Disavow Tool (Google Bağlantıları Reddetme Aracı)

google-baglantilari-reddetme-araci

Disavow Tool kısaca; web sitesinden aldığınız linkin zararlı olduğunu ya da linkin tanınmadığı durumlarda ise bunu Google arama motoruna bildirmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Peki neden Disavow Tool için ihtiyaç duyarız? Türkçe karşılığı “Geri Bağlantıları Reddetme Aracı” olarak da bilinen bu terim, zararlı etki oluşturan backlinklerin engellenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

SEO çalışması yapan kişi ya da firmalar, aranma hacmi yüksek kelimelerde SEO çalışmaları yaparken birbirlerine ya da tek taraflı olarak uyguladıkları, zarar veren etik dışı SEO yöntemleri vardır. Bu çalışmaları görebileceğiniz ve onları yönetebileceğiniz birçok tool bulunmaktadır. Disavow Tool, SEMRush bunlardan bazılarıdır. Bu araçlar yardımıyla kötü amaçlı kullanılan Backlink bağlantılarınızı yönetebilir ve sitenizle ilişkilendirilmesini istemediğiniz tüm bağlantıları bu araçlar yardımıyla rahatça yönetebilirsiniz.

Zararlı Backlinklerin Tespit Edilmesi

Backlink analizlerinizi web siteniz sayfaları üzerinden tek tek manuel yaparak tespit etmeniz neredeyse imkansızdır. Bunların analizini tek tek yaparak bir liste oluşturmak istediğinizde, bunun için kullanabileceğiniz birçok yardımcı araçlar vardır.Bu araçlar sayesinde sayesinde, backlinklerinizi birçok ayrı kategoride filtreleyip, kategorilerine göre, onları farklı .txt dosyalarında toparlayabilirsiniz.

Örneğin; Bir Language (Dil) kategorisinde bir filtreleme yaptığınız zaman, Almanca bir siteden yönlendirilmiş backlink için onun zararlı olup olmadığını tespit etmeniz oldukça kolaylaşacaktır. Bu özelliği kullanmaya devam ederek; backlinklerinizi Alexa değerlerine göre de filtreleyip, işinize yaramayan ve zararlı linklerinizi ayırt edebilirsiniz. Böylece yüksek ve kaliteli backlinkleri kolaylıkla ayırt etmiş; “zararlı link listeniz”e eklemenizin önüne geçmiş olursunuz.

Disavow Ne Zaman Kullanılmalıdır?

    • Sitenizi gösteren çok sayıda spam ya da düşük kalitedeki bağlantılara maruz kaldığınızda,
    • Siteniz üzerinde uyguladığınız manuel işlemler dolayısıyla,
    • Google tarafından sitenizin bir cezaya geçme durumu olduğunda ve sitenize yapılmış negatif SEO uygulamaları var ise Disavow Aracı’nı rahatlıkla kullabilirsiniz.

Disavow Aracı Nasıl Kullanılır?

Disavow Tool kullanmadan önce ilk olarak reddetmek istediğiniz bağlantıları URL olarak mı yoksa Domain olarak mı reddetmek istiyorsunuz, belirlemelisiniz. Sonrasında kaldırmayı istediğiniz bu bağlantıları bir .txt metin dosyası içerisinde toplayıp sonrasında Search Console üzerinde Geri Bağlantıları Reddetme aracına girip , oluşturduğunuz metin dosyasını yükleyebilirsiniz.

Yüklemiş olduğunuz bu URL’ler 1-2 hafta içerisinde silinmiş ve reddedilmiş olacaktır. Google size değişikliği bildiren bir e-posta gönderecek ve değişikliklerin gerçekleşmesi için Google’ın sitenizi taraması birkaç haftayı bulacaktır. İşte hepsi bu kadar!

Disavow Tool kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; reddettiğiniz bağlantının gerçekten kalitesiz olup olmadığına karar vermenizdir. Eğer kalitesiz bir backlink zannedip, kaliteli bir linki reddederseniz sıralama kaybı yaşayabilirsiniz.

baglantilari reddetme

 

baglantilari reddetme dosyasi

Leave a Reply