Keyword (Anahtar Kelime) Nedir?

keyword

SEO ile ilgili anahtar kelimeler hakkında bilgi ararken, anahtar kelime araştırmasıyla ilgili bilgiler arasında boğulabilirsiniz. Fakat yine de sayfanızın sıralanmasını istiyorsanız, anahtar kelime araştırması yapmak oldukça önemli bir konudur. Ancak, bir anahtar kelimenin temel ilkesinin ne olduğunu anlamak da önemlidir.

Anahtar kelime nedir?

Bir anahtar kelime veya buna odaklanan başka bir anahtar kelime, sayfanızdaki veya yayınınızdaki içeriği en iyi açıklayan kelime ve belirli bir sayfa için sıralamada bulunmak istediğiniz arama terimidir. Bu nedenle, insanlar Google’da veya diğer arama motorlarında bu anahtar kelimeyi veya ifadeyi aradıklarında, web sitenizde bu sayfayı bulmalılar.

Diyelim ki piyanolarla ilgili bir web siteniz var: her türlü piyanoyu satıyorsunuz. Piyano alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili blog yazıyor ve online mağazanızda sunduğunuz piyanolar hakkındaki yorumları paylaşıyorsunuz. Dijital piyanolar satıyorsunuz, böylece dijital piyanolar hakkında bir ürün kategorisi sayfası oluşturdunuz.

Bu noktada şu soruları kendinize sorup cevaplarını vermelisiniz:

  • Ne tür bir arama terimi için bulunmak istiyorsunuz?
  • İnsanların arama motorlarında sizi bulmak için hangi kelimeleri kullanacağını düşünüyorsunuz?

Her zaman “anahtar kelime” ifadesini kullansak da bu sadece bir kelimeden oluşan bir kavrama karşılık gelmez. Anahtar kelimeler çoğu zaman birden çok kelimeden oluşur. Anahtar kelimeler hakkında konuşurken, çoğu zaman sadece bir kelime yerine aslında bir cümleyi kastederiz.

Ayrıca; “Long Tail Anahtar Kelime Nedir? ” başlıklı makalemizi okuyabilir; anahtar kelimelerin önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Anahtar kelimeler neden önemlidir?

Bir sayfayı sıralarken Google’ın baktığı şeylerden biri de o sayfadaki içeriktir. Google sayfadaki kelimelere bakar. Örneğin bir dijital piyano ile ilgili bir blog yazısı bu kelimeyi 2 kez kullanılıyorsa, o zaman buradaki kelimeler diğer iki kez geçen kelimelerle aynı derecede önemlidir. Google’ın, bu kelimelerin hangilerinin önemli, hangilerinin önemli olmadığını anlaması için sıklığa bakmaktan başka pek bir şansı yoktur.

Kullanmakta olduğunuz kelimeler Google için ipuçları içerir. Google’a ve diğer arama motorlarına sayfanın veya gönderinin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu nedenle, Google’ın sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamasını sağlamak istiyorsanız, ilgili kelimeleri oldukça sık kullanmanız gerekir.

Ancak Google, anahtar kelimelerin önemli olmasının tek nedeni değildir. Aslında her zaman ziyaretçilere ya da potansiyel müşterilere odaklanmalısınız. SEO ile belirli bir arama terimi veya anahtar kelime kullanırken, insanların web sitenizi ziyaret etmesini istersiniz. Hedef kitlenizin yerine kendinizi koymanız ve arama yaparken kullandıkları kelimeleri kullanmanız gerekir.

Yanlış anahtar kelimeler kullanırsanız, metniniz potansiyel kitlenizin aradığı ile eşleşmediğinden, istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz ziyaretçilere asla ulaşamazsınız. Ancak, insanların aradığı anahtar kelimeleri kullanırsanız, işletmeniz başarılı olacaktır. Özetle, yanlış anahtar kelimelerle, yanlış hedef kitleye sahip olursunuz. Bu yüzden doğru anahtar kelimelere sahip olmak gerçekten önemlidir.

Anahtar kelimelerinizi sayfalarınızda ve yayınlarınızda nasıl kullanıyorsunuz?

Sayfalarınıza ve yayınlarınıza çok fazla anahtar kelime ekleyebileceğiniz, eski tarz bazı anahtar kelime doldurma işlemini yaptığınız ve arama motorlarında gerçekten de başarılı olduğunuz bir zamanlar geçerliydi. Ancak, aynı anahtar kelimelerin çoğunu içeren bir metin, hoş bir okuma sunmayacaktır. Kullanıcılar bu tür bir içeriği okumayı korkunç buldukları için, Google da bunları korkunç bulmaya başlamıştır. Bu yüzden, Google’da anahtar kelime doldurma yoluyla sıralama almak -neyse ki- artık zor!

Peki buradaki yeni kurallar neler?

Öncelikle ve en önemlisi, içeriğinizin okunmasının kolay olması çok önemlidir. Elbette, anahtar kelimelerinizi metninizde kullanmalısınız, ancak anahtar kelimelerinizi neredeyse her cümlede kullanmayın. Genel olarak, içeriğinizin tüm kelimelerinin %1 veya %2’si anahtar kelimeniz ise, aşırıya kaçmamalısınız

Anahtar kelimelerinizin metin boyunca iyi dağıldığından emin olun. Tüm anahtar kelimelerinizi, optimizasyonun bu bölümde yapıldığını düşünerek ilk paragrafa koymayın. Anahtar kelimeleri sayfanızda veya yayınınızda doğal olarak kullanın. Sayfanızın veya yayınınızın uzunluğuna bağlı olarak anahtar kelimelerinizi bir alt başlıkta veya birkaç alt başlıkta kullanın. Anahtar kelimeyi sayfa başlığında, ilk paragrafta ve meta açıklamanızda kullanmayı unutmayın!

Leave a Reply