Backlink (Gelen Bağlantılar) Nedir?

backlink-nedir

Bir web sitesi diğerine bağlandığında “link çıkışı” veya “gelen bağlantılar” olarak da adlandırılan backlinks oluşturulur. Harici bir web sitesine bağlantı backlink olarak adlandırılır.

Backlink (Geri Bağlantı) Neden Önemlidir?

Backlinks, SEO için özellikle değerlidir çünkü bir siteden diğerine “güven oyu”nu temsil eder.

Temelde, web sitenize geri bağlantı, başkalarının içeriğiniz için size kefil olduğuna dair bir emare sağlayan ve arama motorlarına bu yönde verilmiş bir sinyaldir. Pek çok site aynı web sayfasına veya web sitesine link verir yani kefil olursa, arama motorları bu içeriğin değerli olarak işaretlenmesine değer olduğunu ve bu nedenle de bir SERP’de yükselmeye değer olduğunu söylemiş olur. Bu nedenle, bu geri bağlantıları kazanmak, bir sitenin sıralama pozisyonu veya arama görünürlüğü üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Backlink Sağlama Yöntemleri

Backlink  elde etme, site dışı SEO’nun temel bir bileşenidir. Bu bağlantıları elde etme işlemi, link kazanma veya link inşa etme olarak bilinir.

Bazı geri bağlantılar doğal olarak diğerlerinden daha değerlidir. Güvenilir, popüler, yüksek makamlı sitelerden takip edilen geri kazanmalar, kazanılması en çok istenen geri kazanımlar olarak kabul edilirken, düşük otorite, potansiyel olarak spam olan sitelerden geri bağlantılar, genellikle spektrumun diğer ucundadır. Bir bağlantının izlenip izlenmediği (yani, bir site sahibinin arama motorlarına özellikle arama motorlarını takip etmesi ya da etmemesi yönünde talimat verip vermemesi) kesinlikle önemlidir, ancak nofollow linklerinin değerini tamamen yok saymak da hata olur. Sadece yüksek kaliteli web sitelerinde isminiz geçse bile bu marka değerinizi bir şekilde artıracak bir etkise sebep olabilir.

Kazandığınız bazı geri bağlantıların diğerlerinden daha değerli olması gibi, diğer sitelere verdiğiniz bağlantıların da değeri farklıdır. Harici bir siteye bağlantı verirken, kullandığınız bağlantı metniyle (sayfa yetkilisi, içeriği, arama motoru erişilebilirliği vb.) İlgili yaptığınız seçimler ve bağlantı sayfasıyla ilişkili diğer meta etiketlerin, verdiğiniz değer üzerinde ağırlıklı bir etkisi olabilir.

Rakip Backlink Araştırması

Geri bağlantıların kazanılması zaman alabilir. Yeni siteler veya anahtar kelime alanlarını genişleten siteler, bağlantı kurma konusunda işe nereden başlayacağını bilemeyebilir. Rekabetçi backlink araştırması burada devreye giriyor: Backlink profilini (bir web sitesine bağlanan sayfaların ve alanların toplanması) hedef anahtar kelimeleriniz için zaten iyi bir sıralamada bulunan bir rakiple inceleyerek, onlara yardımcı olabilecek link oluşturma hakkında bilgi edinebilirsiniz . Link Explorer gibi bir araç bu linkleri keşfetmenize yardımcı olabilir, böylece kendi link kurma kampanyalarınızda bu alanları ortaya çıkarmayı hedefleyebilirsiniz.

Leave a Reply