Google Reklamları (Google Ads) Nedir ve Nasıl Çalışır?

google ads nedir

Dijital pazarda reklamcılık söz konusu olduğunda; Google reklamları, en fazla bütçenin kullanıldığı kanaldır. İstatistik portalı Statista’nın açıkladığı veriye göre, Google’ın 2017’de dijital reklam geliri % 20,15 artarak dünya genelinde 94,9 milyar dolara ulaştı.

Google reklamlarını popüler kılan en önemli unsur; kullanıcıların %89’unun arama motoru olarak Google’ı kullanıyor olmasındandır.

google ads nedir?

Google Reklamları nedir?

Google Reklamları yani bir diğer adıyla Google Ads; sunduğunuz ürün veya hizmetleri hedef kitlenize ulaştırmanız için reklamlar oluşturmanıza yarayan online reklam platformudur. Bu reklam platformu, tıklama başına ödeme maliyeti üzerinden çalışır (PPC). Yani bir ziyaretçi ya da kullanıcı reklamınızı her tıkadığında ödeme yapmanız gerekir.

Marketing(Pazarlama) Uzmanları Google Reklamları platformuna güvenirler; çünkü kullanıcıların gerçek ve kıyaslanabilir bilgi bulabilecekleri reklamları onlara göstererek daha fazla müşteri kazanmalarına, yurt içi ya ada yurt dışı pazarında reklam verilmesi durumunda ise hedef kitlelerine , segmentasyon ve kişiselleştirilebilecek daha birçok özellik ile onlara doğru zamanda ulaşmalarını sağlar.

Daha önce AdWords olarak bilinen Google Ads ;reklamlarınızın en üst sırada olmasını sağlarlar. Belirlenilen anahtar kelimeler sonucu reklamlarınız, arama motoru sonuç sayfasının sağında ya da alt kısımlarında da yer alabilmektedir. Reklamların bu şekilde görünebilmesi için firmanın başlık, metin, URL olarak planlama yaparak bu iş için bütçe ayırması gerekmektedir. Oluşturacağınız reklamlar, istenilen ülke ya da bölgede görüntülenebilir. Aynı zamanda bu reklam platformu üzerinden hedef kitlesi, yaş aralığı, cinsiyet gibi faktörleri seçerek reklamlarınızı daha spesifikleştirebilir ya da hedef kitlenize göre reklam gösterimleri rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

 Google Reklamları platformu iki kategoriye ayrılmıştır:

  1. Arama Reklamları: Arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) gösterilen metin reklamlarını içerir.
  2. Görüntülü ve Video Reklamlar: Görüntülü reklamlar ise; internet uygulamalarında ve YouTube gibi çok sayıda web sitelerinde gösterilir.

1- Google Arama Ağı Reklamları

Bir kullanıcı aradığı kelimeyi Google Arama Motoru’na yazdığında, arama sonuçları sayfasında gördükleri ilk şey PPC Reklamları olacaktır. Aşağıdaki örnekte ‘koşu ayakkabıları’ arama kelimesi için Google’ın oluşturmuş olduğu arama ağı reklamları göstermektedir.

Reklamlar ve organik arama sonuçları, baştaki yeşil kutucuk içinde belirtilen “reklam” ibaresi dışında hemen hemen aynı görünmektedirler.

Google arama ağı reklamları

2-  Görüntülü ve Video Reklamlar

Display reklamlar olarakta bilinen görüntülü reklamları her geçen gün popüleritisini arttırmaktadır; bunun en önemli sebeplerinden biri hem maliyet hem de dönüşüm oranının yüksek olması nedeniyle günümüzde tercih edilir olmadır. Görüntülü reklamlarda reklam mesajı anlaşılır bir dil ve tasarım ile karşı tarafa iletilmelidir. Görseller sayesinde daha performans odaklı sonuçlar hem de hedef kitle için marka bilincini uyandırdığını düşündürdüğünden en çok yatırım yapılan reklam modelleri haline gelmiştir.

Tercih edilmesinde ki diğer önemli nedenlerden biri; AdWords reklamlarının  ölçümlenebiliyor olmasındandır. Fakat burada Google’ın birçok ülke için değişkenlik gösteren politikalarına uygunluğuna dikkat edilmesi gereklidir. Bu nedenle seçeceğiniz kitle, tercih edilen spesifik web sitelerini, hatta belirlenen kelimelerin geçtiği sayfaları hedefleme imkanına bu reklamlarda sahip olabilirsiniz.

youTube uzerindeki goruntulu reklamlar

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Reklamları, esas olarak, arama motorunda bir kullanıcı bir sorgu yazdığında Google, platformun reklam veren havuzundan o sorguyu geçirerek bir açık artırma yapılıp yapılmayacağına karar verir. İşte Google bu açık arttırma prensibi ile çalışmaktadır. Yani Google, kullanıcının arama sorgusuyla alakalı olduğuna karar verdiği anahtar kelime için birden fazla reklam içeriyorsa, otomatik olarak bu açık artırma tetiklenir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, anahtar kelime sorgularıdır yani; “Koşu ayakkabıları” gibi belirli anahtar kelimelere, “en iyi koşu ayakkabıları” veya “en sağlam koşu ayakkabıları” gibi çok sayıda arama sorgusu için bu kelimelerde açık artırmaya girebilirler.

Reklam verenler arama sorguları için değil; anahtar kelimeler için teklif verirler. Firmalar ne kadar harcamak istediklerine karar verirler ve daha sonra reklamlarla ve ilgili tıklama sonrası açılış sayfalarıyla eşleştirilen anahtar kelime grupları oluşturma ön görüsüne de böylece sahip olurlar.

Sonuç

Google Reklamları, sonuç olarak ziyaretçilerinizin kullanması gereken bir araç üzerinde arama ve görüntülü reklamlar aracılığıyla ürün veya hizmetlerinizi hedef kitlenize tanıtmanıza olanak sağlar. Doğru anahtar kelimeleri seçerek, optimize edilmiş reklamlar oluşturup, onları özel ve alakalı tıklama sonrası açılış sayfalarına bağlayarak, ürün ya da hizmetinizin hak ettiği promosyon stratejisini almasını sağlar.

Leave a Reply