Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

anahtar-kelime-secimi-

Anahtar kelimeler, internette bilgi ve içerik ararken insanların kullandığı kelimeler ve kelime öbekleridir. Ayrıca, bir web sayfasının içeriğinin ne hakkında olduğuna dair fikirleri ve konuları da içerirler.

Google, bir sayfanın içeriğinin bir kullanıcının arama sorgusuyla alaka düzeyini değerlendirmek için anahtar kelimeler kullanır. İçeriğiniz bir anahtar kelimeyle ne kadar alakalı olursa, birisinin sizi bulma olasılığı o kadar yüksektir.

Web siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak, SEO çalışmalarınızda yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Yanlış anahtar kelimeleri hedeflerseniz fark etmeden gereksiz yere zaman ve para harcarsınız.

Yanlış anahtar kelimeleri bulmak ve kullanmaktan kaçınmak için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir.

Bu kılavuz, web sitesi sahiplerine, SEO’ya yeni başlayanlara, çok kanallı pazarlamacılara, ajanslara ve diğer dijital pazarlamacılara yardımcı olmak için hazırlanmış bir kılavuzdur. Özetle bu konuda yapacaklarınızı sıraladık;

  • Anahtar kelime araştırmasının tam olarak ne olduğunu öğrenin
  • Mevcut anahtar kelimelerinizi ve performanslarını değerlendirin
  • Mevcut fırsatları bulun
  • Anahtar kelime araştırma çabanızı düzenleyin
  • Siteniz için yepyeni anahtar kelimeler bulun
  • Bir web sitesi için doğru anahtar kelimeleri seçin
  • Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeler hakkında fikir edinin

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, insanların web siteniz ve işinizle alakalı online olarak bilgi ve içerik ararken, kullandıkları kelimeleri ve kelime öbeklerini bulma işlemidir. Dijital pazarlamaya gelince, anahtar kelime araştırması içeriğinizin temelini oluşturacaktır.

Anahtar kelime araştırma, size yalnızca hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri değil, müşterilerinizin sizden ne beklediklerini de gösterir. Anahtar kelime araştırma, yalnızca daha fazla ürün satmanıza değil aynı zamanda daha fazla müşteriyi kazanmanıza ve korumanıza yardımcı olur.

SEO için Anahtar Kelime Araştırmaları nasıl yapılır?

Burada maddeler halinde bahsedeceğimiz adımların ilki, yalnızca bir süredir kullanılmakta olan bir web sitesine sahip olanlar için geçerli olacaktır, diğer 4’ü, herkes için geçerlidir.

anahtar-kelime-calismasi

1. Mevcut performansınızı değerlendirin!

Bu adım sitenizin zaten hangi anahtar kelimeler için aradığını öğrenmek anlamına gelir. Başlamak için en iyi yer, Google Arama Konsolu ile Google’ın kendisidir.

google-search-console

Sitenizin Arama Konsolu verilerinin ana dezavantajı, arama hacmini içermemesidir. Bu pek çok site için önemli olmayabilir, ancak gerçekten büyük web siteleri (e-ticaret, haberler, büyük içerik yayıncıları, vb.) İçin bir sorun olabilir.

3. İlgili konulara göre gruplanmış anahtar kelimeler oluşturun

Bu adımda atılması gereken 2 yaklaşım var. Hangisini seçmeniz gerektiği işinizin nasıl yürüdüğüne bağlı olacaktır.

İlk yaklaşım: Para kazanma

Bu oldukça basit bir seçenek. Kovalarınızı işletmenizin hizmetleri, ürünleri ve / veya kategorileri ile

İkinci yaklaşım:Niş

Niş, web sitenizin genel nişi (endüstri, işletme türü) ile başlar ve siteniz için fırsatlar bulana kadar daha uzun ve uzun kuyruk anahtar kelimelere genişler.

Örneğin, müzik incelemeleri yayınlayan bir web sitesi “müzik incelemesi” anahtar kelimesiyle başlar. Ardından bu niş dışında yeni anahtar kelimeler bulmak için farklı anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilir veya doğrudan kaynağa gidip Google’dan yeni anahtar kelime konuları bulabilirsiniz.

4. Yeni anahtar kelime fikirleri bulun

Artık, mevcut anahtar kelimelerin ve web sitenizin hedefleyeceği konuların bir başlangıç ​​listesine sahip olduğunuza göre insanların içeriğinizi bulmalarına yardımcı olacak yeni anahtar kelime olasılıklarını keşfetme zamanı. Bu adımı, anahtar kelime olanaklarına sahip bir e-tablo doldurmadıkça niş aşağı yöntemine devam ederek yapabilirsiniz.

5. Doğru anahtar kelimeleri seçin

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, tamamen zorluğa ve arama hacmine dayanmaz.

Anahtar kelimelerinizin genel pazarlama stratejinizle paralellik sağlaması gerekir. Şu soruyu kendinize sorun: “Satın alma döngüsünün her aşamasında insanları nasıl çekecek ve bir sonraki aşamaya taşımaya nasıl yardımcı olacaksınız?”

6. Rakiplerinizi inceleyin

Unutmayın; rakipleriniz de anahtar kelime araştırması yapıyor. Muhtemelen, sizin keşfetmediğiniz bazı benzersiz anahtar kelime fırsatları buldular. Neyse ki sizin de bu fikrileri kullanmamanız için hiçbir gerekçe yok!

Leave a Reply