Featured Snippet Nedir?

featured-snippet-nedir

Featured Snippet’lar, kullanıcılara arama motoruna girilen sorulara doğrudan cevap sağlayan bir tür Google arama sonucu listesidir.

Bu listeleme türleri, doğrudan diğer tüm organik sonuçların üstünde konumlandırılmaları nedeniyle #0 olarak adlandırılan sonuçlarda arama sonuçlarının en üstünde görünür.

Farklı Özellikli Snippet Türleri Nelerdir?

Farklı kaynaklar tarafından yapılan, arama motoru sonuç sayfalarının (SERPS) derinlemesine analizi sonucu, farklı tipte üç özellik Snippet’inin bulunduğunu tespit etti. Bunlar; paragraf, liste (numaralı ve madde imli) veya tablo Snippet’leridir.

1- Paragraf Snippetler

 • Sayfanın kopyasını, kullanıcının sorgusuna en iyi cevap veren sayfadan alır
 • Sitenin URL’sine doğrudan bir bağlantı içerir
 • Görseller ile veya görseller olmadan sonuç alanında yer alabilir
Paragraf türü snippet örneği

2- Liste Türü Snippetler

 • Doğrudan bir sayfadan <ol> veya <ul> HTML etiketlerini kullanarak işaretlenmiş numaralı ve madde imli listeleri gösterir
 • Sitenin URL’sine doğrudan bir bağlantı içerir
 • Görseller ile veya görseller olmadan görüntülenebilir.
Liste türü snippet örneği

3- Tablo Tipindeki Snippetler

 • <table> HTML etiketlerinde bulunan içeriği gösterir
 • Sitenin URL’sine doğrudan bir bağlantı içerir
Tablo türü snippet örneği

Google, Featured Snippet’lerin Ne Zaman Görüntüleneceğine Nasıl Karar Verir?

Tahmin edilebileceği gibi, Google, “kullanıcının sorusuna cevap veren sayfaları programlı bir şekilde taradıklarını, bir sitenin web sayfasından bilgileri çıkardığını ve arama sonuçları içinde en yararlı bilgiyi gösterdiğini” söylemekten başka, hangi Snippet’lerin hangi tetikleyicilere sahip olduğunu açıklarken pek de detaylı bilgiler vermemektedir.

Google, Featured Snippet’lerin, içerikle ilgili kendi görüşlerinin değil, bir web sitesindeki bilgilerin sağladığı fayda sonucu oluştuğunu belirtiyor. Bu, web yöneticilerinin, sonuçlarda gösterilebilen Featured Snippet’lara sahip olabilmek için içeriklerini Google’ın lehine olacak şekilde yapılandırma ve optimize etme imkanına sahip olduğunu gösterir.

Featured Snippet organik sıralama konumundan pek de etkileniyormuş gibi görülmüyor, URL’ler SERP’lerin Snippet elde edebilecekleri ilk sayfasını düşürüyor; bu, rekabetçi içerikli SERPS’te daha küçük markalar için büyük bir fırsat sunuyor; diğer yandan da, kaliteli içeriğin yanı sıra etki alanı otoritesi de organik görünürlük için kilit faktör olarak ön plana çıkıyor.

Featured Snippet Alanını Elde Etmenin Faydası Nedir?

Featured Snippet’lerin organik site trafiği üzerindeki etkisi çok tartışılan bir konudur. Kullanıcılara doğrudan SERP’den gelen bilgiler sunulduğundan, Snippet’lerle ilgili en büyük çekince bunların trafiği engellediği yönünde, çünkü, aramayı yapan kullanıcı bilgiye eriştiğinden, daha fazla bilgi için siteyi tıklamasına gerek kalmayabiliyor.

Bazıları ise, arama sonucunun oldukça yaygın ve çoğunlukla görsel olması nedeniyle, daha fazla kullanıcının Featured Snippet ile ilişkilendirilmiş siteye tıklamalarının muhtemel olduğunu öne sürüyor.

Tartışmanın bir sonuca ulaşması için birtakım çalışmalar yapılmış ve sonuç “duruma göre değiştiği” yönünde. Search Engine Land tarafından yapılan bir araştırma, bir Featured Snippet’in % 516’lık bir ziyaretçi trafiği artışına yol açtığını gösteriyor. Örnek olay, daha küçük ve daha az güçlü web sitelerinin iyi içerikle nasıl harika organik görünürlük kazanabileceğine dair umut verici bir bilgi sunmuş oluyor.

Bir yandan da Marketing Champlu’da yürütülen bir çalışma, organik tıklama oranları ve trafik üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Sonuçlar, SERP’in niteliği ve aramanın yapıldığı cihaz gibi çeşitli ek faktörlere bağlı olarak sıralamada yer almanın ve buradaki trafik kazancının değişkenlik gösterdiğini ortaya koyuyor.

Featured Snippet’ler için bir web sayfası nasıl optimize edilebilir?

Web sayfalarınızın Featured Snippet’lerde yer alma şansını sağlamak için, öncelikle içeriğinizi keşfetmek için kullanacakları olası soruları belirlemeniz gerekir. Bu tür sorgulara “uzun kuyruk aramaları” da denir ve bu tür bilgi arama sorgularını araştırmanın birçok yolu vardır.

Bir bilgi sorguları ve soru listesi oluşturulduktan sonra, web sayfalarının sayfa optimizasyonu ve biçimlendirmesine çok dikkat etmeniz gerekir.

Bunu sağlamak için şu kontrol listesi üzerinden gidebilirsiniz:

 • İçeriğinizin soruyu net ve doğrudan yanıtladığından emin olun
 • Cevabı sayfa kopyasına, tercihen ilk birkaç cümleye ekleyin
 • Cevap uzunluğunuza dikkat edin. (40-50 karakter arası idealdir)
 • Arama sorgusunu sayfa URL’sine de ekleyin
 • Mümkün olduğunda, içeriğinizi HTML etiketlerinde uygun şekilde biçimlendirin (<table>, <p>, <ol> veya <ul>).
 • Birincil sorunun sayfa başlığına dahil edildiğinden emin olun (<h1> etiketi)
 • İlgili başlığa uygun sorular ekleyiniz ve bunları <h2> etiketlerini kullanarak formatlayınız.
 • Mümkün olan en iyi görüntü optimizasyonunu sağlayın.

Leave a Reply