Google My Business Nedir? | Detaylı Google My Business Rehberi

Google My Business Nedir? | Detaylı Google My Business Rehberi

“Google My Business nedir?” sorusuna verilecek en yalın cevap, işletmenizin Google aramalarındaki görünümünü kontrol etmenize yardımcı olacak bir işletme listesidir. Google My Business ile işletme adınızı, konumunuzu ve çalışma saatlerinizi potansiyel müşterilerinize ulaştırabilir ve geri dönüşlerinizi kontrol edebilirsiniz. İşletmenize yapılan aramalar hakkında fikir edinebilir ve yerel SEO anlamında ihtiyacınız olan en önemli desteğe sahip olabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda, Google aramalarında ‘Yakınımdaki’ filtresi oldukça fazla şekilde kullanılmaktadır. İşletmelerin bulundukları çevrede görünür olmalarını sağlayan bu özellikler potansiyel müşteri kazanmak açısından son derece önemlidir. Google My Business işletmelere; hem yakın adrese görünürlük hem de iletişim bilgileri ile kolay erişim fırsatları sunar.

Google My Business Nedir?

Google My Business İşletmelerin Google’da ve Google Haritalar’da varlıklarını yönetebilmeleri için hazırlanan ücretsiz, çok amaçlı ve geniş özelliklere sahip bir uygulamadır. Google My Business direkt olarak Google ve Haritalar arama sonuçları ile entegre çalışır ve bu nedenle kullanıcıları en kısa yoldan işletmelere ulaştırır.

Google My Business, yakaladığı başarı ile sadece bir işletme listesi olmakla kalmayarak, aynı zamanda local SEO çalışmalarında da oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. GMB listeleri ile yerel aramalarda görünür olabilirsiniz. Google bilgi panelinde, Google yerel bulucuları olan Google Local Pack ve Google Local Finder’da, Google Maps’da sıralamada yerinizi alabilir ve daha geniş hedef kitlesine sahip olabilirsiniz.

Google My Business uygulamasını kullanmak için başarılı bir optimizasyon gereklidir. Peki ihtiyacınız olan optimizasyon nasıl yapılır?

 • İlk önce işletmeniz için gerekli her tür bilginin işletme sayfanıza eklenmesi gerekir. Bu sayede işletmeniz için yaklaşık olarak 1500 kelimeden oluşan bir içerik oluşturup, bu alanda bir görsel kullanabilir veya bir bağlantıdan yararlanabilirsiniz.
 • Dolgun bir profile sahip olmanız gerekir. Profilinde yer alan her bir başlığı detaylı bir şekilde doldurarak son derece gösterişli bir profil sayfasına sahip olabilirsiniz. Yapacağınız her bir detaylı açıklama, sizin listelerde daha üst sıralarda görünmesine zemin hazırlar.
 • Optimizasyon çalışmalarında belki de en önemli detay anahtar kelime seçimidir. Doğru tercih edeceğiniz anahtar kelimeler sitenizi zirveye taşır. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi analiz araçlarını tercih ederek, siteniz ile tam uyumlu anahtar kelime tercihi yapabilirsiniz.
 • İşletmenize Google üzerinden kategori eklemesi yapmalısınız. Bu detay da müşterilerinize sizin hakkınızda daha fazla detay gitmesini sağlar. Kategori girişi ile işletmeniz tam anlamı ile geçerlilik kazanır ve yerel anlamda da oldukça ciddi bir etki yaratır.
 • Düzenli fotoğraf paylaşımı ve yorum etkileşimlerini yönetme gibi konularda aktif olmanız gerekiyor. Sürekli yeni fotoğraf paylaşımlarında bulunarak ve kullanıcılarınızdan gelen yorumlara cevap vererek güven duygusu yaratabilirsiniz.

Google My Business Ne İşe Yarar?

İşletmenizi dijital dünyada tanıtmak için kullandığınız web siteleriniz Google My Business ile kullanıcılara görünür hale gelir. Yani sadece bir web sitesine sahip olmak ile kullanıcılarınızın size ulaşmasını sağlayamazsınız. Aynı zamanda işletmenizin web sitesini Google Benim İşletmem listesine eklemeniz ve onlara işletmeniz halinde açık bilgiler vermeniz gerekir. Google Benim İşletmem listesine yapacağınız kayıt ile hem SEO çalışmalarınızı destekleyebilir hem de görünür kimliğiniz ile kalıcı bir potansiyele sahip olabilirsiniz.

Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google My Business son derece kolay bir panele sahiptir. Google Benim İşletmem uygulamasını doğru kullanmak ve başarılı sonuçlar alabilmek için işletmeye ait bilgileri eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Bütün bölümler hakkında bilgileri tamamlar ve hedef kitlenize karşı ne kadar açık olursanız; Benim İşletmem listesinden o kadar yüksek seviyede başarılı geri dönüşler alırsınız.

Google My Business Kurulumu

Google My Business kurmak için öncelikle bir Google hesabına sahip olabilirsiniz. Hazırda bir Google hesabınız yoksa öncelikle bu hesabı oluşturmalısınız. Google hesabınız yoksa aşağıdaki adımları takip ederek bir Google hesabına sahip olabilirsiniz:

 • Google ana sayfası üzerinde bulunan ‘Oturum Açma’ sayfasına gidin.
 • Açılan sayfadan ‘Hesap Oluştur’ kısmına tıklayın.
 • Kullanıcı adı olarak tanımladığınız ismi ilgili alana girin.
 • Bir şifre belirleyin ve şifreyi ilgili alana girip ‘Sonraki’ butonuna tıklayın.
 • İsteğe bağlı olmak kaydı ile bu alana size ait mobil cep telefonu numaranızı girin.
 • E-posta bilgilerinizi de girerek, güvenliğiniz açısından e-posta doğrulama adımlarını tamamlayın.

Google hesabınızı oluşturduktan sonra artık Google My Business hesabı kaydı oluşturmak için gerekli şartlara sahipsiniz.

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google My Business hesabı açmak için;

 • İşletmeniz ile bağlı bulunmasını isteyeceğiniz Google hesabınızı seçin.
 • Business.google.com adresine girin ve ‘Hemen Başlayın’ butonuna tıklayın.
 • Buraya işletmenizin ismini yazın ve işletmenizin adresini girin.

İşletme olarak eğer siz müşteriye ulaşıyorsanız, burada ‘Müşterilerime mal ve hizmet veriyorum.’ seçeneğini aktif edin. Gönderim bölgenizi ekleyerek bilgilerinizi kaydedin.

 • Bir sonraki adımda işletmenizi içeren kategoriyi seçin. Bu alanda işletmenizi kapsayacak birden fazla kategoriyi tercih edebilirsiniz.
 • İşletmenize ait iletişim bilgilerinizi ve varsa internet sitenizi girin.
 • Son adımda bir onay yöntemi seçmeniz gerekir. Dilerseniz bu aşamayı daha sonraya erteleyebilirsiniz.

Google My Business Hesabınızı Açtıktan Sonra Nasıl Onaylayabilirsiniz?

Google My Business doğrulama aşamasında tercih edebileceğiniz birden fazla seçenek bulunur. Posta, telefon veya E-posta onay seçeneklerinden dilediğiniz modeli tercih ederek onaylama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Posta yolu ile hesap onaylamak için;

 • Google My Business hesabınıza giriş yapın ve onaylama işlemlerini takip edin.
 • Onayda önce kullandığınız onay hesabınızın geçerli olduğundan emin olun. Dilerseniz burada ikinci bir alternatif adres girin ve onay postasının bu adrese gelmesini sağlayın.
 • Posta seçeneğine tıklayın ve postanın gelmesini bekleyin.
 • Gelen postanın ardından tekrar Google My Business sayfasına girin ve konum tercihlerinizi yaparak ‘Şimdi Onayla’ butonunu tercih edin.
 • Kod bölümüne, postanıza gelen 5 haneli kodu girin ve onaylayın.

Eğer posta ile gelmesi gereken kod gelmezse, tekrar kod gönderiminde bulunabilirsiniz.

Cep telefonu ile hesap onaylamak için;

 • Google My Business hesabınıza giriş yapın ve onaylamak istediğiniz işletmeyi seçin.
 • Telefon numaranızı sisteme doğru girdiğinizden emin olun ve ‘Telefon İle Onaylama’ seçeneğini tercih edin.
 • Cep telefonunuza gelen mesaj içerisinde bulunan kodu ekrana girin ve onaylayın.

Aynı şekilde kodun gelmemesi durumunda tekrar bir kod talebinde bulunabilirsiniz.

E-posta ile hesap onaylamak için;

 • Google My Business ekranınızdan ‘E-posta İle Doğrula’ seçeneğini tercih ederek sayfada ilerleyin.
 • E-postanızın doğruluğunu kabul ettikten sonra E-posta hesabınıza giriş yapın.
 • Gelecek olan mailde yer alan kodu, ekranda yer alan kutuya girin ve hesabınızı doğrulayın.

Beklediğiniz onay maili gelmezse tekrar kod talebinde bulunun ve gelen kod ile onay işlemlerinizi gerçekleştirin.

Google My Business hesabınız aktif olduktan sonra, ‘’İşletme kaydımı nasıl optimize edebilirim?’’ diye sorarsanız;

Burada artık işletmenize ait profil bilgilerinizi dilediğiniz gibi kendiniz doldurabilirsiniz. ‘Google My Business İşletmeler’ paneline girdikten sonra burada istediğiniz kaydı seçebilir ve ardından da ‘Bilgi’ kısmına tıklayarak buradan bilgilerini girebilir veya daha sonradan güncellemesini yapabilirsiniz. Ne kadar fazla detaya yer verirseniz, o kadar başarılı geri dönüşler alırsınız. Hizmet verdiğiniz alan, çalışma saatleriniz, işletme adresiniz ve iletişim bilgilerinizi ve internet sitenizi mutlaka girmelisiniz.

Google My Business’e nasıl fotoğraf yükleyebilirsiniz?

Google My Business fotoğraf eklemek için fotoğraflarınızı 720×720 piksele ayarlamanız gerekir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da fotoğrafların JPG ya da PNG olmasıdır. Tercih edeceğini fotoğrafları uygun ebatlarda ayarladıktan sonra fotoğraf yükleme ekranından kolay bir şekilde sisteme yükleyebilirsiniz.

Google, fotoğrafı olan işletmeleri sever. Eğer işletmenize fotoğraf eklerseniz, Google tarafından gerekli desteği sağlayabilirsiniz. Google My Business’a fotoğraflarını ekleyerek %35 daha fazla trafik alabilir ve yol tarif eklemeniz halinde de %42 daha fazla talep görebilirsiniz.

Harita Sonuçlarına İnternet Sitesi Ekleme

Google My Business aracında konum bilgilerine yer vermeniz, yapılacak olan sonuçlarda local SEO hizmetlerinden faydalanmanızı sağlar. Hem yerel hem de bölgesel lokasyonlarda bir adım ön plana çıkarak kısa süre içerisinde potansiyel müşterilerinize ulaşma fırsatı yaratır.

Harita Sonuçlarında internet sitesi eklemek için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Google My Business hesabınıza giriş yapın.
 • Düzenlemek istediğiniz alana gelin.
 • URL için ayrılan kısma web sitenize ait olan URL’yi ekleyin.
 • ‘Uygula’ butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Google My Business Neden Önemlidir?

Google My Business;

 1. Arama yapan kullanıcıların en önemli bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırır.
 2. Tek bir adres üzerinden hem hızlı hem de yerel işletme karşılaştırması yapar.
 3. Arama yapan kullanıcılar, yakınlarında bulunan işletmelerin hem fotoğraflarına hem de inceleme ve tekliflerine kolay bir şekilde göz atabilir.
 4. Rezervasyon ve randevu gibi işlemleri son derece kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.
 5. Google Harita kullanıcıları, favoriye aldıkları işletmeleri kolay bir şekilde takip edebilir.

 SEO için Google My Business Nasıl Kullanılır?

Google’ın işletme profilleri son derece dinamiktir. Bununla birlikte kategorinizde yer alan kullanıcılarınız için de Google en önemli bilgiler ile birlikte anan terimleri de önemser ve size ait olduğunu düşündüğü anahtar kelimeleri profilinize yansıtır.

SEO için Google My Business’i Nasıl Kullanabilirsiniz?

 • İlk olarak bilgilerinizi hedeflemeniz gerekiyor. Kısacası işletme profilinize sadece sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri eklemeli ve Google’a tam olarak ne istediğinizi anahtar kelimeler ile anlatmalısınız.
 • İşletme bilgileriniz kaliteli ve eksiksiz olmalıdır. Bunun için profiliniz kusursuz olmalı ve kontrol paneliniz istenen her bilgiyi içermelidir.
 • Güven algoritmasından başarıyla geçmelisiniz. Bu noktada da sürekli olarak bilgilerinizin güncel olmalı ve sürekli olarak kontrol edilmelidir.