Favicon Nedir?

favicon-nedir

Bir favicon web sitenizi temsil eden küçük, ikonik bir resimdir. Favicon’lar genellikle web tarayıcınızın adres çubuğunda görülürler, ancak bununla sınırlı değildir web tarayıcılarındaki yer imleri listelerinde de kullanılabilirler.

İyi tasarlanmış faviconlar web sitenizin logosuna veya temasına uyacak şekilde hazırlanmış olanlardır, bu şekilde kullanıcılar web sitenizi bir bakışta tanıma imkanına sahip olacaklar.

İşte bizim Chrome’da görüntülenen faviconumuz:

Favicon ne tür bir görüntüdür?

Her ne kadar modern tarayıcılar PNG, GIF ve JPG formatlarını faviconlar için tanıyor olsa da Internet Explorer halen bu formatları tanımıyor. Bu nedenle tüm tarayıcılarda çalışan Microsoft ICO biçimini kullanmanız daha geniş bir alanda görünür olmanızı sağlayacaktır.

Favicon’um hangi boyutta olmalıdır?

ICO formatını kullanmanın başka bir nedeni, bir ICO dosyasında farklı boyutlarda birden fazla faviconu içerebilmesinden kaynaklıdır. En azından 16×16 piksel bir sürüme sahip olunmalıdır, ancak genelde 32×32 ve 48×48 versiyonlarını da içermesi gerektiği kabul edilir. Bu şekilde, kullanıcılar yer imini masaüstüne sürüklerlerse, uzatılmış 16×16 sürümü yerine simgenin güzelce ölçeklenmiş bir sürümünü görürler.

Faviconlar için en yaygın boyutlar:

  • 16×16
  • 32×32
  • 48×48
  • 64×64
  • 128×128

Bir favicon nasıl oluşturulur?

Favicon oluşturmanın birçok yolu olsa da en kolayı online toolları kullanmaktır. Iconlarınızı istediğini boyutta oluşturabileceğini tamamen ücretsiz siteler mevcuttur. Adını favicon olarak seçmiş olan bu oluşturucuyu kullanarak favicon’unuzu yaratmak için bir resim yükleyin, kırpın ve sonra sonuç simgesini bilgisayarınıza indirin. İşte hepsi bu!

Favicon’ununuzu nasıl linklersiniz?

Şimdi küçük bir favicon oluşturduğuna göre, web tarayıcılarına ve diğer uygulamalara bunu nerede bulacağını belirtmek gerekiyor. Bu satırı HTML’nizin <head> bölümüne eklemek, favicon’unuzun bulunmasını sağlar:

<link rel = “kısayol simgesi” href = “/ favicon.ico” type = “image / x-icon” />

Favicon’un konumu, href niteliği doğru olduğu sürece gerçekte bir önemi yoktur. Bununla birlikte, çoğu favicon, kök dizine (ana sayfayı içeren dizin) yerleştirilir. Tek bir web sitesinde aynı favicon’un birden fazla örneğinin bulunmasının gerekli olmadığını da unutmayın.

HTML’nize bağlantı olmadan bir favicon eklerseniz, bazı tarayıcıların hala onu bulduğunu ve görüntülediğini göreceksiniz. Bu, favicon yalnızca kök dizinde ise oluşur. Bu yönteme sırtınızı dayamak pek de iyi değildir, bu nedenle uygulamaların favicon’unuzu göreceğinden emin olmak istiyorsanız, onları <link> ‘lemeyi ihmal etmeyin!

Leave a Reply