Backlink Nedir? En İyi 10 Backlink Analiz Aracı

Backlink Nedir? En İyi 10 Backlink Analiz Aracı

Dünyada neredeyse her iş kolunun en önemli parçalarından biri dijitalleşmedir. Firmalar, yeni pazar bulma ya da piyasadaki durumlarını sağlamlaştırma konularında dijital dünyadan destek almaktadırlar. Bu nedenle de bir internet sitesinin, Google ya da Yahoo gibi sıkça tercih edilen arama motorlarında yer alması oldukça önemlidir. Ancak arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak pek de kolay değil. Nitekim arama motorlarındaki sıralamayı etkileyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Backlink, bu faktörlerin en önemlileri arasında yerini alır. Rakip sitelere dair araştırma yapmak ve arama verilerini ölçme işlemine backlink sorgulama adı verilmektedir.

Bir internet sitesinin, kendi sayfası üzerinden başka bir sayfaya yaptığı bağlantı kurarak ya da köprü oluşturarak yaptığı yönlendirme işlemine backlink adı verilmektedir. Örnek vermek gerekirse; X sitesi, Y sitesine ait bir yönlendirme linkini sayfasına yerleştirirse bu backlink olmuş olur. Böylece X sitesi, Y sitesinden bir backlink alarak, site içi trafiğini arttırma ve arama motorlarındaki sıralamalarını yükseltme şansına erişir.

Web sitesi sahiplerinin, kendi sitelerine yerleştirdikleri ya da başka sitelerden yönlendirdikleri linklerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Yapılan bu sorgulama ve kontrol işlemi sitenin güncelliğini ve yönlendirilme şekillerini göstermektedir.

Backlink sorgulama genellikle ücretli uygulamalar aracılığı ile yapılsa da bazı uygulamalar bu hizmeti ücretsiz olarak kullanıcılara sağlamaktadır. Bu uygulamalar aracılığı kişiler sitelerindeki ve kendilerine yönlendirilen internet sayfalarındaki ölü linkleri tespit edebilir ve sıralama derecelerini öğrenebilmektedirler.

Ahrefs

Bir web sitesi sahibinin site içi trafiğini görebileceği, site analizlerini detaylandırabileceği ve backlink sorgulama ya da backlink analizi yapabileceği uygulamalardan biri de Ahrefs’tir. Uygulama oldukça gelişmiş ve detaylı bir analiz imkânı sunan bir SEO aracıdır. Kullanıcılar, Ahrefs uygulaması ile kendi backlink sorgulamalarını yapabilecekleri gibi benzeri sitelerden ve site sahiplerinden de fikirler alabilmektedirler.

Ahrefs uygulamasının, benzeri diğer uygulamalardan daha ön plana çıktığı araçlar bulunmaktadır. Oldukça detaylı veri sunması da Ahrefs’in bu ayrıcalıklarından biridir. Diğer bir ek özelliği de rakip sitelerin kullandığı anahtar kelimeleri ve Google üzerine verilen reklamların analizini yapmasıdır. Ahrefs uygulaması içerisinde insanların yararlanabileceği araçlar ise şunlardır:

 • İçerik Gezgini,
 • Anahtar Kelime Aracı,
 • Rank Tracker,
 • Site Denetim Gezgini.

Semrush

Kişilerin, genellikle anahtar kelimeler ve backlink sorgulamaları amacıyla kullandığı uygulamalardan biri de Semrush uygulamasıdır. Oldukça basit yapısı ve kolay kullanımı sebebiyle, internet sitesi sahipleri bu basit analiz aracını tercih etmektedirler.

Semrush kullanıcılarına internet sitesi trafiklerini arttırmak için oldukça basit ve etkili bir SEO aracı sunmaktadır. Kişiler, bu sayede yeni müşteri profilleri oluştururken ve kendilerini geliştirme imkânı yakalayabilmektedirler. Semrush uygulamasının kişilere sunduğu avantajlar ise şu şekildedir:

 • Rakip site analizi yapmak,
 • Site içi optimizasyon çalışmaları,
 • Backling sorgulama ve analizi,
 • Ölü link takibi,
 • Site içi ihtiyaç listesi.

Uygulama, kendisini denemek isteyen kullanıcılar için bir haftalık deneme paketi sunmaktadır. Bu deneme süresi sonrasında ise kişiler, isterlerse ücretli pakete geçme imkanına sahiptirler. Semrush uygulamasının öne çıktığı alan ise anahtar kelime analizidir.

Majestic SEO

İngiltere merkezli bir SEO aracı olan Majestic, oldukça detaylı uygulamalardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Kullanıcılarına sunduğu profesyonel destek sayesinde dijital danışman olarak da tanımlanabilmektedir. Majestic SEO, kişisel bir analiz sunabildiği gibi kurumsal analizlere de önem veren bir SEO aracıdır.

Majestic SEO, backlink analizi ve backlink sorgulama özellikleri ile kullanıcılar tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Aylık, yıllık ve haftalık gibi ücret seçenekleri bulunan uygulama, tüm linklerin kontrolünü sağlarken ve bu linkler ile ilgili detaylı analiz sunmaktadır.

Moz

İnternet sitesi sahiplerinin sık kullandığı SEO araçlarından bir diğeri de Moz’dur. Uygulama backlink analizleri ve backlink sorgulamalarındaki sonuçların hatasız çıkmasını sağlamak amacıyla detaylı tarama yapmaktadır.

Aylık ve yıllık olarak iki ödeme sistemi bulunan Moz uygulamasının, ölü linkleri düzenleme, site notu hazırlama ve sıralama derecesi ölçme gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Google Search Console

Google tarafından internet sitelerine ücretsiz bir şekilde verilen hizmetlerden biri de Google Search Console hizmetidir. Uygulama, bağlı olduğu internet sitesinin Google arama sonuçlarını raporlar, backlink sorgulaması ile analiz işlemlerini tamamlar ve site gelişimi için profesyonel araçlarla tavsiyeler sunar. Herhangi bir üyelik ve ücret istemeyen uygulama, Google’ın profesyonel SEO aracı olarak ön plana çıkmaktadır.

Google Search Console, sitenin sahip olmak isteyeceği tüm trafik verileri ve analiz raporlarını kullanıcılarına sunmaktadır. Diğer uygulamaların aksine ücretsiz olması Search Console’u ön plana çıkarsa da ücretli uygulamaların sunduğu tüm hizmetleri veriyor olması da uygulamanın en büyük avantajı olarak göze çarpmaktadır.

Diğer SEO araçları ile beraber çalışma özelliğine sahip olan Link Research Tools, oldukça yararlı bir SEO analiz uygulamasıdır. Partnerliğine sahip olduğu diğer SEO araçları sayesinde detaylı site analizleri ve raporları sunmaktadır. Kısa süre içerisinde detaylı bir rapor almak isteyen kullanıcıların ilk tercihi olarak göze çarpan Link Research Tools, backlink sorgulama konusunda da oldukça güçlü bir uygulamadır.

Link Research Tools SEO aracının kullanıcılarına sunduğu en büyük avantaj ise benzeri pek çok SEO aracındaki raporları da detaylandırması ve buna göre bir rapor oluşturmasıdır. Link Research Tools ile partnerliği bulunan diğer SEO araçları ile şunlardır:

 • Moz
 • Majestic SEO
 • Semrush

Uygulama ücretli kullanılabileceği gibi ücretsiz de kullanılabilmektedir. Ücretsiz versiyonu da en az ücretli versiyonu kadar optimize çalışan Link Research Tools, kısa vadede hatasız işlem yapmak isteyen kullanıcılar için oldukça önemli bir SEO aracıdır.

Globalde fazlaca tercih edilen Monitor Backlinks SEO aracı, diğer SEO araçlarıyla ortak olan çalışmalarının yanında sosyal medyayı da kullanarak raporları detaylandırmaktadır. Backlink analizleri sayesinde kişilerin, kendi markalarını ve sitelerini büyütürken yardımcı firmalarla iletişim kurmasına da olanak sağlamaktadır. Bu özelliği ile backlinklerin, ölü linklere dönüşmemesine olanak vermektedir.

Detaylı bir site takibi sunan Monitor Backlinks, bünyesinde bulunan kullanıcıların da birbirleriyle iletişim halinde olmasına olanak vermektedir. İnternet sitesi sahipleri, sitelerinde genellikle birden fazla SEO aracı kullanarak hata riskini en aza indirmeye gayret göstermektedir. Monitor Backlinks, ek tarama seçenekleri ile kişilerin tek başına kullanabileceği bir uygulama olarak öne çıkmaktadır.

Rank Signals

Diğer SEO araçları arasında en farklı sistemlerden birine de Rank Signals sahiptir. Backlink sorgulama ve analizi konusunda ön plana çıkan uygulama, direkt bir uygulamadan çok yan araç olarak kullanılan sistemlerden biri olarak ön olana çıkmaktadır.

Kullanıcıların genellikle backlink analizi ve arama motoru sıralaması için kullandıkları Rank Signals, anlık raporlar hazırlayarak kullanıcılarını güncel tutmaya çalışmaktadır.

Cognitive SEO

Kullanıcılarının backlink sorgulamalarını yaparak, bu sorgulamaların analizleri ile optimize çalışma özelliğine sahip SEO araçlarından biri de Cognitive SEO uygulamasıdır. Cognitive SEO, siteler arası denetimler yaparak detaylı bir rapor ortaya koymaktadır. Bu rapor backlink verilerinden başlayarak, xml uzantılı site haritasının oluşturulmasına kadar devam etmektedir.

Cognitive SEO, yeni bir kullanıcının sitesi için oluşturmak ve görmek istediği analizlerle raporları tek bir çatı altında sunmaktadır. Kullanıcılarına yüksek performans vaadinde bulunan uygulama, site içi iyileştirmeler yapan bir araç olarak da göze çarpmaktadır.

SEO Spyglass

Site sahiplerinin bildikleri ya da henüz bilmedikleri tüm backlink bağlantılarını keşfetme özelliğine sahip olan SEO Spyglass, oldukça detaylı SEO araçlarından biridir. Backlink analizlerini, oluşturduğu site profillerine göre yaparak, kullanıcı deneyimi odaklı bir rapor sistemi oluşturmaktadır.

Uygulama, bir internet sitesi üzerinde bulunan ve ana kullanıcıyı işaret eden tüm linkleri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca SEO Spygalss, link ortaya çıkarma işlemi sırasında rakip analizi de yaparak, kullanıcı deneyimini geliştirmektedir. Uygulamanın altyapısında birden fazla dil bulunmaktadır. Bu sayede raporları daha çeşitli ve farklı dillerde almak mümkündür. SEO Spyglass, oluşturduğu backlink analiz raporları ile pek çok rakip uygulamanın da önünde yer almaktadır.

Backlink, site trafiğini ve kullanımı etkileyen faktörlerden sadece biri olsa da pazarlama aracı olarak “olmazsa olmaz” şeklinde görülmektedir. Doğru yerleştirilen backlinkler ve üstüne yapılan doğru analizler, açılan internet sitesinin görünürlüğünü olumlu bir şekilde etkilemektedir. Backlink’in direkt etkilediği site trafik etkenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Arama motorlarındaki sıralamalar üst sıralara taşır. Araştırmalar, bir sitenin arama motorlarında üst sıralarda bulunması, kişilerin o sitelere güvenme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Sıralamada üstlerde olan bir internet sitesinin, site trafiği de aynı oranda olumlu etkilenmektedir.
 • Sitenin keşfedilme şansını arttırır. Doğru ve amaca uygun verilen backlink, siteler arası trafiği arttırmaktadır. Başka bir site için oluşturulan ya da kişilerin kendisi için oluşturulan bağlantı köprüleri, sitenin başka insanlar tarafında da görünürlüğünü çoğaltmaktadır.
 • Yönlendirme trafiği kazandırır. Oluşturulan backlinkler, siteler arası yönlendirmeyi arttırmaktadır. Böylece siteler farklı aramalarda da görünürlük kazanmaktadır.

Bir internet sitesi, hangi amaçla kurulursa kurulsun backlink ve backlink analizlerine ihtiyaç duymaktadır. Kişiler, internet sitelerini büyütmek istiyorlarsa tavsiye edilen backlink sorgulama araçlarını kullanmalı ve dijital gündemi sıkı bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir.