Rank Brain Nedir?

Rank Brain Nedir?

SEO çalışmaları söz konusu olduğunda dikkatleri üzerine çeken Rank Brain, adından sıklıkla bahsettiren bir kavramdır. Kullanıcılar tarafından yapılan aramaları düzeltmesi için Google tarafından düzenlenen Rank Brain, eşsiz bir yapay zekâ sistemidir.

Google’ın geliştirdiği bu yapay zekâ sistemi, arama sonuçlarını getirme konusunda Google’a destek verir. Benzersiz bir makine öğrenimi sistemi olarak adından sıklıkla bahsettiren Rank Brain, son zamanlarda en çok merak edilen konular arasında yer almayı başarır.

Makine öğrenimi olarak bilinen bir tür yapay zeka olmasına rağmen kullanıcılar tarafından bir şey öğretilmesine ihtiyacı olmayan sistem, kendi başına otomatik olarak verileri toplar ve gerekli bilgileri öğrenerek işlev gösterir. Böylece kendi kendine işlem yaparak arama sonuçlarını düzenler.

Rank Brain Çalışma Prensibi Nasıldır?

Tüm dünyada ilgi odağı haline gelen Rank Brain sisteminin oluşturulma sürecinde milyonlarca kelime matematiksel olarak yazılır ve yazılan her bir kelime bilgisayar sistemi tarafından anlaşılabilecek şekle getirilir. Böylece kullanıcının sorgulamayı yaptığı kelimeleri değerlendiren sistem, en ideal web sitesi sayfalarını belirleyerek arama sonuçları listesini oluşturur.

Kelimeleri ve kelime öbeklerini eşleştirme konusunda eşsiz bir becerisi olan sistem, kullanıcı deneyimini iyileştirerek maksimum fayda sağlar. Arama yapan kullanıcılar işine yaramayan sayfalarla uğraşmak zorunda kalmadan kısa sürede istedikleri web sitelerine giriş yapma imkânı bulur.

Rank Brain Sisteminin Kullanım Amacı Nedir?

Google tarafından oluşturulan Rank Brain, özellikle arama motoru üzerinde yapılan karmaşık sorgulamaları düzenler, yönetir ve uygun sonuçları belirleyerek kullanıcıya sunar. Alışılmadık sorgulara en iyi şekilde yanıt verme konusunda oldukça başarılı olan bu sistem, arama motorunda kullanıcı deneyimini geliştirir.

Google tarafından yapılan açıklamalara göre arama motorunda günlük ortalama 3 milyar sorgulama işlemi yapılır ve bunlardan yaklaşık 450 milyonu ilk kez yapılan aramalardır. Bu tarz ilk kez yapılan aramalara kusursuz şekilde yanıt verme becerisini gösteren Rank Brain, Google’ın bu alandaki ihtiyaçlarına mükemmel şekilde yanıt verir ve kullanıcıların ideal bir hizmet almasına yardımcı olur.

Google’ın arama motoru konusunda çok daha başarılı olmasını sağlayan bu yapay zeka sistemi, tahminler üzerinden çalışmasına rağmen oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Bunu da incelediği sayfalardan edindiği veriler sayesinde kendi kendine öğrenim gerçekleştirerek başarır. Böylece oldukça isabetli bir çalışma gerçekleştirerek ideal bir sonuç listesi oluşturur.

İçerik Pazarlama Sürecinde Rank Brain Sisteminin Yeri ve Önemi

Google arama motoru üzerinden sorgulama yapan kullanıcılara yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde kusursuz yanıtlar veren Rank Brain, Google algoritmasının önemli bir parçasıdır. İnsanların arama sonuçlarına verdiği tepkileri inceleyerek kendi kendine öğrenme işlemini gerçekleştiren bu sistem, edindiği her bir veriyle kullanıcıların ne tür istekleri olduğunu her geçen gün daha iyi öğrenir ve onlara çok daha ideal yanıtlar verir. Bu da kullanıcı deneyimi konusunda muazzam bir başarının ortaya çıkmasını sağlar.

Ayrıca bu durum içerik pazarlamasını doğrudan etkileyen unsurlardan da birisidir. RankBrain algoritmasına yönelik çalışmalar yapılarak içeriklerin arama motoruna optimize edilmesi çok önemlidir. İçeriklerin oluşturulma sürecinde metinlerin en iyi şekilde anlaşılabilmesi için anahtar kelimelerin birbiriyle eş anlamlı ya da yakın anlamlı seçilmesi gerekir. Bunlara ek olarak içeriklerin her birinde şu detaylara özen gösterilmesi gerekir:

  • İçeriklerin kullanıcıların beklentilerini karşılaması gerekir.
  • İçeriklerin taleplere eksiksiz yanıt vermesi önemlidir.
  • İçeriklerin SEO odaklı hazırlanması gerekir.
  • İçerik üretilirken anahtar kelimeye odaklanmak yanlış olur. Bunun yerine eş anlamlı kelimeleri seçmeye özen göstermek gerekir.
  • Algoritmanın içeriği iyi anlaması için şema işaretlerinin kullanılması gerekir.
  • Sayfadaki “Title” ve “Discription” bölümleri özenle hazırlanmalıdır. Bunlar sadece anahtar kelimeden oluşmamalıdır. Daha çok kullanıcılar arasında etkileşim halinde olan başlıklara yer verilmelidir.

Günümüzde Rank Brain sisteminin arama sonuçlarını nasıl etkilediği tam bilinmese de genel olarak arama sonuçlarına doğru yanıt arayan bir algoritma olduğu için içeriklerin doğru, kapsamlı ve anlaşılır olması çok önemlidir.

Bu sürecin en iyi şekilde yönetilebilmesi ve içeriklerin algoritmaya uygun olup olmadığının kontrol edilebilmesi için çalışmalarının takibi düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede iyileştirme çalışmaları da yapılarak gelişim sürekli hale getirilmelidir.

Rank Brain Sisteminde Yapay Zekâ ile Makine Öğrenimi Birlikteliği

Eşsiz bir algoritma olarak karşımıza çıkan ve Google arama motoru deneyimini üst seviyeye taşıyan Rank Brain sisteminde yapay zekâ ile makine öğrenimi bir arada kullanılır. Bu iki kavram birbirinden farklı olmasına rağmen birbirinden beslenerek eşsiz bir birliktelik ortaya çıkarır.

Genel olarak olasılık kuramı, istatistik, yapay zeka ve veri madenciliği gibi unsurların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan makine öğrenimi; makinelerin belirli bir konsepti anlamasına imkan tanır.

Böylece Rank Brain algoritması da internet üzerinden arama yapan kullanıcıların sorgulara verdiği cevapları inceleyerek değerlendirir ve bu değerlendirmeler sonucu elde ettiği verilere göre yeni sorgulara yanıt verir. Bu da her geçen gün sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir sistemle karşı karşıya olduğumuzu gösterir.

Kısacası Google Rank Brain algoritması sayesinde arama motoru sayfasında sorgulama yapan kullanıcıların ne istediğini çok daha rahat anlar ve onlara istediği bilgilere erişebilecekleri sonuçları sıralar. Bu sayede kullanıcılar kısa sürede aradığı cevaba kavuşarak mükemmel bir deneyim elde eder. Büyük bir yankı uyandıran bu sistemle beraber Google çok daha güçlü bir marka olmayı başarır.