Google Sandbox Nedir?

google-sandbox-nedir

Google Sandbox, yeni web sitelerinin çoğunun neden Google Arama Motoru Sonuçları Sayfaları’nda (SERP) çok düşük sıralamaya sahip olduğunu açıklayan biraz metaforik bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok az insan “Sandbox” kavramının ne olduğundan haberdar ve bunun gerçekten var olup olmadığından da tam olarak emin değildir, ancak Google algoritmalarında Mart 2004’ten bu yana kullanıldığı görüşü bu konuda uzman kişilerce kabul edilmiş ve Google davranışları gözlemlendiğinde böyle bir gerçekliğin varlığı kabul edilmiştir.

Google Sandbox’ın İşlevi Nedir?

Google Sandbox’ın ardındaki genel kabul görmüş kural, Google’ın güncel olmayan web sitelerini kaliteli ve güncel içerik sunan sitelerden ayırmasını ve böylece arama yapan kişilere güvenilirliği bir nebze olsun daha fazla kanıtlanmış olan sonuçlardan faydalanarak doğru ve faydalı içeriği sağlamasıdır. SERP içindeki kullanıcılarına gösterdiği sonuçların, son derece alakalı, güncel ve faydalı web sitelerine yönelik sonuçlar üretmesini sağlamak Google’ın ilgisini çekmektedir. Alaka düzeyi, arama motorlarının arama sonuçlarının uygunluğu anlamındaki başarısı için anahtardır. Yeni web sitelerinin takibi, SERP sonuçlarının daha doğru sıralanmasını sağlayabilir.

Sandbox Analizi

Web sitenizin Sandbox’da olup olmadığını nasıl anlarsınız? Yeni kayıtlı alan adlarının altındaki yeni web sitelerinin çoğu, Google siteyi keşfettiğinde Sandbox alanına alınacaktır. Google, Googlebot’un taradığı başka bir siteden gelen bağlantıyı izleyerek siteyi bulacaktır. Daha sonra, asıl etki alanı adını ararsanız, web sitesini normal Google SERP’inde görürsünüz, ancak web sitesinin herhangi bir anahtar kelimesi için listelenmesi pek de olası değildir. Google ayrıca, web sitenize bağlantı veren başka hiçbir web sitesinin işaretlerini göstermez ve sizinkiyle ilgili sayfaları da bu aşamada göstermez. Buna ek olarak ana (dizin) sayfanız dışındaki sayfaları da listelemez.

Web sitenizin ziyaretçi istatistiklerini Google Sandbox’tayken izlerseniz, Googlebot’un düzenli olarak geldiğini, bu botun tüm sayfalarınızı taradığını ve dolayısıyla kataloglandığını görebilirsiniz. Google, sayfalarınızın var olduğunu ve ne içerdiklerini bildiğini ancak ana SERP’de listelemediğini anlamak kolaydır. Başka bir deyişle, web siteniz yeni olduğu için, “Sandbox”’da gözetim altındadır.

Web Sitem Google Sandbox’ta Ne Kadar Süre Kalır?

Bir web sitesinin Google Sandbox’da ne kadar süre kalacağını söylemek zordur, çünkü bu gerçek SERP’de tamamlayacağı anahtar kelime türlerine bağlı bir durum gibi görünmektedir. Bu süre 6-8 ay kadar olabilir ve çıkmanın tek yolu ise Sandbox’ı beklemektir.

Google Sandbox hiçde fena değildir. Siteniz yeterli düzeyde ve alakalı içeriğe sahipse eğer Sandbox’ın dışına çıkacak ve Google SERP’te hak ettiği sıralamaları alacaktır.

Ayrıca Google’ın internetteki tek arama motoru olmadığını da unutmamanız gerekir. Bing’de yaygın olarak kullanılmaktadır ve Microsoft’un arkasındaki gücüyle yakın gelecekte arama motoru dünyasında daha büyük bir oyuncu olması ihtimal dahilindedir. Halen Bing ya da Yahoo! ‘da bir ‘Sandbox’ filtresi yoktur ve yeni web siteleriniz hızlı bir şekilde listelenerek sitenize trafik çekmeye başlayabilirsiniz.

 

Leave a Reply