En İyi 10 Teknik SEO Analiz Aracı

En İyi 10 Teknik SEO Analiz Aracı

Web sitenizin optimizasyonunda teknik SEO analiz araçlarından faydalanıyor musunuz?

Her dijital pazarlamacı, teknik bir SEO site analizinin nasıl yapıldığını bilmelidir, fakat bunu tamamen manuel olarak yapmak gereksiz yere zaman alıcı ve sıkıcı bir iş.

Dijital pazarlama uzmanları, bunun yerine, arama sıralamalarını olumsuz etkileyebilecek en önemli web sitesi sorunlarını belirlemek ve çözmek gerektiğinde güvenilir teknik SEO analiz araçlarına ihtiyaç duyarlar.

Bu nedenle bu yazımızda bilinmesi gereken en iyi 10 teknik SEO analiz aracını listeleyecek ve öne çıkan özelliklerini inceleyeceğiz. Bu araçların her birinin temel özelliklerini, web sitenizi nasıl SEO uyumlu hale getirebileceğini ve bu araçlara nasıl erişileceğini içeren bilgiler sunmayı amaçlıyoruz.

En İyi 10 Teknik SEO Analiz Aracı

Google Search Console

Genel Bakış: Google Search Console, online pazarlamacıların, web geliştiricilerin veya web sitesi yöneticilerinin Google arama sonuçlarındaki görünürlüklerini kolayca takip etmelerine yardımcı olan ve Google tarafından sunulan ücretsiz bir araç olarak bilinmektedir.

Özellik ve Avantajları: Google Search Console, kullanıcıların en yaygın teknik SEO sorunlarını teşhis etmesine yardımcı olan araç ve raporlar sunar. Google’ın web tarayıcılarının sitenizdeki tüm sayfalara erişebildiğini doğrulamak, yeni sayfaların beklendiğinde dizine eklenmesini sağlamak ve Google web sitenizde dizine ekleme veya spam sorunları tespit ettiğinde uyarı almak için Search Console kullanmak mümkündür. Arayüz, teknik SEO eklentilerinin yanı sıra, pazarlamacıların web sitelerinin önceki bağlantı profilini incelemelerine ve Arama sonuçlarındaki tüm anahtar kelime sıralama konumlarını izlemelerini sağlar.

Fiyatlandırma: Google Search Console tamamen ücretsizdir. Başlamak için yukarıdaki bağlantıyı ziyaret edin ve yönlendirmeleri takip edin.

GTmetrix

Genel Bakış: GTmetrix, web sitenizdeki site hızını ve kullanıcı deneyimini etkileyebilecek teknik sorunlar konusunda sizi uyaran bir performans analizi ve raporlama aracıdır. Google, bir sıralama faktörü olarak kullanıcı deneyimine giderek daha fazla odaklanmaya başladı. Bu nedenle, sayfa yükleme süreleri gibi faktörlerin iyileştirilmesinin arama motoru sıralamalarınızı olumlu yönde etkilemesine yardımcı olacak iyi analiz araçlarından birisidir.

Özellik ve Avantajları: Gtmetrix; Google PageSpeed Insights ve Yahoo! Y Slow’la aynı kurallara göre web sitenizden performans verilerini alır, ardından size platformdaki diğer kullanıcılara göre bir performans puanı ve dizine alınmış bir derecelendirme oluşturur. Sayfa hızınızı objektif olarak ölçebilecek ve diğer web siteleriyle nasıl karşılaştırdığınızı izleme imkânı sunar.

Sonraki adım optimizasyondur: GTmetrix, sayfa yükleme sürelerinin toplam sayfa boyutuna ve toplam istek sayısına nasıl bağlandığını görselleştirmenize yardım eder. Böylece ziyaretçileriniz için kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve Arama motoru sonuçlarındaki sıralamada yükselmek için en iyi stratejiyi uygulamak mümkün hale gelir.

Fiyatlandırma ve Erişim: Bu aracın, kullanıcıların rapor filtrelerine ve ek özelliklere sınırlı erişimle üç adede kadar URL’yi izlemesine olanak tanıyan kaliteli bir ücretsiz sürümü mevcut. Ücretli paketler ayda 14,95 ABD dolarından başlıyor ve analiz sunucusuna öncelikli erişim, uzak mesafeden ve anlık olarak izleme, video yakalama ve daha fazla tarama ve tespit özelliği yer almaktadır.

Screaming Frog

Genel Bakış: Screaming Frog, Google, Apple, Amazon ve Disney’i içeren bir müşteri tabanı ile teknik SEO analizinde endüstri liderlerinden birisidir. Şirketin SEO Spider aracı, her büyüklükteki web sitesini hızla analiz eden ve kullanıcılara teknik SEO önerileri sunan bir web sitesi tarayıcısıdır.

Özellik ve Avantajlar: Teknik SEO analizi söz konusu olduğunda, SEO Spider hakkında en doğru soru şu olacaktır: Ne yapamaz? Web sitenizdeki bozuk bağlantıları belirlemek, yanlış optimize edilmiş veya eksik meta verilere sahip sayfaları ortaya koymak, sayfalarınızın daha hızlı dizine eklenmesini sağlayan doğru XML site haritaları oluşturmak, bozuk yönlendirme zincirlerini ortaya çıkarmak ve düzenlemek, yinelenen sayfaları keşfetmek ve daha fazlası için SEO Spider’ı öneriyoruz.

Fiyatlandırma ve Erişim: SEO Spider’ın ücretsiz sürümü, kullanıcıların 500 URL’ye kadar tarama yapmasına imkân tanıyor. Yaygın olan teknik SEO sorunlarının tümünü teşhis etmeye de yardımcı oluyor. Ücretli sürüm yıllık 149£ücretle alınabilir. Planlanmış taramalar ve Google Analytics, Search Console, PageSpeed Insights ve daha fazlası ile entegrasyonlar gibi ek özelliklerle sonsuz URL taraması sunmaktadır.

Page Modified

Genel Bakış: Page Modified, web sitenizden teknik SEO verilerini toplayan ve bunları tahminler ve optimizasyon ipuçlarıyla birlikte düzgün bir raporda sunan bir tarayıcı içi tarama aracıdır.

Özellik ve Avantajlar: Page Modified, tarayıcının içinde çalışır ve sitenizi tarayıp incelemek için gerekli backend bilgi işlem kaynaklarını sağlar. Tarayıcı temelde; bozuk yönlendirmeler, dahili bağlantı sorunları, kurallı hatalar, yinelenen içerik ve XML site haritanız (XML site-map) ile ilgili aksaklıklar gibi teknik sorunları algılar, ancak temiz başlık etiketleri, H1 başlığı olmayan sayfalar gibi sayfa SEO sorunlarını, eksik veya yanlış optimize edilmiş meta açıklamaları olan sayfalar ve daha fazlasını ortaya çıkarmak için de oldukça faydalıdır.

Fiyatlandırma ve Erişim: Sınırlı özelliklere ve ayda yalnızca 5 dolardan başlayan ücretli abonelik seçeneklerine sahip ücretsiz bir sürümü yer almaktadır.

SEOmator

Genel Bakış: SEOmator, bugün piyasada bulunan en güçlü teknik SEO analiz araçlarından biridir. Çoğu dijital pazarlama ustası SEO performanslarını analiz etmek için dört taneye kadar farklı pazarlama aracı kullanırken, SEOmator tek bir platformda teknik, sayfa üstünde ve sayfa dışında SEO analizi sunmayı vaat eder.

Özellik ve Avantajlar: SEOmator, web tabanlı yazılımlar tarafından tespit edilebilecek tüm sorunların uzun bir listesini sunabilmektedir. Liste, teknik, sayfa içi ve sayfa dışı SEO unsurlarını kapsayan oldukça detaylı 10 farklı kategoriye ayrılmaktadır:

  1. Kırık bağlantılar ve yeniden yönlendirme zincirleri gibi teknik sorunları tespit eden Tarayıcı Raporu (Crawler Report).
  2. Eksik yapılandırılmış veri olup olmadığını izleyen Yapılandırılmış Veriler (Structured Data).
  3. HTML meta etiketlerinin mevcut olup olmadığını ve web sitesi içeriği için optimize edildiğinin kontrolünü yapan HTML Etiketleri (HTML Tags).
  4. Kullanıcı deneyimine bağlı olarak bilinen bir Google sıralama faktörü olan sayfa yükleme hızını kontrol eden Sayfa Hızı (Page Speed).
  5. Web sitenizdeki bağlantıların sayısını, işlevini ve bağlantı metnini izleyen Dahili Bağlantılar (Internal Links).
  6. İçerik değerini ve erişilebilirliği analiz eden İçerik Kalitesi (Content Quality).
  7. Bir sayfanın yeterli geri bağlantıya sahip olup olmadığını kontrol eden Geri Bağlantılar (Backlinks).
  8. Her sayfadaki sosyal medya alıntılarına ve entegrasyonuna bakan Sosyal Medya (Social Media)
  9. Dil kodlarını ve diğer dilleri konuşan kullanıcılar için erişilebilirliği analiz eden Çok Dilli Destek (Multilingual Support).
  10. Mobil uyumlu düzen için analizler yapan Mobil Kullanılabilirlik (Mobile Usability)

Bu teknik, sayfa içi ve sayfa dışı analiz kombinasyonu, SEOmator’ı yalnızca teknik yönü değil, SEO’larının her kısmını analiz etmesi gereken dijital pazarlamacılar için eşsiz bir seçenek haline getiriyor.

Fiyatlandırma ve Erişim: SEOmator’ın küçük işletme abonelik planı ayda 19 dolardan başlıyor, ancak istediğiniz zaman tam bir analiz için 5 dolar ödeyebileceğiniz bir kullandıkça öde modeli de mevcut. Ajanslar için, SEOmator’a ücretli bir abonelik, sınırsız ücretsiz SEO analiz aracını web sitelerinde barındırmalarına olanak tanımaktadır.

SEMrush Site Audit

Genel Bakış: SEMrush, dünyanın en güvenilir ve güçlü hepsi bir arada arama motoru pazarlama yazılımı platformlarından biridir. Platform, teknik SEO analiz becerilerini, 130’dan fazla teknik ve sayfa içi SEO sorununu ortaya çıkaran tek bir site analiz aracı yardımıyla sunar.

Özellik ve Avantajlar: SEOmator ve bu listede görünen diğer araçlar gibi, SEMrush da bir web sitesi analizi gerçekleştirirken teknik SEO performans kaygılarının tümünü içermektedir. SEMrush ile diğer araçlar arasındaki esas fark, gösterge panosu oluşturma ve raporlama yeteneklerinde yatmaktadır.

SEMrush, teknik SEO’nun bir yönüne özgü tematik raporlar ve kullanıcıların erişebileceği özel raporlar sunar. Bunlardan dikkat çekici olanlarını taranabilirlik, site performansı ve uluslararası SEO için özel raporlar olarak sıralayabiliriz. Araç ayrıca performansı etkileyen en önemli teknik sorunlara da değinir ve bu sayede dijital pazarlamacıların optimizasyon iş akışlarına öncelik vermelerini sağlar.

Fiyatlandırma ve Erişim: SEMrush, web sitenizin 100 sayfasını ücretsiz olarak analiz etmenize olanak tanıyor ve satın almadan önce platformu tam olarak görebilmeniz için tüm ana raporları ve özellikleri kapsamaktadır. Bundan sonra, temel abonelik ayda 99,95 dolardan başlamakta. SEMrush, pazarlamacılar için hepsi bir arada bir araçtır. Bu nedenle yüksek fiyatına rağmen, teknik SEO analizinin çok daha ötesinde birçok ek özelliğe sahip.

Google PageSpeed Insights

Genel Bakış: Google PageSpeed Insights, sayfa hızını optimize etmeye odaklanan teknik bir SEO analiz aracıdır. Bir URL girerek Google PageSpeed Insights’ın içeriği analiz etmesini ve bu sayfanın daha hızlı load edilebilmesi için yapılabileceklere dair öneriler alabilirsiniz.

Özellik ve Avantajlar: Sayfa yükleme hızı, özellikle son zamanlarda arama motorları tarafından arama motoru sonuçlarındaki sıralamayı belirlemek için kullanılan en önemli teknik SEO faktörlerinden biri olarak ortaya çıktı. Sayfaların yüklenmesi uzun zaman aldığında, ziyaretçilerin içeriklerinin sayfada yüklenmesini beklerken boşa zaman geçirmeleri ve dolayısıyla da etkileşimde bulunmadan sayfadan ayrılmaları daha olası hale gelmektedir. Bu, müşteriler için düşük dönüşüm performansı, daha yüksek hemen çıkma oranı ve kötü bir deneyim anlamına gelir.

Bu araçla ilgili en iyi şeylerden biri Google Chrome’da web sitenizi her ziyaret ettiğinde yakaladığı alan verilerini kullanarak sayfa hızını analiz etmesidir. Saha verileri, sayfalarınıza gerçek cihazlardan erişen gerçek kullanıcıların deneyimlerini ortaya koyarak, optimizasyonlarınızın realist performansı nasıl etkilediğine dair daha doğru bilgiler sunmaktadır.

Fiyatlandırma ve Erişim: Google PageSpeed Insights’a erişim tüm kullanıcılar için ücretsizdir.

Ahrefs Site Audit Tool

Genel Bakış: Ahrefs, en iyi ve en güvenilir hepsi bir arada SEO araçları arasında en üst sıralarda yer almak için kendisini geliştirmeye devam ediyor. Ahrefs, bu listede karşılaşacağınız en kapsamlı ve kullanıcı dostu teknik SEO analiz araçlarından birisi olmak için mücadele etmeye ve kendisini geliştirmeye devam ediyor.

Özellik ve Avantajlar: Ahrefs tamamen bulutta çalışıyor. Bu, aboneliğinizin fiyatı karşılığında Ahrefs’in deneyimini ve diğer hizmetlerinizi yürütmek için gerekli tüm bilgi işlem kaynaklarını sağlayacağı anlamına geliyor. Ahrefs site analiz aracı, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilecek 100’ün üzerinde teknik ve sayfa içi SEO sorununu otomatik olarak algılamaktadır. En güzel yanlarından biri, Ahrefs’in bu sorunları türe göre gruplandırması ve görüntüleyebileceğiniz ve ekibinizle birlikte gözden geçirebileceğiniz veya müşterilere gösterebileceğiniz tam renkli grafikler içeren dosyalar halinde toplamasıdır. Burada kullanılan paketler arasında performans, HTML etiketleri, sosyal etiketler, içerik kalitesi, gelen ve giden bağlantılar ve bozuk resimler veya komut dosyaları yer almaktadır.

Fiyatlandırma ve Erişim: Ahrefs abonelikleri 99 ABD Dolarından başlar, 7 ABD Doları karşılığında tüm özelliklere tam ulaşım sağlayan 7 günlük bir deneme planı da mevcut.

DeepCrawl

Genel Bakış: DeepCrawl, gelişmiş özelliklere ve özelleştirilmiş raporlama yeteneklerine sahip, kurumsal düzeyde bir teknik SEO analiz ve tarayıcı temelli yazılım olarak bilinmektedir.

Özellik ve Avantajlar: DeepCrawl, teknik bir SEO analiz aracından bekleyeceğiniz tüm fonksiyonlara sahiptir. Bozuk bağlantıları bulabilir, XML site haritalarınızı yenileyebilir, sayfa hızını ve performansını görüntüleyebilir, içerik kalitesini doğrulayabilir ve web sitenizin arama motoru tarayıcıları için en uygun şekilde yapılandırıldığından emin olma imkânı sunar. DeepCrawl’ı diğerlerinden ayıran özelliği, geçmişteki analiz sonuçlarını karşılaştırmayı ve neyin düzeltilmesi gerektiğini görmeyi kolaylaştıran geçmiş veri eklentisidir.

Fiyatlandırma ve Erişim: Tek bir proje için aylık 14 ABD Doları, 3 projeye kadar aylık 62 ABD Doları ve ek paketlere ihtiyaç duyan kullanıcılar için isteğe bağlı olarak sunulan özel paketler mevcut.

OnCrawl

Genel Bakış: OnCrawl platformu, bir günlük analizcisi, arama sıralamaları izleyicisi, backlink izleyicisi ve teknik bir SEO analiz aracı olmak üzere bir sürü faydalı SEO ve web sitesi yönetim aracını hizmetleri altında bulundurmaktadır.

Özellik ve Avantajlar: Teknik SEO analizi göz önünde bulundurulduğunda OnCrawl’ı rakiplerinden ayıran birkaç özellik mevcuttur. İlk olarak, kapasitesi gelmektedir: OnCrawl, 70 milyondan fazla sayfayla Avrupa’nın en büyük e-Ticaret web sitesini kontrol etmek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla da kullanılırken çok büyük veya yavaş bir tarama programı gibi hareket etmiyor. Başka bir faktör de kullanıcılara ayrı taramaları karşılaştırma ve aktif olarak çözülmesi gereken teknik sorunları belirleme yeteneği veren tarama karşılaştırmasıdır.

Aynı zamanda, ilgi çekici görselleştirmeyi ve gelişmiş ayarlarla taramaları bölümlere ayırma ve özelleştirme yeteneğini ön plana çıkarmıştır. Büyük web sitelerine sahip dijital ajanslar ve kurumsal kuruluşlar için OnCrawl, sunduğu şeylerden yararlanmak için oldukça idealdir.

Fiyatlandırma ve Erişim: OnCrawl için en düşük düzeydeki abonelik planı aylık 49€’dur. Tek bir alan üzerinde ayda 100.000’e kadar URL taraması barındırmaktadır. Daha büyük abonelik ürünleri de aktif durumdayken birden fazla projesi olan ve aylık olarak milyonlarca sayfayı veya daha fazlasının taramasını yapan küçük birimler veya ajanslar için mevcuttur. Satın almadan önce teknik SEO analiz aracını test edebilmeniz için 14 günlük ücretsiz deneme paketi hizmete sunulmaktadır.

Özet

En iyi 10 teknik SEO analiz aracı listemizi okuduğunuz için teşekkürler!

Artık, web sitenizi analiz etme ve arama sonuçları sayfalarındaki sıralamalarınızı negatif şekilde etkileyebilecek teknik sorunları çözme zamanı. Arama motoru sonuç sayfalarını izlemek ve rekabetinizi arttırmaya yardıma mı ihtiyaç duyuyorsunuz? İyi bir SEO ajansı sizi başarıya ulaştırır. Başarılı olmanıza nasıl yardımcı olabileceğimizi görmek için bizimle iletişime geçin.

İyi şanslar!