Favicon Nedir?

favicon-nedir

Favicon, web istenizin küçültülmüş logosu olarakta tanımlanabilir. Bir İnternet kullanıcısının aklında yer etmek istiyorsanız eğer mutlaka web sitenizin faviconu olmalıdır. Böylece kullanıcılar sitenizin logosunu farklı yerlerde görse dahil, sizin olduğunuzu anlayacaklardır.

Bu blog yazımızda favicon nedir?, Nasıl oluşturulur ve SEO açısından öneminden detaylıca bahsedeceğiz!

İşte bizim Google Chrome’da görüntülenen faviconumuz:

Favicon, web sayfanızın başlığının ve sayfadaki URL kısmının hemen önünde görülmekte ve genellikle 16X16 boyutlarına sahip simge şeklinde bazende bir harf şeklinde tasarlanmış, web sitesi tanınırlığı için tasarlanmış olan sembollerdir. bunu yaparak web siteniz için görüntü zenginliği de oluşturmuş olursunuz.

Favicon Hangi Boyutta Olmalıdır?

Boyutlarının temel özelliği kare şekline sahip olmalarıdır. İdeal boyut  için 16×16 piksel kullanılabilir fakat bu oranın katları da kullanımda sorun oluşturmayacaktır.

  • 16×16
  • 32×32
  • 48×48
  • 64×64
  • 128×128

 Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Favicon’u kullanmak istediğinizde sitenizin tag’leri arasına aşağıdaki kodu yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

<head> </head>

Kodlarınızdaki href kısmı favicon.ico sembolünün yerini belirler. Yazmanız gereken kod ise şu şekilde olmalıdır;

<link rel= “shortcut icon” href=” /favicon.ico” type=” image/x-icon” />

Görseli İnternet sitenize aktardığınızda sayfayı tekrar güncellemek ve yenilemek yeterli olacaktır. Eğer hazırlamış olduğunuz görsel görünmüyorsa tarayıcı geçmişinizi tamamen silerekte bu kontrol işlemini sağlayabilirsiniz.

Neden Favicon Kullanmalısınız?

  • Favicon kullandığınız zaman, kullanıcılarınız web sitenizi sık kullanılan sekmesine kaydeder ve sitenizin adını daha kolay bulabilir hale gelir.
  • Eğer kullanıcılarınız sitenizin kısayolunu masaüstüne yerleştirdiyse, kısayol resminde de aynı şekilde favicon’unuz görünecek ve web siteniz kolaylıkla fark edilecektir.
  • Web sitenizin markalaşması için önemli etkenler arasında yer almaktadır.

 SEO Açısından Faydaları

Web sitenizin tanınırlığı açısından logonuz kadar faviconunuzda aynı şekilde önemlidir. Özellikle dijital platformlarda kullanıcıların aklında yer etmesi ve aranılan sitenin daha kolay bulunabilir ve görünür olması açısından fayda sağlamaktadır. Direkt bir etkisi olmasa da, dolaylı yoldan SEO açısından etkisi bulunmaktadır.

Leave a Reply