniz.
  • Dahili site bağlantıları: Sitenizdeki bir sayfadan diğerine bağlantı yine backlink yöntemleri arasındadır. Teknik anlamda site iç bağlantıları geri bağlantı olmasa dahil, düzgün kullanıldığında, web sitenizin bazı anahtar kelimeleri için faydalı olacaktır.

Leave a Reply