Organik Trafik Düşüşlerinden Ne Kadar Gelir Kaybediyorsunuz?

Organik Trafik Düşüşlerinden Ne Kadar Gelir Kaybediyorsunuz?

Organik trafiğinizin neden düştüğünü merak ediyorsanız bu sorunun pek çok farklı cevabının olabileceğini de bilmelisiniz. Doğru yanıta ulaşabilmek için ise organik trafik kaybını nasıl keşfedebileceğinizi bilmeli, ardından bu kayba neyin sebep olabileceğini belirlemeli ve son olarak bu duruma sebep olan etkenden kurtulmak için neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Böylece organik trafiğinizin düşmesine neden olan unsurları ortadan kaldırabilir, web sitenizin verimliliğini artırabilirsiniz.

“Organik trafiğimiz neden düşüyor” sorusu günümüzde SEO uzmanlarından işletme sahiplerine, pazarlamacılardan paydaşlara kadar birçok kişide endişe ve sıkıntı yaratır. Çünkü organik trafik müşteri demektir. Müşteri ise gelir olarak karşımıza çıkar. Bunu bilen herkes, ister istemez organik trafik düşüşlerinden kaçınmak ister.

Siz de sitenizi çok daha etkin bir şekilde yönetmek, çok daha güvenli iş kararları almak ve fazla sayıda paydaş kazanmak adına öncelikle organik trafiğinizin hangi nedenle düştüğünü belirlemelisiniz. Ancak bunu başardığınız sürece diğer konularda da istediğiniz sonuçlara ulaşma imkanı bulursunuz.

Arama ve Site Deneyimi Başkan Yardımcısı Wayne Cichanski, 16 Mart tarihinde iQuanti’de  verdiği bir seminerde, bu konuyla alakalı olarak sizlere yardımcı olabilecek birçok ipucu paylaştı. Bu tür sorunların üstesinden gelmek ve düşen organik trafiğinizin nedenlerini keşfederek gerekli düzenlemeleri yapmak adına web seminerinde anlatılanları kısaca bir özet halinde inceleyelim istedik.

Trafik Düşüşlerinin Sebeplerini Ortaya Çıkarın

Dijital dünyada en çok merak edilen konuların başında organik trafik düşüşlerinin sebepleri gelir. Çok çeşitli nedenleri olan bu tür düşüşlerin gerçek sebebini bulmak için titiz bir çalışma yürütülmesi ve değerlendirmelerin doğru şekilde yapılması gerekir.

Bununla birlikte organik trafik düşüşlerinin temel olarak üç farklı tetikleyicisi vardır. Bunların her biri diğeriyle bağlantılıdır ve bir araya gelerek düşüşün gerçekleşmesine neden olur. Bu tetikleyiciler ise şu şekildedir:

  • Arama sonuçlarındaki değişiklik
  • Hacim değişikliği
  • Tıklama oranındaki değişiklik

Hatta bu noktada dikkate almanız gereken klasik bir formül de bulunur:

  • Hacim * Tıklama oranı = Organik trafik

Bu noktada en etkili çözüme ulaşmak için ögeleri bilmek, değişiklikleri anlamak, matematik bilmek ve problem çözmek için ilerlemek gibi adımları gerçekleştirmeniz gerekir. Ancak bu şekilde gerekli işlemleri yapabilir ve organik trafiğinizin gerçek düşüş nedenini anlayarak sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Algoritmik Düşüş Nasıl Belirlenir?

Web sitenizde algoritmik bir düşüş gerçekleştiğinde bu düşüşü nasıl tespit edeceğinizi bilmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede mevcut düşüş hakkında gerekli bilgiyi ilgili kişilere iletebilir, durumun düzeltilebilmesi adına doğru adımları gerçekleştirmeleri için onlara en iyi şekilde rehberlik edebilirsiniz.

Bu noktada organik trafik düşüşünün sürekli mi olduğu yoksa belirli zamanlarda sert bir düşüşün mü yaşandığını belirlemek gerekir. Şayet sürekli bir düşüş söz konusu ise yani istikrarlı olarak trafiğin düşüşü gerçekleşmişse iki etkenden biri bu duruma sebebiyet vermiş demektir. Ya web siteniz sahip olduğu otoriteyi kaybetmiştir ya da rakipleriniz sizden daha otoriter hale gelmiştir. Web sitesi otoritesi olarak ifade ettiğimiz durum ise aslında web sitenize yönlendirme yapan bağlantılar ve alanlardır.

Eğer düşüş kısa sürede aniden gerçekleşmiş ise büyük ihtimalle algoritmalarda bir değişiklik olmuştur ve bu durum web sitenizin organik trafiğinde ani düşüşlere neden olmuştur. Böyle zamanlarda güncellenen algoritmalar doğrultusunda gerekli optimizasyon çalışmalarının yapılması bu ani düşüşün çözümü olarak karşınıza çıkar.

Gelir Kaybını Nasıl Hesaplayacağınızı Öğrenin

Organik trafiğinizin düşmesi, doğrudan gelirinizin düşmesine de neden olur. Bu tür zamanlarda gelir kaybını nasıl hesaplayacağınızı öğrenmeniz size avantaj sağlar. Örneğin; web sitenizdeki bir sayfa normal şartlarda aylık olarak 12.120 ziyaret alıyorsa ancak mevcut durumda bu sayı sadece 7.244 ise ortalama %59.7’lik bir trafik düşüşü söz konusudur. Bu durum ister istemez ciddi bir gelir kaybına neden olur.

Dilerseniz seminerde verilmiş olan formülü kullanarak organik trafik düşüşünün ne kadarının sıralamalardan, hacimden ya da tıklama oranından kaynaklandığını öğrenebilir, böylece düşüşle ilgili nedenleri oldukça açık ve net bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Bu süreçte gelir kaybını hesaplayabilmeniz size oldukça avantaj sağlar. Doğru veriler elde ettiğiniz için bilinçli şekilde kararlarınızı verebilir ve ilgili kişilerle etkili bir şekilde iletişim kurarak başarılı çözümler üretebilirsiniz. Çünkü bu tür hesaplamalar, ihtiyacınız olan öngörüyü size sağlar. Ayrıca hangi durumun sizin için daha maliyetli olduğuna karar verebilir, organik trafiğin azaldığı alanlara yönelerek doğrudan iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

Kaybedilen Gelir Nasıl Geri Alınır?

Çeşitli nedenlerle düşen organik trafiğiniz yüzünden gelir kaybına uğramış olabilirsiniz. Bu noktada kaybetmiş olduğunuz geliri geri alabilmeniz için öncelikle neyi kontrol edebileceğinizi ve neyi kontrol edemeyeceğinizi oldukça iyi anlamanız gerekir. Çünkü kontrolünüz dışındaki bazı unsurlar nedeniyle oluşan gelir kayıpları geri alınamaz. Örneğin;

  • Otoriteyle ilgili durumlar düzeltilebilir,
  • Hacim kontrolünüz dışında yer alır ve düzeltilemez.
  • Tıklama oranı ise düzeltilebilir olmasına rağmen oldukça zorlayıcıdır.

Organik Trafik Düşüşü Düzeltilemezse Ne Yapılmalıdır?

Şayet organik trafik düşüşünü düzeltme konusunda sorun yaşıyorsanız ve düşüş devam ediyorsa ya da istenen yükselişe ulaşamıyorsanız ne yapmanız gerektiği konusunda endişe yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlarda öncelikle her bir ögeye göre gelir kaybını inceleyebilir, bu sayede ne kadar gelir elde edebileceğiniz konusunda şeffaflık elde ederek gerçekçi beklentiler içerisine girebilirsiniz. Bunu sağlamak için ise özellikle şu soruların cevabını bilmeniz ve eylem noktalarına dikkat ederek hareket etmeniz oldukça önemlidir:

  • Organik trafiği başka bir dâhili sayfa mı topladı?
  • Hacim nereye kaydı?

Ayrıca düşüş görülen alanların temel amacını yeniden tanımlamanız da oldukça önemlidir. Bu süreçte yeni hacim için ideal bir veri de edinmeniz gerekir. Tüm bu detaylara dikkat ederek trafiğinizi kurtarma konusunda çok daha derin ve etkili bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Unutmamalısınız ki hemen hemen her web sitesinde organik trafik düşüşü yaşanır. Bu noktada önemli olan bu tür durumlara karşı hazırlıklı olunmasıdır. Böylece kısa sürede etkili çözümler üreterek sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.