Landing Page Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Landing Page Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnternet üzerinden faaliyetlerini yürüten ve e-ticaret alanında rakiplerinin önüne geçmeyi hedefleyen firmaların sıklıkla faydalandığı uygulamaların başında landing page gelir. Bu uygulama sayesinde web sitelerinin trafiğini arttıran firmalar, ürünlerinin ya da hizmetlerinin tanıtımını en iyi şekilde yaparak kısa sürede hedef kitlelerinin dönüşünü sağlar.

Birbirinden farklı sektörlerde hizmet sunan firmaların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullandığı bu uygulamadan siz de yararlanabilir ve e-ticaret sitelerinde oldukça avantajlı kullanım imkanı sunan landing page uygulamasını doğru yöntemlerle kullanarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Landing Page Nedir?

E-ticaret firmalarının vazgeçilmezi olan landing page, dilimize varış sayfası olarak çevrilir. Bu sayfalar sayesinde herhangi bir ürünü, hizmeti, reklam kampanyasını ya da avantajlı duyuruları potansiyel müşterilere ulaştırabilirsiniz.

İletmek istediğiniz mesajı barındıran bu sayfa, bu mesaj üzerinden geri dönüşüm sağlanmasına katkıda bulunur. Belirlenmiş olan hedef kitle, bu tarz mesajları ileten landing page sayfalarına yönlendirilir.

Landing page, farklı amaçlar ve farklı konular üzerinden mesaj vermek adına rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle Adwords kampanyalarından veya sosyal medyadan yararlanarak internet kullanıcılarını siz de kendi sayfanıza yönlendirebilir, çok daha kısa sürede potansiyel müşterilerinizi istediğiniz konuda bilgilendirebilirsiniz.

Landing Page Neden Kullanılır?

En çok merak edilen konulardan biri de landing page kullanımının nedenleri olur. Dijital pazarlamada ön plana çıkan bir uygulama olan bu tarz sayfalar, web sitenize ziyaretçi çekme konusunda oldukça başarılıdır. Doğru ve etkili bir landing page ile internet kullanıcılarını bu yönlendirme sayfalarına çekebilir, varış sayfalarında hedeflemiş olduğunuz ziyaretçi tıklamalarını yakalayabilirsiniz. Ayrıca her sayfada farklı bir eylem ve geri dönüş de hedefleyerek sayfalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Landing page kullanım amaçları ise temel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Satın alma eylemi
 • Abonelik alma
 • Kampanyalardan haberdar etme
 • Ürün ve hizmet tanıtımı
 • Demo formu doldurma
 • Üyelik oluşturma

Siz de benzer amaçlarla landing page kullanabilir ve ihtiyaçlarınıza etkili çözümler bularak başarılı sonuçlar elde etmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Landing Page Nasıl Çalışır?

İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize yönelik oluşturmuş olduğunuz landing page uygulamasının kusursuz bir şekilde çalışabilmesi için öncelikle mesaj ileten bu sayfaya internet kullanıcılarını çekmeniz gerekir. Bu noktada pek çok farklı yöntem bulunur ve bunların başlıcaları şu şekilde sıralanır:

 • Mesajlarınızın yer aldığı bu tarz sayfaları blog yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Böylece konuyla ilgili olan kişileri ürünlerinize veya hizmetlerinize yönlendirmek adına landing page kullanımından fazlasıyla yararlanabilirsiniz.
 • Landing page sayfasının linkini abonelerinize e-posta atabilir ve onları vermek istediğiniz mesajla ilgili bilgilendirebilirsiniz.
 • Arama motorunda reklam kampanyası oluşturarak ziyaretçilerinizin bu sayfaya tıklaması başına ödeme yaparak geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.
 • Twitter, Instagram ve Facebook gibi çok çeşitli sosyal medya platformlarında landing page linkini oaylaşabilirsiniz. Bu tür platformlarda ücretli reklam kampanyalarından da yararlanarak bu sayfayı erişilebilir hale getirebilirsiniz.
 • SEO çalışmalarına öncelik vererek landing page için düzenlenen sayfayı arama motoru için uygun hale getirebilirsiniz. Böylece herhangi bir ödeme yapmadan çok daha fazla sayıda internet kullanıcısına ulaşabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler ilgili sayfanın trafiğini artırmak amacıyla kullanılır. Bununla birlikte bir de sayfaya gelen ziyaretçilerin nereye yönlendirileceği de düşünülmelidir. Bu noktada landing page kullanım amacınız ön plana çıkar. Bu amaca göre alışveriş sepetine yönlendirebileceğiniz kullanıcıları dilerseniz herhangi bir online forma da aktarabilirsiniz. Hedeflerinize uygun olarak ideal bir yere karar vererek tek bir tıkla müşterinin buraya yönlendirilmesini sağlamanız önemlidir.

Landing Page Nasıl Oluşturulur?

Landing page internet üzerinden faaliyet yürüten firmalar için oldukça önemlidir. Bu firmaların pazarlama stratejisi açısından olmazsa olmaz bir konumda yer alan landing page, belirlemiş olduğunuz hedef kitleye erişimde işlevselliğiyle büyük rol oynar. Başarılı ve etkili bir landing page ise kısaca şu şekilde oluşturulur:

 • Açılış sayfasında hedefe ulaşmak adına ziyaretçilerin dikkatini dağıtan unsurlardan kaçınmalısınız ve özellikle vermek istediğiniz mesaja odaklanmalarını sağlamalısınız.
 • Bu tür sayfalara CTA eklemeniz gerekir. Bu sayede potansiyel müşterileri satın alma işlemi yapmaları için başarıyla yönlendirebilirsiniz. Bu nedenle harekete geçirici butona sayfanın dikkat çekici bir alanında yer vermelisiniz.
 • Sayfada yer alan mesajların dikkat çekici ve ikna edici olması gerekir. Bu nedenle içeriğe özen göstermelisiniz. Hedef kitlede etki bırakarak tıklanma oranını yükseltmelisiniz.
 • Verilen mesaj kısa ve anlaşılır olmalıdır. Böylece ziyaretçiler sıkılmadan mesajı idrak edebilir.
 • Ziyaretçilerinize cazip teklifler sunarak onları satın alma işlemi için teşvik etmelisiniz.
 • Kullanıcı deneyimini geliştirmek adına sayfayı test etmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Tasarım ve görselleri dikkat çekici bir şekilde hazırlamanız önemlidir. Her bir detay tıklanma oranını artırmaya yönelik olmalıdır.
 • Landing page mesajı hızlı bir şekilde okunabilir olmalıdır ve ziyaretçilerin anında mesajı alması sağlanmalıdır.
 • Markanın kimliğine uygun renkler kullanılmalıdır.
 • Mesaj, ziyaretçilerin çıkarına hitap etmelidir.
 • Mobil cihazların kullanımının arttığı bu günlerde bu tür sayfaların da mobil uyumlu olması gerekir.

Açılış Sayfası Avantajları Nelerdir?

Kusursuz bir şekilde hazırlanan açılış sayfası, reklam kampanyalarınızın çok daha etkili olmasına ve istediğiniz hedeflere ulaşmasına yardımcı olur. Kampanyalarınızda büyük bir fark yaratan bu tür sayfalar, ideal bir kullanıcı deneyimi sunması sayesinde başarılı sonuçlar ortaya çıkarır.

Hem anahtar kelimelerinizin kalite puanını yükseltmek hem de tıklama başı maliyetlerinizi düşürmek için açılış sayfanızı özenle hazırlamanız gerekir. Böylece hemen çıkma oranlarını düşürebilir, aynı zamanda dönüşüm oranlarında istediğiniz iyileşmeyi sağlayabilirsiniz.

Açılış sayfanızı iyileştirmeniz maliyetlerinizi de büyük oranda düşürebilir. Böylece çok daha yüksek bir ROI değeri elde edebilirsiniz. Bu nedenle bu tür çalışmalara yönelerek profesyonel destek almanız size avantaj sağlar.

Landing Page Dönüşümleri Nasıl Analiz Edilir?

Landing page dönüşümlerinin analiz edilmesi çok önemlidir. Bu sayede eksiklikler giderilerek kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi sağlanır. Analiz etme sürecinde ise Google Analytics kullanılır. Bu sayede;

 • Yüksek dönüşüm sağlayan sayfaları belirlersiniz ve kampanyalarınızın bu tür sayfalara odaklanmasını sağlarsınız.
 • Hedef tanımlama sayısına bakarak hedeflerinizle sayfayı gören kullanıcı sayısı arasındaki oranı hesaplayabilirsiniz.

Landing page sayfası sayısız veri noktasını ölçmenize yardımcı olur ve bunlar üzerinden analiz yapmanız mümkün olur. Ölçüm yapabileceğiniz en yaygın metrikler ise şu şekildedir:

 • Bounce Rate
 • Kaynağa Göre Dönüştürme
 • Dönüşüm Oranı
 • Sayfadaki Süre
 • Kullanıcı Akışı

E-ticaret Landing Page Nedir?

E-ticaret ile uğraşan firmaların sıklıkla kullandığı e-ticaret landing page, bağımsız web sayfaları olarak oluşturulur ve pazarlama stratejilerini uygulamak adına kullanılır. Siz de e-ticaret faaliyetlerinizi ileri seviyelere taşımak adına bu tür bağımsız web sayfalarından yararlanabilir; böylece potansiyel müşterileri web sitenize çekerek satışlarınızı yükseltebilirsiniz.

Düşük maliyetle yüksek kazanç elde etmenize yardımcı olan e-ticaret landing page nedir sorusunun cevabı ise oldukça basittir. E-ticaret landing page, potansiyel müşteriler için ürünlerinizi ve markanızı tanıttığınız alanlardır ve sadece oluşturulmuş olan linke internet kullanıcısının tıklaması sonucu karşınıza çıkan sayfalardır.

Bu tür sayfalarda CTA olarak bilinen harekete geçirme eylemi kullanılır. Başlık, tasarım, içerik, görsel gibi öğeler kullanılarak ziyaretçilerin satın alma eylemini gerçekleştirmesi sağlanır. Böylece hem markanın bilinirliği artar hem de kazancında yükseliş meydana gelir. Kısa sürede potansiyel müşterilere etkili bir şekilde erişim sağlanır.

Landing Page Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok açıdan avantaj sağlayan landing page kullanımı, profesyonel kişiler tarafından özenle hazırlanmalıdır. Doğru ve etkili bir landing page istediğiniz başarıyı elde etmenizi sağlarken yanlış hazırlanan bu tür sayfalar markanızın online itibarını zedeleyebilir, ayrıca gereksiz maliyetlerle zarara uğramanıza neden olabilir.

Peki, e-ticaret siteleri için oldukça önemli olan landing page hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu noktada aşağıdaki hususlara özen göstererek çalışmalarınızı yönetmeniz gerekir:

 • SEO çalışmaları
 • Temel özellikleri
 • Tasarımla ilgili detaylar
 • Güven konuları
 • Hazırlık öncesi bilmeniz gerekenler
 • Kampanya sonrasında neler yapacağınız
 • İçeriğindeki form kullanımları

Tüm bu detaylara özen göstererek siz de kusursuz bir landing page oluşturarak firmanızın güçlü bir marka haline gelmesini sağlayabilir, kazancınızı üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu tür düzenlemelerde size yardımcı olacak bir seo ajansı ile çalışmak sizlere mutlaka katkı sağlayacaktır.