LSI (Latent Semantic Indexing) Nedir?

lsi-latent-semantic-indexing-nedir

LSI kısaca, anahtar kelimeler ve ortak anahtar kelimelerle ilgili terimler arasındaki anlamsal ilişkiyi tespit ederek bunları anlamlandıran bir yöntemdir. Bunu biraz daha açacak olursak;

Farz edelim ki “bahçecilik” ile ilgili bir blog yazısı yazmak istediniz ve yazı içerisinde genellikle, “tarım”, “mahsuller”, “botanik” ve “bitkiler” gibi birden fazla alakalı anahtar kelimeyi de bu yazının içinde kullanacaksınız. Blog yazısıyla ilgili yeterince araştırma yaptıktan sonra , bu konu ile ilgili yazı yazarken anahtar kelimesi “bahçecilik” olan kelime ile birlikte sayfada en çok kullanılacak diğer kelime öbeklerini de kullanmak istersiniz. Bu kelime öbekleri LSI anahtar kelimeleri olarak adlandırılır ve arama motorlarının blog yazınızın ana konusunu bulmasına yardımcı olur.

Semantik SEO Tekniği Nedir?

SEO  çalışmalarının asıl amacı arama motorlarında süt sıralarda yer almaktır. Bunun için site içerisinde doğru anahtar kelime ve içeriklerini kullanmanız gerekmektedir. LST teknği bu noktada doğru anahtar kelimeleri ve içerikleri sitenizde size kullandırarak; web sayfanızın SEO uyumlu olmasını sağlayacaktır.

SEO uyumlu içerikleri ne kadar doğru ve yerinde kullanırsanız, Google arama motorlarına sayfalarınızın ne ile alakalı olduğunu o kadar kolay ve rahat anlatmış olursunuz.

Semantik SEO tekniğinde; sitenizdeki içerikleri tanımlamak için kullandığınız anahtar kelimelerin anlamsal farklılık gözetmeden farklı varyasyonlarını da kullanmanız gerekecektir. Bütün bunları yaparak sitenizin arama motorlarında daha kolay bulunmasına yardımcı olacak ; siteniz arama sonuçlarında daha rahat gözükebileceksiniz.

LSI Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir?

LSI ile, alakalı kelime seçmenin ve kullanmanın ne kadar önemli olduğunu Semantik SEO tekniğinde bahsetmiştik. Peki bu anahtar kelime öbeklerini kullanıcı aramalarına cevap olabilecek şekilde en iyi nasıl seçebilirsiniz? Bu sorunun cevabı kullanıcılarınızı anlamaktan geçer. Yani Google’da arama yapan biri ne tür sorular soruyor ve ne tür bilgilere ihtiyaç duyuyor. Eğer kullanıcı alışkanlıklarını anlayabilirseniz en doğru seçimleri de yapmış olacaksınız.

Sorulardan, kullanıcının ne tür bilgilere ihtiyacı olduğunu ve arama alışkanlıklarını anlayabilirsek eğer, en doğru seçimleri de yapabiliriz.

LSI ve Long Tail Anahtar Kelimeleri Arasındaki Fark

Long tail anahtar kelimeler, asıl anahtar kelimeden daha uzun kelime öbeklerine sahiptir. Anahtar kelimeden daha düşük arama hacmine sahip ifadeleri içermektedir. Örneğin; “bahçecilik” için long tail anahtar kelimelerinin örnekleri “bahçecilikte ki işler”, “bahçecilik işleri”, “bahçecilik yapmak için gerekenler” vb. Gördüğünüz gibi, bu ifadelerin her biri, asıl anahtar kelimeyi içermekle birlikte kelime öbeklerini içererek oluşturulmuşlardır. Fakat Long Tail anahtar kelimesinin önem taşıdığını unutmamalısınız. Bu kelime öbekleri ile dönüşüm oranınızı arttırabilir; makale sıralamanızın yükseltebilirsiniz.

SLI anahtar kelime araması

 

 

Leave a Reply