Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Google Keyword planner

Anahtar Kelime Planlayıcı, bir diğer adıyla Google Keyword Planner; Google Reklamları üzerinde size sunulan ücretsiz bir araçtır. Uygulamanın da isminden anlaşılacağı üzere anahtar kelime planlaması yapmanız ve kampanyalarınız için doğru anahtar kelimeleri bulmanız için tasarlanmıştır.

Google araçlarında 2018 yılı yaptığı tasarım değişikliği haricinde, Anahtar kelime planlayıcısında sunulan ana özellikler 2013’ten bu yana pek değişmedi! Bu tasarım değişikliğinde Tool içerisine, tarihsel, mobil arama hacimleri ve yeni ölçümler gibi birkaç faydalı özellik eklenmiştir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Anahtar Kelime Planlayıcı kullanımı için öncelikle Google Reklamları hesabınız olmalıdır. Hemen ardından, Google Reklamları ara yüzünden sağ üst menüdeki “Araçlar”ı tıklayarak anahtar kelime planlayıcısına erişebilirsiniz. Google, son 15 ay içinde hiçbir harcama yapmayan hesapları otomatik olarak devre dışı bırakıyor. Devre dışı bırakılan hesabınızı yeniden etkinleştirilebilir, ancak önümüzdeki 3 ay içinde hiç para harcamazsanız, tekrar devre dışı kalacaktır.

Ücretsiz Kullanılabilir Mi?

Evet! Google Reklamlar hesabınızı aktif tuttuğunuz sürece Anahtar kelime Planlayıcı aracını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz; ancak burada tüm özelliklere erişiminiz ne yazık ki olmayacaktır.  Google 2016 yılında, anahtar kelimelerle ilgili tam arama hacmi, reklamları için yeterince para harcamamış kullanıcılar için gösterimden kaldırıldı.

Başka bir deyişle, arama hacmi için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmak istiyor ancak etkin kampanyalarınız yoksa, pek de işe yarar veriler elde edemeyeceksiniz demektir.

Hangi Verileri Görebilirim?

Anahtar Kelime Planlayıcısı, PPC ve SEO uzmanları tarafından oldukça yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Aşağıdaki verileri Google Anahtar Kelime Planlayıcı içerisinde bulabilirsiniz:

 • Aylık arama hazimleri ve aralıkları (Google Reklamları’ndaki para harcamasına bağlı olarak)
 • 2014 yılına kadar geçmiş arama hacimleri
 • Mobil arama hacimleri
 • Anahtar kelimenizi temel alan anahtar kelime fikirleri
 • Google Reklamlarında Rekabet
 • Önerilen teklifler
 • Reklam gösterimi payı
 • Tekliflerinizi temel alan gösterimler ve tıklamalar için tahminler
 • Konumlar ve cihazlar için tahminler
 • Organik ortalama pozisyon ve gösterim payı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı başlattıktan sonra araştırmaya iki şekilde başlayabilirsiniz:

 • Yeni anahtar kelimeler bulun : Bu uygulama size yeni anahtar kelime fikirleri bulmanız için yardımcı olacaktır.
 • Arama hacmini ve tahminlerini alın : Anahtar kelimeleriniz için arama hacimlerini ve tahminlerini almanıza yardımcı olur

SEO Açısından Google Anahtar Kelime Planlayıcı Önemi

Öncelikle PPC reklam verenleri için tasarlanmasına rağmen, Abu uygulama dünya çapında binlerce SEO uzmanı için hızlıca favori bir anahtar kelime araştırma aracı haline geldi.

Önceleri ücretsiz olarak sunulan kısımları SEO için yeterliydi fakat; SEO çalışmaları her geçen yıl uzun bir yol kat etti ve bunun sonucu olarak anahtar kelime planlayıcı artık tek başına SEO araştırmaları için artık yeterli bir araç olmaktan uzaklaştı. Günümüzde, Google Bu uygulama  artık SEO anahtar kelime araştırması için gerekli tüm bilgileri sağlamamaktadır. Bunun ana sebepleri olarak şunları sayabiliriz:

 1. Kesin veriler yerine arama hacmi aralıklarını kullanıyor olması
 2. SEO anahtar kelime rekabetinin olmaması (zorluk)
 3. SERP analizi olmaması
 4. Diğer SEO metriklerine yer verilmemesi

Sonuç

Anahtar kelime araştırmanız için eğer halihazırda Google Reklamları kullanıyorsanız, bu aracı dilediğiniz gibi kullanabilir ve anahtar kelimeleriniz için alternatif arama sonuçlarına göre hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz!

Leave a Reply