Google EAT Nedir? Neden Önemlidir?

Google EAT Nedir? Neden Önemlidir?

Uzmanlık (expertise), yetkinlik (authoritativeness) ve güvenilirlik (trustworthiness) gibi kavramlardan ismini alan Google EAT, web siteleri için oldukça önemli bir sistem olarak karşınıza çıkar. Hatta bu konuyla ilgili Google’ın web sitelerine yönelik ifade ettiği söylem ise “paranız veya hayatınız” yani İngilizce olarak “Your Money or Your Life” şeklindedir. Bu durum ise kısaca “YMYL” olarak da kendini gösterir.

Bu noktada aslında web sitelerinin paylaştığı içeriklerin doğru ve kusursuz olması gerektiği ifade edilir. Yani paylaşılan bilgi yanlış ise ya hayatın ya da paranın kaybedilmesi durumu kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle oldukça dikkatli bir şekilde hareket edilmesi ve titiz bir çalışma yürütülmesi gerekir.

Özellikle haber platformlarından işlemsel internet sitelerine ya da tıbbi içeriği bulunan yerlere kadar birçok web sitesi, yasal içerikleri bünyesinde barındırdığı için bu konuda daha da özenli davranmalıdır. Çünkü bu tür platformlarda paylaşılan her bir içerik, internet kullanıcılarının refahını, mutluluğunu ve sağlığını olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek özelliktedir.

Google EAT SEO İçin Neden Gereklidir?

Sadece yukarıda belirttiğimiz tarzda web sitelerinde değil, aslında dijital dünyada faaliyet gösteren tüm platformlarda uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik unsurlarının üçü de bulunmalıdır. Bu sayede markaların online itibarı gelişir ve hedef kitlesiyle arasında sarsılmaz bir bağ oluşur.

Ayrıca platformun Google tarafından çok daha saygın ve büyük bir web sitesi olarak tanımlanması sağlanır. Bu durum SEO açısından da oldukça faydalıdır ve hedef kitlenize erişim konusunda size avantaj sağlar.

Google EAT Çalışması İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Peki, ideal bir Google EAT çalışması için neler yapmamız gerekir? Gelin biraz bu konuda hangi çalışmaları yapabileceğinizden bahsedelim.

Kaliteli ve Kapsamlı İçerik Paylaşımına Özen Gösterin

Google EAT ile SEO açısından başarılı sonuçlar elde edebilmeniz için ilk olarak kaliteli ve kapsamlı içerikler paylaşmaya özen göstermeniz gerekir. Bunu da ancak alanınızda uzman olduğunuz sürece gerçekleştirebilirsiniz. Belirli aralıklarla düzenli şekilde güzel ve güvenilir içerikler paylaşmanız önemlidir. Her bir içeriğinizin hedef kitlenize uygun bilgileri barındırdığından emin olmalısınız. Ayrıca merak edilen sorulara yanıt bulmak ve ilgi çekici detaylardan bahsetmek de büyük önem taşır. Kısacası içeriğinizi yapılandırarak ziyaretçilerinizin uzmanlığınızı fark etmesini sağlamanız gerekir.

Uzmanlığınızı Gösteren Unsurları Web Sitenizde Paylaşın

Web sitenizi ziyaret eden kişilerin paylaşımlarınıza güvenle yaklaşabilmesi adına onlara bu alanda uzman olduğunuzu gösterebilirsiniz. Bunun için web sitenize kendinizle ilgili çok çeşitli bilgileri ekleyebilirsiniz. Özellikle diplomanız, sertifikalarınız, iş ortaklarınızın logoları, kimlik bilgileriniz gibi detaylar bu konuda oldukça etkili olur ve saygınlığınızı artırır. Bu sayede markanıza değer kazandırarak geniş bir kitleye ulaşma imkânı bulursunuz. Bu tür detaylar Google algoritmaları için de büyük önem taşır çünkü sistemin değerlendiricileri bunlara özen gösterecek şekilde düzenlenmiştir.

Sadece uzmanlığınızı ifade eden bilgileri değil, akredite uzmanlarını da dikkate alan Google, belirli alanlarda faaliyetlerini yürüten web sitelerinin akredite uzmanlarıyla birlikte çalışması gerektiğini açık bir şekilde ifade eder. Bunlar arasında finansal danışmanlık, medikal alan gibi sektörlerde çalışmalarını gerçekleştiren platformlar bulunur.

Yetkinlik Konusunda İdeal Seviyede Olduğunuzu Gösterin

Ne kadar bilgili olursanız olun web sitenizdeki her bir içeriğin yetkinlik konusunda ideal seviyede olması gerekir. Bu noktada pek çok çalışma gerçekleştirerek yetkin bir isim haline gelebilir, markanızın güçlü ve saygın platformlar arasında yer almasını sağlayabilirsiniz.

Örneğin; akademik bir makaleye sayfanızda yer verecekseniz bu makalenin altında yazarın ismi muhakkak bulunmalıdır. Ayrıca yazarla ilgili detaylar da büyük önem taşır. Yazarın tam ismi, konumu, eğitim bilgisi, fotoğrafı gibi ek bilgiler, oldukça önemlidir. Bu tür bilgilere ulaşmak isteyen internet kullanıcılarını ilgili bölgeye yönlendirmek için bağlantı ekleyebilirsiniz. Ayrıca kaynakların gösterilmesi, konuk yazarsa ilgili kişinin kim olduğuna dair temel bilgilerin ifade edilmesi de web sitesinin yetkinliğini bir adım öteye taşır. Bu tarz detayların bulunması ve gerekli linkleme işlemlerinin yapılması SEO açısından da avantaj sağlar.

Grafik ve Destekleyici İçerikleri Kullanmaya Dikkat Edin

Web sitenizdeki içerikleri geliştirmek adına kaliteli ve güvenilir platformlardan infographics ve destekleyici içerik tedarik edebilirsiniz. Bu tür güçlü ve destekleyici içeriklerin kullanımı, markanıza değer kazandırır ve online itibarınızı olumlu yönde etkiler.

Ayrıca hakkımızda sayfası bu noktada oldukça önemli bir konudur. Bu sayfada gerekli bilgilerin eksiksiz yer alması, ayrıca sertifika, diploma, ödül, referans gibi ögelerin öne çıkarılması gerekir.