Mobil First Indexing Nedir?

mobil-first-indexing

Mobil First Indexing, web sitenizin mobil sürümünün, Google’ın dizininde yer alan başlangıç ​​noktasıdır. Eğer sitenizin mobil sürümü yoksa, masaüstü versiyonu da bu dizine eklenebilir, ancak mobil uyumlu responsive bir web sitesinin sıralamalarda olumlu yönde etki edebileceğini unutmayın!

Mobil First Indexing kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedefler. SEO açısından sitenizi optimize ettiğinden dolayı, artık mobil sürüme de odaklanmanız ve mobil sürüme gereken önemi vermeniz anlamına gelmektedir. Eskiden yapıldığı gibi SEO çalışmalarınızı yalnızca masaüstü versiyonuna göre yapmanız, sizin için artık yeterli olmayacaktır. Google şu anda için sadece mobilde en iyi deneyimi sunan siteleri mobile first indexing kapsamında değerlendirmektedir.

Mobil First Indexing İçerisinde Yer Almak İçin Yapmanız Gerekenler

Responsive ve dinamik web siteleri bu indekslemeden olumsuz yönde etkilenmezler. Google yaptığı bu değişiklikle mobil kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Kısacası responsive yani mobil uyumlu sitelerin Mobile First Indexing için herhangi bir ekstra değişiklik yapmalarına gerek yoktur.

Ayrı bir mobil siteniz varsa eğer aşağıdaki maddeleri kontrol etmeyi unutmayın:

  • İçerik: Mobil sürümünüzün yüksek kaliteli ve değerli içeriğe sahip olduğundan emin olun. (Bunlar; metin, videolar ve görüntüleri içerebilir) Görüntüler için kullanılan formatların taranabilir ve dizine eklenebilir olması gereklidir.
  • Meta Data: Başlıkların ve meta açıklamaların tüm sayfalarda ve her iki versiyonda da aynı olduğundan emin olmalısınız. Mobil başlıklarınızı daha az karakterde optimize etmek isteyebilirsiniz, ancak bunun için aynı bilgilerin ve alakalı anahtar kelimelerin yer alması gereklidir.
  • Sosyal meta veriler: (Social Meta Data) :LinkedIn, Twitter, YouTube ve diğer sosyal meta verileri, masaüstü sürümünün yanı sıra mobil sürümde de yer almalıdır.
  • XML ve medya site haritaları: Site haritası bağlantılarınıza mobil versiyon üzerinden de erişilebilir olmasını sağlayın.
  • Search Console doğrulaması: Masaüstü sitenizi yalnızca Search Console üzerinden doğruladıysanız eğer, mobil sürümünü de ekleyip doğruladığınızdan emin olun.
  • Uygulama dizini oluşturma: Masaüstü siteniz için ayarlanmış bir uygulama dizini oluşturduysanız, sitenin mobil sürümünü uygulama ilişkilendirme dosyaları vb. İle ilişkili olarak doğruladığınızdan emin olun!
  • Sunucu kapasitesi: Ana bilgisayar sunucularınızın artan tarama hızını kaldırabileceğinden emin olun. .

Sonuç

Sitenizin mobil bir sürümüne sahip değilseniz ve masaüstü sürümünüz mobil uyumlu değilse, içeriğiniz yine de dizine eklenebilir; ancak mobil uyumlu web sitelerine kıyasla daha iyi bir sıralamada yer almayabilir. Bu, masaüstü arama ve mobil arama sonuçlarındaki genel sıralamanızı olumsuz yönde etkileyecektir çünkü bu sitelerin, diğer tarayıcılardan daha düşük bir kullanıcı deneyimine sahip olduğu kabul edilmektedir.

Eğer sayfanız AMP sürümünü içeriyorsa; mobil indeskleme sırasında öncelikle bu sürüm tercih edilir. Bu uygulama mobil aramalarda sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır.

Leave a Reply