Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool)

google-baglantilari-reddetme-araci

Kötü backlinler şüphesiz herkesin kaçınmak istediği bir şeydir. Öyle ki, Google kötü backlinkler ya da farklı bir sebepten dolayı sizi cezalandırmayı seçerse, bunlar siteniz üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir.

Günümüzde, SEMRush aracı Disavow Tool’u veya benzeri toollar ile bu işten zarar görmeden sıyrılmak çok daha kolay bir hale geldi. Bu araçlar, daha sonra gidip Google’a yükleyebilmeniz için tüm kötü geri bağlantılarınızı yönetmenize ve Google’a bu geri bağlantıların web sitenizle ilişkilendirilmesini istemediğinizi bildirmenize yardımcı olan bir araçtır.

Buradan yola çıkarsak öncelikle hangi bağlantıların web sitenize yönlendirildiğini düzenli olarak kontrol etmeniz ve listenizdeki çöpleri reddetmeniz akıllıca olacaktır. Bunu sağlayabilmek için yapacağınız ilk şey, etki alanı analizini kullanarak geri bağlantıları kontrol etmek olmalıdır.

backlink

Bu bölüm, sitedeki her bir geri bağlantı hakkında size az çok bilgi sağlayacaktır. Her backlink’in yan tarafındaki “+” düğmesine tıklayarak, alanları doğrudan buradan reddetme listenize ekleyebilirsiniz. Bu, URL’yi veya tüm etki alanını disavow listenize gönderme seçeneği sunar.

Disavow listesi

Listeyi aldıktan sonra, bağlantıları daha ayrıntılı analiz etmek için “backlink denetim aracı”na gönderme seçeneğine sahipsiniz. Eğer bir proje oluşturmadıysanız, SEMRush sizin için bir tane yaratacaktır.

Backlink Denetim Aracı

Bağlantı kurma ile ilgili olarak karşılaşabileceğiniz büyük bir sorun da geri bağlantılarınızın kalitesini bilememektir. Google da sürekli değişiyor, bu da belirli bir geri bağlantının bugün alakalı ve güçlü olabileceği, ancak bunun sonsuza dek sürmeyeceği anlamına geliyor.

Bu toollar web sitenizin geri bağlantılarını tamamen analiz etmenize, geri bağlantıların fayda sağlayacağını veya bazı durumlarda SEO’nuza zarar verip vermeyeceğini belirlemek için ihtiyacınız olan tüm ölçümleri görüntülemenizi sağlarlar.

Öncelikle bir proje oluşturmak gerekiyor (Projenizi kurduysanız, bu adımı atlayabilirsiniz). Alan adınızı bir proje olarak alana eklemeniz gerekir ve backlink denetimi de bunlardan biridir. Bu örnekte, “pepsi.com” için bir backlink denetimi yapılmıştır.

backlink audit

Backlink denetimini kurmak oldukça kolaydır. İlk önce ne tür bir protokol kullanmak istediğinizi soracaktır. Tool, size iyi bir tahminde bulunabilir ancak yine de kök etki alanını kullanmanızı öneririz. Diğer ayarlar, etki alanınızın ilişkili olduğu belirli kategorileri seçerek sonuçlarınızı filtrelemenize izin verir ve ayrıca buradan etki alanlarınızın geldiği hedef ülkeleri de seçebilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, “Start Backlink Audit” i tıklayarak backlink denetimini başlatın.

Bağlantıların Analiz Edilmesi

Bu işlemlerden sonra web sitenizin sahip olduğu geri bağlantıları bulunmaya başlar. Sahip olduğunuz bağlantı sayısına bağlı olarak bu biraz zaman alabilir. Size önerebileceğimiz diğer popüler toollar ise ; Google Arama Konsolu, Analytics ve Majestic olabilir. Daha fazla ölçüm, siteniz için hangi geri bağlantıların kötü olduğunu keşfetmenize imkân sağlayacaktır.

baglanti analizi

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de görebileceğiniz gibi, size detaylı bir bağlantı analizi gösterilmiştir. Bağlantılarınızı karşılaştırdığı ana metrik bir “Toksik Puan” dır. Yüksek bir toksik puan, bir bağlantının spam olarak kabul edildiği anlamına gelecektir.

toksik puan

Bu noktada, bağlantıları daha sonra Google Arama Konsoluna yükleyebileceğiniz bir .txt dosyası olarak indirebilirsiniz.

Disavow dosyasını ekleme işlemi en önemli adımdır. Aşağıda, her iki yöntemi de kullanarak bağlantıları nasıl kaldıracağınız gösterilmiştir.

Arama Konsolu Üzerinden Yükleme Yapma

Google arama konsoluna gidin ve Gmail hesabınıza giriş yapın.

Daha sonra bu bağlantıyı tıklayın.

baglantilari reddetme

  1. Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir sayfa göreceksiniz. Buradan, bağlantılarını reddettiğiniz etki alanını seçin.
  2. Ardından, kabul etmeniz için birkaç şart ve koşul bildirilecektir.
  3. Yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Buradan “Dosya seç” e tıklayın ve bozuk linkli .txt dosyasını seçin ve “gönder” e tıklayın.

 

baglantilari reddetme dosyasi

Google size değişikliği bildiren bir e-posta gönderecek ve değişikliklerin gerçekleşmesi için Google’ın sitenizi taraması birkaç hafta alacaktır.

İşte hepsi bu kadar!

Leave a Reply