Domain Otoritesi (Domain Authority) Nedir?

Domain Otoritesi (Domain Authority) Nedir?

Domain Authority (DA), Moz tarafından geliştirilen ve bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar iyi olacağını tahmin eden bir arama motoru sıralama puanıdır. Bir Alan Yetki puanı, daha yüksek bir sıralama yeteneğine karşılık gelen 1 ila 100 arasında değişen bir değerdir.

Domain (Domain) Otoritesi, kök etki alanları ve toplam bağlantı sayısı dahil olmak üzere birden fazla faktörü tek bir DA puanı olarak değerlendirerek hesaplanır. Bu puan daha sonra web sitelerini karşılaştırırken veya bir web sitesinin zaman içindeki “sıralama gücünü” takip ederken kullanılabilir. Domain Otoritesi, Google tarafından arama sıralamalarını belirlemede kullanılan bir ölçüm değildir ve SERP’ler üzerinde etkisi yoktur.

Bir web sitesinin DA’sını MozBar (ücretsiz bir Chrome eklentisi), Link Explorer (bir backlink analiz aracı), Anahtar Kelime Gezgini’nin SERP Analizi bölümünü ve web’deki onlarca başka SEO aracını kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

Domain Authority nasıl hesaplanır?

Domain Authority’yi 100 puanlık bir logaritmik ölçekte puanlanır. Böylece, puanınızı 20’den 30’a çıkarmak, 70’ten 80’e çıkartmaktan çok daha kolaydır.

Authority Checker

“İyi” bir Domain İtibarı nedir?

Genel olarak konuşursak, çok sayıda yüksek kaliteli dış bağlantıya sahip siteler (Wikipedia veya Google.com gibi), Domain Kurumu ölçeğinin en üstündedir; oysa, daha az sayıda bağlantı içeren küçük işletmeler ve web siteleri daha düşük bir DA’ya sahip olabilir. Yepyeni web siteleri her zaman bir Domain İtibarı puanı ile işe başlayacaktır.

Domain Otoritesi, bir sitenin sıralama yeteneğinin bir tahmincisi olması nedeniyle, çok yüksek bir DA puanı almak tek hedefiniz olmamalıdır. SERP’lerde doğrudan rekabet ettiğiniz sitelerin DA puanlarına bakın ve rakiplerinizden daha yüksek bir puan almayı hedefleyin. Arama sonuçlarında araştırma yaparken ve hangi sitelerin diğerlerine göre daha güçlü / önemli bağlantı profillerine sahip olabileceğini belirlerken en iyi karşılaştırmalı bir ölçümleme (mutlak, somut bir puan yerine) olarak kullanılır. Bu karşılaştırmalı bir araç olduğu için, mutlaka “iyi” veya “kötü” bir Alan Yetki puanı yoktur.

Alan Otoritesi vs. Sayfa Otoritesi

Domain Otoritesi, tüm alan adlarının veya alt alan adlarının öngörülen sıralama gücünü ölçerken, Sayfa Otoritesi, tek tek sayfaların gücünü ölçer.

Domain Authority’nin teknik tanımı

Domain Otoritesi, Link Explorer web dizinimizdeki verilere dayanmaktadır ve hesaplamalarında düzinelerce faktör kullanmaktadır. Gerçek Domain Otoritesi hesaplamasının kendisi, bağlantı verilerimizi, ölçeklendirmek için standartlar olarak kullandığımız binlerce gerçek arama sonucu sıralamasıyla en yakından ilişkilendiren “en uygun” bir algoritmayı tahmin edici olarak bulmak için bir makine öğrenme modeli kullanır.

Kurum makine öğrenmesi hesaplamalarına dayandığından, sitenizin puanı genellikle hesaplamada daha fazla, daha az veya farklı veri noktaları kullanıldığında dalgalanacaktır ;örneğin Facebook milyarlarca yeni bağlantı elde ederse, herkesin KA ve DA’sı göreceli olarak düşecektir. Bu nedenle, iç SEO çabalarınızın etkinliğini puanlayan mutlak bir değerin aksine, her zaman diğer sitelerin bağlantı profilleriyle karşılaştırmak için Domain Otoritesini göreceli bir ölçüm olarak kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Domain Otoritesini nasıl etkilerim?

Domain Otoritesini doğrudan etkilemek zordur. Otorite puanı üzerinde etkisi olan bir metrik ve bağlantı verilerinin toplamından oluşur. Bu metrik, belirli bir sitenin Google arama sonuçlarında ne kadar rekabetçi olduğu anlamına gelir. Google birçok faktörü göz önünde bulundurduğundan, hesaplamaya çalışan bir ölçümün de birçok faktörü içermesi gerekir.

Domain Otoritesi metriğini etkilemenin en iyi yolu, genel SEO’nuzu iyileştirmektir. Özellikle, diğer iyi bağlantı verilen sayfalardan daha fazla bağlantı alarak bağlantı profilinize odaklanmalısınız.

Otoritem neden değişti?

Domain Otoritesi (ve bu nedenle, Sayfa Otoritesi) birden fazla ölçüm ve hesaplamadan oluştuğundan, bir değişimin kesin nedenini tam olarak belirlemek zor olabilir. Puanınız yükseldi veya azaldıysa, şunlar gibi birçok potansiyel etkileyici faktör vardır:

  • Bağlantı profili büyümeniz henüz web dizininde yakalanmadı.
  • En yüksek otorite bölgeleri, ölçekleme sürecini çarpıtarak kayda değer bir büyüme gösterdi.
  • Google sıralamasına katkıda bulunmayan yerlerden bağlantılar kazandınız.
  • Linklenen etki alanlarınız daha önce olduğundan daha fazla veya daha az tarandı.
  • Domain Otoriteniz puanlama spektrumunun alt ucunda ve bu nedenle ölçeklendirme dalgalanmasından daha fazla etkileniyor.