Favicon’un SEO için Önemi

seo-ve-faviconun-onemi

Favicon görsel olarak bir web sitesini ya da markayı temsil eden ikona verilen isimdir. Google’ın mobil arama sonuçlarında sayfa başlıklarının yanında ayrıca tarayıcı sekmeleri, yer imleri ve geçmiş bilgileri gibi alanlarda rastlanan küçük resimlerdir (standart olarak 16×6 piksel olarak ayarlanmışlardır). İdeal olarak, bir web sitesinin faviconunun o site sahibi firmanın logosu ile aynı olması beklenir.

İşte Mobitek’in favicon’u, siteyi ziyaret ettiğinizde Google Chrome tarayıcı sekmesinde şu şekilde görünmekte:

mobitek-favicon

İşte Google Chrome’un yer imlerindeki Mobitek favicon’u:

google-chrome-mobitek-faviconu

Ve bu da Google Chrome’un tarayıcı geçmişindeki favicon görünümü:

tarayici-gecmisindeki-favicon-gorunumu

Bir sayfada kaynak kodunda listelenen bir favicon yoksa, tarayıcı aşağıdaki gibi genel bir simge gösterecektir:

tarayicida-genel-bir-simge

Google gibi web uygulamaları oluşturan bazı şirketler, her uygulama veya web hizmeti için farklı bir favicon kullanır. İşte Google Drive, Google Haritalar ve Google Arama Konsolu açık olan bir tarayıcı:

google-arama-konsolu-acik-olan-bir-tarayici

Favicons, aşağıdaki kod satırı eklenerek <head> bölümündeki bir alana eklenir:

<link rel = “kısayol simgesi” href = ”https://www.example.com/favicon.ico” />

Bağlantıda listelenen URL, resim dosyasının bulunduğu yoldur.

Favicons için özellikle simgeleri kaydetmek için kullanılan dosya formatı olan .ico formatını kullanmanız önerilir, ancak tüm büyük tarayıcılar ayrıca PNG ve (statik-hareketsiz) GIF dosyalarını da destekliyor.

Favicons’un Kısa Tarihçesi

Bu isim ilk başlarda şimdi Edge olarak bilinen Microsoft’un Internet Explorer’ı tarafından kullanılmıştır. “Favicon” kelimesi “favori” ve “ikon” un bir kombinasyonudur. Bu ismin verilmiş olması gayet mantıklı zira ilk kullanım amacı tarayıcının favoriler çubuğundaki URL’lerin yanında görüntülenmesiydi.

Bu dosya ilk olarak Microsoft’un Mart 1999’da yayımladığı Internet Explorer 5 inde ortaya çıktı ve Aralık 1999’da favicon, World Wide Web Consortium (W3C) tarafından Hypertext Markup Language (HTML) önerisiyle standartlaştırılmış oldu.

Favicons ve SEO Üzerindeki Etkileri

Favicons’un arama motoru optimizasyonu veya bir sayfanın arama sonuçlarındaki sıralaması üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak, Google, mobil arama sonuçlarında bir sayfa gösterdiğinde bu web sitesinin favicon’unu da görüntüler:

web-sitesinin-faviconunda-goruntuler

Favicon sahibi olmayan veya Google’ın favicon kurallarını ihlal eden imge kullanan sayfalarda, belirtilen simge yerine URL’nin yanında varsayılan bir simge bulunur.

urlnin-yaninda-varsayilan-simge

Google tarafından yapılan bu değişiklik sayesinde, markalaşma SEO dünyasında hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.

SEO çalışması yapan kişiler, sitenize favicon eklemenin ne kadar önemli olduğunun farkındadır ve bunu müşterilerine mutlaka önerirler, çünkü Google bir sayfayı taradığında otomatik olarak URL’ye https://www.yoursite.com/favicon.ico ’ye erişmeye çalışır. Dolayısıyla favicon’unuz yoksa, Google web sitenizdeki sayfalarda olduğu gibi 404 hatsı ile karşılaşır.

Bununla birlikte, Google faviconların sıralamada neasıl bir rol oynadığına dair açıklamada bulunmamıştır. Ayrıca, Google genellikle 404 döndüren var olmayan bir favicon URL’sinin sağlıksız bir web sitesinin göstergesi olmadığını anlamak için yeterince zekidir.

SEO Değerinin Ötesinde Favicon’lar

2015 yılında, Nielsen Norman Grubu (bir UX danışmanlık grubu), çevrimiçi kıyafet satın alırken kullanıcıların davranışlarını inceleyen bir çalışma yayınladı.

Buldukları şey, müşterilerin şu temel süreci takip ettikleri oldu:

  • Satın almayı düşündükleri ürünler için bir avuç sekme açar
  • Seçeneklerini değerlendirir
  • Satın almak istemedikleri ürünleri, bu sayfaların tarayıcı sekmelerini kapatarak kaldırır.
  • Göz önünde bulundurulması gereken ürünlerden oluşan yeni bir grup sekme açarak işlemi tekrarlar.

Ziyaretçilerinizin çoğu sürekli hareket halindedir. Bu nedenle, sitenizin faviconu sadece bir tarayıcıdaki küçük simge olmanın ötesinde ürünleriniz için alışveriş yaparken markanızı müşterilerinizin gözünde tutmada önemli bir araçtır.

Sitenize favicon eklemek, aşağıdaki avantajları da yanında getirir:

Marka bilinirliği: Favicons, sitenizde olmasanız bile, işletmenizin marka kimliğini bir kullanıcının öğrenmesini sağlar.

Güvenilirlik: Sitenize favicon eklemek işinizin daha profesyonel, daha güvenilir görünmesini sağlayacaktır.

Öyleyse, bir web sitesinin faviconu web sitesinin pek de önemli olmayan bir parçası gibi görünse de, gerçekten dikkat edilmeyi hak eder. İyi tasarlanmış bir favicon, sitenizin pazarlamasını daha ince ancak önemli yöntemlerle daha etkili hale getirebilir.

Leave a Reply