CDN Nedir, Ne İşe Yarar?

CDN Nedir, Ne İşe Yarar?

Dilimize “İçerik Dağıtım Ağı” olarak geçen CDN kavramı, günümüzde sıklıkla karşımıza çıkar. Açılımı ise Content Delivery Network olan CDN, en temel haliyle coğrafi olarak dağıtılmış sunucu grubunu ifade eder. Bu sunucu grubunun görevi de internet içeriğinin mümkün olan en hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak olur.

İnternetteki içerikler söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak videolar, görseller, stil sayfaları, HTML, javascript dosyaları gelir. Tüm bu verilerin kısa sürede kolaylıkla yüklenmesi için oluşturulan CDN, her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilir. Özellikle yoğun ziyaretçi trafiği bulunan web sitelerinde gereken kaynakların sorunsuz bir şekilde aktarılması adına olmazsa olmaz bir teknoloji olarak karşımıza çıkan İçerik Dağıtım Ağı; Netflix, Facebook, Instagram gibi dünya genelinde büyük bir marka olmayı başarmış platformların aktif olarak kullandığı bir uygulamadır.

Hızlı ve Kullanışlı Bir Web Sitesi İçin CDN Kullanıma Özen Gösterin

Özellikle web sitesi trafiği yoğun olanlar için büyük bir avantaj sunan CDN, sadece ana sunucu olarak varlık göstermez, aynı zamanda birçok beklentiyi karşılar. Web sitesine yapılan ziyaretleri düzene sokan ve sürecin kusursuz şekilde yönetilmesini sağlayan İçerik Dağıtım Ağı, hızlı ve kullanışlı bir web sitesi ortaya çıkararak internet kullanıcıların isteklerine eksiksiz yanıt verir.

Amazon’dan Facebook’a kadar dünya devlerinin web siteleri her daim oldukça yoğun bir trafiğe sahip olur. Bununla birlikte internet kullanıcıları bu tür platformlarda keyifli vakit geçirir. İçerikleri anında yükleme imkânı bularak zamanını verimli şekilde geçirir. Bunun sırrı ise CDN teknolojisinde gizlidir. Bu nedenle web sitesi trafiğinin yönetilmesi adına CDN kullanımına özen gösterilmesi ve her kullanıcıya anında ulaşılarak kusursuz bir etkileşim gerçekleştirilmesi gerekir.

Herhangi bir web sitesini ziyaret eden internet kullanıcısı için sayfadaki içeriklerin kısa sürede kolaylıkla yüklenebilmesi çok önemlidir. Bu tür konularda sıkıntılı bir kullanıcı deneyimi sunan platformların hemen çıkma sayısı da oldukça yüksek olur. Ziyaretçilerin sayfada zaman geçirmesi ve gezinmesi için CDN kullanımıyla kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi gerekir.

CDN Kullanımının Sunduğu Avantajlardan Siz de Yararlanın

Yaygın olarak kullanılan ve maksimum memnuniyet yaratan CDN, sahip olduğu özellikler sayesinde çok çeşitli avantajlar sunarak web sitenizin yüksek performans sergilemesine imkân tanır. İçerik Dağıtım Ağı olarak bilinen bu teknolojinin sunduğu başlıca avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle içeriklerin yükleme süresinde iyileştirme yaparak kullanıcı deneyimini geliştirir.
  • Yükleme süresi uzun olan yerlerde internet kullanıcıları sekmeyi kapatmayı tercih eder. Bu da hemen çıkma oranını yükseltir. CDN kullanımı sayesinde bu sorunun üstesinden gelinir ve hemen çıkma oranı ciddi seviyede azalır.
  • CDN kullanımı ne kadar önemli ise bu yapılandırılmasının kusursuz olması da aynı oranda önem arz eder. Doğru yapılandırılmış CDN, kötü niyetli saldırılara karşı da koruma sağlar.
  • Hem birleştirme hem de önbelleğe alma gibi özellikleriyle öne çıkan CDN, web sitesinin barındırma maliyetlerinde düşüş sağlar. Böylece bütçe mümkün olduğunca korunur.
  • Çok çeşitli güvenlik sertifikalarından yararlanıldığı takdirde bir CDN, maksimum güvenlik sağlar. Özellikle DDoS azaltma özelliği sayesinde memnuniyet yaratır.
  • CDN paylaştırma niteliğiyle de fayda sağlar. Özellikle web sitesinin performansını ve verimliliğini etkiler. Donanım hatalarını, aksaklıkları ve trafik problemlerini gidererek ideal bir kullanıcı deneyimi ortaya çıkarır.

Siz de web sitenizin kusursuz bir şekilde işlev göstermesini istiyorsanız ve içerik dağıtımı sürecinin kolaylaşmasını amaçlıyorsanız CDN kullanımına yönelebilir, böylece verilerin yüklenme hızını iyileştirerek internet kullanıcılarının sayfanızda daha uzun zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.