Google Mobil İlk Dizinleme (Mobil First İndexing) Nedir

mobil-first-indexing

Mobil ilk indeksleme web sitenizin mobil sürümünün, Google’ın dizininde yer alan başlangıç ​​noktasıdır. Aslında tam bir mobil dizin olmadığından Mobil First (mobil-ilk) olarak adlandırılır ve bir sitenin mobil uyumlu bir sürümü yoksa, masaüstü sitesi yine de dizine eklenebilir. Ancak mobil dostu bir deneyim eksikliği, o sitenin sıralamasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Daha iyi bir mobil deneyimi olan bir site, masaüstünde arama yapanlar için bile daha yüksek bir sıralama elde etme şansına sahip olur.

Mobil ilk dizinlemede yer almak için yapmanız gerekenler

Google’ın konuyla ilgili yayınladığı son rehberde,  web sitenizin masaüstü ve mobil sürümlerinde duyarlı veya başka bir şekilde aynı olması durumunda, mevcut sıralamanızdan memnunsanız eğer ilave bir şey yapmanıza pek de gerek olmayacaktır.

Bununla birlikte, tamamen responsive bir siteyle bile, mobil sayfa hızına ve yükleme süresine öncelik verildiğinden, görüntülerin ve diğer (potansiyel olarak) dinamik öğelerin mobil deneyim için doğru şekilde optimize edildiğinden emin olmak için bile tercih sebebi olabilir.

Ayrı bir mobil siteniz varsa eğer aşağıdaki maddeleri kontrol etmeyi unutmayın:

  • İçerik: Mobil sürümünüzün masaüstü sitenizde bulunan tüm yüksek kaliteli ve değerli içeriğe sahip olduğundan emin olun. Bu metin, videolar ve görüntüler içerebilir. Görüntüler için alt öznitelikler dahil mobil sürümde kullanılan formatların taranabilir ve dizine eklenebilir olması gereklidir.
  • Yapılandırılmış veri: Sitenin hem mobil hem de masaüstü sürümlerinde aynı yapılandırılmış veri işaretlemesini eklemelisiniz. Mobil sayfalarda yapılandırılmış verilerde gösterilen URL’ler, URL’nin mobil sürümünü içermelidir.
  • Meta Veriler (Metadata): Başlıkların ve meta açıklamaların tüm sayfaların iki sürümünde de aynı olduğundan emin olmalıyız. Resmi kılavuzun “özdeş” yerine “eşdeğer” olduğunu unutmayın; mobil başlıklarınızı daha kısa karakter sayıları için optimize etmek isteyebilirsiniz, ancak aynı bilgilerin ve alakalı anahtar kelimelerin yer alması gereklidir.
  • Hreflang: rel = hreflang kullanıyorsanız, mobil URL’lerin hreflang ek açıklamaları sitenizin mobil versiyonunu veya dil türevlerini göstermeli ve masaüstü URL’leri masaüstü versiyonlarına sahip olmalıdır.
  • Sosyal meta veriler: (Social Metadata) OpenGraph etiketleri, Twitter ve diğer sosyal meta verileri, masaüstü sürümünün yanı sıra mobil sürümde de yer almalıdır.
  • XML ve medya site haritaları: Site haritalarına bağlantılarınızın sitenin mobil versiyonundan erişilebilir olmasını sağlayın.
  • Arama Konsolu doğrulaması: Masaüstü sitenizi yalnızca Google Arama Konsolu’nda doğruladıysanız eğer, mobil sürümü de eklediğinizden ve doğruladığınızdan emin olun.
  • Uygulama dizini oluşturma: Masaüstü siteniz için ayarlanmış bir uygulama dizini oluşturduysanız, sitenin mobil sürümünü uygulama ilişkilendirme dosyaları vb. İle ilişkili olarak doğruladığınızdan emin olun!
  • Sunucu kapasitesi: Ana bilgisayar sunucularınızın artan tarama hızını kaldırabileceğinden emin olun. (Bu yalnızca mobil sürümleri m.domain.com gibi ayrı bir ana bilgisayarda bulunan siteler için geçerlidir.)

Mobil ilk dizin oluşturma, mobil sayfaları ayrı bir mobil dizine ekliyor mu?

Mobil ilk indekslemede, Google’ın şu anda kullandığı ile aynı şekilde yalnızca bir dizin vardır. İlk mobil indekslemede yapılan değişiklik yeni bir “ilk mobil indeks” oluşturmaz ve aktif kalan “masaüstü indeksi” ‘nden ayrı bir “mobil indeks” yaratmaz. Bunun yerine, içeriğin var olan dizine nasıl ekleneceğine dair mevcut bilgide değişiklik yapar.

Siteniz mobil bir sürümüne sahip değilse ne yapacaksınız?

Sitenizin mobil bir sürümüne sahip değilseniz ve masaüstü sürümünüz mobil uyumlu değilse, içeriğiniz yine de dizine eklenebilir; ancak mobil uyumlu web sitelerine kıyasla daha iyi bir sıralamada olmayabilir. Bu, masaüstü arama ve mobil arama sonuçlarındaki genel sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir, çünkü bu sitelerin diğer tarayıcılardan daha kötü bir kullanıcı deneyimine sahip olduğu kabul edilmektedir.

Leave a Reply