LSI (Latent Semantic Indexing) Nedir?

lsi-latent-semantic-indexing-nedir

LSI (Latent Semantic Indexing) anahtar sözcükleri, genellikle tek bir konu içinde birlikte bulunan ve anlamsal olarak birbirleriyle ilişkili olan benzer kelimelerdir.

Farz edelim ki “bahçecilik” ile ilgili bir blog yazısı yazdınız; genellikle, “tarım”, “mahsuller”, “botanik” ve “bitkiler” gibi birden fazla alakalı anahtar kelimeyi bu yazının içinde bulabiliriz. Doğal olarak, yeterince araştırma yaptığınız belirli bir konu hakkında yazarken, bu konu için  yine belirli sayıda ortak anahtar kelime öbeğinin bulunması da doğal olarak mümkündür. Bu kelime öbekleri LSI anahtar kelimeleri olarak adlandırılır ve konuya bağlı olarak birbirlerine ilişerek arama motorları konuyla ilgili her makalede bunları bulmayı bekler.

LSI anahtar kelimeleri bu nedenle, arama motorlarının makalenizin ana konusunu bulmasına yardımcı olur. Başka bir örnek olarak, makalenizin başlığının “arabalar” olduğunu düşünelim. Makaleniz “debriyaj”, “gaz”, “fiyat”, “kilometre”, “satış sonrası”, “kullanılmış” kelimelerini içeriyorsa, arama motorları makalenizin taşıma araçlarıyla ilgili olduğunu anlayacaktır. Eğer makalenizde “Disney”, “canlandırılmış”, “karakterler”, “McQueen” veya “mater” gibi kelimeler geçiyorsa, arama motorları da makalenin Disney filmi “Arabalar” hakkında olduğunu düşünecektir. Bu nedenle de, içeriğinizde alakalı anahtar kelimelerin gönderilmesi bu noktada önem taşıyacaktır.

LSI SEO Nedir?

LSI SEO, bir web sayfasının sayfa içeriğini, belirli bir arama sorgusu etrafında oluşan diğer kelimelerin bulunmasını sağlayarak belirli bir arama sorgusu için optimize etme yöntemidir.

İçeriğinizde LSI anahtar kelimelerini kullanmak, arama motorunun web sayfasının tam konusunu anlamasına yardımcı olur ve web sayfasının arama sorgusu ile alakalı olup olmadığına dair size ipuçları verir. Tüm bunlara ek olarak arama sorgunuzla semantik olarak ilişkili olan diğer yüksek hacimli anahtar kelimeler için de sıralama şansınızı artırır.

On-Page SEO İçin LSI Araştırması Neden Önemlidir?

İçerik oluşturucular bir makale yayınladıklarında, ana başlık anahtar kelimesine ve ilişkili uzun kuyruk anahtar kelimelerine odaklanırlar; ancak yeterli LSI anahtar sözcüğü olmazsa içerikleri doğal olarak okunamaz halde olacaktır.

LSI, arama motorlarının, bir içeriğin ne kadar doğal olabileceğinin LSI anahtar kelimelerinin gösterilip gösterilmemesine bağlı olduğunu anlamasını kolaylaştırır. Google’ın Panda güncellemesinin, içeriğin kalitesini bulmak için LSI anahtar kelimeleri kullandığı iddia edildi. Bu, yeterli LSI anahtar sözcüğü yoksa, içeriğin doğal olmayacağı ve bu nedenle düşük kaliteli olarak değerlendirileceği anlamına gelmektedir.

LSI ve Long Tail Anahtar Kelimeleri Arasındaki Fark Nedir?

Long tail anahtar kelimeler, tohum olarak da adlandırılan esas anahtar kelimeden daha uzun kelime kuyruğuna sahip ve daha düşük hacimli bir tohum anahtar kelimesinden türetilmiş ifadeleri içerir; örneğin “bahçecilik” için long tail anahtar kelimelerinin örnekleri “bahçecilikteki işler”, “bahçecilik işleri”, “bahçecilik yapmak için gerekenler” vb. Gördüğünüz gibi, bu ifadelerin her biri, içinde birkaç başka kelimeyle birlikte tohum anahtar kelimesine sahiptir.

Long tail önem taşır! Daha iyi bir dönüşüm oranlarına yol açabilirler ve daha düşük bir hacme sahiptirler, bu da sıralamaları kolaylaştırır. İçerik yazdığınızda, içeriğin tek bir long tail anahtar kelimesine odaklanmasını sağlamalısınız.

LSI anahtar kelimeleri, içeriğe odaklanmak için ana anahtar kelime olarak kullanılmaz. Ayrıca, arama motorlarının makalenin gerçekten odaklandığınız uzun kuyruk anahtar kelimesi olduğunu bilmelerini sağlamak için makalede de belirtilmesi gereken anahtar kelimelerdir. Bu nedenle, LSI anahtar kelimeleri, long tail anahtar kelimesi için makalenin sıralamasını yükseltme amacına hizmet eder.

Leave a Reply