Açılış Sayfası Deneyimi Nedir?

acilis sayfasi deneyimi nedir

Açılış sayfası deneyimi, kullanıcıların arama motorları sonuç sayfasından, reklamlardan veya sosyal medya yayınlarındaki ilgili bağlantıyı tıkladıktan sonra yönlendirildikleri sayfada edindikleri deneyimi ifade eder.

Açılış sayfalarının kullanıcılar tarafından kullanışlı, anlaşılır olması ve anahtar kelimeler ile alakalı olması açılış sayfası deneyimini belirlemede önemli rol oynamaktadır.

Açılış Sayfası Deneyimi İyileştirme Çalışmaları

Sorunsuz ve başarılı bir açılış sayfası deneyimi için aşağıdakileri yerine getirebilirsiniz;

 • Reklam ve anahtar kelimelerin alaka düzeyi açılış sayfası ile uyumlu olmalıdır.
 • Açılış sayfalarınız hızlı bir şekilde açılıyor olmalıdır. Bu sayfaların ne kadar hızlı açıldığını test etmek için ise Insights aracını rahatlıkla kullanabilir ve sayfa hızını buradan test edebilirsiniz. Sayfanızda yeterli hızı sağlayamıyorsanız, çeşitli optimizasyonlar yaparak iyileştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz.,
 • Açılış sayfalarınız kullanıcıların sayfada gezinip kullanması için oldukça rahat olmalı ve kullanıcılar aradıkları her şeyi rahatlıkla bulabilmelidirler.
 • Kopya açılış sayfalarından kaçınmalısınız!
 • Ürün ya da hizmetlerinizi açılış sayfasının içerisinde net bir şekilde açıklamalısınız!
 • Sayfanızda gereksiz sayılabilecek pop-up’lara yer vermekten kaçının. Bu tür uygulamalar kullanıcılarda göz yorulmasına neden olacaktır.
 • Alt başlık ile ana başlık birbirleri ile ilintili olmalı; alt başlıkta detaylara yer vermelisiniz.

1- Açılış Sayfası Alaka Düzeyi

 • İçerik önerilen açıklamaya uygun mu? Kullanıcılar URL’nizi İnternet’te bir yerde arama motoru sonuç sayfası, sosyal medya yayınları, Afişler, dahili bağlantılar, vb. aracılığıyla bulmuş olabilirler. Açıklama (Reklam içeriği, Bağlantı metni, Meta Açıklama veya herhangi bir şekilde) kullanıcının sayfanızda bulduklarına uygun mu?  Kullanıcı Mercedes otomobillerinin özelliklerini arıyorsa eğer; diğer otomobiller (başka modeller) veya Mercedes E serisi (aynı markanın spesifik bir modeli) hakkında bilgi edinmek istemiyor olabilir. Özgünlük derecesi, sayfadaki kullanıcı memnuniyetinin çok önemli bir göstergesidir.
 • Hedef kitlenin ihtiyaçları: Herkesi memnun etmeye çalışmak, muhtemelen kimsenin memnun olmamasına yol açacaktır, bu nedenle, hedef kitlenizin kimler olduğuna öncelikle karar vermeli, içeriğinizin gereksinimlerine ve ilgi alanlarına uygun olduğundan emin olmalısınız.

2- Sayfa Yükleme Süresi

Yükleme süresi, açılış sayfası deneyimi için önemli bir bileşendir.Uzun bir yükleme süresi, kullanıcıları sayfanızı tamamen açmadan sayfanızdan çıkmasına neden olacaktır.

3- Sayfada Gezinme Kolaylığı

Gezinmenin iki farklı yönü vardır: sayfanızın içerisinden ve web siteniz üzerinden! Mobil ziyaretçiler ziyaretçilerin önemli bir bölümü olduğundan, masaüstü ve mobil cihazlarda gezinme konusunu ayrı konular olarak düşünmeniz gerekir. Hiçbiri diğerine gölge düşürmemelidir.

4- İçerik Özgünlüğü

Konuya tamamen aşina olmayan kullanıcılar hariç, ziyaretçileriniz daha önce ziyaret edilen sayfalara dayanarak sayfanızdan bazı deneyimler ve beklentiler almaktadır. Kullanıcılarınızı onların beklentilerinin ötesine geçerseniz memnun edebilirsiniz. İçeriğin özgünlüğü, bu zorluğun en büyük çözümlerinden biridir.

5- Açılış Sayfası Tazeliği

Hiç kimse eski bir içeriği okumak istemez (elbette tarihi araştırmacılar hariç). Açılış tazeliği iki farklı yönden değerlendirilebilir:

 • İçeriğin tazeliği: Diyelim ki, içerik pazarlaması ile ilgili en son kitapları listeleyen bir içerik var fakat listedeki en yeni kitap 2010 yılına ait. Bu, deneyiminizi kesinlikle mahveder. Bu nedenle, kullanıcıya konuyla ilgili en güncel bilgileri sağlamak tazeliğin önemli bir yönü olacaktır.
 • Bağlamın tazeliği: Aradığınız bir tanımın güncel olması gerekmeyebilir. Örneğin bilinen bir fizik yasası hakkında bir içeriğe erişmek istediniz. Bu içeriğe ait bilgiler onlarca yıl öncesine ait olabilir. Bu durumda içeriğinize yazının yeni olduğunu gösteren çeşitli güncel bilimsel araştırmalara değinerek güncel bir bağlam sağlayabilirsiniz

6- Sayfada Kalma Süresi

Yukarıdaki tüm faktörler bir şekilde kalma süresini etkiler. Öyleyse, kalma süresini bağımsız bir değişken değil, bağımlı bir değişken olarak düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen tüm faktörlerin yanı sıra, içeriğin uzunluğu kalış süresini etkileyebilir ve kalış süresini açılış sayfası deneyiminin bir göstergesi olarak düşünmek makul görünmektedir.

7- Sayfa Yapısı

H1 ve H2 etiketlerinin ve madde imli listelerin ve koyu yazı tiplerinin ve grafiklerin kullanılması, daha iyi SEO puanları almanız için önemlidir. Bunun ötesinde gelişmiş okuma deneyimi daha fazla kalma süresi sağlar ve hemen çıkma oranını azaltır ve Google öğrenme makinesi otomatik olarak kullanıcı sorgusu için doğru çözüm olduğunuzu öğrenir.

İyi bir Google reklamları açılış sayfası deneyimi yaşamak ve başarılı olmak için yukarıdaki maddeleri uygulamaya başlayın!

Leave a Reply