Google AMP Nedir?

google-amp-nedir

Bildiğiniz gibi günümüzde insanlar  artık beklemekten pek hoşlanmıyorlar, bu nedenle ziyaretçiler altı saniyede yüklenmeyen bir web sitesi ile karşılaştıklarında bu siteyi daha hiç incelemeden terk etme olasılıkları % 25’in üzerindedir.

Neyse ki, Google 2016’da bu tür ağır aksak açılan siteler için bir çözüm geliştirdi!

Aramada daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız eğer, hazırladığımız bu kılavuz niteliğindeki blog yazımızı okuyup, yazılanları uygulayarak  içeriğinizin ROI (Yatırım Geri Dönüşümü)’yi artırabilirsiniz.

Google geliştirdiği bu özelliğe “Hızlandırılmış Mobil Sayfa Projesi” kısaca “AMP Projesi” adını verdiler ve bu teknoloji sayesinde web sayfalarını bir saniyeden daha kısa sürede yükleyebilecek ve bunu normal web sayfalarından 10 kat daha az veri kullanarak erişilebilir hale getirdiler.

Google AMP Nedir?

Google AMP, cep telefonlarına neredeyse anında yüklenen web sayfaları oluşturmanıza olanak sağlayan bir web sitesi yayınlama teknolojisidir. 2016 yılı başındaki kuruluşundan günümüze kadar, 25 milyondan fazla alan adı 1,5 milyardan fazla AMP sayfası yayınladı.

AMP sayfaları oluşturmak için sitenizin AMP projesinin standartlarını sağlayan başka bir sürümünü hazırlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, AMP siteniz kendi URL’sine (site.com/page/amp) sahip olacak ve Chrome, FireFox ve Safari gibi en popüler web tarayıcılarıyla uyumlu hale gelecektir.

Bir Google aramasında AMP sayfasını ziyaret etmek, Google sayfayı kendi sunucularında barındırması ve içeriği doğrudan kendi sitesinde sunması sayesinde hızlı bir sayfa açılışıyla karşılaşma tecrübesine sahip olmak anlamına gelmektedir. Aynı, Facebook’un mobil uygulamasını terk etmeden önce kullanıcıların makaleleri okumasına olanak sağlayan Facebook Instant Articles’a benzetebiliriz.

 

Bu iki teknoloji arasındaki en büyük fark, AMP sayfalarını Instant Articles’da olduğu gibi bir platforma yerleştirmekle kısıtlı olmamanızdır. Popüler arama motorları, sosyal platformlar, içerik yönetim sistemleri ve e-Ticaret web sitelerinden oluşan Bing, LinkedIn, Pinterest, Reddit, Twitter, Medium, WordPress, Squarespace, Tumblr, eBay ve BigCommerce gibi siteler AMP’yi destekliyor.

Google ayrıca AMP sayfalarına arama sıralamasında ayrıcalıklı muamelede bulunmakta;  artık haber öykülerinin mobil arama sonuçlarında yukarılarda görünebilmesi için bu durum olmazsa olmaz bir kural haline gelmiş durumdadır, ancak AMP sayfalarının gelişmiş yük hızı ve artırılmış arama sıralamasına rağmen, aynı zamanda da ironik bir duruma da sahiptir çünkü, Google arama yoluyla bulunan AMP sayfalarına geri dönüyor, bu nedenle de sitenize hiçbir bağlantı aktarmamış gibi oluyor. Yönlendiren alanın bağlantı değeri, sayfa teknik olarak Google’ın web sitesinde barındırıldığından doğrudan Google’ın alan adına gidiyor. Teknoloji devine göre, Google’ın içeriği, AMP Cache sunucularında barındırmadan arama yapmak için AMP sayfalarını önceliklendirmesi teknik olarak imkânsız ya da zaten bir fayda sağlamamış oluyor.

AMP, 2016 yılında AMP yayıncılara öncekinden beş saniyeye kadar daha hızlı yüklenen, oluşturması daha kolay, yeni reklam öğesi biçimlerine sahip olan ve 160’ın üzerinde reklam ağı ve 45 analitik platformu tarafından desteklenen reklamlar sağlamak için Ads Initiative’i hizmete sundu. Bu, Washington Post, Vox ve CNN’nin, AMP sayfalarından standart mobil sayfalarla aynı miktarda reklam geliri elde etmesine yardımcı oldu.

AMP’nin yükselen popülaritesi ile, Google’ın internet yayıncıları, özellikle mobil web için içerik hazırlayan kişiler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğu görülüyor; ancak pazarlamacılar AMP’nin web sayfalarını hiç olmadığı kadar hızlı yükleyebileceğini ve ardından izleyicilere gerçekten arzu ettikleri içeriğe anında erişim imkanını verdiklerini akıldan çıkartmamalıdırlar.

Leave a Reply