Google Alerts Nedir?

Google Alerts

Google Alerts, üzerinde çalışıp belirlediğiniz kelimelerle ilgili size haber veren veya yeni sonuçlar göründüğünde e-posta almanızı sağlayan bildirim sistemidir. Daha önce bu uygulamayı kullanmadıysanız biran evvel deneyimlemenizde fayda var.

İlk olarak bu uygulamayı kurmadan önce hedeflerinizi belirlemelisiniz. Marka adını yazacağınız birkaç kelimelik anahtar kelime; bu stratejileriniz için yeterli olmayabilir.

Hedeflerinizi belirlerken bu başlıklar üzerinden gidebilirsiniz;

 • Web siteniz ya da markanız hakkındaki olumsuz yorumları takip etmek,
 • Bloglarda veya haber sitelerinde rakiplerinizin neler yazdığını ya da onlar hakkındaki gelişmeleri takip etmek,
 • Hedeflediğiniz sektördeki önemli değişiklik ve trendleri izlemek
 • üretmiş olduğunuz içeriklere katkıda bulunarak yeni kanallar bulmaya çalışmak.

Google Alerts Kullanmanın Faydaları

 •  Anahtar kelime takip özelliği

Google Alerts özelliği ile birlikte hedeflediğiniz veya izlemek istediğiniz anahtar kelimeyi takip edebilirsiniz. Bunlar; bloglar, çeşitli forumlar, haber siteleri , YouTube veya diğer web siteleri olabilir,

 • Otomatik e-mail gönderimi

Seçtiğiniz anahtar kelimelerin her biri için sonuçları e-posta adresinize gönderecektir. Sonuçları ise dilediğinizde google.com/alerts adresinden de görüntüleyebilirsiniz.

 • Zamanlamasını siz ayarlayın!

  Google, mail almak isteyeceğiniz sıklığı seçmenize izin verir. Hedeflediğiniz kelimelere uygun içerikleri gündelik ya da haftalık mı almak isteyeceğiniz şekilde çeşitli seçenekleri size sunmaktadır. Bu kısmı dilediğiniz şekilde özelleştirebilecesiniz.

Google Alerts Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulumu yapmanız çok kolaydır. Bunun için rehberiniz şu şekilde olmalıdır;

 1. Google Alerts web sayfasına gidin! (sizi doğrudan Google Uyarıları ana sayfasına götürecektir.)
 2. Hedeflediğiniz kelimeyi girin (Uyarı almak istediğiniz konuyu ya da kelimeyi bu kısma yazın.)
 3. Uyarı oluşturun (Google’ın, size sonuçları gönderebileceği geçerli bir e-posta adresi girmelisiniz. Daha sonra “Create Alert” düğmesine tıklayarak bu işleminizi tamamlayabilirsiniz)
 4. Bir Kaynak Türü Seçin (Haberler, Bloglar, Video, Tartışmalar ve Kitaplar vb.)
 5. Frekansı Ayarlayın (Sonuçların e-posta adresinize ne sıklıkta gönderilmesini istiyorsanız onu belirtebilirsiniz. Haftada bir kez, günde bir kez vb. seçenekleri buradan ayarlayabilirsiniz)
 6. Arama Hacmini Seçin (Google, sonuçlarınızı konuyla ve sonuçlarla ilgili olarak filtreleyecektir . “Alert Oluştur” düğmesine tıklayın ve sonrasında giriş bilgilerinizi girin.)

 

Leave a Reply