Spam Skoru (Spam Score) Nedir?

Spam Skoru, Google tarafından cezalandırılan veya yasaklanan benzer özelliklere sahip sitelerin yüzdesini gösterir. Spam Skoru, verilerdeki milyonlarca yasaklanmış veya cezalandırılmış site arasında 27 ortak özellik tanımlayan makine öğrenme modeline dayanmaktadır.

Siteniz veya baktığınız bir site için yüksek bir Spam Skoru bu sitenin spam olduğu anlamına gelmez. Bu sitenin kalitesi ve uygunluğu hakkında biraz daha araştırma yapmanız gerektiğinin size bir işaretidir.

Spam Skoru Nasıl Kullanılır?

Spam Skorunuz (bu, sitenizin kesinlikle spam olduğu anlamına gelmeyecektir) çeşitli potansiyel sinyallerini işaret eder. Bu durumdan ziyade cezalandırma ile korelasyona dayandığından, çözümün sitenizdeki bu faktörleri değiştirmesi gerekmez. Herhangi bir ceza almadıysanız, Düşük veya Orta dereceli bir puan için endişelenmenize gerek yoktur. Sitenize gelen bağlantıların kalitesini değerlendirmek için bu yüzde rakamını kullanmak en iyisidir, bu bağlantılardan hangisinin daha fazla araştırma gerektirmesi ve belki de kaldırılması gerektiğini belirlemenize yardımcı olacak bir ipucu sağlar.

Başka bir sitenin Spam Skoru, bu sitelerin spam olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden içerik kaygılarından düşük otorite ölçümlerine kadar çok çeşitli potansiyel sinyalleri temsil eder. Bu sadece cezalandırma korelasyona dayandığından, çözüm mutlaka siteleri Spam veya yüksek Spam Puanlarına sahip olan bağlantıları reddetmek zorunda değildir.

Spam Skoru Sinyalleri

Cezalandırılan veya yasaklanan alanlarla ilişkili olan bu kilit sinyalleri tanımlamak için bilinen cezalandırılmış ve yasaklanmış alanlardan oluşan çok sayıda eğitim verisi kullanılarak sistem geliştirilmiştir.

İşte skor için kullanılan 27 sinyalin sizin için bir listesi:

 1. Düşük sayfa sayısı.
 2. Spam alanlarıyla ilişkilendirilmiş TLD.
 3. Etki alanı adı uzunluğu (Alt etki alanının ve kök etki alanının uzunluğu, spam siteleri tarafından kullanılanlara benzer)
 4. Alan adı rakamları içeriyor mu? (Birçok spam sitesi alan adı sayısal karakterler içerir)
 5. Google Yazı Tipi API’si mevcut mu? (spam etki alanı özel yazı tipleri kullanmaz (örneğin, Google Yazı Tipi API’si). Bu özelliğin olmaması spam sitelerinde yaygındır)
 6. Google Etiket Yöneticisi (Google Etiket Yöneticisi, neredeyse hiçbir zaman spam sitelerinde bulunmaz)
 7. Doubleclick Reklamlar (neredeyse hiçbir zaman spam sitelerinde bulunmaz)
 8. Telefon Numarası Mevcut Mu? (Spam sitelerinde nadiren sayfalarında gerçek telefon numaraları bulunur)
 9. LinkedIn Bağlantıları (Neredeyse hiçbir spam sitesinin ilişkilendirilmiş bir LinkedIn sayfası yoktur, bu nedenle bu özellikten yoksun siteler spam ile ilişkilendirilmeye yatkındır)
 10. E-posta Adresi Mevcut mu? (E-posta adresleri neredeyse hiç spam sitelerinde bulunmaz)
 11. HTTPS (Az sayıda spam sitesi SSL sertifikalarına yatırım yapar; HTTPS genellikle iyi bir güven sinyalidir)
 12. Meta Anahtar Kelimeler Kullanımı (meta anahtar kelimeler etiketini kullanan sayfaların, spam olması daha muhtemeldir)
 13. Jumpshot Ziyareti Sıralaması
 14. Rel Canonical (Yerel olmayan bir rel = canonical etiketi kullanmak, genellikle spam ile ilişkilendirilir)
 15. Başlık Öğesinin Uzunluğu (Çok uzun veya çok kısa başlıkları olan sayfalar spam siteleriyle ilişkilendirilir)
 16. Meta Açıklama Uzunluğu (Çok kısa veya kısa meta açıklama etiketlerine sahip sayfalar, spam siteler ile ilişkilendirilir.)
 17. Meta Anahtar Kelimelerin Uzunluğu (Çok uzun meta anahtar kelimeler içeren sayfalar genellikle spam sitelerinde bulunur)
 18. Tarayıcı Simgesi (Spam siteler nadiren favicon kullanır)
 19. Facebook Pixel (Facebook izleme pikseli spam sitelerinde neredeyse hiç bulunmaz)
 20. Harici Çıkışların Sayısı (Spam sitelerinin anormal derecede yüksek veya düşük harici link çıkışına sahip olma olasılığı daha yüksektir)
 21. Spam’a Bağlantılı Alan Adlarının sayısı (spam sitelerin anormal derecede yüksek veya düşük benzersiz alan adlarına sahip olma ihtimalleri daha yüksektir)
 22. Dış Bağlantıların İçeriğe Oranı (Spam sitelerinin, içeriğe bağlantı oranlarının anormal olması olasılığı daha yüksektir)
 23. Alan Adında Ünlüler / Ünsüzler (Spam sitelerinde genellikle alan adlarında birçok sıralı ünlü veya ünsüz bulunur)
 24. Etki Alanı Adındaki Kısa çizgiler (Spam sitelerinin etki alanı adlarında birden fazla kısa çizgi kullanması daha olasıdır)
 25. URL Uzunluğu (Spam sayfalar genellikle anormal derecede kısa veya uzun URL uzunluklarına sahiptir)
 26. Zehirli Kelimelerin Varlığı (Spam sitelerinde genellikle, ilaçlar, yetişkinlere yönelik içerik, oyun oynama ve diğerleri gibi webspam konularıyla ilgili özel kelimeler kullanılır)
 27. Yüksek TBM Anchor Text Kullanımı (Spam siteleri genellikle, ilaçlar, yetişkinlere yönelik içerik, oyun ve diğerleri gibi webspam konularıyla ilişkilendirilen bağlantı metinlerinde belirli kelimeler kullanır)

Leave a Reply