YouTube’da Reklam Nasıl Verilir?

YouTube’da Reklam Nasıl Verilir?

Video içerikleri önem kazanıp popüler olmaya başlayınca Youtube’a olan ilgi de artmaya başladı. YouTube üzerinde kanal açarak ismini kitlelere duyurmak isteyenler ya da markalarını tanıtmak isteyenler dahil bu platformlarda çoktan yerlerini almaya başladılar. Durum böyle olunca e ticaret siteleri için bu platform büyük bir pazar haline geldi. Markalar kendi isimlerini kitlelerine duyurarak video reklamlarını rahatlıkla yapabilir durumdalar.

Bahsetmiş olduğumu video reklamları; videonun başında, ortasında ya da sonlarına doğru olup dilediğiniz şekilde kullanıcıya sunabiliyorsunuz. Bu sayede sunduğunuz ürün veya hizmetlerinizi videolar ile hedef kitlenize sunacak, en iyi performansı buradan elde edebileceksiniz.

YouTube Reklamcılığı, Video Reklamları

Youtube platformu günde  milyardan fazla görüntü almaktadır. Bu platform, arama motorları Bing ve Yahoo aramasından yaklaşık 2 kat daha büyük ve olan Google aramalarının 3’te birine denk gelmektedir.

Bu platformun pop kültürün gerçekleştiği yer olarak görülmesi ve alternatif medyacılık platformu olarak TV’lerde görmeye alışkın olduğumuz pek çok kişinin kendi kanallarıyla bu platform üzerinde hemen her gün katılım sağladıklarını da hesaba kattığımızda reklam potansiyelinin katlanarak artmaya devam etiği ortadadır.

Peki Ya YouTube’da Nasıl Reklam Verilir?

Google YouTube’u devraldığından beri, burada reklam vermeyi Google Reklamları  kadar kolay ve özelleştirilebilir hale getirmek için büyük çaba harcıyor. YouTube Reklamları Google Görüntülü Reklam Ağı’nda bulunmaktadır. Görüntülü reklamlar, reklamlarınızın alakalı videolarının yanında veya videolarının pop-up’larında görünmesini sağlar.

Reklam Türleri

  • Standart Banner Reklamları : Bunlar, standart banner reklamları ve zengin medya reklamları olarak kullanılabilen normal Google Görüntülü Reklamları gibidir. Afiş reklamlarının nerede görünmesini istediğinizi belirtmek için, konu kategorilerinizi e anahtar kelimelerinizi kullanarak reklamını yayınlayabilirsiniz.
  • Video İçi Yer Paylaşımlı Reklamlar: Video içi yer paylaşımlı reklamlar, seçili sorgular tarafından hedeflenen mevcut bağlamsal hedefli videoların pop-up’ları olarak görünür. Video içi reklamlardaki hedef URL’ler YouTube dışındaki konumlara gidebilirler.

YouTube Reklamları için en son tanıtılan reklam türü “True View” isimli video reklamlarıdır. True View reklamları bütçeniz için oldukça ideal olup, yalnızca video reklamlarınızı görüntülemek isteyenler seçtiğinde ödeme yapmanızı gerektirir.

Yayın içi video reklamlarla, izleyiciler videonuzu 30 saniye boyunca izlemez veya videonun sonuna kadar gitmezse herhangi bir ödeme yapmanıza da gerek olmayacaktır. Bu sayede, video reklam uzunluklarını denemenize olanak tanıyan 30 saniyeden uzun videolar oluşturabilirsiniz.

Yayın içi reklamlar, içeriğe dayalı hedeflemeye, ilgi hedeflemeye ve demografik hedeflemeye olanak sağlar. Kampanyanız ne kadar belirgin olursa, reklam dönüşümleriniz açısından o kadar iyidir.

Video Başlamadan Oynatılan YouTube Reklamları

YouTube’un In-Slate video reklamları, 10 dakika veya daha uzun olan YouTube ortak videolarının önünde görünürler. Kullanıcı veya izleyiciler,aşağıdaki reklam çeşitlerinden birini izlemeyi tercih edebilirler!

1- Arama İçi Video Reklamlar

Arama içi video reklamlar, normal YouTube arama sonuçlarının üstünde veya sağında görünür. Arama İçi video reklamlar, Google aramada yer alan metin reklamlara benzer şekilde çalışır ve reklam verenler anahtar kelime şartlarına göre teklif verirler.

2- Görüntülü Video Reklamlar

Görüntülü video reklamlar, diğer YouTube videolarının yanında veya hedefleme seçeneklerinizle eşleşen diğer Google Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde görünür. “Bu videoyu sevdiyseniz, bunlar da ilginizi çekebilir”gibi.

Reklam Verenler İçin YouTube Video Reklam Araçları ve Özellikleri

YouTube’da kolayca fark edilebilecek ancak kesinlikle göz atmaya değer birçok araç, uzantı ve hedefleme seçeneği mevcuttur.

  • YouTube Analytics Verileri : YouTube, reklam verenlerin videonun aldığı görüntü sayısı, kullanıcı etkileşimi ve hangi noktalarda izleyicilerin videoyu izlemeyi bıraktığı gibi metrikler hakkında bilgi toplamasına olanak sağlayan çok sayıda analitik veri sağlar.
  • Yeniden Pazarlama :  YouTube’da veya Google Görüntülü Reklam Ağı’nda önceki videolarınızı daha önce izlemiş olan kullanıcılara YouTube reklamcılık yeniden pazarlama reklamları yayınlayabilirsiniz.
  • Kanallar : Kanalınızı, işletmenizin kişiliğini ifade edecek şekilde özelleştirebilir ve izleyicilerin gelecekteki videolarınıza abone olmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Gelişmiş Hedefleme Seçenekleri : YouTube Reklamları ile iş, ilgi alanı hedeflemesi ve yaş hedeflemesi dahil olmak üzere bazı harika demografik hedefleme seçenekleri mevcuttur.
  • Mobil Reklamlar : Mobil reklamlar, platform kullanıcıların hareket halindeyken YouTube videolarını ve mobil YouTube reklamlarını izlemesini kolaylaştırır!
  • Ana Sayfa Reklamları : Reklam verenler, YouTube’un ana sayfasında ana reklam alanını satın alabilirler.