Long Tail Anahtar Kelime Nedir?

long-tail-anahtar-kelime-nedir

Dijital pazarlama profesyonelleri, satın alma döngüsünde “geç” olan potansiyel müşterileri hedefleyen anahtar kelimeler kullanmanın akıllıca olduğunu bilir. Peki bu anahtar kelimelerin ne olduğunu nasıl keşfedersiniz? Bu anahtar kelimelerin önemi nedir?

Profesyonel anlamda, burada bahsettiğimiz şey, long tail anahtar kelimeler olarak adlandırılan hedefleme kavramıdır.

Long tail anahtar kelimeler, sattığınız ürünlere çok özel olan bu üç ve dört anahtar kelime öbekleridir. Görüyorsunuz, ne zaman bir müşteri çok spesifik bir arama cümlesi kullanıyorsa, tam olarak ne alacaklarını bildikleri ve buna yönelik arama yaptıkları kabul edilmektedir. Neredeyse her durumda, bu çok özel aramaların, tüketicilerin genellikle bir satın alma kararı vermeden önce yaptıkları araştırma türüne göre daha fazla ayarlanan genel jenerik aramalardan daha çok satışa dönüşme olasılığına sahiptir.

Bu olguyu açıklamaya yardımcı olmak için, bir müşterinin bir satın alma işlemi için takip ettiği tipik adım adım satın alma yoluna bir göz atalım.

1. Tüketici bir ürünün farkına varır.

2. Tüketici, bu ürünle ilgili bilgileri olası satın alma hazırlığı için arar.

3. Tüketici ürüne alternatifleri değerlendirir (özellikler, fiyatlandırma vb.).

4. Tüketici satın alma kararını verir.

5. Tüketici kredi kartını çıkarır ve işlemi tamamlar.

6. Tüketici daha sonra ürünü satın aldıktan sonra değerlendirir ve saklamak ya da iade etmek isteyip istemediğine karar verir.

Modelimizde, satın alma işlemine yukarıdaki altı adım yolunu kullanarak, muhtemelen dört adımda bir yerde olan tüketiciyi hedeflememiz gerektiğini görebilirsiniz.

Tüketici satın alma kararını verir.

… çünkü bir şey satın alma kararını verdiklerinde, o zaman hedef alımlarını bulmak için çok özel arama cümleleri kullanmaya başladılar.

İyi haber…

Son derece spesifik çok kelimeli ifadeler, daha genel tek anahtar kelime veya çift anahtar kelime öbeklerinden daha iyi sıralama için daha kolay olma eğilimindedir.

İşte bir örnek. Diyelim ki sitenizde Karadeniz Gezi turları satıyorsunuz. İlk başta, seyahat gibi genel bir ifadeyi hedeflemeyi düşünebilirsiniz. Sonuçta, bir macera turu genellikle insanların seyahat ederken yapmayı sevdikleri bir gezi türüdür.

Ancak, bu cümlenin peşinden gitmeye çalıştıysanız, Mynet.com, Hurriyet.com ve Trivago.com gibi büyük sitelerden doğrudan rekabet edersiniz. Bir yığın para harcamak istemediğiniz sürece, bu sitelerden herhangi birini ilk ondan çıkarabilirsiniz.

Ancak, daha da önemlisi, seyahat yine de hedeflemeniz için en iyi ifade değildir. Bunun nedeni, bu cümleyi kullanarak arama yapan birçok kişinin uçak bileti, deniz yolculuğu veya sadece nereye gitmek istedikleri ile ilgili çok genel bir araştırma yapmak gibi öğeleri aramasıdır.

Gezi turları gibi daha belirgin bir cümle hedeflemiş olsanız bile, halen ağır hit oyuncularıyla aynı kulvarda yarışıyor olacaksınız. Ayrıca, dünyadaki tüm gezi turları ile ilgili her şeyi satmazsanız, bu anahtar kelime için elde edeceğiniz trafiğin birçok satışa dönüşme olasılığı yoktur.

Öyleyse sattığınız şeye özgü bazı anahtar kelimelere – hemen sıralamaya başlayabileceğiniz ve trafik ve satış oluşturabileceğiniz anahtar kelimelere bakalım.

İşte satın alma döngüsünde çok daha ilgili olması muhtemel arama öbekleri:

-Karadeniz gezisi turları

-Karadeniz bölgesi gezisi

-Rehberli Karadeniz bölgesi gezisi

-Karadeniz bölgesi gezi turları

Tabii ki, bunlar sadece birkaç örnek. Eminim daha birçok şey düşünebilirsiniz. Long tail anahtar kelimelerin sıralaması daha kolaydır.

Long tail anahtar kelimeler kullanarak arama yapan insanların alıcı olma olasılığı çok daha fazladır!

Daha başka güzel haberler …

Elbette bu, long tail anahtar kelimeler kullanan arama yapan kullanıcıları taklit eden sayfalar oluşturmanız gerektiğini gösterir. Ayrıca, arama yapanların tekliflerinizi satın almak için kullanabilecekleri çok sayıda farklı long tail kombinasyonları bulunduğundan, bu muhtemelen daha fazla sayfa oluşturmanız gerektiği anlamına gelir.

Leave a Reply